SilentiumPC Armis AR5X TG RGB: Svieži vietor v mid-ende

Balenie a exteriér

Naši poľskí susedia nedávno rozšírili sériu počítačových skríň Armis. Správne, reč je o firme SilentiumPC. Nový prírastok v podobe modelu AR5X TG RGB predstavuje už od pohľadu elegantnú, peknú skrinku. V rámci testov som však zaostril aj na detaily a pozrel sa na Armisku z bližšia. Ako je na tom funkčný návrh vrátane chladenia a efektivity využívania vnútorného priestoru?

Základné parametre


Balenie a exteriér

Skrinka prišla zabalená v štandardnej kartónovej škatuli, kde bola vyplnená polyesterovými vložkami. V rámci potlače sú vypísané špecifikácie skrinky, takže človek hneď vie, čo môže vo vnútri očakávať. Zarazili ma ale dva parametre, ktoré sa na oficiálnych stránkach výrobcu v špecifikáciách líšia od tých, ktoré sú uvedené na škatuli. Konkrétne pri výške chladiča CPU, kde je uvádzaná výška 161 mm a výška samotnej skrinky, ktorá je uvádzaná na 481 mm. Údaje z krabice sú uvedené chybne.

   

Okrem skrinky nie je obsah balenia nejako zvláštny. Dostanete všetko, čo potrebujete na inštaláciu (skrutky, gumové podložky na umiestnenie diskov, pásky na uchytenie kabeláže, buzzer) aj s návodom a ako bonus klúčenku, respektíve podsvietený mechanický spínač z klávesnice s tlačidlom s logom Armis.

Je vidieť, že SilentiumPC myslelo hádam na všetko, keď dali do balenia aj záslepky pre vstup USB a 3,5mm jack na prednom paneli. V prípade dlhodobého nevyužitia zabránite padaniu prachu a nečistôt do týchto vstupov.

Zakryté vstupy predného panela krytkami

Ako prvé, čo zbadáte na vrchnej časti, je upozornenie, ktoré oznamuje o umiestnení ovládača PWM ventilátorov vo vnútri skrinky. Jeho obchodný názov je Aurora Sync Pro.

Strop skrinky ponúka možnosť uchytiť vodné chladenie do rozmeru 240mm, 2× 120mm vetráky alebo 1× 140mm. Pri použití vodného chladenia je treba dávať pozor na výšku pamätí, ktoré môžu mať maximálne 32 mm. Osobne sa mi páči prachový filter, ktorý je na vrchu „len“ položený, vo vyhradenom mieste nad ventilátormi, a k tomu krásne lícuje s plechom v jednej rovine. Ku skrini ho ťahajú prilepené magnety po celom obvode prachového filtra. To by bol outtake (a zábrana proti voľne padajúcemu prachu).

   

Na intaku sú prachové filtre vložené v prednej odnímateľnej časti po bokoch. A potom sú ešte jedny plechové pod zdrojom, ktoré nie sú zrovna najsilnejšia stránka skrini, kvôli veľkým dieram na otvoroch, čím sa znižuje efektivita zachytávania prachu.

Predný panel a prachové filtre na nasávaní

Po stránke vzhľadu je skrinka elegantná. Predný panel a ľavú bočnicu prevažne tvorí 4mm temperované sklo, čo dodáva nádych luxusnejšieho tovaru. Samozrejme, nevýhodou temperovaného skla je časté čistenie odtlačkov a iných nečistôt, ak pravidelnejšie manipulujete so skriňou. Zadná strana poteší ešte jedným zlepšovákom. Tým je zadný kryt pre výstupné miesto na grafické karty. Vďaka tomu je pohľad do skrini cez temperované sklo o niečo príjemnejší, s menším počtom rušivých elementov.

Na prednom paneli okrem temperovaného skla nájdete tlačidlo na zapnutie, 2× port USB 3.1 Gen 1 , 3,5mm jacky pre mikrofón a slúchadlá a tlačidlo na zmenu farieb ventilátorov.

Časť predného panelu – funkčná



  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Psychoakustické optimalizácie chladičov… Vtípky? Fyzika

„Modifikácia“ chladiča výmenou ventilátora za relatívne efektívnejší model nemusí viesť vždy k požadovanému výsledku. Niekedy si polepšíte podstatne menej, ako by ste očakávali, inokedy môže dôjsť dokonca k zhoršeniu. To znamená, že pri rovnakej hlučnosti bude dosahovaný nižší chladiaci výkon a je úplne jedno, aký ventilátor použijete. Niekedy má skrátka hlavné slovo konštrukcia pasívu. Celý článok „Psychoakustické optimalizácie chladičov… Vtípky? Fyzika“ »

  •  
  •  
  •  

Testy SilentiumPC Spartan 5 Max pod vyššou záťažou (125 W)

Procesorový chladič SilentiumPC Spartan 5 Max sme už síce testovali, ale s pomerne úsporným procesorom. Jeho výsledky tak splývali s jednoduchším modelom (Spartan 5) bez „Max“ v názve. Na výkonnejších procesorom s väčším výdajom tepla, sa však situácia trochu mení. Aký je v porovnaní s inými chladičmi Spartan 5 Max na procesore so 125 W, teda na úrovni TDP „K“ modelov Intel? Celý článok „Testy SilentiumPC Spartan 5 Max pod vyššou záťažou (125 W)“ »

  •  
  •  
  •  

Rozhovor: Prečo Endorfy muselo zabiť SilentiumPC

Zmena značky SilentiumPC na Endorfy prebehla len pomerne nedávno. Informovali sme o tom aj v teste kvapalinového chladiča Endorfy Navis 240, aj keď len náznakom. Teraz si však okolnosti tohto rozhodnutia rozoberieme podrobnejšie. So súborom otázok, ktoré do celej situácie vnášajú viac svetla, sme oslovili zastúpenie firmy Cooling, teda vlastníkov licenčných známok SilentiumPC a po novom aj Endorfy. Celý článok „Rozhovor: Prečo Endorfy muselo zabiť SilentiumPC“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *