Recenzia Huawei Matebook X Pro. Macbook s Windows

Parametre a detaily

Od Huawei máte možno inteligentný telefon a nejaké nositeľné príslušenstvo. Vedeli ste však, že vyrába aj notebooky? Séria Matebook sa predáva na domácom čínskom trhu a nám sa podarilo zohnať na recenziu najvyšší model X Pro. Zaujme netradičným pomerom strán 3:2, tenkým kovovým telom či kamerou schovanou v jednom z tlačidiel. A až nápadne sa podobá na jabĺčkové Macbooky. Je to len náhoda, či úmysel?

Základné parametre


Detaily

Huawei Matebook X Pro dostanete v bielej krabici. V nej sa nachádza len to nevyhnutné.

V balení nájdete okrem samotného notebooku nabíjačku a napájací kábel. Nakoľko ide o notebook z Číny, ktorý nie je určený pre náš trh, budete potrebovať redukciu do siete EU, ktorú e-shop zadarmo pribalil. Čínsky návod vám bude zbytočný, ale pamäťový kľúč USB od predajcu s inštalátorom OS Windows a obslužnej aplikácie spolu s návodom bol príjemným prekvapením.

Celokovové telo je spracované prvotriedne. Notebook sa vôbec neprehýba, je pevný ako skala. A to sa týka aj veka s displejom či pri držaní v jednej ruke za roh základne pri otvorenom displeji. Vyhotoveniu ťažko niečo vytknúť a Matebook X Pro je tak súcim konkurentom pre legendárne kvalitne spracované Macbooky.

   

Daňou za tenký a ľahký ultrabook býva najčastejšie konektivita a teda obmedzujúci počet portov. Za posledné roky vidím trend ubúdania konektorov USB ale aj video výstupov z notebookov a zvyknúť sme si museli na množstvo rôznych redukcií či adaptérov. Huawei Matebook X Pro je moderný ultrabook, ktorý množstvom portov neohúri, ale ani vám nespôsobí vrásky na čele ako spomínaný Macbook.

Na ľavom boku je dvojica portov USB-C, pričom jeden z nich podporuje Thunderbolt 3. Ideálne je tak používať USB-C na nabíjanie a Thunderbolt 3 si nechať na doky alebo externú grafiku. Nájdeme tu tiež 3,5mm audio konektor na slúchadlá. Na rozdiel od Macbookov však týmto portová výbava nekončí. Na pravej strane sa nachádza klasické veľké USB 3.0 typu A, ktoré vás zachráni pred nutnosťou nosiť vrece adaptérov kdekoľvek sa vyberiete. Čo mi na notebooku chýba, je čítačka kariet SD. Tú by určite veľa fotografov či redaktorov ocenilo.

   

Dizajnová stránka notebooku je dychberúca, no po otvorení notebooku sa hviezdou šou stáva 13,9″ displej s pomerom strán 3:2 a rozlíšením 3000 × 2000 pixelov. Ide o dotykový lesklý panel LTPS so 60 Hz. Pomer strán 3:2 je v notebookoch netradičný a málo používaný, čo je škoda. Áno, na videá, filmy či hranie hier sa tento pomer strán veľmi nehodí. Ak však väčšinu času prezeráte internet, pracujete v textových editoroch alebo programujete, vyššia výška displeja vám umožní vidieť viac riadkov textu a nebudete tak musieť tak často scrollovať.

Poďme sa pozrieť do útrob notebooku. Vzhľadom na to, že ide o tenký a ľahký ultrabook, dá sa predpokladať, že vnútro bude úplne napratané a akékoľvek vylepšenia budú buď náročné alebo úplne nemožné.


Po odmontovaní kovového krytu, ktorý drží 8 skrutiek T5 sa dostávame ku komponentom notebooku. Chladenie je riešené veľmi netradične, a to formou celistvého chladiča s trojicou dlhých heatpipe po celej šírke tela. Teplo odvádzajú od procesora, grafiky aj SSD disku. Ventilátor je len jeden a nepatrí zrovna medzi tie najväčšie. Hlavným problémom tohto riešenia je komplikovaná výmena SSD disku, ktorá bude vyžadovať demontáž celého chladenia a odskrutkovanie veľkého množstva malých skrutiek, ktoré chladič držia.

   

Väčšinu času práce za notebookom strávite pri klávesnici a touchpade. Poteší preto, že touchpad je veľký, vďaka čomu sa bude jednoducho ovládať a nechýba ani podpora gest. Klávesy majú nízky zdvih, ale píše sa na nich pomerne dobre. Nakoľko sa jedná o rozloženie US, Enter je len na jeden riadok, nie v tvare obráteného L, ako je u nás zvykom. A každému enmusia vyhovovať ani polovičaté šípky nahor a nadol. Ďalšie pripomienky nemám. Chválim horný rad s množstvom skratiek vo forme multimediálnych klávesov.

Matebook X Pro sa môže takisto pochváliť čítačkou odtlačkov prstov v tlačidle napájania. Notebook tak stačí prebudiť stlačením tlačidla a Windows Hello vám notebook hneď odomkne. Je to rýchle a pomerne spoľahlivé. Iba párkrát sa mi stalo, že som musel prst priložiť aj druhý raz.

Po bokoch klávesnice nájdete reproduktory, ktoré sú súčasťou štvorice zabezpečujúcej 3D ozvučenie Dolby Atmos. Hrajú prekvapivo dobre a pozeranie videí som si tak na notebooku užíval viac, než je zvykom.

   

Notebook ponúka ešte jednu zvláštnosť a to výklopnú kameru v jednom z klávesov. Ak je bezpečnosť jednou z vašich priorít, toto riešenie je pre vás ako stvorené. Kamera je drvivú väčšinu času zavretá a neaktívna. Ak sa však rozhodnete ju použiť, stačí zatlačiť na príslušnú klávesu a kamerka vybehne. Jednoduché ale účinné. Že to niekomu nenapadlo skôr…

Pri ultrabookoch je dôležitá i výdrž batérie na jedno nabitie. Matebook X Pro ponúka 57 Wh batériu, čo je viac ako mal herný Xiaomi Mi Gaming Laptop s dvojnásobnou hrúbkou aj hmotnosťou. Treba však myslieť na to, že displej s rozlíšením 3000 × 2000 pixelov a dotykovou vrstvou nebude najúspornejší, preto bude zaujímavé sledovať, ako sa notebook popasuje v teste výdrže.

65-wattová nabíjačka je kompaktná a ľahká, čo pri cestovaní určite oceníte. Príslušný kábel má z oboch strán USB-C, čo môže ale i nemusí byť výhodou. Nabíjačkou môžete nabíjať aj váš smartfón či tablet, na cesty vám tak stačí zobrať len jednu. Nabitie na 100 % trvá približne dve hodiny, čo je pomerne veľa. Treba však upozorniť, že zhruba po pol hodine sa batéria nabije na 50 % a až posledné percentá sa vlečú veľmi pomaly. Ak teda potrebujete notebook nabiť čo najrýchlejšie, nemusíte sa obávať pomalého nabíjania, aj keď to v teste tak môže vyzerať.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Huawei má ARM CPU pro servery, které dohnalo Zen 3. IPC má lepší

Americké sankce na nějakou dobu odstřihly čínský koncern Huawei od nejmodernějších architektur ARM a výrobních procesů u TSMC, ale firmě se, zdá se, podařilo přežít a možná i posílit. Zatímco samotnou křemíkovou výrobu se bude nějak snažit suplovat SMIC, po stránce architektury divize HiSilicon už před zákazy vyvíjela vlastní jádra CPU a teď se s nimi dostala na překvapivě dobrou úroveň. Celý článok „Huawei má ARM CPU pro servery, které dohnalo Zen 3. IPC má lepší“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *