Všechny chladiče Noctua už podporují socket AM4 „out of the box“

Montážní sada kompatibilní s AM4 už je u všech nyní prodávaných chladičů CPU Noctua v balení

Když AMD vydalo procesory Ryzen, přišly do nového socketu AM4 s jinými montážními otvory v desce, posunutými proti původní rozteči. Většina chladičů potřebovala úpravy nebo konverzní sady. To se týkalo i chladičů Noctua, z nichž některé dosud neměly podporu pro AM4 desky rovnou. Teď se to ale konečně mění. Noctua hlásí, že teď už všechny modely mají komponenty pro osazení na socket AM4 přímo v balení.

Noctua socket AM4 zdaleka neignorovala, podporu už některé chladiče chvíli mají a některé byly i navrženy přímo pro socket AM4. Pro ty, kde doposud chyběla, ovšem firma nabízela zaslání konverzních sad. Ty byly zadarmo a dostat je mohli i majitelé chladičů koupených před delší dobou, takže postaráno o kompatibilitu s Ryzeny bylo. Pokud jste však chtěli stavět PC okamžitě, měli jste smůlu a bylo nutné čekat na zásilku (nebo koupit sadu v obchodě). Nebylo to tedy tak komfortní, jako kdyby potřebné součástky byly rovnou v balení.

A to by právě už teď mělo platit. Noctua píše, že teď dodávané verze mají přímo v krabici plíšky kompatibilní s paticí AM4. Má se to týkat všech chladičů určených pro více socketů (ne tedy specialit, které jsou určené pro jeden konkrétní). Montážní sady v balení budou ale nadále kompatibilní i se socketem AM3+/FM2+ a staršími, stejně jako s LGA 1156–1151 a LGA 2066/2011 od Intelu, bude tedy zachovaná univerzálnost. Jak je to s kompatibilitou u jednotlivých chladičů, se dá najít zde.

Aktualizované verze už jdou do obchodů po několik měsíců

Chladiče, kterých se toto oznámení přímo týká a dosud v krabici kit na AM4 neměly, jsou NH-C14S, NH-D15, NH-D15S, NH-D9L, NH-L9x65, NH-U14S, NH-U9S. Jiné modely již měly kompatibilitu předtím (například NH-L12S). Dovybavená jsou všechna nově vyráběná/dodávaná balení. Noctua je ale už takto expeduje několik měsíců, takže v tuto chvíli by už měla být i ve skladech obchodů. U větších prodejců by asi většinou už neměly zůstávat předchozí verze bez plechů kompatibilních s AM4, ale pro jistotu se asi můžete na kompatibilitu vždycky optat mailem. Noctua sice potvrdila, že pokud byste náhodou někde koupili staré balení, stále vám zadarmo pošle konverzní sadu, ale to byste museli čekat.

Kompatibilitu s AM4 poznáte zvenku na krabici podle uvedení v seznamu podporovaných socketů

Jak poznáte, že chladič už má kompatibilitu s AM4?

Zda je balení už nové s kitem pro Ryzen/AM4, se dá najít přímo na krabici. Ve specifikacích je výčet podporovaných socketů a pokud je mezi nimi uvedeno „AM4“, má už chladič potřebnou výbavu. Tu můžete vidět na obrázcích od Noctuy. Montážní kit SecuFirm2 pro AM4 se sestává z dvou párů plechů (NM-AMB8, NM-AMB11), na něž se dá už přímo našroubovat chladič.

Plechy pro montáž na socket AM4 – díky dvěma sadám je možné otočit chladič o 90 stupňů

Jedna sada je pro vertikální, druhá pro horizontální montáž, takže chladiče Noctua bude na socket AM4 možné instalovat oběma orientacemi, což jiné chladiče ne vždy dovolují. Ovšem pozor na jednu věc – systém využívá originální backplate ze základní desky, neobsahuje vlastní. Nesmíte tedy originální backplate ztratit nebo zahodit.

Plechy kompatibilní s AM4 poznáte podle toho, že otvory jsou v nich zdvojené (pozice 3 je pro AM3/FM2 atd.). Kromě těchto plechů je další rozlišovací znamení, že v příslušenství jsou jak tmavé, tak světlé plastové válečky pro podložení plechů. Socket AM4 totiž potřebuje menší výšku montáže. Přítomnost obou sad válečků je vyznačená i na papírové krabičce s příslušenstvím.

 

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD chystá dvanáctijádrový Ryzen 9 3900 s 65W TDP. Takt 3,1 GHz

AMD vydalo začátkem prázdnin mainstreamové dvanáctijádro Ryzen 9 3900X pro socket AM4, které mělo zdá se úspěch, dá se dost špatně sehnat. AMD je asi nestíhá vyrábět kvůli problémům s dosažením vyšších taktů u 7nm čipů. Ovšem už je potvrzeno další dvanáctijádro Ryzen 9 3900, které by se tomuto mohlo vyhnout a ještě být dost zajímavé. Kromě šance na nižší cenu bude totiž také úspornější s jen 65W TDP. Celý článok „AMD chystá dvanáctijádrový Ryzen 9 3900 s 65W TDP. Takt 3,1 GHz“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Asus vydává Mini-ITX X570 desky, s unikátním návrhem a chlazením

Když vyšly procesory Ryzen první generace, chyběly jim Mini-ITX desky. S generací Ryzen 3000 se to změnilo a dokonce přišly i Mini-ITX desky platformy X570, i když se tento čipset spotřebou a také přebytečnou výbavou pro tento formát nehodí. Asus má hned dvě Mini-ITX desky, které se s toto výkonnou platformou docela zajímavě potýkají. Odhalené byly sice již na Computexu, ale až teď přicházejí do obchodů. Celý článok „Asus vydává Mini-ITX X570 desky, s unikátním návrhem a chlazením“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ASRock má AM4 mini-ITX desku s uchycením chladičů à la Intel

Když vyšly první Ryzeny s novým socketem AM4, objevily se desky, které měly montážní otvory i pro chladiče určené na předchozí platformu AM3+/FM2+ a obcházely tak problém s kompatibilitou. Teď s platformou X570 ale ASRock přišel s ještě o trochu radikálnější věcí: jeho deska X570 Phantom Gaming-ITX/TB3 vůbec nemá mechanismus pro uchyvecení z platformy AM4, ale místo toho montážní otvory na chladiče pro Intel. Celý článok „ASRock má AM4 mini-ITX desku s uchycením chladičů à la Intel“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *