AIO vodník Arctic Liquid Freezer II bude mít hybridní chlazení VRM

Blok s hybridním chlazením VRM a poprvé s PWM regulací

Před pár dny jsme tu měli zprávu o vzduchovém chladiči Arctic Freezer 50 TR pro procesory Threadripper. Ve stejném čase tato firma předvedla i jiný highendový chladič: all-in-one vodníka, jenž už bude určen i pro Intel, i pro AMD. Liquid Freezer II s 360mm radiátorem má pumpu s jednou specialitou. Součástí bloku osazeného na CPU bude totiž i chlazení pro součástky napájecí kaskády, které se s vodníkem často přehřívají.

Arctic Liquid Freezer II byl opět ukázán jako prototyp, zatím tedy ještě není v prodeji a ještě není úplně jisté, kdy se do něj dostane (ani kolik pak bude stát). Zhruba by ale chladič měl být vydán v létě, předběžně prý firma plánuje uvedení na červen. Prototyp už Arctic předvedl zřejmě na stejné akci v Leipzigu, kde byl k vidění Freezer 50 TR.

Prototyp chladiče Arctic Liquid Freezer II (Zdroj: Mod Your Case/Arctic)

Liquid Freezer II bude bezúdržbový vodník s uzavřeným okruhem klasické koncepce. Proti předchozímu typu má ovšem novou pumpu (integrovanou jak je obvykle s CPU blokem). Ta má dosahovat vysokou účinnost a používá poprvé u Arcticu PWM regulaci pro možnost úpravy otáček. Vzhledu zase slouží opletené hadice a RGB podsvícení. Blok bude vybavený LED, ale nebylo to ukázáno v akci, takže zatím nevíme, jak bude přesně svícení vypadat.

Arctic Liquid Freezer II: ventilátor pro chlazení VRM (Zdroj: Mod Your Case/Arctic)

Ventilátor ofukuje VRM

Podstatnější pro funkci je hybridní chlazení okolí procesoru, kterým bude blok vybaven. Součástí jeho krytu je totiž centrifugální ventilátor, jehož úlohou je ofukovat zejména napájecí kaskádu okolo socketu. Ten by měl nasávat vzduch na horní straně bloku a plastový kryt by ho po stranách bloku nasměruje okolo socketu. Výfuk směřuje vějířovitě na jednu stranu, takže bude záviset na tom, v jaké orientaci blok přišroubujete. Přitom by ale hmota bloku neměla nikde s VMR kolidovat nebo být závislá na jejich přesné poloze a podobě, takže by toto řešení mělo na rozdíl od full-cover bloků být univerzální a široce kompatibilní.

Vzduch směruje na kaskádu plastový kryt (Zdroj: Mod Your Case/Arctic)

Radiátor je 360mm a osazen by z výroby měl být 120mm ventilátory Arctic řady P, které jsou optimalizované pro generování statického tlaku (což je pro radiátor ten správný typ). Samotný pasiv radiátoru je údajně vyrobený z hliníku. Základna bloku/pumpy naopak podle fotografií z mědi, tak doufejme, že je vyřešen problém koroze při kombinaci těchto kovů v okruhu.

Základna chladiče (Zdroj: Mod Your Case/Arctic)

Podle Facebooku firmy Arctic, kde byly fotografie publikovány (ovšem jejich autorem je Mod Your Case), bude blok kompatibilní jak s procesory Intel, tak s platformou AMD. Kromě LGA 1151 a 2066 by tedy asi mělo být pamatováno minimálně na socket AM4. O Threadripperu/socketu TR4 výslovně nic řečeno není, ale snad by kompatibilita s ním také mohla být v plánu.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AIO vodní chladič od In Win má dvě turbíny, fungují redundantně

V all-in-one vodních chladičích není taková rozmanitost koncepcí jako u vzduchových, liší se hlavně velikosti radiátorů (i když to neříká o výkonu vše). Teď se ale objevil AIO vodník, který má výraznou inovaci na opačném místě, v pumpě. Chladič In Win IO SR24 má v jednom bloku na procesoru totiž integrované dvě paralelní pumpy. Kromě jiného fungují redundantně: při poruše jedné se rozsvítí varování, ale okruh funguje dál. Celý článok „AIO vodní chladič od In Win má dvě turbíny, fungují redundantně“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Asus vyrobil 420mm AIO vodníka, na míru pro 280W Threadripper

Na CES 2020 byla k vidění jedna specialita v oblasti vodního chlazení CPU, přesněji AIO vodníků s uzavřeným okruhem. Asus zde totiž ukázal něco, co není zrovna běžné: all-in-one vodníka s 420mm radiátorem, tedy stavěným na trojici 140mm ventilátorů vedle sebe. Určený je k chlazení nejnáročnějších desktopových CPU, konkrétně Ryzenů Threadripper 3000 s jejich 280W TDP. Speciálně asi míří na 64jádrový model 3990X. Celý článok „Asus vyrobil 420mm AIO vodníka, na míru pro 280W Threadripper“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Speciální mini AIO vodník pro malá PC: Asetek s 92mm radiátorem

All-in-one vodní chlazení má svoje mouchy a hadice plus radiátor zabírají hodně místa. Zároveň ale také dokážou usnadnit chlazení malých PC, protože vyfukují teplo rovnou ven ze skříně a zejména jim stačí pár centimetrů místa nad socketem procesoru. Právě pro použití AIO chladičů v malých PC má teď něco speciálního Asetek: miniaturní AIO vodník se zmenšeným radiátorem, stavěným na rozměr jen 92mm ventilátorů. Celý článok „Speciální mini AIO vodník pro malá PC: Asetek s 92mm radiátorem“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *