Gigabyte GTX 1660 Ti Gaming OC: Turing pre masy (recenzia)

Hodnotenie

Nové grafické karty GeForce RTX síce posúvajú výkon, prinášajú nové funkcie, ale majú i jeden negatívny spoločný menovateľ – vysokú cenu. Mnohí hráči preto radšej uprednostňujú grafiky z minulej generácie (Pascal). Už však nemusia. Éra GTX pokračuje a to s architektúrou Turing, akú nájdeme aj v modeloch RTX. GeForce GTX 1660 Ti je prvou lastovičkou a nám sa do rúk dostala vo verzii Gaming OC od Gigabyte.

Hodnotenie

GTX 1660 Ti má zarobené na veľký úspech. Dá sa predpokladať, že medzi hráčmi bude veľmi obľúbená, nakoľko ponúka dostatočný výkon pre Full HD ale aj rozlíšenie QHD, a to pri cene už aj pod 300 eur. Asi najsilnejším predajným bodom je fakt, že si hráči nemusia priplácať za jednotky RT, ktoré takmer nemajú kde využiť, nakoľko aktuálne si ray tracing môžu skúsiť len v Battlefield V a Metro Exodus. Na to však mainstreamová karta nestačí a nie každý si môže dovoliť RTX 2080 Ti. Ani RTX 2060 nie je vzhľadom na prítomnosť RT zrovna najlacnejšia, a preto GTX 1660 Ti dáva význam. Nebude prekvapením, ak sa za chvíľu bude nachádzať v každom druhom hernom PC a notebooku za rozumný peniaz. Je to ale logické nakoľko výkonom atakuje GTX 1070, ale má nižšiu cenu, spotrebu i zahrievanie.

Gigabyte GTX 1660 Ti Gaming OC je veľmi dobrou ukážkou toho, ako môže GTX 1660 Ti vyzerať. Nalejme si však čistého vína. Ide o jeden z najdrahších modelov na trhu, nie je preto prekvapením, že jeho výsledky sú veľmi dobré. Ale až takto dobré hodnoty som nečakal. Karta umožňuje zvýšiť limit napájania až o 42 % a teplotný limit na 89 °C. Vďaka tomu bolo možné pretaktovanie jadra o 140 MHz a pamätí až o 1 GHz. Štandardný takt sa zvyčajne v testoch ustálil okolo hodnoty 1935 MHz, no po pretaktovaní sú čísla výrazne vyššie. Maximum vo Firestrike bolo až 2145 MHz, no reálne za chvíľu takt padol na 2085 MHz a tam už zostal. To je o 150 MHz viac ako v základe, čo prináša značný nárast výkonu. Teplota pri pretaktovaní samozrejme narástla, no nejde o nič dramatické. Kým v základe má karta skvelých 65 °C, po pretaktovaní 74 °C. Obe sú maximálne namerané teploty, zvyčajne je však hodnota o pár stupňov nižšia. Čo je tiež zaujímavé, je hlučnosť karty. Má tri ventilátory a pri ručnom nastavení otáčok patrí niekde uprostred meraného pola. V praxi je však situácia iná. Vo Firestrike sa hlučnosťou alebo skôr tichosťou pohybuje v top 3, čo je veľký úspech, pretože ju predbehli len mohutná Gainward GTX 1070 Ti Phoenix GS a doteraz najdrahšia testovaná Asus ROG Strix RTX 2080 Ti O11 Gaming.

 

Grafickú kartu Gigabyte GTX 1660 Ti si môžete zakúpiť u nášho partnera patro.cz za 8342 Kč/325 eur.

Za poskytnutie testovacích hier vďačíme e-shopu digihry.sk.

.

 

  •  
  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *