Test routrov TP-Link Omada Outdoor, EAP610 a EAP225

Výsledky testov - exteriér

Signál WiFi v domácnosti, či už ide o byt alebo dom, je už takpovediac samozrejmosťou. Čo však robiť v prípade, že potrebujete mať signál aj na záhrade, väčšom pozemku či dokonca na ulici pre panelovým bytom? Odpoveďou na tieto otázky môže byť dvojica smerovačov TP-Link s prívlastkom Outdoor, ktoré sme otestovali a vyriešili s nimi aj konkrétny problém, s ktorým som zápasil mesiace.

V úvode sme si položili otázky „Čo však robiť, keď potrebujete pokryť WiFi signálom záhradu, pozemok či dokonca priľahlú ulicu?“ a „Možno sa pýtate prečo by ste mali chcieť vysielať WiFi signál na ulicu?„. Dôvodom aj motiváciou pre test týchto smerovačov bol môj problém s aktualizovaním EV auta, konkrétne Tesly. Auto pomerne často dostáva bezdrôtové aktualizácie, ktoré pridávajú nové funkcie a vylepšenia. Na ich inštaláciu však potrebujete WiFi pripojenie, čo pri bývaní v panelovom dome nie je úplne jednoduché. Pre tých čo majú doma a garáž toto nie je asi úplne otázka, ale v mestách s hustým osídlením a s čoraz inteligentnejšími autami to rozhodne problém je. Skúšal som teda natiahnuť môj interiérový router do okna a auto aktualizovať tak, no sťahovanie inštalačného balíka zvyčajne trvalo 40-60 min než sa spustila inštalácia, kde už WiFi potrebná nie je. Nedá sa teda povedať, že by išlo o úplne komfortné riešenie. Na rad tak prišli EAP225 a 610 v Outdoor prevedeniach.

Ako možete vidieť na obrázku hore a mape dole, budeme testovať na troch pozíciách. 1. je pri chodníku a najbližšie k balkónu, kde bude router umiestnený. Tu parkujú autá pozdĺžne a ide o najkratšiu cca 10 m vzdialenosť k ľavému spätnému zrkadlu auta, kde je WiFi anténa. 2. miesto bude na druhe strane cesty vo vzdialenosti cca 20 m, kde autá parkujú kolmo, nakoľko nie vždy býva voľné miesto na pozdĺžne parkovanie, obzvlášť v blízkosti balkóna.

Toto sú dva reálne testy, ktoré ma zaujímali v súvislosti s aktualizáciou auta. Do tretice tu máme už experimentálnu vzdialenosť cca 40 m na lavičke za parkoviskom a stromami. V tomto prípade už išlo naozaj o test zo zvedavosti a na overenie správania smerovačov pri väčšej vzdialenosti a nie priamym prepojením bez prekážok.

Zo vzdialenosti desať metrov


Testy pri 10 metroch na pozícii 1 vykazujú miernu výhodu EAP610 a to 22 a 6 % pri uploade a downloade. Ide o menší rozdiel ako sme videli pri 10 metroch v interiéri, za čo môže zrejme priame spojenie s klientom bez prekážok – stien a bez okolitých WiFi signálov, ktoré sú v interiéri častejšie a silnejšie.


Zo vzdialenosti dvadsať metrov


20 metrová vzdialenosť na druhej strane cesty naznačuje pokles výkonu pri oboch modeloch a hoci rozdiel v uploade sa zvýšil na 27 %, pri downloade je prekvapivo EAP225 o 2 % rýchlejší. Samozrejme toto v praxi nepocítite.


Zo vzdialenosti štyridsať metrov


Posledným výsledkom dnešného testu je pozícia 3 na lavičke, kde už nebol priamy pohľad na smerovač vďaka stromom a tu nás čakalo aj najväčšie prekvapenie, nakoľko menší EAP225 porazil väčší EAP610 a to o takmer 50 a 180 % pri uploade a downloade, čo je pomerne zarážajúce. Osobne si myslím, že ide práve o rozdiel medzi integrovanými a externými anténami, ktoré majú lepší dosah pri nasmerovaní za klientom zatiaľ čo tie integrované sa lepšie správali v menší vzdialenostiach, kde dokázali efektívnejšie vyplniť priestor stabilnejším a rýchlejším signálom.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Rozšíriteľné smerovače Asus – predstavenie a testy v praxi

Bezdrôtové siete sa stali súčasťou prakticky každej domácnosti a s rozmachom mobilných zariadení sú takpovediac nevyhnutnosťou. V závislosti od veľkosti, ale aj tvaru domácnosti, môže byť slabý signál či dokonca výpadky signálu na dennej báze, čo čo je pomerne nepríjemné. Ako však takúto situáciu riešiť? Podľa Asus sú odpoveď rozšíriteľné routre, ktoré si v tomto článku trochu rozoberieme. Celý článok „Rozšíriteľné smerovače Asus – predstavenie a testy v praxi“ »

  •  
  •  
  •  

MikroTik hAP ax2 a RB5009: Routre na doma aj do firmy

Pokračujeme v rozširovaní obzorov na poli sieťových zariadení a tentokrát sa pozrieme na dvojicu smerovačov od jedného z najväčších hráčov na trhu, od MikroTik. Do rúk sa nám dostali novinky v podobe bezdrôtového hAP axs WiFi 6 a biznisovo orientovaného PoE routra RB5009UPr+S+IN, ktorý ponúka až tri možnosti napájania a všetky porty majú PoE In aj Out. Celý článok „MikroTik hAP ax2 a RB5009: Routre na doma aj do firmy“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Rapture GT-AXE16000: Router so 6 GHz WiFi 6E

Asus s hernou značkou ROG poznáme predovšetkým ako výrobcu herných komponentov, notebookov či príslušenstva. Z našich testov ale poznáte aj smerovače tohto výrobcu, ktoré často prinášajú nové technológie, štandardy, ale aj netradičný dizajn. Výnimkou nie je ani Rapture GT-AXE16000, ktorý predstavuje vrchol ponuky. Herný router s novou WiFi 6E sme podrobili našim testom, čo tentokrát trvalo takmer pol roka. Celý článok „Asus ROG Rapture GT-AXE16000: Router so 6 GHz WiFi 6E“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. 🙂 ok..
    v TPlink pracuju asi sami schizofrenici, kde vecer si uz nepamata, co robil rano.. az doteraz som bol v tom, ze TPlink robi 2 rozne navzajom nekompatibilne mesh systemy.. a teraz sa tu v clanku docitam, ze existuje aj Omada co je !!PREKVAPENIE!! treti nekompatibilny mesh! Wow! Od covidu bezne montujeme Deco, lebo 1) unifi bolo nedostupne, 2) unifi je dost drahe 3) unifi je komplikovanejsie… a to Deco funguje vyborne! Pani z TPlinku ale nemozu robit „aby dobre bolo“, musia do svojich routrov robit technologiu One mesh – ktora ale nefunguje s Deco. Deco nema exterierovu jednotku.. omada je exterierova jednotka 🙂 Tak nemoze fungovat ten mesh medzi nimi, ved kto to kedy videl, aby nieco normalne fungovalo… Genialne!

    k testom.. test vyrobku iba jednej znacky je trochu zavadzajuci, pridal by som tam vysledky takeho Ubiquiti UniFi AP AC Mesh, od ktoreho je ta omada zrejme okopirovana…

    1. ..a samozrejme omada nefunguje ani s Onemesh, naco? To uz rovno mohli spravit aby kazdy model mal svoj nekompatibilny mesh, kr3t3ni.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *