Levnější desky pro Ryzen 3000 s čispety B550/A520 až příští rok?

Čipsety B550 a A520 od ASMedia budou hotové až závěrem roku, desky můžou vyjít až v roce 2020

Na Computexu se oficiálně vynořilo množství desek pro procesory Ryzen 3000 s čipsetem X570. Potvrdilo se ale, že bude mít vyšší spotřebu, což je spolu s nutností aktivního chlazení dost odrazující – a desky to také budou relativně drahé. Z toho povstává otázka, kdy AMD doplní nějaké úspornější a levnější čipové sady pro „normálnější desky“. Tuto roli mají plnit sady B550 a A520, ale zdá se, že jsou ještě daleko.

Čipové sady A520 a B550 by měly nahradit současné čipsety A320 a B350/B450 a pohánět lowendové nebo mainstreamové, rozumě stojící desky, zatímco X570 je určený do dražších až nadšeneckých modelů. Zatímco u X570 to vypadá, že modely budou obecně dražší, než desky založené na X470, u můstků A520 a B550 by to už snad nemělo takto fungovat a měly by stát podobně jako desky řady 300 a 400, když byly nové.

A520 a B550 přinesou zatím jenom PCI Express 3.0

Čipsety A520 a B550 totiž nebudou mít stejný křemík jako X570 (který navrhlo AMD), ale budou založené (outsourcované) na technologii firmy ASMedia, stejně jako čipsety řady 300 a 400. Nepůjde ale o přeznačený starý křemík. Podle správy webu DigiTimes budou tyto čipové sady také nové a mají vyřešit hlavní slabinu předchozích můstků „Promontory“. Totiž že z čipsetu vyvádějí jen pomalé linky PCI Express 2.0, zatímco Intel u čipsetů od generace B150 a výš nabízí PCIe 3.0 (výjimkou je lowend s H110 a H310). B550 a A520 už ale podle DigiTimes umí PCI Express 3.0, takže s Intelem srovnají krok. Nebudou však mít u svých linek přímo podporu pro PCI Express 4.0, to zůstane jako specialita čipové sadě AMD X570. Zda bude PCIe 4.0 použito k propojení čipsetu a CPU, nevíme, ale asi by toto spojení také mohlo zůstat na konektivitě PCIe 3.0 ×4, což je stejné, jako řešení Intelu.

Toto je možná zklamání, ale mělo by to mít i výhody. Tyto můstky by totiž zase měly mít obvyklé nízké TDP a tím pádem nebudou potřebovat aktivní chlazení a desky s nimi by měly mít i normální ceny. A i tyto desky by ale stále měly podporovat PCI Express 4.0 ×16 na slotu pro grafiku, který je vyvedený z procesoru a skrz čipset neprochází. A stejně tak bude mít konektivitu PCI Express 4.0 ×4 pro rychlá NVMe SSD jeden slot M.2 vyvedený z procesoru. O PCIe 4.0 s levnějšími deskami tedy nepřijdete. Možná půjde dokonce v krátkodobějším horizontu o lepší volbu – část konektivity bude připravená na moderní periférie, ale protože čipset už nebude mít takovou rozsáhlou výbavu, nebude zde problém se spotřebou a cenou. Ovšem pokud byste chtěli dva nebo tři sloty M.2 s konektivitou PCIe 4.0 ×4 nebo sloty ×4 a ×1 na něco využívat, pak pro vás takovéto levnější desky samozřejmě nebudou.

Čip Promontory, na kterém jsou založené čipové sady AMD A320/B350/X370 a B450/X470. Vyrábí ho ASMedia

Levnější desky s čipsety řady 500 budou až po Vánocích?

Bohužel to ale vypadá, že na takovéto levnější (a úspornější/tiché) desky série 500 si ještě docela dlouho počkáme. Zatímco související procesory AMD Ryzen 3000 s jádry Zen 2 na trh přijdou 7. července, tyto čipové sady ještě nejsou připravené. ASMedia je výrobcům základních desek má údajně začít dodávat až v posledním čtvrtletí letošního roku. Protože spuštění masové výroby desek také nějakou dobu trvá, znamená to, že desky platformy B550 a A520 se asi budou dát koupit až na začátku roku 2020. AMD by je asi mohlo formálně uvést v lednu na CES 2020, ale možná by se mohly opozdit ještě o kousek.

Do této doby tedy pro levnější počítače s Ryzeny 3000 bude třeba kupovat desky s čipovou sadou X470/B450 a tak podobně, které jsou naštěstí také kompatibilní. V takovém případě budou sloty z procesoru jen na technologii PCIe 3.0 a sloty z čipsetu jen 2.0. To se dá akceptovat (nebudete na tom o moc hůř než s platformou Intelu), ale horší je, že desky se staršími čipovými sadami budou potřebovat update firmwaru, abyste mohli Ryzeny 3000 instalovat. A pokud nemáte náhradní starší procesor, nemůžete update provést sami. Kupujícím tak přibude starost se sháněním desek, které už mají novější BIOS z výroby. To by mělo signalizovat oranžové logo („Ryzen 3000 ready“) na krabici, ovšem v e-shopech asi budete často muset posílat emailové dotazy.

Pro Ryzen 3000 vám bude stačit deska s čipsetem X470 a B450, pokud má dostatečně nový BIOS. Ty, které ho mají již z továrny, poznáte podle této nálepky (Foto: Momomo_us/Twitter)

Dostupné čipsety dostanou i PCIe 4.0, ale o generaci později

ASMedia prý čeká, že od AMD poté dostane i zakázku na „čipsety s podporou PCI Expressu 4.0“. Ty by tedy asi měly následovat po generaci B550 a A520 a s nimi by se PCIe 4.0 asi mělo dostat i do linek vycházejících přímo z čipové sady, takže by mainstream a lowend dohnaly ve výbavě highendový čipset X570 (i když by linek a řadičů měly například méně). Nicméně je možné, že tyto čipsety už by mohly být zamýšlené až pro následující socket AM5, který by možná mohl dorazit až v roce 2021 s procesory Ryzen 5000 a možná už pamětí DDR5, ale jistě to zatím nevíme.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2

Letos Microsoft naplnil mlhavá varování provázející od vydání kompatibilitu Windows 11 se staršími počítači, jejichž procesory nejsou oficiálně podporované, a začal používat instrukci POPCNT, čímž systém přestává fungovat na řadě procesorů. To však nebylo všechno a požadavky se mohou dále zvyšovat. Teď totiž Windows 11 začínají vyžadovat další instrukční rozšíření, které odstaví další skupiny procesorů, mezi nimi i Phenomy a první APU. Celý článok „Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6

O Velikonocích se objevily údajné specifikace pro grafické karty Radeon RX 8000, tedy nové grafiky založené na architektuře RDNA 4 pro mainstream a levnější část trhu (zatímco highendový model údajně AMD zrušilo). Teď se k nim objevila další zvěst, dle níž AMD u těchto grafik nepřejde na novou technologii pamětí GDDR7, která se má objevit u Nvidie. Vypadá to však, že ani nevyužije možností rychlejších pamětí GDDR6, které jsou na trhu. Celý článok „Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6“ »

  •  
  •  
  •  

AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5

Jak daleko je přesně chvíle, kdy AMD vydá novou generaci procesorů s chystanou architekturou Zen 5, stále není jasné. Ale zřejmě se ten okamžik přiblížil, protože základní desky už pro ně začínají přidávat podporu v BIOSech, respektive UEFI firmwarech. To je důležité i proto, aby desky koupené v e-shopech nové procesory hned po vydání podporovaly (byť dnes už to s možnostmi flashování z USB není tak kritické). Celý článok „AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *