WD Black P50: 20-gigabitové USB 3.2 gen 2×2 v akcii

Prehľad

Novinku s názvom P50 Game Drive som prvýkrát videl minulý rok v septembri počas našej návštevy Berlína na IFA 2019. Okrem netradičného dizajnu toto externé SSD zaujme predovšetkým svojím unikátnym prepojením. Ide o jedno z prvých úložísk, ktorý využíva najrýchlejšiu formu protokolu USB s krkolomným označením USB 3.2 gen 2×2, ktoré ponúka rýchlosť až 20 Gb/s. Do príchodu štandardu 4.0 ide teda o najrýchlejšie univerzálne dostupné USB.

P50 Game Drive SSD

Doteraz asi najzaujímavejšie balenie externého SSD má zaujímavý bodkovaný vzor, lesklý čierny názov a aj vyobrazenie samotného SSD. Nechýbajú ani základné špecifikácie ako sú rýchlosť, záruka a pod.

V balení nájdete samotné SSD, dvojicu káblov s USB-C aj USB-A a krátku dokumentáciu. SSD na prenosy využíva USB 3.2 gen 2×2 s priepustnosťou 20 Gb/s. Nejde však o úplne najrýchlejší port, tým je stále Thunderbolt 3 či už novo predstavený Thunderbolt 4 (oba 40 Gb/s). Rovnakú 40 Gb rýchlosť bude ponúkať aj nové USB 4.0, no dovtedy je 20 Gb/s najrýchlejšie univerzálne pripojenie. Na rozdiel od diskov Thunderbolt je totiž kompatibilné so všetkými verziami USB a využiť ho tak môžete nielen na Windows a macOS ale aj Playstation či Xbox a mobilných zariadeniach.

Dizajn SSD je jasne odlišný od ostatných modelov, ktoré sme tu mali. P50 má kované hliníkové telo s robustným dizajnom, ktoré pripomína odolné disky, a prekvapením preto nie je, že výrobca udáva zvýšenú odolnosť voči nárazom. Žiaľ odolnosť voči vode ako v prípade SanDisk Portable SSD už spomínaná nie je.

   

Kovové telo má na spodku gumené nožičky, aby sa na stole nešmýkalo. Okrem USB-C portu a bieleho LED indikátora nie sú na ňom žiadne ďalšie prvky. Netradičné je už spomínané rebrovanie vonkajšieho obalu. Nevýhodou čierneho prevedenia bude určite jeho náchylnosť na odtlačky, prach, ale aj škrabance.

Porovnanie s inými už otestovanými externými SSD nám ukazuje, že P50 je z nich najväčšie a najrobustnejšie. Dokazuje to aj hmotnosť 112 gramov. Na porovnanie väčšina SSD sa pohybuje v rozmedzí okolo 40 – 50 gramov. P50 bude teda skôr vhodné na domáce použitie než na každodenné nosenie vo vrecku alebo podobne.

Podobne ako My Passport SSD aj P50 bez problémov zvládol náš test 300 GB nepretržitého zápisu so stabilnou rýchlosťou okolo 680 MB/s bez prepadov výkonu. Vďačí za to pamätiam SanDisk BiCS 3 64L 3D TLC NAND.

Testovanie prebiehalo na platforme Z490, konkrétne na základnej doske MSI MEG Z490 Ace s procesorom Intel Core i9-10900K a 32 GB 3600 MHz DDR4 Corsair Dominator Platinum, z ktorého sa vyčlenilo 25 GB na RAM disk.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

WD odprezentovalo nové produkty Black. Na čele s SSD PCIe 4.0

V rámci najvyššieho radu produktov Black firme Western Digital v portfóliu pribudlo niekoľko noviniek. O tých, ktoré idú aktuálne do predaja, nám porozprávali zástupcovia firmy. Na to najzaujímavejšie, čo sme od nich zistili (ale i nezistili), sa pozrieme v tomto článku. A síce k témam pozoruhodej dokovacej stanice, bleskového systému SSD v RAIDe na karte PCIe ×8 a s čerešnička na torte bude SSD M.2 s rýchlosťou nad 7 GB/s. Celý článok „WD odprezentovalo nové produkty Black. Na čele s SSD PCIe 4.0“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

G-Drive Mobile Pro SSD – 3 GB/s na dosah

G-Technology možno bude na prvé počutie menej známa značka, no keď poviem názvy ako WD a SanDisk, určite budete vedieť, ktorá bije. G-Drive sa z trojice prepojených značiek profiluje ako tá prémiová, zameraná hlavne na kreatívcov a používateľov MacOS. Mobile Pro SSD je nový prírastok do rodiny, ktorý zaujme pripojením Thunderbolt 3 a extrémnymi rýchlosťami výrazne nad 1 GB/s. Celý článok „G-Drive Mobile Pro SSD – 3 GB/s na dosah“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

WD My Passport SSD 2020 – druhá generácia vreckového SSD

WD so značkou My Passport predstavuje jedného z najväčších výrobcov externých úložísk. Sám mám tri kúsky o kapacite 2–4 TB. V roku 2017 priniesli na trh My Passport SSD, ktorý patril k prvej generácii externých SSD. Zaujal hlavne unikátnym dizajnom a kompaktnými rozmermi, no žiaľ nikdy sa mi do rúk nedostal. To sa však teraz mení, nakoľko nám do redakcie dorazila vynovená verzia s rovnakým názvom pre rok 2020. Celý článok „WD My Passport SSD 2020 – druhá generácia vreckového SSD“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. USB-C na mě nepůsobí dvakrát spolehlivě. Zvlášť při této ceně by jeden ocenil, kdyby se někdo zabýval robustností spojení, konektor usadil do mělké šachty víkované krytkou a originální kabel protikusem tvaru spojení zabezpečil (bez toho, aby byla omezena kompatibilita s běžnými kabely). Odolnost vůči vodě je podružná vedle odolnosti vůči zanesení konektoru, kterou by vhodnou krytkou šlo zajistit.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *