Nereferenční karty Radeon RX 5700 XT budou až v polovině srpna

Od Radeonů Navi budou při vydání dostupné jenom referenční verze

Když byly firmou AMD minulý týden na E3 odhalené Radeony RX 5700 a RX 5700 XT se 7nm GPU Navi, byly ukázány zatím jen referenční verze. Ty se mají začít prodávat 7. července, ale hráči asi budou často chtít počkat na nereferenční karty, které budou mít custom chladiče s více axiálními ventilátory a tedy nižší hlučnost (a nejspíše lepší teploty). Takové modely ale podle všeho vyjdou až později a nebudou dostupné hned při vydání.

Zprávu k tomu, jak je to s připraveností nereferenčních karet Navi, vydal web Fudzilla. Píše, že podle jeho zdrojů pocházejících pravděpodobně z řad výrobců karet budou při vydání v obchodech připravené jenom referenční modely. Nereferenční ještě nebudou hotové. Dostupnost karet s custom chladiči se údajně čeká až v srpnu – údajně okolo poloviny měsíce.

Toto datum je asi nejdřívějším možným termínem, Fudzilla ovšem dodává, že platí potud, „pokud se neobjeví nějaké problémy“. Je tedy možné, že se třeba některé karty mohou opozdit víc, v polovině srpna může třeba vyjít jen pár prvních modelů. A celkově jde asi spíš o  odhad, takže je třeba počítat s nějakou odchylkou.

Referenční AMD Radeon RX 5700 XT

Na nereferenčních kartách už výrobci podle Fudzilly pracují, ale neměli dost času, aby karty stihli dokončit a vyrobit v předstihu. I po navržení a odladění patřičného chladiče totiž bude zkompletování karet, příprava krabic, nahrávání BIOSů, transport a tak podobně chvíli trvat. Je pravděpodobné, že první nereferenční karty budou stále využívat už hotové referenční PCB, ale i tak asi došlo ke zpoždění.

Referenční Radeon RX 5700 XT rozložený na komponenty (3D vizualizace)

Samotné refernční PCB by asi nemělo ničemu příliš vadit, napájení by mělo být dostatečně silné se sedmi digitálními fázemi (referenční PCB mělo AMD i v minulosti spíš předimenzované). Problémem může u referenčních karet být asi hlavně chlazení. Referenční karty používají chladič typu blower (tedy vyfukující vzduch ven ze skříně záslepkou) s tloušťkou dva sloty a jedním radiálním ventilátorem. Pasiv je hliníkový s měděnou vapor chamber v základně. Podle AMD má být ventilátor v základním režimu regulovaný tak, aby byla hlučnost do 43 dB, ale jak nepříjemný bude jeho hluk reálně, ukáží asi až recenze.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Pěkná Mini-ITX deska pro Ryzen v serveru: X570 a 4× SO‑DIMM

Desky platformy X570 pro procesory AMD Ryzen 3000 přinesly PCI Express 4.0 a silnou konektivitu, ale bohužel také vyšší spotřebu a aktivní chlazení čipsetu. ASRock teď však uvedl jednu X570/AM4 desku, která má chlazení plně pasivní, navíc v provedení Mini-TX. Je sice určená pro servery, ale přesto je hodně zajímavá, už jenom tím, že v rozměru Mini-ITX dovoluje použít čtyři paměťové moduly (navíc s ECC). Celý článok „Pěkná Mini-ITX deska pro Ryzen v serveru: X570 a 4× SO‑DIMM“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Chladič AMD Wraith Prism s šesti heatpipe? Je to jinak (update)

S procesory Ryzen (a vlastně už chvíli před nimi) AMD přineslo jednu přímo nesouvisející změnu: boxované chladiče, které byly lepší proti tomu, co se k CPU typicky přibalovalo předtím. Ty běžné měly objemnější (účinnější) pasivy, zejména to ale platilo o heatpipovém top-flow chladiči Wraith max, později Wraith Prism. Právě u tohoto se teď možná nastane další zlepšení, protože AMD zdá se chystá jeho výkonnější verzi. Celý článok „Chladič AMD Wraith Prism s šesti heatpipe? Je to jinak (update)“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

AMD uvádí 7nm Ryzeny 4000 s integrovanou grafikou pro notebooky

Trvalo to, ale AMD konečně přináší jádra Zen 2 a 7nm proces i do APU – procesorů s integrovaným GPU. Tento týden firma představila APU Renoir, na kterém budou založené Ryzeny 4000 s grafikou. Jako první přichází verze pro notebooky, která bude mít až osm jader/16 vláken, s TDP 15 nebo 45 W. V CPU by to měl být velký pokrok, ale překvapivě to vypadá, že tradičně silná integrovaná grafika AMD by mohla být trošku zklamáním. Celý článok „AMD uvádí 7nm Ryzeny 4000 s integrovanou grafikou pro notebooky“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *