RGB LED už můžete mít i v nízkém top-flow chladiči Thermaltake

Thermaltake UX100 ARGB: low-profile top-flow chladič s duhovou iluminací

Ozdobné nasvícení hardwaru pomocí RGB LED s možností měnit barvy a vytvářet různé efekty se stalo takovým emblémem herních počítačů a „kultury“. RGB iluminaci už má dost věžových chladičů CPU, ale co když byste tuto dekoraci chtěli mít v kompaktním počítači? Právě pro takové potřeby má teď něco Thermaltake: Nízký top-flow chladič UX100 ARGB (což znamená, že chladí i VRM na desce), vybavený pro duhové světelné efekty.

Thermaltake UX100 ARGB (CL-P064-AL12SW-A) je chladič s kulatým radiálním pasivem s hliníkovými žebry, která vedou z centrální základny, nepoužívá tedy heatpipe. Základna by zřejmě měla být tvořená slisovanými středy jednotlivých plechových žeber, jejich konce se vějířovitě rozbíhají do stran. Spolu s ventilátorem, který sedí na tomto pasivu a fouká skrz něj, má chladič výšku 6,61 cm (rozměr v půdorysu je 12,23 × 12,23 cm), takže profil je poměrně nízký. Pasiv má pro lepší vzhled (pokud tedy nepreferujete holý neskrývaný kov) černou povrchovou úpravu.

Okraj chladiče je okolo ventilátoru obehnaný plastovým rámečkem, který by měl částečně usměrňovat vzduch dolů, zároveň je ale také nosičem pro okruží s RGB LED, jejichž světlo je rozptýlené plastem a po straně také proniká ven nápisem Thermaltake na boku. Tento pruh okolo ventilátoru zastává onu dekorativní funkci a měl by být plně adresovatelný (tedy nastavitelný) pomocí kabelu s 5V třípinovým konektorem. Obsluha iluminace je kompatibilní se systémy firem Asus, ASRock, Gigabyte i MSI.

Žebra vycházejí ze základy ve dvou vějířích s mezerami

Chladící kapacita není patrně vlivem absence heatpipe nebo měděného jádra příliš vysoká, firma ve specifikacích uvádí kompatibilitu s 65W, ale už ne 95W procesory. Ventilátor je přitom 120mm (s tloušťkou 25 mm), tedy o dost větší než u Wraith Max/Prism od AMD, který má zvládnout přes 125 W. Tento chladič tak bude vhodný spíše pro úspornější a nepřetaktované CPU. Výhoda této konstrukce ale je, že podobně jako chladiče Wraith Stealth a Spire ofukuje komponenty okolo socketu, a to ve všech směrech. Pokud tedy máte desku bez pasivu na napájecí kaskádě, takovýto chladič bude vát nejen na VRM nalevo od socketu, ale i do těch nad ním, případně na atypicky umístěné čipy okolo.

Parametry ventilátoru firma uvádí poměrně podrobně. Má mít hydraulická ložiska s garantovanou životností 30 000 hodin a maximální otáčky 1800 RPM s hlučností 26,92 dB. Při regulaci napětím má startovat už od 6 V. V maximálním tahu odebírá 0,35 A (takže při 12 V příkon 4,2 W) a vytváří průtok 38,82 krychlových stop za minutu. Statický tlak, který vyvíjí, má činit 1,48 mm vodního sloupce.

Základna pasivu

Cenu tohoto chladiče zatím firma nesdělila. Kompatibilní bude s mainstreamovými platformami jak Intelu, tak AMD, Na socketech AM2/FM1 až AM4 se upíná přímo do standardního rámečku a backplatu na desce, pro sockety Intelu (LGA 775 až 1151 pak firma dodává kruhový rámeček, který se na desku upevní přes montážní otvory a vlastně dodá Intelí desce kompatibilitu s chladiči s upínáním na socktety AMD. Asi by se dal použít i s jinými chladiči jako je třeba Wraith Max (pokud tedy nepočítá jen s výrazně nižšími přítlaky).


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Freezer 13 X: levný chladič Arcticu má vylepšeného nástupce

Firma Arctic letos už vydala nový levný chladič Freezer 7 X, což byl nástupce dlouhověké klasiky Freezer 7 Pro. Teď uvádí další novinku, která pro změnu nahradí chladič Freezer 13. Místo něj teď přichází inovovaný Arctic Freezer. Má novou konstrukci pasivu, který je výrazně lehčí a asi také levnější. Ale díky pokroku, který mezitím nastal, má přesto Freezer 13 X předchůdce překonat ve výkonu i v tichosti. Celý článok „Freezer 13 X: levný chladič Arcticu má vylepšeného nástupce“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

BeQuiet! Shadow Rock 3 – Ve znamení ticha

Shadow Rock 3 byl letos uveden jako nový nejvyšší model ze střední řady chladičů od výrobce BeQuiet!. Tento německý výrobce se, jak už název napovídá, zaměřuje na produkci komponent s velmi tichým chodem. Chladič Shadow Rock 3 se specifikacích pyšní velmi tichým chodem i při vysoké hodnotě TDP 190 W. Marketingová hesla však reálné testy nikdy nenahradí a proto vám dnes přinášíme recenzi tohoto chladiče. Celý článok „BeQuiet! Shadow Rock 3 – Ve znamení ticha“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Intel Comet Lake má lepší box chladič. Měděné jádro, černý design

Když AMD uvedlo procesory Ryzen, dostaly přibalené vylepšené boxové chladiče, které se sice nemají na velké věžové chladiče, ale na poměry boxů jsou považovány za celkem přijatelné a za výhodu proti procesorům Intel, které mají box chladiče slabší. Ale s příchodem procesorů Comet Lake pro socket LGA 1200 to zdá se také Intel změní a vylepší chladiče, které dává k 65W zamčeným CPU (odemčená CPU chladič v balení nemají). Celý článok „Intel Comet Lake má lepší box chladič. Měděné jádro, černý design“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *