SilentiumPC Armis AR5X TG RGB: Svieži vietor v mid-ende

Exkurzia interiérom

Naši poľskí susedia nedávno rozšírili sériu počítačových skríň Armis. Správne, reč je o firme SilentiumPC. Nový prírastok v podobe modelu AR5X TG RGB predstavuje už od pohľadu elegantnú, peknú skrinku. V rámci testov som však zaostril aj na detaily a pozrel sa na Armisku z bližšia. Ako je na tom funkčný návrh vrátane chladenia a efektivity využívania vnútorného priestoru?

Exkurzia interiérom

Útroby skrinky sú riešené ukážkovo, hlavne čo sa týka priestoru. Na pravej strane na kostre pri nasávaní je miesto pre uchytenie dvoch 2,5″ diskov. Dole na tunel je možné nainštalovať dodatočne ďalšie dva ventilátory, ktoré môžu fúkať na grafickú kartu chaldnejší vzduch z vonku. S gumenými krytkami priechodiek na kabeláž som mal problém s vypadávaním. Ľahko sa nastrčia naspäť, ale videl by som to ako jedno mínus pre skrinku. Podľa veľkosti základnej dosky sú označené miesta na kostre, kam ju treba umiestniť a priskrutkovať. Maximálna dĺžka grafickej karty, ktorú dokáže Armis AR5X TG RGB poňať, je 350mm, takže väčšina dnešných konfigurácií nebude mať ťažkosti.

Za temperovaným sklom prednej strany je umiestnené najväčšie kúzlo skrini a tým sú 3× 120mm ventilátory, Sigma HP Corona RGB. Môžete ich pomocou tlačídla rozsvietiť do ľubovoľných farieb z prednastavenej ponuky či im dodať rôzne prechodové efekty. V aplikácii si viete presne prispôsobiť vhodné osvetlenie na mieru.


      

      

Pri požiadavke na 2× 140mm ventilátory alebo 360mm vodné chladenie, nebude mať skriňa problém, pretože ho dokážete nainštalovať na prednom paneli. Zo spodu sú štyri gumové nožičky a prachový filter pre PSU, ktorý je tentoraz len nasunutý do úchytov a vyberanie je o trochu náročnejšie ako pri predchádzajúcich filtroch, no nič zložité.

   

Klasicky riešená zadná strana ukrýva za plechmi posledné, štvrté čaro skrini – Sigma HP Corona 120 RGB.

Pre PSU, ktorého maximálna dĺžka môže byť 175mm, je vytvorený tunel kde dokážete umiestniť aj 2,5″ alebo 3,5″ disk. Naň dokážete prichytiť ďalšie dva ventilátory v prípade, že sú vám štyri od výroby málo.

Tunel pre umiestnenie napájacieho zdroja s umiestnením pre disk

Za pravou bočnicou sa schováva okrem káblov aj miesto pre 3,5″ a 2,5″ disky, ovladač Aurora Sync Pro, ktorý dokáže napájať až šesť ventilátorov s RGB či bez neho. Vďaka nemu, dokážete ušetriť pohľad do skrine, od prebytočných káblov z ventilátorov do základnej dosky. Zo spodu je napájaný cez kábel SATA, a výstup do dosky je jeden konektor LED a 4pin na reguláciu reguláciu. Vďaka rozbočovaču Aurora Sync Pro dokážete vytvoriť vhodné podmienky pre potreby vašej zostavy, či ju používate na ľahké zaťaženie alebo sa snažíte z vašej zostavy dostať maximum, ako napríklad pri hraní náročných hier.

Ovládač Aurora Sync Pro s možným umiestnením diskov

Kvôli tenkým plechom na kostre, s hrúbkou len 0,65mm, a možným vibráciam všeobecne, SilentiumPC použilo pre úchyt klasických HDD (aj SSD) násuvné gumené uchytenie ku plechu. Vďaka tomu je aj manipulácia s diskami jednoduchšia, pretože nie sú uchytené napevno.

Gumené úchytky na disku pre uchytenie do skrine



  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Psychoakustické optimalizácie chladičov… Vtípky? Fyzika

„Modifikácia“ chladiča výmenou ventilátora za relatívne efektívnejší model nemusí viesť vždy k požadovanému výsledku. Niekedy si polepšíte podstatne menej, ako by ste očakávali, inokedy môže dôjsť dokonca k zhoršeniu. To znamená, že pri rovnakej hlučnosti bude dosahovaný nižší chladiaci výkon a je úplne jedno, aký ventilátor použijete. Niekedy má skrátka hlavné slovo konštrukcia pasívu. Celý článok „Psychoakustické optimalizácie chladičov… Vtípky? Fyzika“ »

  •  
  •  
  •  

Testy SilentiumPC Spartan 5 Max pod vyššou záťažou (125 W)

Procesorový chladič SilentiumPC Spartan 5 Max sme už síce testovali, ale s pomerne úsporným procesorom. Jeho výsledky tak splývali s jednoduchším modelom (Spartan 5) bez „Max“ v názve. Na výkonnejších procesorom s väčším výdajom tepla, sa však situácia trochu mení. Aký je v porovnaní s inými chladičmi Spartan 5 Max na procesore so 125 W, teda na úrovni TDP „K“ modelov Intel? Celý článok „Testy SilentiumPC Spartan 5 Max pod vyššou záťažou (125 W)“ »

  •  
  •  
  •  

Rozhovor: Prečo Endorfy muselo zabiť SilentiumPC

Zmena značky SilentiumPC na Endorfy prebehla len pomerne nedávno. Informovali sme o tom aj v teste kvapalinového chladiča Endorfy Navis 240, aj keď len náznakom. Teraz si však okolnosti tohto rozhodnutia rozoberieme podrobnejšie. So súborom otázok, ktoré do celej situácie vnášajú viac svetla, sme oslovili zastúpenie firmy Cooling, teda vlastníkov licenčných známok SilentiumPC a po novom aj Endorfy. Celý článok „Rozhovor: Prečo Endorfy muselo zabiť SilentiumPC“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *