Samsung SSD 990 Pro je tady. Nová špička, ale bez PCIe 5.0

Samsung oficiálně představil SSD 990 Pro

Před pár týdny se objevila na internetu zpráva o brzkém příchodu nového highendového SSD od Samsungu – modulů SSD 990 Pro. Očekávalo se od něj, že využije PCI Express 5.0, který již desktopové platformy Intelu a AMD nabízejí nebo budou nabízet (objevil se v databázích PCIe 5.0 zařízení). Samsung nyní SSD 990 Pro uvádí na trh, ale půjde jen o špičku současných PCIe 4.0 SSD, nikoliv o příslušníka nové vlny „Gen5“. Ale hodně výkonnou.

Samsung SSD 990 Pro tak je spíše vylepšení již prodávaného SSD 980 Pro, ale vylepšení co do výkonu je to dost značné. Moduly opět používají řadič vyvinutý přímo Samsungem, jenže už ale nyní podporuje protokol NVMe 2.0. Použité rozhraní je tedy PCI Express 4.0 ×4 a provedení klasické ve formě modulu M.2 2280. Řadič jako všechny výkonnější typy používá mezipaměť DRAM, která je typu LPDDR4.

Stejně jako u SSD 980 Pro jsou použité čipy NAND z produkce Samsungu typu TLC („3 bity na buňku“). Zatím nevíme, jaké přesně, ale je možné, že jde o novější generaci než v SSD 980 Pro – možná V-NAND 7. generace se 176 vrstvami. Každopádně se moduly nevrátily k dříve používané MLC NAND (míněno s 2 bity na buňku; pozor na to, že Samsung někde TLC označuje jako „3-bit MLC“). Moduly se budou nabízet v kapacitách 1 TB, 2 TB a 4 TB.

Dvě varianty Samsung SSD 990 Pro (zdroj: Samsung)

Nový řadič a případně nová NAND významně popohnaly výkon, který asi použité rozhraní PCIe 4.0 ×4 využije až po jeho limity. Sekvenční čtení dosahuje rychlosti až 7450 MB/s a sekvenční zápis má dosahovat až 6900 MB/s pro všechny kapacity. Náhodné čtení je pak až 1 400 000 IOPS při čtení a až 1 550 000 IOPS v zápisu. Pro srovnání – pro předchozí SSD 980 Pro Samsung uvádí jen 1 000 000 IOPS u čtení i zápisu, a sekvenční rychlosti byly 7000, respektive 5100 MB/s.

Parametry všech velikostí jsou v tabulce – až na výdrž (ta odpovídá 600 cyklům na buňku) se menší kapacity moc neliší, 1TB modul má jen o trošku nižší IOPS v náhodném čtení.

Samsung bude SSD 990 Pro prodávat ve dvou variantách. Jedna je s pasivním chladičem pro použití v desktopech. Bude ale prodávaná i verze samotného modulu bez pasivu. Ta je vhodná i pro notebooky, kde nabídne maximální výkon, a dost možná aniž by zhoršila výdrž na baterii. Klidová spotřeba má být jen 55 mW a v režimu Dev Sleep dokonce jen 5 mW. Průměrná spotřeba při aktivitě je podle Samsungu okolo 5 W (takže také celkem slušné na výkonné SSD), maximální je okolo 8 W.

Posvícení

Varianta s chladičem bude mít jedno specifikum. Nepůjde o prostý pasiv, uvnitř jsou RGB LED, takže modul bude svítit. Odstíny a efekty budou konfigurovatelné přes aplikaci Samsung Magician.

Samsung SSD 990 Pro s chladičem (zdroj: Samsung)

Dostupnost těchto SSD v prodeji je ještě několik týdnů vzdálená, údajně budou na skladech až v říjnu (októbri). Pro 1TB a 2TB modely už máme i doporučené ceny (179 $ a 309 $). Pro 4TB model zatím ne, což naznačuje, že se začne prodávat později, Samsung zatím neuvádí ani jeho parametry. U nás by tomu při aktuálním kurzu odpovídaly částky 5350 Kč / 217 € a 9250 Kč / 375 €. Záruka je mimochodem pětiletá stejně jako u SSD 980 Pro.

Samsung SSD 990 Pro bez chladiče (zdroj: Samsung)

Bude PCIe 5.0 chybět?

Absence PCI Expressu 5.0 zamrzí, ale asi bude lepší nepředbíhat, protože toto nemusí znamenat, že bude SSD 990 Pro zaostávat, až vyjdou první konkurenti s tímto novým rozhraním. V době, kdy vyšla první SSD s rozhraním PCIe 4.0 ×4 na řadiči Phison E16, nad nimi v mnoha testech pořád výkonnostně vítězila Samsung SSD 970 Pro/Evo na bázi PCIe 3.0 ×4. Teoreticky je možné, že něco podobného se Samsungu povede předvést i teď, i když v takových situacích, kde opravdu půjde o sekvenční rychlost, asi PCIe 5.0 moduly budou mít opravdu výhodu.

Zdroje: Samsung (1, 2, 3), ComputerBase

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s

Prakticky všechna SSD s rozhraním PCIe 5.0 ×4 jsou teď založená na řadiči Phison E26 (i když vyhlížíme alternativy). Většina jich ještě úplně nevyčerpává potenciál tohoto rozhraní, ale letos přišla aktualizace označená Max14um. A právě s tou teď MSI uvádí SSD, které bude jedním z nejrychlejších (pokud ne nejrychlejším) NVMe modulem na trhu – MSI Spatium M580 Frozr, které má svištět rychlostí až 14,6 GB/s. I chladič bude mít jeden z největších. Celý článok „MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s“ »

  •  
  •  
  •  

Hynix Platinum P51: Netopící PCIe 5.0 SSD, ale s top výkonem

Nejvýkonnějším dnešním SSD založeným na rozhraní PCIe 5.0 momentálně kraluje platforma řadiče Phison E26. Je však známá vysokou spotřebou a byly pozorovány případy, kdy tato SSD mohou snižovat výkon, nebo se dokonce zaseknout, když se přehřejí. Teď se ovšem chystají první PCIe 5.0 SSD od Hynixu. Tato firma v předchozích generacích mívala nejméně žravá SSD, a tudíž by její PCIe 5.0 moduly teď mohly být přesně to, co potřebujeme. Celý článok „Hynix Platinum P51: Netopící PCIe 5.0 SSD, ale s top výkonem“ »

  •  
  •  
  •  

PC SN500S: Western Digital nasazuje do levných SSD QLC NAND

Chvíli to vypadalo, že výrobci SSD přibrzdili se snahou ušetřit pomocí pamětí QLC, které mají o třetinu větší kapacitu na jednu buňku, ale výrazně horší životnost i výkon. Drtivá většina nových SSD teď byla založených na TLC, zvlášť po odchodu Intelu z trhu. Možná to souvisí s růstem cen NAND, ale QLC se, zdá se, vrací. Western Digital vydává moduly PC SN5000S, které slibují slušný výkon s PCIe 4.0, ale jsou právě na bázi QLC NAND. Celý článok „PC SN500S: Western Digital nasazuje do levných SSD QLC NAND“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *