RGB LED už můžete mít i v nízkém top-flow chladiči Thermaltake

Thermaltake UX100 ARGB: low-profile top-flow chladič s duhovou iluminací

Ozdobné nasvícení hardwaru pomocí RGB LED s možností měnit barvy a vytvářet různé efekty se stalo takovým emblémem herních počítačů a „kultury“. RGB iluminaci už má dost věžových chladičů CPU, ale co když byste tuto dekoraci chtěli mít v kompaktním počítači? Právě pro takové potřeby má teď něco Thermaltake: Nízký top-flow chladič UX100 ARGB (což znamená, že chladí i VRM na desce), vybavený pro duhové světelné efekty.

Thermaltake UX100 ARGB (CL-P064-AL12SW-A) je chladič s kulatým radiálním pasivem s hliníkovými žebry, která vedou z centrální základny, nepoužívá tedy heatpipe. Základna by zřejmě měla být tvořená slisovanými středy jednotlivých plechových žeber, jejich konce se vějířovitě rozbíhají do stran. Spolu s ventilátorem, který sedí na tomto pasivu a fouká skrz něj, má chladič výšku 6,61 cm (rozměr v půdorysu je 12,23 × 12,23 cm), takže profil je poměrně nízký. Pasiv má pro lepší vzhled (pokud tedy nepreferujete holý neskrývaný kov) černou povrchovou úpravu.

Okraj chladiče je okolo ventilátoru obehnaný plastovým rámečkem, který by měl částečně usměrňovat vzduch dolů, zároveň je ale také nosičem pro okruží s RGB LED, jejichž světlo je rozptýlené plastem a po straně také proniká ven nápisem Thermaltake na boku. Tento pruh okolo ventilátoru zastává onu dekorativní funkci a měl by být plně adresovatelný (tedy nastavitelný) pomocí kabelu s 5V třípinovým konektorem. Obsluha iluminace je kompatibilní se systémy firem Asus, ASRock, Gigabyte i MSI.

Žebra vycházejí ze základy ve dvou vějířích s mezerami

Chladící kapacita není patrně vlivem absence heatpipe nebo měděného jádra příliš vysoká, firma ve specifikacích uvádí kompatibilitu s 65W, ale už ne 95W procesory. Ventilátor je přitom 120mm (s tloušťkou 25 mm), tedy o dost větší než u Wraith Max/Prism od AMD, který má zvládnout přes 125 W. Tento chladič tak bude vhodný spíše pro úspornější a nepřetaktované CPU. Výhoda této konstrukce ale je, že podobně jako chladiče Wraith Stealth a Spire ofukuje komponenty okolo socketu, a to ve všech směrech. Pokud tedy máte desku bez pasivu na napájecí kaskádě, takovýto chladič bude vát nejen na VRM nalevo od socketu, ale i do těch nad ním, případně na atypicky umístěné čipy okolo.

Parametry ventilátoru firma uvádí poměrně podrobně. Má mít hydraulická ložiska s garantovanou životností 30 000 hodin a maximální otáčky 1800 RPM s hlučností 26,92 dB. Při regulaci napětím má startovat už od 6 V. V maximálním tahu odebírá 0,35 A (takže při 12 V příkon 4,2 W) a vytváří průtok 38,82 krychlových stop za minutu. Statický tlak, který vyvíjí, má činit 1,48 mm vodního sloupce.

Základna pasivu

Cenu tohoto chladiče zatím firma nesdělila. Kompatibilní bude s mainstreamovými platformami jak Intelu, tak AMD, Na socketech AM2/FM1 až AM4 se upíná přímo do standardního rámečku a backplatu na desce, pro sockety Intelu (LGA 775 až 1151 pak firma dodává kruhový rámeček, který se na desku upevní přes montážní otvory a vlastně dodá Intelí desce kompatibilitu s chladiči s upínáním na socktety AMD. Asi by se dal použít i s jinými chladiči jako je třeba Wraith Max (pokud tedy nepočítá jen s výrazně nižšími přítlaky).


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Noctua vydává černé verze chladičů NH-D15, NH-U12S a NH-L9i

Před nedávnem jsme psali, že firma Noctua hodlá trošku ustoupit z tradiční věrnosti charakteristickému designu se světlým kovem a hnědo-béžovými ventilátory a vydat chladiče, které budou vyvedené v černé barvě pro ty, kdo hledají tento typ designu. Tyto chladiče (a také ventilátory) teď Noctua oficiálně uvádí a začíná prodávat. Ze začátku bude k mání i speciální edice ve spolupráci s Linus Tech Tips. Celý článok „Noctua vydává černé verze chladičů NH-D15, NH-U12S a NH-L9i“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

MasterAir MA620M: designový dvouvěžový chladič má skrytý větrák

Po létech spíš utilitárního designování vzduchových chladičů se teď dost výrazně začíná prosazovat hráčská móda jdoucí po nějakém zajímavém vzhledu. Do tohoto trendu zapadá nový CPU chladič MasterAir MA620M, jejž vypouští na trh firma Cooler Master. Jde o dvouvěžový chladič klasické koncepce, ale jen s jedním ventilátorem, schovaným mezi žebry a pod ozdobnou kapotou. Ve skříni to tedy vypadá úplně jinak, než na co jsme zvyklí. Celý článok „MasterAir MA620M: designový dvouvěžový chladič má skrytý větrák“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Že teploty CPU už efektívne neškálujú s chladením? Ale kdeže…

Pasta, v lepšom prípade indiová pájka a pri AMD prestup tepla zneefektívňujú ešte i 7 nm tranzistory a celkovo malá plocha čipletov, ktorá pre ochladzovanie takisto predstavuje úzke hrdlo. To sú dôvody, pre ktoré sa často v diskusiách objavujú názory, že za výkonné chladiče nemá veľmi zmysel priplácať. Rozdiel teplôt oproti lacnejším modelom však nie je taký malý, ako sa to všade možne často prezentuje. Celý článok „Že teploty CPU už efektívne neškálujú s chladením? Ale kdeže…“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *