WD Black P50: 20-gigabitové USB 3.2 gen 2×2 v akcii

Prehľad

Novinku P50 Game Drive som prvýkrát videl minulý rok v septembri na IFA 2019. Okrem netradičného dizajnu toto SSD zaujme predovšetkým svojím unikátnym prepojením. Ide o jedno z prvých externých úložísk, ktoré využíva najrýchlejšiu formu protokolu USB s krkolomným označením USB 3.2 gen 2×2 a ponúka rýchlosť až 20 Gb/s. Do príchodu štandardu 4.0 je to teda jedno z najrýchlejších úložísk svojho druhu.

P50 Game Drive SSD

Doteraz asi najzaujímavejšie balenie externého SSD má zaujímavý bodkovaný vzor, lesklý čierny názov a aj vyobrazenie samotného SSD. Nechýbajú ani základné špecifikácie ako sú rýchlosť, záruka a pod.

V balení nájdete samotné SSD, dvojicu káblov s USB-C aj USB-A a krátku dokumentáciu. SSD na prenosy využíva USB 3.2 gen 2×2 s priepustnosťou 20 Gb/s. Nejde však o úplne najrýchlejší port, tým je stále Thunderbolt 3 či už novo predstavený Thunderbolt 4 (oba 40 Gb/s). Rovnakú 40 Gb rýchlosť bude ponúkať aj nové USB 4.0, no dovtedy je 20 Gb/s najrýchlejšie univerzálne pripojenie. Na rozdiel od diskov Thunderbolt je totiž kompatibilné so všetkými verziami USB a využiť ho tak môžete nielen na Windows a macOS ale aj Playstation či Xbox a mobilných zariadeniach.

Dizajn SSD je jasne odlišný od ostatných modelov, ktoré sme tu mali. P50 má kované hliníkové telo s robustným dizajnom, ktoré pripomína odolné disky, a prekvapením preto nie je, že výrobca udáva zvýšenú odolnosť voči nárazom. Žiaľ odolnosť voči vode ako v prípade SanDisk Portable SSD už spomínaná nie je.

   

Kovové telo má na spodku gumené nožičky, aby sa na stole nešmýkalo. Okrem USB-C portu a bieleho LED indikátora nie sú na ňom žiadne ďalšie prvky. Netradičné je už spomínané rebrovanie vonkajšieho obalu. Nevýhodou čierneho prevedenia bude určite jeho náchylnosť na odtlačky, prach, ale aj škrabance.

Porovnanie s inými už otestovanými externými SSD nám ukazuje, že P50 je z nich najväčšie a najrobustnejšie. Dokazuje to aj hmotnosť 112 gramov. Na porovnanie väčšina SSD sa pohybuje v rozmedzí okolo 40 – 50 gramov. P50 bude teda skôr vhodné na domáce použitie než na každodenné nosenie vo vrecku alebo podobne.

Podobne ako My Passport SSD aj P50 bez problémov zvládol náš test 300 GB nepretržitého zápisu so stabilnou rýchlosťou okolo 680 MB/s bez prepadov výkonu. Vďačí za to pamätiam SanDisk BiCS 3 64L 3D TLC NAND.

Testovanie prebiehalo na platforme Z490, konkrétne na základnej doske MSI MEG Z490 Ace s procesorom Intel Core i9-10900K a 32 GB 3600 MHz DDR4 Corsair Dominator Platinum, z ktorého sa vyčlenilo 25 GB na RAM disk.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?

Asus má medzi grafickými kartami RTX 4060 Ti multifunkčné vyhotovenia so slotom M.2 pre SSD NVMe. Tie na rozdiel od iných modelov nemrhajú tak výrazne potenciálom rozhrania PCI Express ×16. Na posúdenie tohto návrhu sa teraz náramne hodia čiastkové výsledky z testov základných dosiek. Tie výsledky, ktoré odkazujú na rýchlosti slotov M.2 a efektivitu chladičov SSD. V oboch disciplínach totiž súťaží aj Asus Dual RTX 4060 Ti SSD. Celý článok „Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?“ »

  •  
  •  
  •  

GeForce RTX 4060 Ti se slotem M.2 jde na trh. Umí i PCIe 5.0 SSD

Některá GPU v současných herních grafikách nepoužívají plnou kapacitu slotu PCI Express ×16, ale jen osm linek. Týká se to karet jako Radeon RX 7600 a také GeForce RTX 4060 a 4060 Ti. Asus nedávno přišel s nápadem, jak využít linky navíc, které s takovou kartou na většině základních desek zůstávají ležet ladem, a vyrobil grafiku, která neaktivní linky zužitkovává pro připojení SSD a poskytuje další slot M.2 navíc. Celý článok „GeForce RTX 4060 Ti se slotem M.2 jde na trh. Umí i PCIe 5.0 SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Asus má na GeForce RTX 4060 Ti slot M.2. Aby využila PCIe ×16

Rozmohly se grafické karty, které nevyužívají plnou šířku obvykle dostupného slotu PCI Express ×16 a běží jenom s osmi linkami, což o něco zlevňuje a zmenšuje dotyčné čipy GPU. V desktopu tím obvykle je zbylých osm linek k ničemu, ale Asus teď přišel s nápadem, jak je zachránit. Sice stále nebudou použitelné pro samotnou grafickou kartu, ale aspoň nějaké využití najdou. Hodit by se to mohlo třeba na A620 deskách s nedostatkem slotů M.2. Celý článok „Asus má na GeForce RTX 4060 Ti slot M.2. Aby využila PCIe ×16“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. USB-C na mě nepůsobí dvakrát spolehlivě. Zvlášť při této ceně by jeden ocenil, kdyby se někdo zabýval robustností spojení, konektor usadil do mělké šachty víkované krytkou a originální kabel protikusem tvaru spojení zabezpečil (bez toho, aby byla omezena kompatibilita s běžnými kabely). Odolnost vůči vodě je podružná vedle odolnosti vůči zanesení konektoru, kterou by vhodnou krytkou šlo zajistit.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *