Vyzpovídali jsme EKWB – pohled do zákulisí vodního chlazení

Na slovíčko s EKWB

Před několika týdny představila firma EK Water Blocks žhavé novinky ze světa vodního chlazení a zdárně pokračuje v „Quantifikaci“ svého portfolia. Náš redakční tým dal mezitím dohromady soubor otázek, kterými jsme se pokusili nahlédnout pod pokličku této společnosti a zjistit nějaké zajímavé zákulisní informace. Následující text je tedy koncipován jako interview mezi redakcí HWCooling.net a týmem z EK Water Blocks.

HWC: Preferují vaši zákazníci více high-end produkty (řada Quantum) nebo se kloní spíše k mainstreamovým produktům (řada Classic), když si pořizují hardware pro stavbu chladicích okruhů?

EK: Společnost EKWB si za 15 let na trhu vybudovala reputaci špičkového výrobce hardware pro vodní chlazení. Využíváme naše hluboké znalosti chlazení počítačového hardware a industriálního designu ve všech našich produktech, abychom uspokojili co nejvíce našich zákazníků. Existuje velká poptávka po našich současných i nadcházejících EK AIO chladičích stejně tak jako po hotových sestavách EK Fluid Gaming a pracovních stanicích EK Fluid Works.

HWC: Jaký typ chladicích bloků se více prodává? Kupují zákazníci více bloky pro procesory nebo pro grafické karty?

EK: Patice procesorů, respektive montážní systémy pro chladiče procesorů se obvykle nemění tak často, a tak mohou uživatelé využít stejný chladicí blok po delší čas. Grafické karty se však v sestavách mění častěji, chladicích bloků pro GPU se tedy prodává více než CPU bloků.

HWC: Jaké značky procesorů a grafických karet převažují u vaši zákazníků? AMD nebo Intel? GeForce nebo Radeon?

EK: Jednotlivé podíly na trhu u těchto značek celkem přesně odpovídají podílům prodaného chladicího hardware od EK, který si naši zákazníci pořizují do svých sestav.

HWC: Zaznamenali jste významný pokles prodejů bloků pro grafické karty v rámci globálního nedostatku grafických karet na trhu?

EK: Poskytujeme produkty relativně úzkému segmentu trhu pro hardcore nadšence s vysokými nároky a poptávka po našich produktech zůstává zatím stabilní. Navíc tvoříme více a více předobjednávek, takže můžeme lépe plánovat a regulovat naši produkci. Zároveň naši zákazníci vědí, které produkty tak budou k dispozici, jedná se tak o oboustranně výhodný vztah.

HWC: Nedávno jste vydali chladicí bloky z řady Quantum pro grafické karty Gigabyte Aorus Xtreme a Master. Tyto karty jsou sice vybaveny masivním chladičem, ale v naší recenzi podával tento chladič spíše podprůměrné výsledky i navzdory využití vapor chamber návrhu. Zaznamenali jste něco podobného v rámci interního testování při vývoji chladicího bloku?

EK: Pochopitelně testujeme všechny naše produkty před vydáním na trh. Ověřujeme efektivitu a správný kontakt s GPU. I při malé nesrovnalosti testujeme více vzorků, abychom eliminovali nepřesnosti v geometrii grafického čipu, což může pochopitelně ovlivnit účinnost celého chladicího bloku. Vzduchové chladiče však testujeme pouze jako referenční hladinu. Srovnali jsme naše výsledky testů u grafických karet Gigabyte Aorus RTX 3090 Xtreme a Asus ROG RTX 3090 Strix Gaming OC, které mají stejnou hodnotu TDP a podobně velké chladiče. Obě karty byly testované při maximálním power limitu 450 Wattů a okolní teplota byla 23 °C. Otáčky ventilátorů u ROG Strix karty byly 3000 RPM, u Aorus Xtreme karty pak 3100 + 2600 RPM. Průměrná teplota jádra u ROG Strix karty byla 67,3 °C a maximální 68 °C. U Aorus Extreme karty se jednalo o hodnoty 62 °C, respektive 63 °C.

HWC: Nedávno jste také vydali backplaty pro grafické karty s aktivním chlazením. Jste spokojeni se zájmem zákazníků o tyto produkty, nebo vaši zákazníci stále preferují klasické pasivní backplaty?

EK: Aktivně chlazené backplaty karet jsou relativně nový produkt na trhu, a tak ještě nemáme vyhodnocenou reakci na trhu. Naši zákazníci, partneři i média přijali tento typ produktu velmi pozitivně a sami jsme s prodejními výsledky tohoto produktu spokojeni. Naše konkurence mimo jiné také neváhala využít podobné řešení, pokud víte, na co narážíme. 😊

HWC: Máte v plánu dále rozšiřovat řadu Lignum? (autor má slabost pro výrobky z ořechového dřeva)

EK: Řada EK Lignum product zůstane v našem portfoliu i do budoucna. V červnu tohoto roku jsme vydali nový blok pro karty GeForce RTX 3080/3090 s referenčním návrhem PCB a během tohoto roku ještě plánujeme vydat blok, který bude kompatibilní s kartami Zotac Trinity. Také uvažujeme i nad využitím jiných druhů dřeva. Stačí sledovat naše sociální sítě nebo odebírat e-mailový zpravodaj, aby vám neutekly žádné novinky ohledně produktů od EK.

HWC: Jak probíhá optimalizace toku kapaliny v blocích a minimalizace hydrodynamické nestability při vývoji nových produktů? Používáte především softwarovou analýzu nebo dáváte přednost fyzickému testování prototypů?

EK: Abychom zajistili nejlepší možný výsledek při vývoji nových produktů, tak využíváme kombinaci obou metod. Softwarová simulace a analýza ve spojení s výrobou prototypů a fyzickým testováním v našem R&D zařízení tak garantuje nejlepší výsledky. Tomu všemu pak samozřejmě pomáhají i mnohaleté zkušenosti členů našeho vývojářského týmu.

HWC: EK-TIM Ectotherm je vyvíjena a vyráběna přímo v EK? Nebo se jedná o outsourcingový produkt?

EK: EK-TIM Ectotherm je vyráběna v Číně v rámci outsourcingu a na základě našich specifikací. Jedná se o celkem starý produkt, ale jak se říká – když to není rozbité, tak proč to spravovat? 😊

HWC: Spolupracujete také s výrobci hotových sestav? Je možné najít speciální EK hardware i v nějakém korporátním segmentu?

EK: Strategií naší společnosti je nezapojovat se přímo do OEM produkce, ale spolupracovat v rámci spojení více značek. Při této spolupráci využíváme sílu naší značky a naše dlouholeté znalosti. V podnikovém sektoru trhu je situace samozřejmě ještě složitější a bohužel vám nemůžeme sdělit více informací.

HWC: EK také nabízí chladicí hardware nejen pro hráče, ale i pro profesionální uživatele. Jste spokojení s výsledky na tomto segmentu trhu? Zajímají se vůbec majitelé karet Quadro a/nebo Radeon Pro o vodní chlazení? A můžete nám sdělit, jak velké procento zaujímají tito zákazníci z celkového počtu?

EK: Tento segment trhu pro profesionály představuje pro naši společnost velký potenciál. Poptávka po našem hardware mezi tvůrci obsahu, výzkumníky a AI/DL vývojáři se vyvíjí dle našich očekávání. A jako důsledek tohoto stavu jsme nyní vydali dvě nové řady pracovních stanic. Nabízí stejně vysoký výpočetní výkon jako původní řada X7000, ale jsou nyní dostupné v praktičtějším provedení. Také plánujeme rozšířit naše portfolio produktů z řady EK-Pro o chladicí bloky pro nejnovější pracovní GPU jako jsou A4000, A6000, A100 atd.

HWC: Můžete poodhalit složení kapaliny, kterou používáte ve vašich AIO chladičích pro prevenci galvanické koroze? Jaká je očekávatelná životnost EK-AIO chladičů? Je to výrazně déle než 5 let, které kryje záruka na výrobek?

EK: Jak dlouho vydrží chladič z řady EK-AIO záleží i na péči, kterou mu uživatel poskytuje. V průměru je však životnost těchto produktů nejméně 5 až 7 let. Složení kapaliny, kterou využíváme v našich EK-AIO produktech je přizpůsobeno přímo pro tyto chladiče a podléhá obchodnímu tajemství, takže bohužel nemůžeme sdělit žádné detaily.

HWC: Nepřemýšleli jste o použití měděných radiátorů ve vašich AIO chladičích jako odlišení se na trhu a také jako prevenci galvanické koroze?

EK: AIO kapalinové chladiče jsou na trhu už více než deset let a kombinaci více kovů lze udržet pod kontrolou za pomocí vhodného složení kapaliny. To je také jeden z hlavních důvodů, proč jsou AIO uzavřené, takže tyto starosti nemusí uživatelé řešit. Uvidíme, zda se v budoucnu dočkáte i měděných radiátorů u našich AIO chladičů. 😊

HWC: Proč by si měl začínající stavitel vodního okruhu vybrat právě značku EK Water Blocks?

EK: Značka EKWB představuje technologický pokrok, inovaci a vášeň. Je to také náš tajný recept, který může znít jednoduše, ale pro naši konkurenci je prakticky nemožné jej napodobit. A je to také důvod, proč je EK jedničkou na trhu s vodním chlazením. Když se spojí vše dohromady, tak náš zákazník jasně vidí, že EK představuje nejlepší a zároveň i nejbezpečnější možnost. Naše produkty jsou na špici, co se účinnosti chlazení týče. Také klademe velký důraz na podporu našich zákazníků. Pokud má někdo jakýkoliv dotaz nebo problém, může se kdykoliv obrátit na náš zkušený tým zákaznické podpory. Jsme právem hrdí na naší komunikaci se zákazníky, naše detaily popisy produktů, neustále vylepšované uživatelské příručky a také na naší širokou databázi pro ověření kompatibility hardware s našimi produkty.

HWC: Můžete nějak poodhalit vaše plány do budoucna mimo to, co jsme již viděli na vašem EK Expo? Co od vás můžeme v následujících letech očekávat?

EK: Během EK Expo Computex 2021 jsme odhalili celou řadu novinek. Ačkoliv rádi přemýšlíme o výhledu do budoucna, je pro nás neméně důležité, abychom plnili i naše krátkodobé cíle. Budete tak muset vydržet na přelom roku, kdy se bude konat veletrh CES. Můžeme však již nyní potvrdit, že další novinky jsou na cestě. Pokud nechcete, aby vám něco uniklo, zůstaňte s námi ve spojení prostřednictvím sociálních sítích nebo odebírejte náš e-mailový zpravodaj.

Závěr

Doufám tedy, že vám rozhovor se zástupci EK Water Blocks přišel zajímavý a že jste se dozvěděli i nějaké ty zákulisní informace. Navíc se můžete již brzy těšit na nadcházející recenze AIO chladičů od EK. Detailně otestujeme jak některý ze současných chladičů v jejich nabídce, tak i žhavou novinku, která se teprve chystá na trh. Budu se na vás tedy těšit v dalším článku. Nízkým teplotám a tichému chlazení zdar!


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Je tu druhá generácia bloku EK s peltierom. Chladiaci výkon +50 W

Možno si spomeniete na EK-QuantumX Delta TEC so vstavaným termoelektrickým článkom. EKWB ho vylepšilo a má jeho variant s prívlastkom „Evo“. Kľúčové preň je navýšenie chladiaceho výkonu, ktoré má byť dosiahnuté aj vplyvom lepšieho kontaktu samotného článku so základňou bloku. Podpora je ale stále obmedzená len pre mainstreamovú platformu procesorov Intel LGA 1200. Celý článok „Je tu druhá generácia bloku EK s peltierom. Chladiaci výkon +50 W“ »

 •  
 •  
 •  

Computex 21: Workstationy cez 70 000 eur? Aj tie EKWB vylepšuje

V súvislosti s EKWB väčšinou píšeme o vodných blokoch. Slovinská firma toho má (a bude mať) však v repertoári podstatne viac, napríklad i extrémne pracovné stanice, ktoré rôznymi spôsobmi približuje k dokonalosti. Nové ale postupne budú aj komponenty do vodných okruhov a takisto hardvér pre bežných používateľov so záujmom skôr o kompletné veci. Či už ide o kvapalinové AIO chladiče Nucleus alebo hotové herné PC zostavy. Celý článok „Computex 21: Workstationy cez 70 000 eur? Aj tie EKWB vylepšuje“ »

 •  
 •  
 •  

Ako na zavolanie, sú nové bloky na grafiky Aorus Xtreme a Master

V piatkovom teste Aorus RTX 3080 Xtreme 10G sme mali výhrady k vyššej hlučnosti a v rovnaký deň EKWB vydalo vodný blok na ňu určený. Ten ale podporuje aj iné nereferenčné grafické karty Gigabyte. Okrem výkonnejšej Aorus RTX 3090 Xtreme je EK-Quantum Vector Xtreme RTX 3080/3090 kompatibilný aj s revidovanými Aorus RTX 3080 a RTX 3090 Master s obmedzeným hash ratom. Bloky sú dostupné v dvoch variantoch s rôznymi krytmi. Celý článok „Ako na zavolanie, sú nové bloky na grafiky Aorus Xtreme a Master“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *