SilentiumPC to sype! Signum sú nové low-endové skrinky

Najnižšia trieda PC skriniek po novom a lepšie

Len minulý týždeň sa objavila zaujímavá skrinka AR5X TG RGB dopĺňajúca už existujúci modelový rad Armis. V SilentiumPC sa ale evidentne nespí a medzitým už táto expandujúca poľská firma vyrukovala s novou sériou, s ktorou tak trochu pichá do vlastného hniezda. Skrinky Signum, ktoré sa začali predávať hneď na štyri spôsoby, sa cenovo i zacielením prekrývajú s populárnymi Regnumami.

Keď príde na to, že treba do niečoho uložiť lacnejšiu zostavu, obvykle zakotvíme v ponuke SilentiumPC medzi skrinkami Regnum. Tie sa postupne od RG1 po malých krôčikoch až k RG4 vylepšovali. Nedávno sa dokonca výbehové modely dočkali „recyklácie“, keď pribudli varianty RG1 a RG2 s temperovaným sklom. Zdá sa ale, že firma takéto staro-nové nakoniec nepovažuje za optimálne a hoci to takto nikde nepíše, prišla s náhradným riešením.

Sklenená bočnica patrí medzi súčasné „štandardy“ a preto nová séria lacných skriniek, Signum, strieda modely s tradičnou plechovou bočnicou a práve tou honosnejšou, zo skla. A by toho nebolo málo vybrať (tak so sklom i bez skla) si môžete vybrať podľa svojho gusta i masku skrinky. Ten môže byť buď čistý alebo „s pletivom“. Nenechajte sa však zmiasť, skrinka s označením Signum SG1M, resp. Signum SG1M TG (tempered glass) s M v názve má čistý panel. Toto písmeno neoznačuje Mesh ale Metal. Tak si pri kúpe dajte pozor na toto trochu zmätočné označenie. Potom, neskôr – uprostred marca – by sa mal objaviť ešte jeden variant, s dvojitým temperovaným sklom (z neho bude už i čelný panel).

Než nejaké estetické finesy vás asi zaujíma vnútorné usporiadanie. To majú všetky skrinky rovnaké. Spredu sa inštaluje iba doska (Mini-ITX – ATX) a prípadne radiátory. Ich podporu mali skrinky Regnum (a hlavne RG1 a RG2) slabšiu. Strop je už (konečne) otvorený, čo umožňuje nielen inštaláciu 240mm radiátora, ale i pohodlnejšiu inštaláciu vzduchových chladičov (v tomto prípade s výškou do 161mm: tzn. s väčšinou sa zmestíte). A pozícia na jeden veľký, 360-milimetrový radiátor, je  vpredu. Ďalšou zmenou je rozšírenie priestoru poza základnou doskou na kráľovských 23 – 35 mm. Zozadu sa pristupuje i k diskom. Dve 2,5″ pozície sú priamo, na doskovom podnose a dve kombinované (2,5/3,5″) pozíciu sú potom obsiahnuté tradične v rámci diskového koša (v šuplíkoch) vpredu naspodku.

Možnosti inštalácie sú teda podobné a skôr širšie ako v prípade skriniek Regnum (niekomu však môže vadiť úplne odstránenie 5,25″ pozície) s tým, že SilentiumPC efektívnejšie využíva vnútorný priestor. S 448 x 205 x 413 mm je menšia (v porovnaní s RG4T výrazne, takmer o desať litrov). Výbava ventilátorov zostáva v počte dvoch, použité sú 120mm Sigma HP 120 so špecifikovaným rozsahom 600 – 1200 ot./min. Rozbočovač, žiaľ, nie je súčasťou, ten zostáva pridanou hodnotou vyšších modelových radov.

Skrinky Signum budú dostupné s čistým kovovým čelným panelom (tá s plechovou bočnicou má označenie Signum SG1M, s temperovaným sklom Signum SG1M TG) a vo variante Mesh – Signum SG1 (s plechovou bočnicou) a Signum SG1 TG (s temperovaným sklom). Odporúčaná cena za „celoplechové“ vyhotovenie je 35 eur, za sklo v bočnici by ste nemali priplatiť viac ako 7 eur.

Zľava Signum SG1, Signum SG1 TG, Signum SG1M a skrinka Signum SG1M TG


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nový midi-tower SPC. Rozumná veľkosť i kvalita pre drahšie PC?

Že SilentiumPC robí skvelo vybalansované a cenovo dostupné skrinky nie je žiadna novinka. Tou je až Armis AR5X TG RGB, ktorá má vyplniť medzeru medzi sériou Regnum (vhodnou skôr na stavbu lacnejších zostáv) a najväčšou Armiskou (AR7X TG RGB), čo je už pre mainstreamové počítače dosť veľká skrinka. Hoci stále končí na podpore dosiek ATX, na jednu grafiku, bežné chladenie a nejaké to SSD jej 60+ litrov netreba. Celý článok „Nový midi-tower SPC. Rozumná veľkosť i kvalita pre drahšie PC?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Skrinka Raidmaxx s optickou ilúziou. Efektná, ale neefektívna

Aké je pre vás kľúčové kritérium pri výbere PC skrinky? Pre veľa používateľov je na prvom mieste vzhľad a hneď za ním pokiaľ možno čo najnižšia cena. Funkčné vlastnosti nehrajú významnú rolu. Preto vznikajú rôzne krasavice s dosť nepraktickými návrhmi. To sa týka aj novej skrinky Galaxy od Raidmaxxu. A zdá sa, že tak, ako je vizuálne pekná, v iných smeroch pokryvkáva. Celý článok „Skrinka Raidmaxx s optickou ilúziou. Efektná, ale neefektívna“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pasívne skrinky chladiace nielen CPU. Od novej firmy ZeroRPM

Dizajn počítačov bez ventilátorov je už, dá sa povedať, celkom zabehnutá vec. Skrinky, ktoré využívajú vlastný plášť na absorpciu tepla, vyrába hneď niekoľko výrobcov (Akasa, Streacom, HDPlex, Logic Supply, …) a objavuje sa ďalší. Čínsky ZeroRPM má na trhu už i prvé ovocie. Medzi poznávacie znaky patria zahrnutie chladenia grafických kariet, podpora zdrojov ATX a cena držiaca sa pri zemi. Celý článok „Pasívne skrinky chladiace nielen CPU. Od novej firmy ZeroRPM“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *