Všechny chladiče Noctua už podporují socket AM4 „out of the box“

Montážní sada kompatibilní s AM4 už je u všech nyní prodávaných chladičů CPU Noctua v balení

Když AMD vydalo procesory Ryzen, přišly do nového socketu AM4 s jinými montážními otvory v desce, posunutými proti původní rozteči. Většina chladičů potřebovala úpravy nebo konverzní sady. To se týkalo i chladičů Noctua, z nichž některé dosud neměly podporu pro AM4 desky rovnou. Teď se to ale konečně mění. Noctua hlásí, že teď už všechny modely mají komponenty pro osazení na socket AM4 přímo v balení.

Noctua socket AM4 zdaleka neignorovala, podporu už některé chladiče chvíli mají a některé byly i navrženy přímo pro socket AM4. Pro ty, kde doposud chyběla, ovšem firma nabízela zaslání konverzních sad. Ty byly zadarmo a dostat je mohli i majitelé chladičů koupených před delší dobou, takže postaráno o kompatibilitu s Ryzeny bylo. Pokud jste však chtěli stavět PC okamžitě, měli jste smůlu a bylo nutné čekat na zásilku (nebo koupit sadu v obchodě). Nebylo to tedy tak komfortní, jako kdyby potřebné součástky byly rovnou v balení.

A to by právě už teď mělo platit. Noctua píše, že teď dodávané verze mají přímo v krabici plíšky kompatibilní s paticí AM4. Má se to týkat všech chladičů určených pro více socketů (ne tedy specialit, které jsou určené pro jeden konkrétní). Montážní sady v balení budou ale nadále kompatibilní i se socketem AM3+/FM2+ a staršími, stejně jako s LGA 1156–1151 a LGA 2066/2011 od Intelu, bude tedy zachovaná univerzálnost. Jak je to s kompatibilitou u jednotlivých chladičů, se dá najít zde.

Aktualizované verze už jdou do obchodů po několik měsíců

Chladiče, kterých se toto oznámení přímo týká a dosud v krabici kit na AM4 neměly, jsou NH-C14S, NH-D15, NH-D15S, NH-D9L, NH-L9x65, NH-U14S, NH-U9S. Jiné modely již měly kompatibilitu předtím (například NH-L12S). Dovybavená jsou všechna nově vyráběná/dodávaná balení. Noctua je ale už takto expeduje několik měsíců, takže v tuto chvíli by už měla být i ve skladech obchodů. U větších prodejců by asi většinou už neměly zůstávat předchozí verze bez plechů kompatibilních s AM4, ale pro jistotu se asi můžete na kompatibilitu vždycky optat mailem. Noctua sice potvrdila, že pokud byste náhodou někde koupili staré balení, stále vám zadarmo pošle konverzní sadu, ale to byste museli čekat.

Kompatibilitu s AM4 poznáte zvenku na krabici podle uvedení v seznamu podporovaných socketů

Jak poznáte, že chladič už má kompatibilitu s AM4?

Zda je balení už nové s kitem pro Ryzen/AM4, se dá najít přímo na krabici. Ve specifikacích je výčet podporovaných socketů a pokud je mezi nimi uvedeno „AM4“, má už chladič potřebnou výbavu. Tu můžete vidět na obrázcích od Noctuy. Montážní kit SecuFirm2 pro AM4 se sestává z dvou párů plechů (NM-AMB8, NM-AMB11), na něž se dá už přímo našroubovat chladič.

Plechy pro montáž na socket AM4 – díky dvěma sadám je možné otočit chladič o 90 stupňů

Jedna sada je pro vertikální, druhá pro horizontální montáž, takže chladiče Noctua bude na socket AM4 možné instalovat oběma orientacemi, což jiné chladiče ne vždy dovolují. Ovšem pozor na jednu věc – systém využívá originální backplate ze základní desky, neobsahuje vlastní. Nesmíte tedy originální backplate ztratit nebo zahodit.

Plechy kompatibilní s AM4 poznáte podle toho, že otvory jsou v nich zdvojené (pozice 3 je pro AM3/FM2 atd.). Kromě těchto plechů je další rozlišovací znamení, že v příslušenství jsou jak tmavé, tak světlé plastové válečky pro podložení plechů. Socket AM4 totiž potřebuje menší výšku montáže. Přítomnost obou sad válečků je vyznačená i na papírové krabičce s příslušenstvím.

 

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Čipset AMD X570 má vyšší TDP, desky na něm budou mít větráky

Už před nějakou dobou se objevily informace, že nový čipset AMD X570, který bude letos v létě vypuštěn na trh s deskami pro procesory Ryzen 3000, by měl mít vyšší spotřebu než ty současné. Jde o jiný křemík a pokročilejší konektivita by snad měla znamenat i vyšší příkon. Teď pro to máme první doklad. Vypadá to, že desky s X570 budou na čipsetu mít aktivní chlazení, soudě podle prvního modelu, pro který máme fotku. Celý článok „Čipset AMD X570 má vyšší TDP, desky na něm budou mít větráky“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nová deska Thin Mini-ITX pro AMD Ryzen od ASRocku

Po Mini-STX desce se socketem AM4 od ASRocku stejný výrobce zase rozšířil možnosti pro stavbu kompaktních počítačů s procesory AMD. ASRock totiž uvedl Thin Mini-ITX desku platformy AM4 A320TM-ITX, díky níž se Ryzeny mohou dostat do tohoto formátu, používaného třeba skříní Akasa Euler. A tato deska zároveň také používá pro pasivní chod výhodné DC napájení, což je s platformou Ryzenů zatím velká vzácnost. Celý článok „Nová deska Thin Mini-ITX pro AMD Ryzen od ASRocku“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

AMD uvádí další levné 35W APU s jádry Zen, Athlon 220GE a 240GE

Tento podzim vydalo AMD první procesor Ryzen s 35W TDP vhodným pro pasivní chlazení, byť pod označením Athlon a jenom jako dvoujádro. Athlon 200GE má ale docela nízkou frekvenci jen 3,2 GHz, takže výkon CPU je pod konkurenčními Pentii. AMD teď ale vydává ještě Athlon 220GE a Athlon 240GE, které tuto slabinu doženou. Jejich frekvence je vyšší, ale přitom stále zachovávají nízké 35W TDP. Celý článok „AMD uvádí další levné 35W APU s jádry Zen, Athlon 220GE a 240GE“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *