Gigabyte GTX 1660 Ti Gaming OC: Turing pre masy (recenzia)

Základné parametre a detaily

Nové grafické karty GeForce RTX síce posúvajú výkon, prinášajú nové funkcie, ale majú i jeden negatívny spoločný menovateľ – vysokú cenu. Mnohí hráči preto radšej uprednostňujú grafiky z minulej generácie (Pascal). Už však nemusia. Éra GTX pokračuje a to s architektúrou Turing, akú nájdeme aj v modeloch RTX. GeForce GTX 1660 Ti je prvou lastovičkou a nám sa do rúk dostala vo verzii Gaming OC od Gigabyte.

Základné parametre

*Tento rozmer nepočíta s jazýčkom na záslepke. Informuje teda o tom, koľko miesta ukrojí z vnútra skrinky.
**Merané bez konektora PCIe. To znamená, že ide o vzdialenosť od slotu po bočnicu. Podľa nej môžete predísť prípadnej nekompatibilite s menšími alebo atypickými skrinkami.

Detaily

Ak ste čítali naše recenzie grafík Gigabyte RTX 2080 Ti, viete už čo sa dá očakávať od balení tohto výrobcu. GTX 1660 Ti v tomto nie je iná a balenie tak obsahuje len návod a CD s ovládačmi.

Dizajn modelov RTX ostal zachovaný a pri pohľade spredu budete mať veľký problém jednotlivé modely od seba odlíšiť. Vzhľad je skôr jednoduchý, vzhľadom na to, že šialenosti RGB si výrobca šetrí pre modelový rad Aorus, kde sa s modelmi RTX naozaj vybláznili. Tieto modely sú preto konzervatívne a hodia sa aj do zostáv bez osvetlenia RGB.

Prvú zmenu oproti modelom RTX možno vidieť vzadu. Kryt PCB je natiahnutý po celej dĺžke a je plastový, nie kovový. Zároveň má aj viac dizajnových prvkov ako modely RTX.

   

Pohľad zboku nám tiež už je známy. Karty Gigabyte sa naozaj podobajú ako vajce vajcu. Pri podrobnejšom pohľade si však všimnete, že PCB končí tesne za 8-pinovým konektorom a ďalej už pokračuje len rebrovanie chladiča.

Celá predná časť karty je prekrytá plastovým krytom, čo je opäť rozdiel oproti modelom RTX, kde sme videli jednotlivé heatpipe. Vzadu nájdeme jeden port HDMI 2.0b, a 3× DisplayPort 1.4. Na rozdiel od RTX 2080 Ti sa tu však nenachádza USB-C (VirtualLink). Oproti generácii Pascal tu takisto chýba DVI.

Pozrite sa na zopár detailov, ktoré karta ponúka. Ukončenie karty je riešené naozaj netradične. Backplate pokračuje až úplne dopredu a je spojený s plastovou časťou chladiča. Celá karta je tak akoby obalená v ochrannom kryte, čo pôsobí netradične ale rozhodne zaujímavo.

   

Pri pohľade na chladenie môžete vidieť heatpipe vedúce vnútri karty aj trojicu 80mm ventilátorov Windforce. Stredný sa otáča v opačnom smere ako zvyšné dva, aby sa predišlo turbulenciám vnášaného vzduchu.

   

Ventilátory sú prakticky zhodné s tými v RTX 2080 Ti. Ponúkajú tiež technológiu 3D Active Fan, vďaka ktorej sa ventilátory vypnú, ak nie je karta v záťaži a teplota jadra je menšia ako určená hranica. Na ďalšej strane sa pozrieme na porovnanie s inými modelmi

 

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Potichu vyšly GeForce GTX 1650 s GDDR6. Nej grafika bez šestipinu?

V oblasti grafických karet, které se vejdou do 75 W spotřeby, je dnes pořád nejrychlejší GeForce GTX 1650, protože model Super zvýšil TDP na 100 W. Tato úspornější 75W verze GeForce GTX 1650 nyní ale dostává novou verzi, která se od původního modelu liší použitím pamětí GDDR6 místo GDDR5. Má tak vyšší propustnost, ovšem i jednu nevýhodu. Nvidia totiž z nějakého důvodu snížila takt GPU, takže tato karta bude kompromis. Celý článok „Potichu vyšly GeForce GTX 1650 s GDDR6. Nej grafika bez šestipinu?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Něco pro fanless PC: Palit má pasivně chlazenou GeForce GTX 1650

Na pasivně chlazené grafické karty bez ventilátorů bylo v posledních letech výrobci trošku zanevřeno. Ale teď se objevila novinka firmy Palit, která vydává čistě pasivní verzi GeForce GTX 1650, tedy 75W modelu aktuální generace GPU Nvidia Turing. Tato karta staví na už předtím vyzkoušeném designu chladiče KalmX, ovšem s novým (respektive loni vydaným) GPU posouvá možnosti toho, co lze s takovouto pasivní kartou dosáhnout. Celý článok „Něco pro fanless PC: Palit má pasivně chlazenou GeForce GTX 1650“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Když má chladič grafiky dva ventilátory, ale pasiv tomu neodpovídá

Před časem jsme tu tak trochu humorně rozebírali chladič některých levnějších grafik od Asusu, který má sice zvenku dva ventilátory, ale uvnitř je pasiv jen pro jeden. A ještě ne moc dobře zvolený. Celkem náhodou jsme teď s novou GeForce GTX 1660 Super našli další příklad, kdy „dva ventilátor nejsou vždy tím, čím se zdají být“ u karty od Evga. Není to zdaleka takový prohřešek, ale opět je to lekce, že je dobré se na chladiče dívat detailně. Celý článok „Když má chladič grafiky dva ventilátory, ale pasiv tomu neodpovídá“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *