Arctic chystá vzduchový chladič pro Threadripper s 0dB režimem

Arctic Freezer 50 TR: dvouvěžový chladič pro socket TR4 s polopasivním chodem

Jednou z dobrých inovací v grafických kartách za posledních několik let jsou polopasivní chladiče, jejichž ventilátory se při nízké zátěži (a teplotě čipu) úplně vypnout. V chlazení procesorů to tak časté není, ale firma Arctic teď tento nápad přenese to nového vzduchového chladiče, který chystá pro náročné highendové procesory AMD Ryzen Threadripper. I u nich tak při nízké zátěži bude možné mít „0dB režim“.

Arctic nyní představil na demu v Leipzigu prototyp chladiče, který se má jmenovat Freezer 50 TR, a který bude právě onen 0dB režim mít mezi svými vlastnostmi. Mělo by jít o chladič specializovaný na platformu AMD TR4, u kterého se zřejmě nepočítá s použitím na jiné sockety, respektive procesorová pouzdra. Chladič by ovšem asi měl být kompatibilní s deskami pro Epyc (socket SP3), tam jsou totiž socket a montáž fyzicky stejné.

Freezer 50 TR je dvouvěžový, s oběma pasivy napojenými na základnu pomocí celkem osmi poniklovaných heatpipe ve tvaru U (do každé věže jich jde tedy osm). Heatpipe mají přímý kontakt s rozvaděčem tepla a vlastně tvoří prakticky celou plochu základny. To je dobře, protože u Threadripperů/Epyců není jeden čip uprostřed, ale dva nebo čtyři rozložené na poměrně velké ploše. Jaká bude chladící kapacita, o tom zatím informace nejsou. Threadrippery mají teď kromě 180W verzí také 250W modely WX, zda Freezer 50 TR míří i na ně, se teprv uvidí. Zatím ještě není známá ani cena, ani datum vydání. Asi tedy ještě chvíli potrvá, než se tento model objeví v prodeji.

Prototyp chladiče Arctic Freezer 50 TR (Foto: AquaTuning)

Podle popisu by chladič měl obsahovat dva ventilátory optimalizované na vysoký statický tlak. Jejich poloha není úplně jasná. Chladič je totiž ze stran a z vrchu oplášťovaný podobně jako Wraith Ripper od Cooler Masteru – ten má jeden ventilátor v centru mezi pasivy. Zde to z fotografií není úplně patrné, ale první ventilátor by asi měl být zvenku a druhý mezi, jak je to obvyklé. Plastové opláštění kromě ozdobné funkce plní také funkci osvětlovací, jsou v něm adresovatelné RGB LED, takže se s ním bude dát dělat paráda obvyklá v dnešních prosklených sestavách.

0dB režim bude spočívat v automatickém zastavení ventilátorů tehdy, když se PWM signál z regulace nastavení na nízkou hodnotu. Tato mrtvá zóna by měla být 0–5 %, takže pokud vám deska umožňuje tuto hodnotu nastavit, bude chladič v tomto rozsahu kompletně pasivní a ventilátory se zastaví. K roztočení pak dojde, pokud teplota dostoupí určité hranice a PWM deska nataví PWM signál nad 5 %.

Vlastnosti Freezeru 50 TR podle Arcticu (Foto: AquaTuning)

Jsou kryty dobrý nápad?

Zde ovšem vyvstává otázka, zda je design Freezeru 50 TR pro takový polopasivní provoz úplně ideální. Ty plastové kryty za normálních okolností usměrňují průtok vzduchu pasivem a možná mohou také utlumit hluk z prostředního ventilátoru. Ovšem v pasivním režimu, kdy se ventilátory zastaví, budou asi mít negativní efekt. Zamezují totiž tomu, aby vzduch samovolně pronikal pasivem, když jsou ventilátory vypnuté. Kryt jim blokuje značnou část povrchu a teplo tak bude zůstávat uvnitř, i když určitý kus profilu při montáži na desku bude prostupný pro stoupající vzduch.

Plasty ale asi budou odmontovatelné a i když tím přijdete o onen hráčský design, asi může být lepší je sejmout. Nebo alespoň vyzkoušet, nakolik se tím chladící schopnosti v pasivním režimu vylepší. Když bude mít vzduch lepší přístup k pasivu a ven z něj, měl by chladič být schopný obejít se bez ventilátorů při o něco vyšší zátěži Threadripperu pod ním.

Arctic má polopasivních chladičů pro CPU za sebou už řadu

Není to poprvé, co Arctic tuto technologii nasazuje, firma již má polopasivní chladiče na trhu od roku 2015 (šlo tehdy o modely Freezer i32 a A32, od té doby přibyly další). Kromě toho také může ventilátory zastavovat regulace na základní desce odpojením napájení (například technologie SmartFan 5+ u Gigabyte). A řešitelné je to i u samotných ventilátorů. Některé Noctuy jsou například schválně navržené tak, aby se zastavily při 0% PWM signálu, takže byste s nimi mohli polopasivního režimu dosáhnout s nějakým obyčejným pasivem (v elektronice ventilátoru má ostatně asi 0 dB implementováno i Arctic).


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Levnější 7nm grafiky AMD: Radeon RX 5500 a RX 5500M s Navi 14

Nvidia prý na nejbližší dobu chystá vydání GeForce GTX 1650 Ti a GTX 1660 Super, ale nakonec byly ještě před nimi oznámené nové grafiky od AMD. To odhalilo desktopovou kartu Radeon RX 5500 a také mobilní verzi Radeon RX 5500M pro notebooky. Jsou založené na novém 7nm GPU Navi 14, které přináší technologie z v létě vydaných Radeonů RX 5700 do levnějšího pásma. A to notebooků a zároveň i do karet PCIe pro desktopy. Celý článok „Levnější 7nm grafiky AMD: Radeon RX 5500 a RX 5500M s Navi 14“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

AMD chystá dvanáctijádrový Ryzen 9 3900 s 65W TDP. Takt 3,1 GHz

AMD vydalo začátkem prázdnin mainstreamové dvanáctijádro Ryzen 9 3900X pro socket AM4, které mělo zdá se úspěch, dá se dost špatně sehnat. AMD je asi nestíhá vyrábět kvůli problémům s dosažením vyšších taktů u 7nm čipů. Ovšem už je potvrzeno další dvanáctijádro Ryzen 9 3900, které by se tomuto mohlo vyhnout a ještě být dost zajímavé. Kromě šance na nižší cenu bude totiž také úspornější s jen 65W TDP. Celý článok „AMD chystá dvanáctijádrový Ryzen 9 3900 s 65W TDP. Takt 3,1 GHz“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Že teploty CPU už efektívne neškálujú s chladením? Ale kdeže…

Pasta, v lepšom prípade indiová pájka a pri AMD prestup tepla zneefektívňujú ešte i 7 nm tranzistory a celkovo malá plocha čipletov, ktorá pre ochladzovanie takisto predstavuje úzke hrdlo. To sú dôvody, pre ktoré sa často v diskusiách objavujú názory, že za výkonné chladiče nemá veľmi zmysel priplácať. Rozdiel teplôt oproti lacnejším modelom však nie je taký malý, ako sa to všade možne často prezentuje. Celý článok „Že teploty CPU už efektívne neškálujú s chladením? Ale kdeže…“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (5) Pridať komentár

 1. okapotovaný nezmysel.. až bude mať ten chladič pri plných otáčkach 0dB(A), potom nech sa chvália… čo je samozrejme tiež nezmysel 😉

  1. Alebo by bol zaujímavý bezhlučný chod Threadripperu pri plnom výkone bez potreby akýchkoľvek otáčok. Možno niečo na podobnej báze, akú používá NoFan, len to celé nejako zefektivniť, až to vo finále nie je väčšie ako bežná skrinka 🙂

   1. Při pohledu na cenovku bys vystřízlivěl. V minerálním oleji by to vzhledem k nákladům bylo i s tím Freezerem možná i schůdné.

     1. Hoci-aký asi ne, co největší a pro případ TR4 asi právě i s extra styčnou plochou a široce rozprostřenými heatpipeami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *