Thermalright HR-22 Plus: nový pasivní chladič zvládne 65W CPU

Kilový pasiv Thermalrightu se vrací v novém kabátě

V posledních letech se bohužel ztenčil výběr pasivních chladičů, použitelných pro bezhlučné chlazení výkonnějších CPU. Teď by se ovšem mohla objevit jedna nová možnost: velký, více než kilo vážící pasiv Thermalright HR-22 Plus. Ten je opravdu masivní, v prosklené skříni vám přes něj skoro nebude vidět na desku. I díky tomu má utáhnout i 65W procesory bez ventilátorů. A mimochodem bude také mít pěknou černou verzi.

Thermalright HR-22 přišel na trh už před mnoha lety a byl jedním z velkých pasivů použitelných s větší nebo menší úspěšností pro pasivní chlazení. Firma ale přestala typ HR-22 v roce 2017 vyrábět. Nicméně nyní se opět objevil v Číně v nové podobě jako Thermalright HR-22 Plus, což by mohlo znamenat, že se opět vrací.

Thermalright HR-22 Plus v černé anodizované verzi (Zdroj: Chiphell)

Chladič s označením HR-22 Plus se objevil na fotkách na fóru ChipHell (čehož si všiml web FanlessTech). Tento nový model bude existovat v černé matné povrchové úpravě (pro ty, kdo řeší vzhled, ale nejen ty; teoreticky by anodizace mohla také zlepšit chladící schopnost). Kromě toho se ale na Twitteru objevila i standardní lesklá poniklovaná varianta (zde a zde). Jinak by ale konstrukce mohla odpovídat původnímu designu, jelikož údajně sedí rozměry (150 × 120 × 159 mm) a také hmotnost 1120 gramů. Ovšem úplně stejný asi model Plus není. Například je vidět, že hřebínky na horním žebru jsou teď rovně, kdežto u HR-22 byly šikmě.

Thermalright HR-22 Plus v černé anodizované verzi (Zdroj: Chiphell)

Chladič má osm 6mm heatpipe ve tvaru U, které prochází pasivem víceméně ve dvou řadách (v půlce ale uhnou o kousek ven kvůli propletení v základně). Vychází z měděné základy, jež je poniklovaná, a pod pasivem jsou ostře zahnuté, takže základna je posunutá až ke kraji půdorysu. Díky tomu by chladič měl být excelentně kompatibilní se základními deskami, kde jsou sloty DIMM napravo od chladiče. U highendových socketů se sloty pro paměti po obou stranách to přirozeně bude komplikovanější. Pasiv samotný má mít celkem 35 žeber, která jsou 0,5 mm silná a s roztečí 2,8 mm.

Až 65 W pasivně

Podle specifikací bude Thermalright HR-22 Plus umožňovat chlazení až 65W procesorů kompletně pasivně. Využití pro pasivní chlazení by tedy mohlo být docela zajímavé, i když dnes se asi narazí na to, že procesory překračují v turbu své TDP, takže ideálně byste potřebovali ještě nějakou rezervu. Kromě toho lze na pasiv osadit dva 120mm ventilátory v push-pull konfiguraci, pak má chladič zvládnout až 200 W.

Thermalright HR-22 Plus, poniklovaná verze (Zdroj: roy911148)

Dost možná ovšem chladič bude vhodnější právě k aktivnímu chlazení, ačkoliv po výkonných pasivech je asi větší nouze a tudíž leckoho zajímají víc. Pro pasivní chlazení totiž nejsou nejlepší početná žebra s malým rozestupem, ale spíš pasivy, kde jsou žebra na sebe méně napasovaná, protože pak může vzduch lépe prostupovat skrz, aniž by ho dovnitř větrák tlačil. Jak poznamenal kolega Ľubo, v pasivním režimu by pravděpodobně pořád líp fungoval Zalman FX70, který měl právě takovou vhodnější konstrukci. Jenže ten už se také neprodává…

Z této fotky instalované sestavy si lze udělat lepší představu o velikosti pasivu (Zdroj: Chiphell)

Zatím je asi Thermalright HR-22 Plus ke koupi jen v Číně. Jestli se chystá i na západní trhy, není zatím jasné, stejně jako případná cena. Pokud se objeví, měl by být podle krabice kompatibilní se všemi běžnými sockety Intelu od LGA 775 přes LGA 115x až po LGA 2066. Zatímco HR-22 podporoval patice AM3+/FM2+, v tomto případě AMD zmíněno není, takže není jasné, jestli uchycení tuto platformu podporuje.

 

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Lenovo uvádí supermalý desktop ThinkCentre Nano, i pasivní verzi

Minipočítače jsou populární pro domácí a HTPC využití, ale „SFF“ desktopy vyrábějí velcí výrobci počítačů i pro firemní a kancelářskou sféru. Hodně zajímavý minidesktopek teď představilo Lenovo: jeho ThinkCentre M90n Nano je opravdu malé, spotřebou by mělo odpovídat notebooku (bez zapnutého LCD) a navíc ho také firma nabízí v bezhlučné verzi s pasivním chlazením. Jako notebooky také podporují Modern Standby. Celý článok „Lenovo uvádí supermalý desktop ThinkCentre Nano, i pasivní verzi“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Máme detaily 35W Intel Core 9. generace. 9900T má boost 4,4 GHz

Vedle výkonných CPU pro desktopový socket LGA 1151 vydává Intel vždy modely řady T: úsporné verze s 35W TDP. Ty se hodí do minipočítačů, ale obzvlášť pro pasivní chlazení. V aktuální 9. generaci Core ještě 35W modely nebyly vydány, ale jsou na cestě a nyní jsme se dostali k prakticky kompletním parametrům, takže konečně víme, na jakých frekvencích například Core i7-9700T nebo Core i9-9900T běží. Celý článok „Máme detaily 35W Intel Core 9. generace. 9900T má boost 4,4 GHz“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Bezhlučná vežička pre NUCy s Coffee Lake je už za rohom

Mini počítače Intel NUC s ôsmou generáciou procesorov Core, nazývané Bean Canyon, sú tu s nami už nejaký ten týždeň. Zatiaľ je však stále veľmi málo alternatívnych skriniek. A tie pôvodné sú tradičné – malé a pomerne hlučné. Konečne sa však objavila poriadna pasívna skrinka. Že je od Akasy, ktorá sa na UCFF špecializuje najviac zo všetkých, asi nie je žiadnym prekvapením. Celý článok „Bezhlučná vežička pre NUCy s Coffee Lake je už za rohom“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *