SPC uviedlo chladič Fera 5. Mnoho zmien s cenou starého modelu

Vyšla novinka z rodiny populárnych chladičov SilentiumPC, Fera 5

Séria Fera má medzi lacnými chladičmi dlhodobo najlepšie predaje. A treba poznamenať, že vcelku zaslúžene. Poľský výrobca však našiel slabé miesta pasívu i ventilátora a návrh výrazne upravil. To teší a desí zároveň. Väčšina krokov sa však zdá byť správna a dobrý dojem vzbudzuje aj detailná analýza s internými meraniami nového ventilátora. Pri ňom sa siahlo nielen na tvar lopatiek, ale i na ložiská.

Chladiče SilentiumPC Fera sa na špičke low-endu držia už naozaj dlho a paradoxne na to stačí i päť rokov starý dizajn Fera 3. Aj keď, ako sa to vezme, v testoch sa už začínajú misky váh preklápať aj na iné strany (viď testy Arctic Freezer 34FSP Windale 4).

Nejaký ten lepší náskok môže SilentiumPC získať znovu s Fera 5. Je zvláštne, že chladič preskakuje logické číslovanie (Fera 4 nikdy nevyšla, posledná je Fera 3 ARGB), ale dôležitá ja samozrejme konštrukcia a fyzická stavba pasívnej a aktívnej časti chladiča.

Udávané rozmery má Fera 5 podobné ako Fera 3. Na výšku je to rovnakých 155 mm, šírka (77 mm) by mala byť u nového chladiča a o milimeter menšia, ale zase je rozšírenie plochy (+ 3 mm) v poslednej osi, v smere dĺžky rebier. Či je to dané dlhými rebrami alebo výraznejším vyčnievaním ventilátorových spôn, zistíme až v testoch.

SilentiumPC hlási zníženú celkovú hmotnosť (562 g), v porovnaní s Fera 3 o 48 g. Niečo sa stratí aj vo výsekoch z rebrovania – dlhé hrany rebier má Fera 5 zubaté (u predchodcov boli rovné), čo je súčasť akustických optimalizácií, na ktoré sa SilentiumPC pri vývoji zameriavalo.

Na dosiahnutie čo najvyššej účinnosti v zmysle čo najlepšieho pomeru hladiny hluku k dôležitému statickému tlaku, má byť uspôsobený aj samotný ventilátor. Nábežné hrany nového Fluctus 120 PWM sú takisto zubaté. Okrem toho je oproti Sigma Pro 120 PWM (z Fera 3) väčšia celková plocha lopatiek (to ale i preto, že Fluctus má namiesto 7 až 9 lopatiek) a z 1600 na 1800 sú zrýchlené aj otáčky. V neposlednom rade SPC sľubujú robustnejšie ložiská (FDB).

Pozoruhodné je porovnanie ventilátorov (Fluctus 120 PWM  s Sigma Pro PWM) na úrovni frekvenčnej charakteristiky a intenzity jednotlivých frekvencií. Podľa meraní SilentiumPC je Fluctus 120 PWM pri dosahovaní rovnakého statického tlaku tichší, najmä v nižších frekvenciách.

Nová je i základňa chladiča. Heatpipe sú síce stále v priamom kontakte s tepelným rozvádzačom procesora, ale SPC odstránil medzi nimi medzery. Tie boli predtým vypĺňané hliníkom z malého pasívu, ktorý sa na chladení veľmi nepodieľa a viac-menej len drží trubice pokope.

V týchto miestach dochádzalo k teplejším miestam, čo sa už nového pasívu netýka. Všetky trubice sú natesno jedna vedľa druhej podľa vzoru, aký kedysi pri Hyper 212 Evo použil Cooler Master, ale neskôr od neho paradoxne upustil (napríklad Hyper 212 Evo v2 už má zase hliníkové medzery medzi trubičkami).

Priechod heatpipe rebrovaním sa nezmenil. Ale všimnite si, že celý povrch rebier je akýsi členitejší, s jamkami. To na dosiahnutie väčšej plochy. Ďalší z detailov je uzavretejší návrh pasívu po krátkych stranách, čo môže byť z pohľadu chladiacej efektivity tiež prospešné.

Chladič Fera 5 sa bude dodávať vo výbave s jedným i dvoma ventilátormi. V prípade, že si kúpite jednoventilátorový, tak druhý si môžete neskôr doplniť – v príslušenstve budú dva páry spôn.

   

Vymenené je napokon i drobné príslušenstvo na montáž k pätici. Ten jednak sľubuje lepší kontakt (vyšší prítlak) s procesorom, jednak má menej súčiastok (napríklad namiesto páru typických držiakov základne je v ňom len jeden celistvý rámček) a inštalácia by tak mala byť pohodlnejšia. Podporované sú pritom všetky súčasné platformy (AMD AM4, Intel LGA 115x a 1200) a i niektoré zastarané (AMD AM3(+), AM2 (+), FM2 (+) či Intel LGA 775 a 1366), ktoré sa však stále dajú používať.

Chladiče Fera 5 a Fera 5 Dual Fan sú dostupné od dnešného dňa (8. 4. 2021). To za odporúčané ceny 25,90 eur, respektíve 32,90 eur. Záruka u SilentiumPC je pritom šesť rokov.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua

Pre používateľov, ktorý nesympatizujú s tradičnou hnedo-béžovou farebnou schémou Noctuy, chladič NH-D12L vychádza vo variante chromax.black. Ten sa od väčšiny konkurenčných modelov odlišuje nižšou výškou (pritom rebier má stále dosť). A ako jeden z mála dvojvežových procesorových chladičov NH-D12L chromax.black pri vertikálnej orientácii nikdy nekoliduje s pamäťovými modulmi na základnej doske. Celý článok „Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *