Znížený procesorový chladič Alpine 17 (LP) je vysoký 43 mm

Arctic Alpine 17 LP

Arctic má už aj menší variant Alpine 17. Model tohto top-flow chladiča s koncovým označením LP (low profile) je o ventilátor nižší. Tým sa mu otvárajú dvere bočnice do užších skriniek, kde sa vyššie konštrukcie nezmestia a privysoké bývajú takisto chladiče Intel Laminar RM1 (z balení Core i3 až Core i 7) či RS1 (z Celeronov a Pentií). Je však dôležité mať na pamäti, že chladič Arctic Alpine 17 LP je koncipovaný pre veľmi úsporné procesory.

Pôvodný chladič Arctic Alpine 17 má síce vyšší chladiaci výkon ako k 65 W procesorom Intelu pribaľované chladiče Laminar RM1RS1, to však za cenu vyššej konštrukcie. Alpine 17 prerastá spomínané chladiče Laminar o 20,5 mm. Tým je nevhodný do menších skriniek (nezmestí sa). A pre skrinky, do ktorých sa nezmestia ani chladiče Laminar, Arctic po novom ponúka nízkoprofilový variant Alpine 17 (LP).

Ten má na výšku podľa špecifikácií 42,9 mm, s ktorými je oproti plnotučnému Alpine 17 (CO) nižší o 24,4 mm.  Tvar prierezu chladiča, sa, zdá sa, nezmenil. Ten je stále kruhový a s rebrami, kde má každé tvar rovnej vidličky. To znamená, že rebrá z jadra, zo stredu, sa na zväčšenie plochy od dvoch tretín rozdvojujú. Jadro je, mimochodom, hliníkové a celkovo sa jedná o monolit.

Rozdiel v pasíve oproti Alpine 17 (bez LP) bude s najväčšou pravdepodobnosťou iba vo výške (a hmotnosti, samozrejme, tá má byť nižšia o zhruba sto gramov, 184 g) a pri rovnakom prietoku vzduchu ventilátora bude tento nižší variant dosahovať nižšie TDP. Prietok ale môže byť vyšší. Tvar ventilátora sa takisto nezmenil, ale model použití na Alpine 17 LP je o 1000 ot./min (v porovnaní s Alpine 17) alebo minimálne o 300 otáčok (oproti Alpine 17 CO) rýchlejší.

Z variantu „CO“ si však Alpine 17 LP vzal iba výhodu vyššej rýchlosti, ložiská fluidné (a nie guľôčkové tak, ako je typické pre  chladiče Arctic CO). Ak je Alpine 17 LP pri maximálnom výkone naozaj rovnako hlučný ako Alpine 17 CO (tak to uvádzajú špecifikácie, aj keď v jednotkách „Sone“ s nižším rozlíšením), tak by tento chladič nemal byť hlučnejší ani ako chladiče Intel Laminar RM1/RS1.

Výkonnostné však už zrejme bude strácať, pri nižších rýchlostiach pri podobnej hlučnosti určite. To už na chladiče Intelu stráca aj vyšší Alpine 17 (najmä v porovnaní s RM1, ktorý má medené jadro s vyššou tepelnou vodivosťou). Nepôjde tak o efektívnejšiu, ale iba o nižšiu náhradu. Teda do skriniek, kde sa už nevojde ani o pol centimetra vyšší chladič.

   

Chladiaci výkon (TDP), ktorý by mal tento chladič na svojej jedinej kompatibilnej platforme Intel LGA 1700 Arctic neprezrádza. Na webe Arcticu nenachádzame ani zoznam podporovaných procesorov, ale aj z našich testov Alpine 17 je evidentné, že tento chladič viac než 65 W pri tichšej prevádzke nezvládne.

Na vyložene tichý chod budete musieť siahnuť po 35-wattových procesoroch s označením „T“. Zatiaľ sú to iba staršie modely z generácie Alder Lake (Pentium G7400T, Core i3-12100T, Core i3-12300T, Core i5-12400T, Core i5-12500T, Core i5-12600T, Core i7-12700T a Core i9-12900T). S doteraz vydanými procesormi Intel Raptor Lake bude Alpine 17 LP kompatibilný iba po výraznom znížení napájacích limitu pod úroveň TDP. Širší výber procesorov optimálnych procesorov na chladenie týmto chladičom bude až budúci rok, kde sa Raptor Laky rozšíria o úspornejšie modely s TDP 65 a 35 W.

Odporúčaná cena Alpine 17 LP je 16 eur (o dve eurá nižšia ako u Alpine 17). Ceny, ktoré uvádza Arctic na svojich stranách sú však obvykle výrazne nadsadené a predpokladáme, že v praxi budú chladiče v obchodoch začínať tak, ako je to sériu Alpine obvyklé, na polovičných cenách.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

V príprave: Trilógia testov rôznych variantov Arctic P14

Pomaly, ale isto sa blížia testy ventilátorov Arctic P14. V krátkom časovom slede analýzam podrobíme všetky modely, ktoré sa od seba konštrukčne odlišujú viac než farebným vyhotovením. Po testoch základného modelu sa pozrieme na to, ako sa na výsledkoch prejaví použitie guľôčkového ložiska (namiesto fluidného) a vyvrcholenie bude pri orámovanom rotore P14 Max. Že tento ventilátor musí byť najefektívnejší? Nemusí.  Celý článok „V príprave: Trilógia testov rôznych variantov Arctic P14“ »

  •  
  •  
  •  

Novinka Arctic P14 Max: Antivibračné prvky a vysoká rýchlosť

Záujemcovia o 140-milimetrové ventilátory majú dôvod na radosť. Arctic po modeloch P12 Max vydáva aj o číslo väčšie modely P14 Max. Tie sa držia už zažitých znakov, ako je výrazne zvýšenie rýchlosti, ale takisto pravdepodobne zníženie hlučnosti aj pri nízkych rýchlostiach. Podľa všetkého by sa malo jednať o univerzálne ventilátory, ktoré budú efektívne naprieč celým rýchlostným spektrom, a to na všetkých typoch prekážok. Celý článok „Novinka Arctic P14 Max: Antivibračné prvky a vysoká rýchlosť“ »

  •  
  •  
  •  

Arctic Freezer 36 A-RGB – Ve znamení odvážných inovací

Německá společnost Arctic letos slaví 23 let od svého vzniku a při této příležitosti byly nedávno představeny nové AIO chladiče z řady Liquid Freezer III. Dneškem vstupují na trh i nové vzduchové chladiče z modelové řady Arctic Freezer 36. Tyto chladiče přichází s řadou odvážných inovací a jedna z nich vedla k jistým změnám formátu dnešní recenze. My se dnes společně podíváme na nejvyšší model této řady s přívlastkem A-RGB Black. Celý článok „Arctic Freezer 36 A-RGB – Ve znamení odvážných inovací“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *