Test routrov TP-Link Omada Outdoor, EAP610 a EAP225

Softvér

Signál WiFi v domácnosti, či už ide o byt alebo dom, je už takpovediac samozrejmosťou. Čo však robiť v prípade, že potrebujete mať signál aj na záhrade, väčšom pozemku či dokonca na ulici pre panelovým bytom? Odpoveďou na tieto otázky môže byť dvojica smerovačov TP-Link s prívlastkom Outdoor, ktoré sme otestovali a vyriešili s nimi aj konkrétny problém, s ktorým som zápasil mesiace.

Metodika

Než sa pustíme do testov, pozrieme sa najskôr na obslužné aplikácie na mobile aj webovom prostredí.

Aplikáciu Omada nájdete v AppStore pre iOS aj GooglePlay pre Android. Pri inštalácii sa stačí prihlásiť k sieti, ktorú smerovač po zapnutí vysiela.

Následne sa viete prihlásiť do cloudového účtu či v našom prípade inicializovať samostatný režim s lokálnym účtom a novou WiFi sieťou.

Po pripojení vidíte krátky prehľad o smerovači, jeho vyťažení, pripojených zariadeniach či WiFi sieťach. Nechýbajú ani možnosti reštartu či odhlásenia.

Po otvorení nastavení sa viete pozrieť na bližšie detaily WiFi sietí vrátane nastavení kanálov či výkonu. Mierne sa však tieto nastavenia opakujú s predchádzajúcou sekciou.

Pri prvotnom spustení tiež môžete oceniť nástroje na testovanie v podobe Ping Testu, čím preveríte pripojenie k internretu či nejakému lokálnemu zariadeniu na sieti.

Webové prostredie začína prihlásením, ktoré vás následne posunie na prvotnú stránku s informáciami o zariadení.

Status bezdrôtových sietí zobrazí informácie o 2.4 aj 5 GHz sieťach a takisto aj pripojených zariadeniach.

V samostatnej sekcii o bezdrôtových sieťach nájdete nastavenia kanálov, výkonu, QoS, VLAN a mnoho ďalšieho.

Časť manažmentu slúži na nastavenia IP adresy, sledovanie logov, ovládanie LED svetielka či nastavenia SSH.

Poslednou časťou sú potom systémové nastavenia, kde nájdete zmenu hesla, nastavenia času, reštat či zálohovanie ako aj update softvéru.

EAP610 ponúka prakticky zhodné nastavenia a prostredie, tentokrát to teda bude bez komentára.

Webové postredie je tiež totožné.

Aplikácia Omada a webové spotredie dobre poslúžili pri nastavení oboch smerovačov a fungovali bez akýchkoľvek problémov. Možno neponúkajú až také prepracované a funkciami nabité prostredie ako napríklad Asus, no svoj účel splnili rýchlo a ľahko, čo sa tiež cení. Pokročilé funkcie očakávam že sú súčasťou Omada SDN, na čo sa pozrieme možno niekedy nabudúce.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Rozšíriteľné smerovače Asus – predstavenie a testy v praxi

Bezdrôtové siete sa stali súčasťou prakticky každej domácnosti a s rozmachom mobilných zariadení sú takpovediac nevyhnutnosťou. V závislosti od veľkosti, ale aj tvaru domácnosti, môže byť slabý signál či dokonca výpadky signálu na dennej báze, čo čo je pomerne nepríjemné. Ako však takúto situáciu riešiť? Podľa Asus sú odpoveď rozšíriteľné routre, ktoré si v tomto článku trochu rozoberieme. Celý článok „Rozšíriteľné smerovače Asus – predstavenie a testy v praxi“ »

  •  
  •  
  •  

MikroTik hAP ax2 a RB5009: Routre na doma aj do firmy

Pokračujeme v rozširovaní obzorov na poli sieťových zariadení a tentokrát sa pozrieme na dvojicu smerovačov od jedného z najväčších hráčov na trhu, od MikroTik. Do rúk sa nám dostali novinky v podobe bezdrôtového hAP axs WiFi 6 a biznisovo orientovaného PoE routra RB5009UPr+S+IN, ktorý ponúka až tri možnosti napájania a všetky porty majú PoE In aj Out. Celý článok „MikroTik hAP ax2 a RB5009: Routre na doma aj do firmy“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Rapture GT-AXE16000: Router so 6 GHz WiFi 6E

Asus s hernou značkou ROG poznáme predovšetkým ako výrobcu herných komponentov, notebookov či príslušenstva. Z našich testov ale poznáte aj smerovače tohto výrobcu, ktoré často prinášajú nové technológie, štandardy, ale aj netradičný dizajn. Výnimkou nie je ani Rapture GT-AXE16000, ktorý predstavuje vrchol ponuky. Herný router s novou WiFi 6E sme podrobili našim testom, čo tentokrát trvalo takmer pol roka. Celý článok „Asus ROG Rapture GT-AXE16000: Router so 6 GHz WiFi 6E“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. 🙂 ok..
    v TPlink pracuju asi sami schizofrenici, kde vecer si uz nepamata, co robil rano.. az doteraz som bol v tom, ze TPlink robi 2 rozne navzajom nekompatibilne mesh systemy.. a teraz sa tu v clanku docitam, ze existuje aj Omada co je !!PREKVAPENIE!! treti nekompatibilny mesh! Wow! Od covidu bezne montujeme Deco, lebo 1) unifi bolo nedostupne, 2) unifi je dost drahe 3) unifi je komplikovanejsie… a to Deco funguje vyborne! Pani z TPlinku ale nemozu robit „aby dobre bolo“, musia do svojich routrov robit technologiu One mesh – ktora ale nefunguje s Deco. Deco nema exterierovu jednotku.. omada je exterierova jednotka 🙂 Tak nemoze fungovat ten mesh medzi nimi, ved kto to kedy videl, aby nieco normalne fungovalo… Genialne!

    k testom.. test vyrobku iba jednej znacky je trochu zavadzajuci, pridal by som tam vysledky takeho Ubiquiti UniFi AP AC Mesh, od ktoreho je ta omada zrejme okopirovana…

    1. ..a samozrejme omada nefunguje ani s Onemesh, naco? To uz rovno mohli spravit aby kazdy model mal svoj nekompatibilny mesh, kr3t3ni.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *