Nový midi-tower SPC. Rozumná veľkosť i kvalita pre drahšie PC?

Duchovný nástupca Armis AR3 TG RGB ide do obchodov

Že SilentiumPC robí skvelo vybalansované a cenovo dostupné skrinky nie je žiadna novinka. Tou je až Armis AR5X TG RGB, ktorá má vyplniť medzeru medzi sériou Regnum (vhodnou skôr na stavbu lacnejších zostáv) a najväčšou Armiskou (AR7X TG RGB), čo je už pre mainstreamové počítače dosť veľká skrinka. Hoci stále končí na podpore dosiek ATX, na jednu grafiku, bežné chladenie a nejaké to SSD jej 60+ litrov netreba.

Tí, čo majú ponuku SPC naštudovanú, môžu argumentovať tým, že podobnú skrinku už firma má. To je pravda, Armis AR3 TG RGB je podobná tomu, s čím prichádza Armis AR5X TG RGB. Možno až príliš podobná, preto dopredávajúca sa AR3 na trhu končí a minimálne na nejaký čas tento rad SilentiumPC zveľaďovať nebude. A keď sa neskôr i niečo objaví, bude to kvalitou i výbavou pod Armis AR5X TG RGB.

Číselné značenie skriniek SPC je dobrým ukazovateľom toho, kde je ktorá umiestnená v hierarchii. Nová AR5 stavia na AR3 s tým, že je vo všetkých ohľadoch nejakým spôsobom vylepšená. Z vonku pribudlo temperované sklo. Ako bočnicu ho mali obidve skrinky, ako čelný panel ho má iba teraz uvedená Armis AR5X TG RGB. S tým súvisí i to, že namiesto dvoch ventilátorov s prstencovým osvetlením sú po novom štyri. To najmä z estetického dôvodu – nech ten predný presklený panel „pekne vyznie“. Z funkčného hľadiska je takto intenzívny pretlak, samozrejme, neefektívny. Teda, vždy sa dá ta trojica predných ventilátorov spomaliť na veľmi nízke otáčky a zadný nechať bežať rýchlejšie, nech je to prúdenie aspoň trochu rovnovážne. Použité Corony štartujú od približne 430 ot./min, čo znamená, že takéto nastavenie budú zvládať. Takže 3× 430 ot./min (na intake) a 1× 660 ot./min (na outtake) znie dobre. Aj keď na dosiahnutie takéhoto výsledku ventilátor na výduchu k vstavanému rozbočovaču nepripojíte. Ten totiž reguluje intenzitu PWM centrálne cez jediný signál zo základnej dosky. Mimochodom, tento rozbočovač, nazývaný Aurora Sync Pro, živený cez SATA obsahuje aj konektory na pripojenie RGB LED.

   

Zmeny oproti AR3 sa dotkli i interiéru. Armis AR5X TG RGB je o trochu širšia (má v tejto osi 221 mm) a podporuje vyššie chladiče (oficiálne do 162 mm) plus má viac miesta na ťahanie kabeláže poza základnou doskou. Kritických 14 mm (AR3) sa podľa špecifikácií rozšírilo dvojnásobne. Celkový objem skrinky však zase až tak nenarástol, zo 41 na 46 litrov. A čuduj sa svete, do tabuľky parametrov pribudla i podpora dosiek E-ATX, ktorú nezahŕňajú ani najväčšie Armis AR7X TG (RGB). Doska však nemôže byť širšia ako 264 mm. Už tak jej PCB prekrýva časť priechodiek a je otázkou, ako sa zúžený priestor vysporiada z masívnym 24-pinom a podobne. I podpora radiátorov kvapalinového chladenia sa však už naozaj rozrástla. Za predný panel je možné nainštalovať až 360mm vodníka (AR3 končila na 240mm) a orvorený je už konečne i strop. Ten je možné využiť voliteľne na 240mm radiátor alebo dvojicu prídavných systémových ventilátorov.

Čo sa týka rozloženia jednotlivých prvkov, ako sú už spomínané priechodky (tie sú, mimochodom, už potiahnuté gumou), montážne pozície na disky či pásy LED, sa rôzne popresúvali. Ony LED už nie sú tak na očiach, naopak, sú dobre schované a viditeľným zostáva už iba odraz svetla. Je vidieť, že SilentiumPC na viacerých miestach nebol s AR3 spokojný, a to je zrejme hlavný dôvod, prečo takáto náhrada. Na druhej strane treba takisto poznamenať to, že AR5X TG RGB je síce vo všetkých ohľadoch premyslenejšia, ale i o 50 % drahší. Odporúčaná cena je stanovená na 79 eur. Dostupná v obchodoch závisí od šikovnosti distribútorov, prvé kusy SilentiumPC posielal do sveta už koncom minulého týždňa.

Oproti Armis AR3 i mnohým iným skrinkám sa z predného panelu vytratil trojpolohový prepínač na ovládanie otáčok ventilátorov. Vstavaný rozbočovač je však už inteligentnejší a kominikuje so základnou doskou •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Skrinky Regnum neskončili. SilentiumPC predstavil RG6V

Keď vyšla najnovšia séria skriniek SilentiumPC – Signum – zdalo sa, že majú zabehnuté Regnumky svoje dni spočítané. K takýmto čiernym myšlienkam zvádzala rovnaká cenová kategorizácia a pritom výraznejší koncepčný odklon od poslednej Regnum (RG4T). Skrátka iná stavebná filozofia. Či už rozmerovo, funkčne alebo vizuálne. Teraz však Poliaci avizovali nové modely RG6V, ktoré dávajú znovu zmysel. Celý článok „Skrinky Regnum neskončili. SilentiumPC predstavil RG6V“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Test extra skrinky MSI Sekira 500X: 200 milimetrov v akcii

Firma MSI nám pravidelne prináša inovatívne riešenia naprieč celým segmentom PC hardvéru. V priebehu minulého roka vypustila do sveta novú radu skriniek Sekira v troch verziách. Sekira 500P, 500G a 500X. Rozdiely medzi nimi môžu pre niekoho byť markantné, pre iného zase zanedbateľné. Poďme sa pozrieme na to, čo nám môže, najdrahšia Sekira 500X, ponúknuť vo veľkom vyhotovení midi-tower. Celý článok „Test extra skrinky MSI Sekira 500X: 200 milimetrov v akcii“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Poznáte firmu Montech? Uvádza dve budgetové skrinky

Nenechajte sa nachytať, skrinky nepochádzajú z fabrík priemyselného giganta, ale od rovnomenných Taiwancov. Táto menšia spoločnosť vznikla len nedávno (2016) a už má na konte kopu pozoruhodného hardvéru. Najnovšie portfólio rozširuje dvojica skriniek Fighter 400 a Fighter 600 pre lacnejšie počítače. Nevyzerajú zle, ale časté nedostatky sú zrejmé už z parametrov. Celý článok „Poznáte firmu Montech? Uvádza dve budgetové skrinky“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Aktualizácia pre tých, čo čítali túto novinku včera. Dostali sme odpoveď od SilentiumPC a táto skrinka naozaj podporuje dosiky E-ATX. Samozrejme len tie najužšie (so šírkou do 264 mm) a to ešte s tým, že tých +20 mm oproti ATX prekrýva časť priechodiek. Ale snáď SilentiumPC počítal s prevelčením zozadu i u 24-pinového konektora 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *