Corsair RM850x Shift: Všetko inak než u ostatných

Zdroj Corsair RM850x Shift (850 W)

Asi sa dá konštatovať, že Corsair ide pri svojich zdrojoch v mnohých prvkoch trochu proti hlavnému prúdu. Je však dôležité vyzdvihnúť nadštandardné skúsenosti vývojárskeho tímu, ktoré sa odzrkadľujú aj v návrhu modelu RM850x Shift. Na konštrukčných vlastnostiach tohto zdroji je často vidieť používanie „vlastnej hlavy“, ale zdá sa, že to by mohlo byť iba k prospechu vecí. Niektorých bez debaty.

Upozornenie: Tento článok neobsahuje testy, ale iba akúsi prípravu na ne. Vlastné vybavenie na meranie napájacích zdrojov síce nemáme (a ani nebudeme mať), ale koncom roka by sme sa mohli dostať do špecializovaného laboratória, kde je všetko potrebné na analýzu relevantných elektrických veličín. Do tej doby nazbierame zopár modelov (najmä a možno iba s podporou štandardu ATX 3.0), ktoré si najprv nafotíme, trochu rozoberieme ich konštrukčné detaily, spravíme prehľadovú tabuľku parametrov a neskôr budeme vzájomne konfrontovať aj kvalitatívne, z pohľadu napájania. To už budú veci unikátnych meraní.

Zvonku…

Modelový rad RMx Shift je stredná trieda zdrojov Corsair s účinnosťou, ktorá má podliehať požiadavkám certifikácie 80 Plus Gold. Zároveň je tu podpora ATX 3.0. Pokiaľ by vás zaujímalo, aké základné náležitosti musí spĺňať zdroj s týmto štandardom, tak môžete nahliadnuť do článku, kde sa touto problematikou zaoberáme.

Pokiaľ ide vstupnú o mriežku, tak sú zdroje Corsair RMx Shift charakteristické väčšími trojuholníkovými výsekmi a veľkou mierou otvorenia. To znamená, že prežitok ventilátora nebude príliš obmedzovaný, ale uvidíme, aký bude mať vplyv na akustický profil.

Veľkostne, pokiaľ je reč o dĺžke tela skrinky, máte dočinenia so 160 mm zdrojom, teda s priemerným. Vo väčšine súčasných skriniek s podporou zdrojov ATX, by tam nemal narážať o nekompatibilitu, ale prirodzene pre si tým, než sa preň rozhodnete, všetko poriadne premerajte.

   

Tvar skrinky má iný každý výrobca, ale to, čím sa Corsair vymyká od konkurenčných riešení, je realizácia konektorov. Respektíve to hlavné, čo sa najprv nezdalo aj nám je, že sú 16-pinový konektor sú použité iba dva 8-piny a pritom je kábel (vrátane všetkých konektorov) spôsobilý na fungovanie s prúdovým zaťažením do 58,5 A (702 W). Corsair nám to podrobne vysvetlil a vychádza to z logiky, že jeden 8-pin zvládne výrazne viac ako 150 W.

Tento „mýtus“ na svojom webe s technickým výkladom vyvracia aj Jon Gerow, šéf vývoja Corsair s veľmi bohatými skúsenosťami v oblasti testovania počítačových zdrojov. Ak vám do tohto nezapadá nálepka na balení s textom „ATX 3.0 ≤ 300W PCIe 5.0“, tak tá je už neaktuálna (je možné, že na novších baleniach ju už nenájdete) so stanoviskom Corsairu: Toto označenie bolo pôvodne zamýšľané v súlade s tvrdením Nvidie o výkone napájacieho zdroja v porovnaní s TDP GPU. Mysleli sme si, že zákazníkom uľahčíme výber správneho výkonu pre ich zostavu, ak napíšeme odporúčanú špecifikáciu. Ukázalo sa ale, že označenie spôsobilo, že ľudia si myslia, že zdroj je schopný podpory len do tohto TDP, čo je nepravdivé, takže sme sa rozhodli ho úplne odstrániť a nechať výber na zákazníkov..

Čo sa týka kábla 12VHPWR, tak na oboch jeho stranách je rovnaký počet vodičov (t.j. 6× na +12 V a 6 × GND) s tradične nadštandardným prierezom (16 AWG). Svorky Micro-Fit+ sú mosadzné, pocínované a na jednu môže podľa Corsairu pripadať trvalá záťaž až 10,1 A (60,6 A celkovo, teda s rezervou nad požadovaných 55 A pre konektor 12VHPWR alebo 12V-2×6). Ak to zjednodušíme, tak RM850x Shift je spôsobilý aj na bezpečné napájanie grafických kariet RTX 4090.

   

Pri žmýkaní 16-pinu na maximum je treba mať na pamäti, že sa stále jedná „iba“ o 850 W konštruovaným na trvalú prúdovú záťaž 12 C vetvy na 70,8 A. Konfigurácie s výkonnejšími procesormi tried AMD Ryzen 9 alebo Intel Core i9 by pri kombinovanej záťaži už budú za hranicou a pokiaľ by systém nevykazoval nestabilitu, tak bude minimálne pásme klesajúcej efektivity. V hernej záťaž, kde sa všetky procesory držia pod 150 W (12,5 A) to ale zase až také kritické nebude ani s GeForce RTX 4090.

V prípade, že pri voľbe grafickej karty u vás vyhral Radeon, tak zdroj je veľmi dobre pripravený aj pre modely RX 7900 XTX s potrebou napájania troma 6+2-pinmi PCIe. Zdroj RM850x Shift ich má až štyri a celkovo je vhodné vyzdvihnúť nadštandardný počet káblov, ktoré všetky naraz ani nezapojíte. Ale vždy si ich konfiguráciu môžete vyskladať tak, aby nikdy nič nechýbalo. Všetky káble sú, mimochodom, ploché, s na šírku pozliepanými izoláciami.

Raritná, ale užitočná je strana, na ktorej sú vyvedené všetko konektory. Corsair na tento účel nevyužil tradične zadok, ale bok zdroje. Ten bok, z ktorého môžete káble viesť priamo poza podnos základnej dosky. Aj pri tomto Corsair uvažoval trochu inak ako ostatní výrobcovia. Ako eventuálna nevýhoda takéhoto riešenia je to, že zväčšuje pevnú šírku zdroja a v skrinkách, ktoré majú v týchto miestach iba úzku štrbinu, tak môže dochádzať ku kolízii konektorov s bočnicou. Samotné konektory vytŕčajú o 8,5 mm, ku ktorým treba ešte pripočítať hrúbku zväzkov káblov.

V skrinkách s pozíciou zdroja hore, ktorých je minimum (ale predsa len nejaké sú…) pri takomto rozložení odpadá potreba prevliekať káble z prednej časti do zadnej (typicky pre napájanie CPU), ale zase treba vhodne „upratať“ ich prebytočnú dĺžku. Pri tomto rozložení môžu byť niektoré káble (a znovu sa môžeme vrátiť k procesorovému EPS) o trochu kratšie ako pri bežnom rozložení, čím na nich vzniká menší úbytok napätia.

… zvnútra

Na odnímanie krytu s krížovým skrutkovačom nepochodíte, skrutky majú hlavičky pre Torx T10. Demontáž je ale inak veľmi jednoduchá, to aj vďaka ventilátorovému kábliku, ktorý kryt nedrží „nakrátko“ (a je dostatočne dlhý). A konečne sa už jedná o zdroj, kde je ako u jedného z mála použitý 140-milimetrový ventilátor (NR140P). U väčšiny zdrojov (vrátane všetkých doteraz predstavených modelov, ktoré budeme testovať) je formát ventilátora o pol čísla menší. To síce ešte nemusí nič znamenať, ale ventilátory s väčším prierezom majú lepšie predpoklady k dosahovaniu rovnakého prietoku pri nižšej hlučnosti.

Ventilátor má spínať až od 50-percentného zaťaženia a do 70 % je sľubovaný mimoriadne tichý chod. Takejto prevádzke zodpovedajú aj nadštandardne veľké pasívy na meničoch. Corsair skrátka zatlačil na veľkú plochu hliníku, aby na chladenie stačil čo najnižší prietok a tým pádom, aby bol zdroj čo najtichší. Aspoň takto to vyzerá.

Osadenie kondenzátorov je z dvoch 400-voltových modelov (s kapacitou jedného 470 µF) Nippon Chemi-Con KMW na primárnej filtrácii a zmesou menších modelov Nichicon na sekundári. Všetky sú špičkové, „105-stupňové“.

   

* Počet konektorov PCI Express uvádzame ako súčet natívnych k zdieľaným (druhé číslo za znamienkom „+“). Natívne predstavujú také konektory, ktoré sú na obidvoch stranách rovnaké. Zdieľané sa potom na strane zdroja pripájajú cez iné konektory, napríklad jeden 300-wattový 16-pin (12VHPWR) vzniká použitím dvoch konektorov na 6+2-piny a naopak – 16-pinový konektor môže slúžiť na zapojenie kábla s dvoma 6+2-pinmi.
Poznámka: Napájacie zdroje pre nás sú a do budúcna i budú okrajová téma, preto neočakávajte, že pri nich budeme zachádzať do takých podrobností a detailov ako u iných komponentov. Cieľ však samozrejme je, aby ste si vedeli podľa základných charakteristík i tu vedeli vybrať svojho favorita. Účinnosť pri rôznych úrovniach zaťaženia, vplyv elektrického výkonu na úbytok napätia či jeho výstupné zvlnenie, to všetko zmapujeme. A možno, pokiaľ bude o to záujem, venujeme priestor aj frekvenčnej analýze zvuku cievok. Na výsledky akýchkoľvek testov si však musíte ešte chvíľu počkať.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Corsair MP600 Elite: I levnější SSD už ždímá PCIe 4.0 ×4 na max

Vypadá to, že příchod PCIe 5.0 SSD konečně způsobil, že se z úložišť, používajících předchozí PCI Express 4.0 konečně stává naprostá norma, zatímco předtím se většina trhu držela tvrdošíjně na PCIe 3.0. I levnější a úsporná SSD se teď zřejmě posunou na výkony, které nedávno měly jen ty nejdražší, což ukazuje nový Corsair MP600 Elite – spíš mainstreamové SSD, které ale čte data rychlostí až 7000 MB/s, takže skoro plně využije PCIe 4.0 ×4. Celý článok „Corsair MP600 Elite: I levnější SSD už ždímá PCIe 4.0 ×4 na max“ »

  •  
  •  
  •  

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

  •  
  •  
  •  

Gen5 SSD Corsair MP700 Pro dosahuje rychlost až 12,4 GB/s

Když přišla na trh SSD využívající technologii PCI Express 5.0, většina na trhu dostupných modelů přinesla sekvenční rychlosti „jen“ okolo 10 GB/s. Použité řadiče Phison E26 sice měly být schopné dosáhnout až cca 12,5 GB/s, ale ukázalo se, že s většinou na trhu dostupných čipů se dostanou právě jen na onu nižší úroveň mezi 9500 – 10 000 MB/s. Naštěstí se to ale lepší a přicházejí už i ty 12,5GB/s modely, slibované již před rokem. Celý článok „Gen5 SSD Corsair MP700 Pro dosahuje rychlost až 12,4 GB/s“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

  1. Mohli byste zdroje pri obecnem testovani zvazit ?
    Nekteri vyrobci hmotnost udavaji, jini ne. Duvod proc se zajimat o hmotnost jste v podstate rekl, kdyz je uvnitr hodne materialu, hliniku, tak to bude mit lepsi provozni vlastnosti v dlohodobe prespektive.

    Hmotnost sice neprozradi zvlneni pri zatezi na konktretni vetvi, ale napovi jak to vyrobce mysli vazne se zarukou 🙂 .
    A take je to snadne zmerit, dat do tabulky a porovnat.

      1. Nemyslím si, že to cokoli napoví. Přeci jen jde úsilí při vývoji spíše směrem ke snížení hmotnosti součástek a zvyšování jejich efektivity. Například kondenzátor s pevným dielektrikem bude mít pravděpodobně vyšší životnost a zároveň nižší hmotnost. Podobně se dá hovořit o chlazení, členité žebrování, popř. heatpipe může prospět životnosti více než množství použitého materiálu.

  2. napad dat konektory na bok a nie „dozadu“ nieje vobec zly, len sa obavam, ze sa dany zdroj nezmesti do vsetkych skriniek, ktore maju zdroj dole a nebude sa dat osadit, resp. to bude „spatne“ v skrinkach co maju zdroj hore.. Ale ved oni vedia…

    1. To je veľmi dobrý postreh a niečo v tomto duchu je už doplnené aj v texte článku. Je pravda, že oproti bežnému rozloženiu toto zväčšuje pevnú šírku zdroja a tým pádom môže v určitých prípadoch dochádzať ku kolízii so skrinkou, respektíve jej bočnicou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *