Test Modecom Volcano Amirani ARGB: Radšej bez ochrany

Exteriér

Amirani ARGB je väčšia skrinka, v poradí druhá u nás v redakcii, ktorá má osadené nadrozmerné 200-milimetrové ventilátory. O prísun chladnejšieho vzduchu z okolia teda núdza nebude, hoci má skrinka akýsi dvojitý filter a najmä poloha toho druhého je pomerne netradičná. A predstavte si, že diaľkový ovládač neslúži iba na reguláciu osvetlenia tak, ako to býva možné, ale umožňuje aj reguláciu otáčok.

Základné parametre


Exteriér

Okrem skrinky zabalenej v kartónovej škatuli s polystyrénovou výplňou dostanete v rámci príslušesntva toho o trochu viac, než je bežné. Poteší napríklad diaľkový ovládač či adaptér na umiestnenie grafickej karty do vertikálnej polohy. K tomu sú taktiež pribalené skrutky, jednorázové sťahovacie pásky, jednoduchý návod a bzučiak do základnej dosky na hlásenie chýb.

Po vybalení zo škatule vyzerá skrinka mohutne. Ľavá bočnica je tvorená z temperovaného skla. To je ukotvené v drážkach, zatiaľ čo ho zozadu istia dve skrutky. Tie po odskrutkovani ostanú v paneli, takže sa nemusíte báť, že ich stratíte. Horšie je na tom samotné vyberanie skla. Nie je ho kde chytiť a tak jediná možnosť je sa naň „nalepiť“ a potlačiť ho smerom do zadnej strany skrinky. To samozrejme na skle zanecháva odtlačky prstov/dlane.

Temperované sklo je hrubé štyri milimetre. Z vnútornej strany má navrchu jemne vystupujúcu penu, pravdepodobne kvôli prítlaku a menšiemu množstvu prenášaných vibrácií.

Celý predný panel je perforovaný ako vpredu, tak aj po bokoch. Otvory sú veľké 1,3 mm. Najviac mi pri tejto perforácii chýba jemný prachový filter, no mali sme tu už aj také skrinky ako Lian Li Lancool II Mesh Performance, ktorá taktiež nepoužila filter tohto typu a vlastne žiadny.

   

Amirani má osadené hrubé sito na atypickom mieste, zvnútra skrinky priamo za ventilátormi. To znamená z druhej strany, ako to obvykle býva, keď je sito pred (a nie za, ako to je tu) rotorom. Je to zvláštne, ale nedá sa vylúčiť, že v Modecome prišli na to, že z pohľadu zachytávania prachu je to efektívnejšie. Samotné ventilátory sa síce zanesú (prachom) skôr, ale zase až také kritické to byť nemusí, keďže je pred nimi kovové sito. Aj keď jeho efektivita nebude ktovieako úžasná, dierky sú o trochu väčšie než na odnímateľnom filtri (s 0,9 mm očkami) za ventilátormi. Ten je uchytený, mimochodom, magneticky.

   

Po vycvaknutí predného panela sa dostanete k ventilátorom. Osadené sú dva o veľkosti 200 mm s uchytením cez štyri skrutky. Pri hľadaní bližších špecifikácií som sa dostal na okraj internetu, ale nikam to neviedlo – ak sa vám podarí niečo nájsť, určite to napíšte do komentára. Pravdepodobne sa jedná o OEM ventilátory nejakej čínskej fabriky. Čo ale s istotou povedať môžeme, je, že máte k dispozícii podsvietenie ARGB. Pre niekoho to môže byť rozhodujúci faktor.

Ak by sa vám ale pôvodné ventilátory nepozdávali, môžete ich vymeniť za dva o veľkosti 140 mm alebo tri 120 mm. Ak máte radiátor vodného chladenia do veľkosti 360 mm, tak sa nemusíte obávať o jeho umiestnenie v skrinke, vpredu je preň noazaj veľa miesta.

Na vrchu skrinky nechýba rovnaké sito proti väčším nečistotám ako je tomu aj pri ventilátoroch na ich zadnej strane. To zapadá do hlbšieho žľabu a na mieste ho držia magnety po celom obvode. Takže nejaké nechcené vysunutie mu nehrozí. Zvnútra stropu môžete osadiť dva ventilátory o veľkosti 120 alebo 140 mm. Ak by ste skôr preferovali radiátor vodného chladenia, tak do veľkosti 280 mm pod strop osadíte každý bez obmedzení.

Vrchný panel I/O síce neohúri ale ani nesklame. K dispozícii máte tri porty USB z toho jeden typu C, dva krát 3,5 mm jack, tlačidlo pre zapnutie a aj pre reset alebo zmenu podsvietenia, záleží, ako si ho zapojíte. Tlačidlo zapnutia sa stláča pohodlne, no to pre reset je bez hmatovej odozvy. Takže neviete, či ste ho stlačili alebo nie. Medzi nimi sú umiestnené dve malé LED. Jedna indikuje aktivitu disku a druhá stav zapnutia. Ak plánujete mať skrinku niekde pod stolom, treba si dávať pozor aby ste ich nemali priamo pod očami. Svietia dosť ostro.

Zadná strana skrinky prezrádza uloženie zdroja ATX na jej spodnej časti, čo je dnes už štandardom. Sedem krytiek pre rozširujúce karty PCI Express značí, že sa do skrinky osadíte aj formát základnej dosky ATX. Samozrejme nesmie chýbať otvor pre I/O panel dosky a vedľa priestor pre ventilátor na výduchu. Sem sa zmestí iba 120 mm ventilátor, čo je veľký rozdiel oproti dvom 200 mm ventilátorom vpredu. Hneď pod stropom si môžete všimnúť perforáciu v tvare včelích plastov, z čoho sa dá usúdiť, že medzi stropom a základnou doskou bude dostatok voľného priestoru.

Nakoľko je celá spodná časť skrinky perforovaná, tak po celej dĺžke je uchytené sito proti väčším nečistotám. Je rovnaké ako vpredu na nasávaní ale aj na vrchnej časti skrinky, takže by som vylúčil umiestnenie skrinky niekde na zemi. Manipulácia je tu o niečo horšia ako s predošlými dvoma filtrami. Je uchytený cez osem bodov na konštrukcii a pri výbere/osadzovaní je ho treba pokrčiť. Strieborné nožičky s podložkami dodávajú skrinke eleganciu. Jednu výhradu ale mám voči podložkám. Tie skrinku neistia veľmi dobre na svojom mieste a ľahko sa šmýka.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *