Potvrzení refreshe grafik GeForce RTX 4000. Modely Super v lednu

Odhalení GeForce RTX 4080 Super, RTX 4070 Super a RTX 4070 Ti Super bude na CES 2024

V posledních týdnech se schází čím dál víc informací k novým grafikám, které teď Nvidia má přidat do nabídky řady GeForce RTX 4000 coby refresh s označením Super. Vypadá to, že tyto průsaky nejsou způsobené ničím jiným než tím, že vydání bude brzo. Nvidia ho pravděpodobně plánuje hned na začátek nového roku. Uvádí to aktuální úniky a současně už se objevují promo materiály, což by mělo znamenat, že přípravy jsou už v plném proudu.

Leaker Kopite7kimi v uplynulých dnech přinesl přibližné specifikace a poté i TDP, která tyto karty mají splňovat (u těch je zajímavé, že větší část karet ho nezvýší, Nvidia tedy nepoužije tento způsob zvedání výkonu). Teď přidal také zprávu o tom, kdy Nvidia plánuje grafiky odhalit. Má se to stát na CES, což je lednový veletrh v Las Vegas, jež se tentokrát bude konat od 9. do 12. ledna (roku 2024, samozřejmě).

Přímo na začátku ledna nemusí být definitivní vydání ve smyslu začátku prodeje. Naopak je pravděpodobné, že novinky budou nejprve jen předběžně oznámené, ale Nvidia již může sdělit parametry a chystané ceny. Samotná fyzická dostupnost v obchodech by nastala s odstupem pár týdnů a recenze by také asi vyšly až později před tímto reálným vydáním, či přímo současně s ním. Toto je u vydávání novinek v posledních letech norma, byť existují výjimky.

Propagace grafik Super generace GeForce RTX 2000 od Nvidie

GeForce RTX 4070 Ti Super je už skoro jistá

To, že odhalení je asi blízko, dokládá ještě jeden únik. MEGAsizeGPU na Twitteru ukázal dokument Nvidie specifikující, jak mají vypadat krabice pro tyto nové karty – specificky pro grafiku GeForce RTX 4070 Ti Super. O té se pochybovalo, vzhledem k trošku neohrabanému názvu. Nicméně směrnice pro úpravu krabic ukazují typografické řešení právě pro „Ti Super“.

To naznačuje, že základem názvu je „RTX 4070 Ti“ (tento nápis je zeleně) a Super je až přídavný modifikátor (šedě) k tomuto celku. Pravděpodobně to znamená, že hierarchie karet půjde od RTX 4070 přes RTX 4070 Super, pak bude GeForce RTX 4070 Ti (která tak asi zůstane výkonem nad RTX 4070 Super) a pak GeForce RTX 4070 Ti Super.

Novinky pro herní notebooky

Vedle těchto desktopových modelů se uskuteční také refresh nynější nabídky mobilních grafik pro notebooky. Kopite7kimi uvádí, že Nvidia vydá nový nejvýkonnější model a zároveň i nový nejlevnější (a relativně nejpomalejší) model. Tím prvním má být „4090S“, tedy nejspíš GeForce RTX 4090 Super pro notebooky, což by logicky měla být karta rychlejší než dosavadní mobilní RTX 4090.

Nový zřejmě nejnižší člen rodiny GeForce RTX 4000 má být model RTX 4050 4GB, tedy verze lowendového modelu, který nyní používá 6GB paměť GDDR6 s 96bitovou sběrnicí. Nová verze bude ale s osekanou pamětí, protože její zmenšení na 4 GB pravděpodobně způsobí také zúžení sběrnice na 64 bitů. Kvůli tomu se u tohoto modelu sníží výkon.

Je docela možné, že refresh přinese nějaké další modely, o kterých zatím nikde řeč nebyla. Dvě nové notebookové a tři desktopové karty Ada Lovelace tedy nemusí být všechno.

Zdroje: VideoCardz (1, 2), MEGAsizeGPU, Kopite7kimi (1, 2)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nvidia chystá GeForce RTX 4090 D. Nový highend kvůli sankcím?

Z předchozích zpráv to vypadalo, že Nvidia nyní nechystá nový highendový model herních grafik GeForce RTX 4000 generace Ada Lovelace v rámci jejího refreshe a příští výkonnostní skok by tak byla až GeForce RTX 5090. Nyní se ale náhle objevily informace o kartě označené GeForce RTX 4090 D, která se přidá na čelo nabídky vedle GeForce RTX 4090. Tento model má ale specifické důvody vzniku související s nedávným děním mezi Nvidií, USA a Čínou. Celý článok „Nvidia chystá GeForce RTX 4090 D. Nový highend kvůli sankcím?“ »

 •  
 •  
 •  

Mobilní Ryzen 8000: Jen refresh Phoenixu, Zen 5 / Strix opožděný?

Zatímco v desktopu je vydávání nových procesorů Ryzen nepravidelné, AMD se snaží, aby mělo každý rok novou generaci mobilních procesorů Ryzen (APU) pro notebooky, jelikož to výrobci vyžadují. Tato nová generace bývala vždy uváděna na trh v lednu na CES, ale už poslední APU Phoenix ukazovalo, že ne vždy se to stíhá, protože na trh reálně přišlo až téměř v létě. Vypadá to, že Zen 5 už to nestihne vůbec, a mohl by vyjít dokonce až příští rok. Celý článok „Mobilní Ryzen 8000: Jen refresh Phoenixu, Zen 5 / Strix opožděný?“ »

 •  
 •  
 •  

Síla Meteor Lake může být v iGPU. Lepší herní výkon než Phoenix?

Procesory Meteor Lake trošku připomínají vydání první reálné generace 10nm procesorů Intelu (Ice Lake) před čtyřmi roky. Sice by měly mít dobrou energetickou efektivitu, ale kvůli 4nm technologii klesly jejich takty, takže výkon CPU se moc neposune (ani jader moc nepřibylo). Ale je jedna oblast, kde by Meteor Lake mohlo být silné – v integrovaném GPU. To se dotáhlo, a mohlo by dokonce překonávat, na RDNA 3 grafiku v mobilních Ryzenech. Celý článok „Síla Meteor Lake může být v iGPU. Lepší herní výkon než Phoenix?“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *