Útek z temnoty – BeQuiet! Light Wings White (BL101)

Detaily BeQuiet! Light Wings White (BL101)

Bielych ventilátorov s ARGB je iba zopár. Modely Light Wings od BeQuiet! majú v tejto vzácnej komodite pritom pomerne unikátne vlastnosti. To aj po vizuálnej stránke. Vysoko sú ale aj výkonnostne či pomerom prietoku vzduchu k hlučnosti. Do testov sme z dvoch možností tentokrát vybrali vysokorýchlostnú konštrukciu, ktorá má svoju „vlastnú“ geometriu lopatiek. Súčasne ale zvláda aj veľmi nízke rýchlosti.

Ventilátory Light Wings White vyšli až nejaký čas po čiernych variantoch ako alternatíva. Toto kontrastné vyhotovenie jasne rozpoznáte aj v noci, kde biely povrch odráža pomerne veľa svetla. Namiesto svietiaceho kruhu (čiernych ventilátorov Light Wings) sú tak výrazné aj lopatky či rámček.

Svetlo na lopatkách smerom k stredu ubúda, čo v kombinácii s pre BeQuiet! typicky vrúbkovanou štruktúrou vytvára pôsobivý efekt. Na rámček potom svetlo dopadá v miestach, ktoré sú pod úrovňou svetlovodivého pásu a ten sa pre vystúpené rohy hlási v tvare kríža.

Naprieč formátmi existujú dva varianty ventilátorov a týka sa to aj testovaných 120-milimetrových. Rozdiel je nielen v rýchlostnom rozsahu, ale v aj v tvare lopatiek. Rýchlejšie ventilátory Light Wings White (BL101) s maximálne 2500 ot./min majú dlhšie lopatky. U pomalších modelov BL100 (do 1700 ot./min) sú kratšie, tie už dobre poznáte z testov čiernych ventilátorov Light Wings BL072.

Je trochu zvláštne, že to BeQuiet! poňal spôsobom, že rýchlejšie ventilátory majú dlhšie lopatky, pretože väčšinou sa to robí opačne a so zvyšujúcimi otáčkami sa lopatky obvykle skracujú, aby sa nedostali spod kontroly, čo sa týka vibrácií. Čím dlhšie lopatky, tým väčšia pružnosť, tým väčšie riziko, že niekde v pracovnom spektre narazíte na nežiaduce tonové špičky. Isteže, tieto nepríjemnosti sa dajú rôznymi technikami potlačiť a vidieť ich aj v tomto prípade. To použitím väčšej hrúbky materiálu – špičky lopatiek presahujú 3 mm a pritom nejde zase až o také dlhé lopatky. V porovnaní s DeepCool FC120 sú nábežné hrany lopatiek týchto vysokorýchlostných ventilátorov Light Wings vo formáte 120 mm o 23 % kratšie. Stále majú „iba“ 40 mm.

Upozornenie: S nylonovými prachovými filtrami, ktoré nemajú nejakým spôsobom spevnenú sieťku, sa môže tento ventilátor dostať do kolízie. Výškový rozdiel medzi rámčekom a konštrukciou rotora je príliš malý a hrozí vzájomný kontakt, v ktorého dôsledku vzniká nadmerný, mimoriadne nepríjemný hluk.

Treba poznamenať i to, že na svoj formát je prierez rotora podpriemerný. S priemerom rotora 102 mm je ešte o chlp (cca 1 mm) pod Arctic BioniX P120 A-RGB. Na porovnanie, spomínaný ventilátor DeepCool je v priemere širší o približne 12 mm, čo robí z pohľadu celkového prierezu veľký rozdiel. Je to určitá daň za prstencový svetlovod, ktorý sa zmestí iba na úkor menšieho rotora.

   

A čím menší rotor, tým horšie podmienky na dosahovanie porovnateľného prietoku, ktorý ventilátor musí doháňať vyššou rýchlosťou pri vyššej hlučnosti. Podľa našich zistení to ale nie je až také zlé, ako to BeQuiet! uvádza v špecifikáciách (kde je vedľa na 120 mm ventilátory vysokých 2500 ot./min prietok vzduchu iba 88,86 m3/h).

Keď už sa teda musí pracovať s nižším prierezom rotora, tak BeQuiet! zabezpečil aspoň to, aby bol dosahovaný čo najvyšší statický tlak. To znamená, aby vplyvom tlaku prekážky klesal prietok vzduchu čo najmenej. Táto snaha je viditeľná v užších medzerách medzi lopatkami.

Záujemcom o jeden, maximálne dva ventilátory zamrzí exkluzívna distribúcia trojbalení. Samostatne sa tieto ventilátory nepredávajú. Táto politika vychádza z toho, že väčšina používateľov si na radiátory či do skrinky kupuje viac ventilátorov naraz a takto dostanete v balení už aj rozbočovač SATA na šesť ventilátorov alebo iných zariadení s ARGB LED. Ale pozor, ten slúži ale iba na pripojenie osvetlenia, motorčeky musíte pripojiť iným spôsobom.

Nemusíte sa však obávať, že by išlo o nejaký nový trend, v rámci ktorého by BeQuiet! upúšťal od samostatného predaja ventilátorov. Na to sme sa ich pýtali a nič také sa minimálne zatiaľ neplánuje. Pravdepodobne sa tak jedná len o experiment.

Poznámka: Tabuľka parametrov, ktorá bývala v týchto miestach, je už na druhej strane článku. Samostatnú kapitolu sme jej vyhradili pre narastajúce rozmery a už pomerne veľkú výšku. Toto oddelenie by tak malo prispieť k lepšej používateľskej kontrole, obzvlášť na mobilných zariadeniach s menšími displejmi.

A ešte jedna vec: Na čo najpohodlnejšiu orientáciu vo výsledkových grafoch (cez tlačidlo vľavo dole) si môžete pruhy zoskupiť podľa rôznych kritérií. Podľa (ne)prítomnosti osvetlenia, hrúbky profilu, značky, ložísk, ceny či hodnoty (s možnosťou zmeny radenia na zostupné alebo vzostupné). Vo východiskových nastaveniach je prednastavené kritérium „formát“, na základe ktorého sa oddeľujú 120 mm ventilátory od 140 mm.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

BeQuiet! Silent Wings 4 (BL117): Biela voľba do skriniek

Silent Wings (Pro) 4 predstavujú vrchol ponuky počítačových ventilátorov. Varianty bez Pro v označení vynikajú najmä v systémových pozíciách a na radiátory sa príliš nehodia. To je zámer a v súlade s akousi „mikrosegmentáciou“ BeQuiet! V bielom vyhotovení, ako je i to testované, bude pomerne zložité násjť iné 140 mm ventilátory, ktoré by boli pri porovnateľnom prietoku tichšie. Celý článok „BeQuiet! Silent Wings 4 (BL117): Biela voľba do skriniek“ »

 •  
 •  
 •  

BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory

V kompletne bielom vyhotovení sú po novom dostupné 120 aj 140 mm ventilátory BeQuiet! zo sérií Silent Wings (Pro) 4 a Pure Wings 3. Teda drahšie aj lacnejšie ventilátory, ktoré majú spoločný veľmi vysoký prietok na jednotku hlučnosti. Naprieč celým cenovým spektrom tak máte dočinenia s jednými z najefektívnejších ventilátorov, aké sa dajú do počítačov kúpiť. A to nielen medzi bielymi. Celý článok „BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory“ »

 •  
 •  
 •  

BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?

Letošní rok zahájím testy chladičů opravdovou lahůdkou. Nachystal jsem si pro vás recenzi chladiče Dark Rock Elite, tedy naprostou špičku nabídky společnosti BeQuiet!. Jedná se o prémiový chladič nabízející velmi vysokou účinnost při nízké hladině hluku díky své propracované konstrukci ve spojení se špičkovými ventilátory. Jsem velmi zvědavý, jak si povede proti špičkovým chladičům, které jsem měl možnost otestovat v uplynulém roce. Celý článok „BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *