Zajímavá B450 Mini-ITX deska pro Ryzeny, která trochu zapadla

Gigabyte B450I Aorus Pro WiFi

Dnes se do obchodů oficiálně dostaly základní desky pro procesory Ryzen s čipsetem AMD B450. Všem se tu věnovat nebudeme, ale je tu jedna, která by mohla být zajímavá pro kompaktní počítače a stojí za vypíchnutí, protože jinde se o ní vůbec nepíše. Z desek Gigabyte se objevily ve zprávách jen velké modely ATX a mATX, ale firma má také zajímavý Mini-ITX model B450I Aorus Pro WiFi, který kupodivu zůstal skoro bez povšimnutí.

Gigabyte B450I Aorus Pro WiFi je zatím jedinou Mini-ITX deskou, kterou má Gigabyte pro socket AM4 s čipsety řady 400 (ostatní výrobci mají modely B450 také, ale někteří vydali mini desky už s čipsetem X470). Asi má nahrazovat model Gigabyte AB350N Gaming WiFi, ale doznala některé změny. Kromě barevného podání bez červených prvků bylo docela výrazně změněno uspořádání a na PCB se nachází velké pasivní chladiče.

Vylepšené chlazení SSD a napájecí kaskády

Návrháři firmy Gigabyte přesunuli slot M.2 pro SSD (s konektivitou PCI Express 3.0 ×4) na přední stranu PCB, mezi procesor a slot PCI Express 3.0 ×16 pro grafickou kartu (který má kovovou výztuž). Na modelu AB350N Gaming Wifi byl slot M.2 z druhé strany PCB, nyní tedy bude snáze dostupný při servisování a zejména by SSD v něm mělo být mnohem lépe chlazeno. Jednak Gigabyte dodává pasivní chladič, který se na modul namontuje, zejména ale slot je exponován v průvanu ve skříni, kdežto na zadní straně PCB je cirkulace vzduchu hodně omezená. Nová deska by tedy měla mnohem lépe zvládat kontinuálnější zatěžování výkonných NVMe modulů.

A vyšší zátěže by asi mohla lépe zvládat i u procesoru. Výrazně byl zdá se zvětšen objem pasivního chladiče napájecí kaskády, který podle fotografie tvoří jakési křídlo nad zadními porty. Tento pasiv by snad měl mnohem lépe zachycovat průvan, takže VRM budou chladnější. Ty by měly být jinak tvořeny 4+2 digitálními fázemi International Rectifier (Infineon). Na PCB je nad tím zdá se vidět ještě jeden obyčejný nechlazený analogový MOSFET, který by snad mohl napájet paměti. Osmipinový napájecí konektor je nyní přesunutý do levého horního rohu, což je lepší umístění než někde uprostřed PCB (tento problém deska AB350N měla).

Gigabyte B450I Aorus Pro WiFi

Gigabyte B450I Aorus Pro WiFi má docela slušnou výbavu. Bezdrátový modul Wi-Fi 802.11ac je dvoupásmový od Intelu, a stejné značky je také integrovaný Ethernet. Na integrovaný zvuk není sice na PCB už moc místa (má jen tři filtrační kondenzátory – elektrolytické), ale je použitý kvalitnější Realtek ALC1220-VB. Trošku záhada je, kde je vlastně osazen čipset B450. Na první pohled vidět není a pokud ho nekryje velký pasiv nad napájecí kaskádou (nacházet by se mohl v levém horním rohu nebo pod kaskádou), tak je možné, že byl přesunut na zadní stranu PCB.

Deska má kromě klasického slotu PCI Express ×16 a dvou slotů DIMM pro paměti DDR4 celkem čtyři porty SATA pro disky nebo optické mechaniky a vývody na PCB pro dva porty USB 3.0 a dva porty USB 2.0 na čelo skříně. Vzadu jsou čtyři porty USB 3.0 a dva 10 Gb/s porty USB 3.1, ale oba jsou typu A. Chybí tedy porty USB typu C, které někteří konkurenti už nabízejí. Pro céčkové USB není ani vývod na čelní panel. Co dál desce chybí, je třeba výstup SPDIF mezi zadními porty (ale zdá se, že existuje jako interní header) a také legacy porty PS/2 pro klávesnice.

Specifikace modelu Gigabyte B450I Aorus Pro WiFi společně s ostatními modely s čipsetem B450

Dvoje HDMI 2.0 a ještě DisplayPort

Nakonec jsem si nechal video výstupy pro procesory s integrovanou grafikou, které jsou naopak hodně slušné. Gigabyte osadil na zadní panel DisplayPort 1.2, kterým tedy bude možné provozovat 4K monitory při 60 snímcích za vteřinu. Zároveň má ale deska také hned dvoje HDMI, které by zřejmě mělo být standardu HDMI 2.0, takže také bude umět plnohodnotně připojit 4K monitor nebo televizi. Tři výstupy schopné plně využít možnosti integrované grafiky jsou chvályhodné, protože desky pro APU často nemají ani jeden (výrobci raději osazují DVI, HDMI 1.4 nebo dokonce analogový výstup).

Podle specifikací má deska podporovat Ryzeny první i druhé generace a také APU, není ale zmínka o 28nm APU Bristol Ridge. Je možné, že jejich podpora byla odebrána. Důvodem je ovšem asi jen snaha ušetřit na velikosti čipu Flash pro BIOS, čipset samotný s těmito staršími procesory kompatibilitu má. B450 má nicméně jako hlavní úlohu poskytnout alternativu k deskám X470, pokud chcete mít jistotu, že vám bude fungovat Ryzen z generace 2000, aniž byste museli aktualizovat BIOS. Absence podpory pro starší APU tak u této desky asi moc chybět nebude.

Gigabyte B450I Aorus Pro WiFi tedy vypadá docela nadějně, pro Mini-ITX počítač spoléhající se jen na integrovanou grafiku by měla být velmi atraktivní. Co bohužel nevíme je, kdy se dostane na trh. Není mezi modely, které už jsou v obchodech, takže zatím neznáme ani její cenu.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Gigabyte Z390 Aorus Pro vs. MSI MPG Z390 Gaming Pro Carbon

V nadväznosti na predošlý duel základných dosiek pridávame ďalšie dve do porovnania. Doplnením modelov Gigabytu a MSI tak pekne pokryjeme strednú triedu Z390 s cenou okolo/do dvoch stoviek. A hoci tieto zástupkyne sú už o málinko drahšie, to rádovo iba v jednotkách eur, takže zostávame stále v rovnakej kategórii. V niektorých smeroch je tu však badať výrazné zlepšenie. Miestami je to ale i opačne. Celý článok „Gigabyte Z390 Aorus Pro vs. MSI MPG Z390 Gaming Pro Carbon“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Duel: ASRock Z390 Extreme4 proti Asus Prime Z390-A

Základné dosky ASRock sú často považované za akési „béčko“ Asusu. My by sme však skôr povedali, že sa zvyknú pekne dopĺňať. V testoch vedľa seba tentokrát stoja dva modely zo strednej triedy, ktoré sú dostupné za podobné peniaze, no funkčných rozdielov majú viac, než sa môže zdať. K refreshovanému Coffee Laku pristupuje každá z týchto dosiek svojsky. Je to tak trochu z extrému do extrému. Celý článok „Duel: ASRock Z390 Extreme4 proti Asus Prime Z390-A“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Čínská Onda vyrábí první Thin Mini-ITX desku pro AMD Ryzen

Desky Thin Mini-ITX jsou ztenčenou verzí formátu Mini-ITX, původně vyvinutou pro All-in-one počítače. Pro kompaktní počítače jsou ale zajímavé i obecně, hlavně třeba tím, že používají vždy DC napájení externím adaptérem místo zdroje ATX. Thin Mini-ITX desky se dají koupit pro procesory Intel, ale něco se socketem AM4 pro APU Ryzeny dlouho chybělo. Až teď se taková deska poprvé objevila od čínské firmy Onda. Celý článok „Čínská Onda vyrábí první Thin Mini-ITX desku pro AMD Ryzen“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Cože na ní vidíte? 4x SATA III a? Ty odporné kreace na téma chladič? U Gigabyte to přitom umí střídměji a účelněji.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *