Vodný blok EK na RX 6800 (XT)/6900 XT už i v „klasickom“ rade

Firma EKWB vydala a hneď do predaja uviedla nový vodný blok na grafiky Big Navi

Nejaké vodné bloky na súčasnú generáciu Radeonov už EKWB v ponuke má, ale až EK-Classic má trendové osvetlenie RGB LED a je určený do samostatného predaja. Podpora pritom pokryje 22 referenčných grafických kariet Radeon RX 6800, RX 6800 XT a RX 6900 XT. Vyhotovenie vyzerá byť veľmi solídne, no s ohľadom na to, že si musíte backplate dokúpiť zvlášť, môžete mať výhrady k vyššej cene.

Už i doterajšia ponuka vodných blokov EK nejaké modely na Radeony RX 6800 (XT)/RX 6900 XT obsahovala, ale mnohým možno osloví práve až EK-Classic. EK-Quantum Vector RX sú drahšie bloky a EK-AC Radeon RX zase pôvodne nebol primárne určený do samostatného predaja a hoci je ho možné v súčasnosti zakúpiť aj zvlášť, asi to nebude mať dlhé trvanie.

Nový EK-Classic (6800/6900 D-RGB) je funkčne podobný ako EK-AC Radeon RX, ale už i z produktových obrázkov vidieť, že bolo na výrobu viac času. Jednak na kvalite frézovania, respektíve postprocesingu povrchovej úpravy – všimnite si, že z kontaktnej strany sú už pekne zahľadené stopy po vrtáku (na a EK-AC Radeon RX, ktorý vyšiel už minulý rok, to až také ukážkové nebolo) a takisto je blok o trochu menší, no pritom sa sľubuje zachovanie špičkových teplovodivých vlastností.

Základ bloku EK-Classic je  tradične z poniklovanej medi a vrchný panel nad kanálikmi je z číreho plexi. Materiál tesnenia tvorí potom guma EPDM, pri ktorej výrobca sľubuje veľmi vysokú kvalitu.

   

Tento nový blok je typu full cover, čo znamená, že absorbuje teplo zo všetkých kritických súčiastok vrátane VRAM a VRM a chváli sa technologickými postupmi, ktoré už boli použité vo vyššom rade Quantum. Inými slovami sa optimalizovaním trás prúdenia pri vývoji znížila hydrodynamická nestabilita. Teda aspoň tak to firma uvádza vo svojich materiáloch.

Na zozname podporovaných grafických kariet sú rýdzo nereferenčné modely, ktoré majú plusmínus podobné PCB bez špecialít. Kompletný zoznam je uvádzame v tabuľke.

Aby bolo všetko krásne a žiarivé, tak nechýba podpora osvetlenia RGB LED, presnejšie D-RGB LED. Osvetlenie je teda „adresovateľné“ a napája sa 5 V cez 3-pinový konektor, ktorý je už nejaký čas na vzostupe na úkor 12-voltových 4-pinov, ktoré pre počítače pomerne rýchlo zastarali.

Vodný blok EK-Classic RX 6800/6900 D-RGB je už dostupný v pomerne obmedzenom množstve (v čase písania článku sú na ekwb.com/shop posledné tri kusy) za koncovú cenu 120 eur. Je však na zváženie, či momentálne nebude lepšie siahnuť po výpredajovom EK-AC Radeon RX 6800/6900 D-RGB, ktorý je lacnejší a to už má v príslušenstve  i backplate. Ten mladšiemu bračekovi chýba.

Backplate (EK-Classic) k novému bloku je voliteľná súčasť za príplatok zhruba 36 eur, čo sa stalo v zahraničných diskusiách terčom negatívnej kritiky. Je pravda, že za takýchto podmienok je možno rozumnejšie uvažovať o staršom modely, teda minimálne, kým je. Potom už asi nebude iná možnosť. Ale to je už, samozrejme, na každom z vás a niekomu možno drahší vylepšený EK-Classic RX 6800/6900 D-RGB dáva väčší zmysel.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nový blok EK Momentum2 pokryje 2/3 plochy základnej dosky

EKWB vydalo pozoruhodný blok pre tých, čo majú radi malé, ale výkonné a tiché počítače. Momentum² je určený pre ROG Strix X570-I Gaming, teda pre dosku Asusu vo formáte Mini-ITX. Jedná sa o monolitický návrh, ktorý sa má vyznačovať nízkou reštriktivitou (tým je vhodný aj pre pomalšie čerpadlá), ale hlavne širokým záberom – okrem CPU má dosah tak na VRM ako i čipset AMD X570. Celý článok „Nový blok EK Momentum2 pokryje 2/3 plochy základnej dosky“ »

 •  
 •  
 •  

Vyzpovídali jsme EKWB – pohled do zákulisí vodního chlazení

Před několika týdny představila firma EK Water Blocks žhavé novinky ze světa vodního chlazení a zdárně pokračuje v „Quantifikaci“ svého portfolia. Náš redakční tým dal mezitím dohromady soubor otázek, kterými jsme se pokusili nahlédnout pod pokličku této společnosti a zjistit nějaké zajímavé zákulisní informace. Následující text je tedy koncipován jako interview mezi redakcí HWCooling.net a týmem z EK Water Blocks. Celý článok „Vyzpovídali jsme EKWB – pohled do zákulisí vodního chlazení“ »

 •  
 •  
 •  

Je tu druhá generácia bloku EK s peltierom. Chladiaci výkon +50 W

Možno si spomeniete na EK-QuantumX Delta TEC so vstavaným termoelektrickým článkom. EKWB ho vylepšilo a má jeho variant s prívlastkom „Evo“. Kľúčové preň je navýšenie chladiaceho výkonu, ktoré má byť dosiahnuté aj vplyvom lepšieho kontaktu samotného článku so základňou bloku. Podpora je ale stále obmedzená len pre mainstreamovú platformu procesorov Intel LGA 1200. Celý článok „Je tu druhá generácia bloku EK s peltierom. Chladiaci výkon +50 W“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *