Všechny chladiče Noctua už podporují socket AM4 „out of the box“

Montážní sada kompatibilní s AM4 už je u všech nyní prodávaných chladičů CPU Noctua v balení

Když AMD vydalo procesory Ryzen, přišly do nového socketu AM4 s jinými montážními otvory v desce, posunutými proti původní rozteči. Většina chladičů potřebovala úpravy nebo konverzní sady. To se týkalo i chladičů Noctua, z nichž některé dosud neměly podporu pro AM4 desky rovnou. Teď se to ale konečně mění. Noctua hlásí, že teď už všechny modely mají komponenty pro osazení na socket AM4 přímo v balení.

Noctua socket AM4 zdaleka neignorovala, podporu už některé chladiče chvíli mají a některé byly i navrženy přímo pro socket AM4. Pro ty, kde doposud chyběla, ovšem firma nabízela zaslání konverzních sad. Ty byly zadarmo a dostat je mohli i majitelé chladičů koupených před delší dobou, takže postaráno o kompatibilitu s Ryzeny bylo. Pokud jste však chtěli stavět PC okamžitě, měli jste smůlu a bylo nutné čekat na zásilku (nebo koupit sadu v obchodě). Nebylo to tedy tak komfortní, jako kdyby potřebné součástky byly rovnou v balení.

A to by právě už teď mělo platit. Noctua píše, že teď dodávané verze mají přímo v krabici plíšky kompatibilní s paticí AM4. Má se to týkat všech chladičů určených pro více socketů (ne tedy specialit, které jsou určené pro jeden konkrétní). Montážní sady v balení budou ale nadále kompatibilní i se socketem AM3+/FM2+ a staršími, stejně jako s LGA 1156–1151 a LGA 2066/2011 od Intelu, bude tedy zachovaná univerzálnost. Jak je to s kompatibilitou u jednotlivých chladičů, se dá najít zde.

Aktualizované verze už jdou do obchodů po několik měsíců

Chladiče, kterých se toto oznámení přímo týká a dosud v krabici kit na AM4 neměly, jsou NH-C14S, NH-D15, NH-D15S, NH-D9L, NH-L9x65, NH-U14S, NH-U9S. Jiné modely již měly kompatibilitu předtím (například NH-L12S). Dovybavená jsou všechna nově vyráběná/dodávaná balení. Noctua je ale už takto expeduje několik měsíců, takže v tuto chvíli by už měla být i ve skladech obchodů. U větších prodejců by asi většinou už neměly zůstávat předchozí verze bez plechů kompatibilních s AM4, ale pro jistotu se asi můžete na kompatibilitu vždycky optat mailem. Noctua sice potvrdila, že pokud byste náhodou někde koupili staré balení, stále vám zadarmo pošle konverzní sadu, ale to byste museli čekat.

Kompatibilitu s AM4 poznáte zvenku na krabici podle uvedení v seznamu podporovaných socketů

Jak poznáte, že chladič už má kompatibilitu s AM4?

Zda je balení už nové s kitem pro Ryzen/AM4, se dá najít přímo na krabici. Ve specifikacích je výčet podporovaných socketů a pokud je mezi nimi uvedeno „AM4“, má už chladič potřebnou výbavu. Tu můžete vidět na obrázcích od Noctuy. Montážní kit SecuFirm2 pro AM4 se sestává z dvou párů plechů (NM-AMB8, NM-AMB11), na něž se dá už přímo našroubovat chladič.

Plechy pro montáž na socket AM4 – díky dvěma sadám je možné otočit chladič o 90 stupňů

Jedna sada je pro vertikální, druhá pro horizontální montáž, takže chladiče Noctua bude na socket AM4 možné instalovat oběma orientacemi, což jiné chladiče ne vždy dovolují. Ovšem pozor na jednu věc – systém využívá originální backplate ze základní desky, neobsahuje vlastní. Nesmíte tedy originální backplate ztratit nebo zahodit.

Plechy kompatibilní s AM4 poznáte podle toho, že otvory jsou v nich zdvojené (pozice 3 je pro AM3/FM2 atd.). Kromě těchto plechů je další rozlišovací znamení, že v příslušenství jsou jak tmavé, tak světlé plastové válečky pro podložení plechů. Socket AM4 totiž potřebuje menší výšku montáže. Přítomnost obou sad válečků je vyznačená i na papírové krabičce s příslušenstvím.

 

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Levnější desky pro Ryzen 3000 s čispety B550/A520 až příští rok?

Na Computexu se oficiálně vynořilo množství desek pro procesory Ryzen 3000 s čipsetem X570. Potvrdilo se ale, že bude mít vyšší spotřebu, což je spolu s nutností aktivního chlazení dost odrazující – a desky to také budou relativně drahé. Z toho povstává otázka, kdy AMD doplní nějaké úspornější a levnější čipové sady pro „normálnější desky“. Tuto roli mají plnit sady B550 a A520, ale zdá se, že jsou ještě daleko. Celý článok „Levnější desky pro Ryzen 3000 s čispety B550/A520 až příští rok?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nové APU Ryzeny 3000: jeden má pájku a lepší chladič, druhý ne

AMD toto úterý odhalilo šestnáctijádrový Ryzen 9 3950X s takty 3,5–4,7 GHz a 105W TDP, ovšem v jeho stínu také poprvé oficiálně oznámilo nové procesory s integrovaným GPU: Ryzen 3 3200G a Ryzen 5 3400G. Tato APU (kódově označená Picasso) proti svým předchůdcům přinášejí 12nm proces a vyšší takty, ale také některé změny, které se týkají chlazení. Už jsme dřív psali zprávu o jejich pájeném IHS, ale je to trošku složitější. Celý článok „Nové APU Ryzeny 3000: jeden má pájku a lepší chladič, druhý ne“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Čipset AMD X570 má vyšší TDP, desky na něm budou mít větráky

Už před nějakou dobou se objevily informace, že nový čipset AMD X570, který bude letos v létě vypuštěn na trh s deskami pro procesory Ryzen 3000, by měl mít vyšší spotřebu než ty současné. Jde o jiný křemík a pokročilejší konektivita by snad měla znamenat i vyšší příkon. Teď pro to máme první doklad. Vypadá to, že desky s X570 budou na čipsetu mít aktivní chlazení, soudě podle prvního modelu, pro který máme fotku. Celý článok „Čipset AMD X570 má vyšší TDP, desky na něm budou mít větráky“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *