Nereferenční karty Radeon RX 5700 XT budou až v polovině srpna

Od Radeonů Navi budou při vydání dostupné jenom referenční verze

Když byly firmou AMD minulý týden na E3 odhalené Radeony RX 5700 a RX 5700 XT se 7nm GPU Navi, byly ukázány zatím jen referenční verze. Ty se mají začít prodávat 7. července, ale hráči asi budou často chtít počkat na nereferenční karty, které budou mít custom chladiče s více axiálními ventilátory a tedy nižší hlučnost (a nejspíše lepší teploty). Takové modely ale podle všeho vyjdou až později a nebudou dostupné hned při vydání.

Zprávu k tomu, jak je to s připraveností nereferenčních karet Navi, vydal web Fudzilla. Píše, že podle jeho zdrojů pocházejících pravděpodobně z řad výrobců karet budou při vydání v obchodech připravené jenom referenční modely. Nereferenční ještě nebudou hotové. Dostupnost karet s custom chladiči se údajně čeká až v srpnu – údajně okolo poloviny měsíce.

Toto datum je asi nejdřívějším možným termínem, Fudzilla ovšem dodává, že platí potud, „pokud se neobjeví nějaké problémy“. Je tedy možné, že se třeba některé karty mohou opozdit víc, v polovině srpna může třeba vyjít jen pár prvních modelů. A celkově jde asi spíš o  odhad, takže je třeba počítat s nějakou odchylkou.

Referenční AMD Radeon RX 5700 XT

Na nereferenčních kartách už výrobci podle Fudzilly pracují, ale neměli dost času, aby karty stihli dokončit a vyrobit v předstihu. I po navržení a odladění patřičného chladiče totiž bude zkompletování karet, příprava krabic, nahrávání BIOSů, transport a tak podobně chvíli trvat. Je pravděpodobné, že první nereferenční karty budou stále využívat už hotové referenční PCB, ale i tak asi došlo ke zpoždění.

Referenční Radeon RX 5700 XT rozložený na komponenty (3D vizualizace)

Samotné refernční PCB by asi nemělo ničemu příliš vadit, napájení by mělo být dostatečně silné se sedmi digitálními fázemi (referenční PCB mělo AMD i v minulosti spíš předimenzované). Problémem může u referenčních karet být asi hlavně chlazení. Referenční karty používají chladič typu blower (tedy vyfukující vzduch ven ze skříně záslepkou) s tloušťkou dva sloty a jedním radiálním ventilátorem. Pasiv je hliníkový s měděnou vapor chamber v základně. Podle AMD má být ventilátor v základním režimu regulovaný tak, aby byla hlučnost do 43 dB, ale jak nepříjemný bude jeho hluk reálně, ukáží asi až recenze.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Že teploty CPU už efektívne neškálujú s chladením? Ale kdeže…

Pasta, v lepšom prípade indiová pájka a pri AMD prestup tepla zneefektívňujú ešte i 7 nm tranzistory a celkovo malá plocha čipletov, ktorá pre ochladzovanie takisto predstavuje úzke hrdlo. To sú dôvody, pre ktoré sa často v diskusiách objavujú názory, že za výkonné chladiče nemá veľmi zmysel priplácať. Rozdiel teplôt oproti lacnejším modelom však nie je taký malý, ako sa to všade možne často prezentuje. Celý článok „Že teploty CPU už efektívne neškálujú s chladením? Ale kdeže…“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nereferenční Radeon RX 5700 XT Taichi ASRocku má šest výstupů

Nereferenční grafické karty Radeon generace Navi, neboli modely RX 5700 a RX 5700 XT nebyly ke koupi hned při uvedení a bohužel až teprve teď koncem srpna se začaly objevovat v našich obchodech. Jednu poměrně zajímavou mezi nimi ukázala firma ASRock, která s grafickými kartami začala teprv loni. Teď kromě jiných modelů přišla také s kartou Radeon RX 5700 XT Taichi, která má proti běžným zajímavou specialitu. Celý článok „Nereferenční Radeon RX 5700 XT Taichi ASRocku má šest výstupů“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Chcete mít lepší turbo na Ryzenu 3000? Držte teplotu pod 75°C

Jen před chvílí jsme tu měli problém frekvencí na Ryzenech 3000, ale tak snadno se tohoto tématu nezbavíme. Objevila se totiž zajímavá informace o precision boostu těchto CPU a naopak tom, proč někdy nejde tak vysoko, jak byste chtěli. Vypadá to, že AMD skutečně změnilo chování turba mezi jednotlivými revizemi kódu AGESA/BIOSů. Týká se to vlivu teplot na frekvenci a o této změně je asi docela dobré vědět. Celý článok „Chcete mít lepší turbo na Ryzenu 3000? Držte teplotu pod 75°C“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *