Znížený procesorový chladič Alpine 17 (LP) je vysoký 43 mm

Arctic Alpine 17 LP

Arctic má už aj menší variant Alpine 17. Model tohto top-flow chladiča s koncovým označením LP (low profile) je o ventilátor nižší. Tým sa mu otvárajú dvere bočnice do užších skriniek, kde sa vyššie konštrukcie nezmestia a privysoké bývajú takisto chladiče Intel Laminar RM1 (z balení Core i3 až Core i 7) či RS1 (z Celeronov a Pentií). Je však dôležité mať na pamäti, že chladič Arctic Alpine 17 LP je koncipovaný pre veľmi úsporné procesory.

Pôvodný chladič Arctic Alpine 17 má síce vyšší chladiaci výkon ako k 65 W procesorom Intelu pribaľované chladiče Laminar RM1RS1, to však za cenu vyššej konštrukcie. Alpine 17 prerastá spomínané chladiče Laminar o 20,5 mm. Tým je nevhodný do menších skriniek (nezmestí sa). A pre skrinky, do ktorých sa nezmestia ani chladiče Laminar, Arctic po novom ponúka nízkoprofilový variant Alpine 17 (LP).

Ten má na výšku podľa špecifikácií 42,9 mm, s ktorými je oproti plnotučnému Alpine 17 (CO) nižší o 24,4 mm.  Tvar prierezu chladiča, sa, zdá sa, nezmenil. Ten je stále kruhový a s rebrami, kde má každé tvar rovnej vidličky. To znamená, že rebrá z jadra, zo stredu, sa na zväčšenie plochy od dvoch tretín rozdvojujú. Jadro je, mimochodom, hliníkové a celkovo sa jedná o monolit.

Rozdiel v pasíve oproti Alpine 17 (bez LP) bude s najväčšou pravdepodobnosťou iba vo výške (a hmotnosti, samozrejme, tá má byť nižšia o zhruba sto gramov, 184 g) a pri rovnakom prietoku vzduchu ventilátora bude tento nižší variant dosahovať nižšie TDP. Prietok ale môže byť vyšší. Tvar ventilátora sa takisto nezmenil, ale model použití na Alpine 17 LP je o 1000 ot./min (v porovnaní s Alpine 17) alebo minimálne o 300 otáčok (oproti Alpine 17 CO) rýchlejší.

Z variantu „CO“ si však Alpine 17 LP vzal iba výhodu vyššej rýchlosti, ložiská fluidné (a nie guľôčkové tak, ako je typické pre  chladiče Arctic CO). Ak je Alpine 17 LP pri maximálnom výkone naozaj rovnako hlučný ako Alpine 17 CO (tak to uvádzajú špecifikácie, aj keď v jednotkách „Sone“ s nižším rozlíšením), tak by tento chladič nemal byť hlučnejší ani ako chladiče Intel Laminar RM1/RS1.

Výkonnostné však už zrejme bude strácať, pri nižších rýchlostiach pri podobnej hlučnosti určite. To už na chladiče Intelu stráca aj vyšší Alpine 17 (najmä v porovnaní s RM1, ktorý má medené jadro s vyššou tepelnou vodivosťou). Nepôjde tak o efektívnejšiu, ale iba o nižšiu náhradu. Teda do skriniek, kde sa už nevojde ani o pol centimetra vyšší chladič.

   

Chladiaci výkon (TDP), ktorý by mal tento chladič na svojej jedinej kompatibilnej platforme Intel LGA 1700 Arctic neprezrádza. Na webe Arcticu nenachádzame ani zoznam podporovaných procesorov, ale aj z našich testov Alpine 17 je evidentné, že tento chladič viac než 65 W pri tichšej prevádzke nezvládne.

Na vyložene tichý chod budete musieť siahnuť po 35-wattových procesoroch s označením „T“. Zatiaľ sú to iba staršie modely z generácie Alder Lake (Pentium G7400T, Core i3-12100T, Core i3-12300T, Core i5-12400T, Core i5-12500T, Core i5-12600T, Core i7-12700T a Core i9-12900T). S doteraz vydanými procesormi Intel Raptor Lake bude Alpine 17 LP kompatibilný iba po výraznom znížení napájacích limitu pod úroveň TDP. Širší výber procesorov optimálnych procesorov na chladenie týmto chladičom bude až budúci rok, kde sa Raptor Laky rozšíria o úspornejšie modely s TDP 65 a 35 W.

Odporúčaná cena Alpine 17 LP je 16 eur (o dve eurá nižšia ako u Alpine 17). Ceny, ktoré uvádza Arctic na svojich stranách sú však obvykle výrazne nadsadené a predpokladáme, že v praxi budú chladiče v obchodoch začínať tak, ako je to sériu Alpine obvyklé, na polovičných cenách.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

V „P“ rade 80 mm ventilátorov Arctic je už aj model Max

Menší formát ventilátora nemusí vždy znamenať nízky prietok. Na dosiahnutie porovnateľných výsledkov s modelmi s väčšiemu prierezom musia byť vyššie otáčky a spolu s nimi aj vyššia hlučnosť, ale pokiaľ toto akceptujete a pre rozmerové obmedzenia vlastne nemáte príliš na výber, tak nový ventilátor P8 Max sa javí ako atraktívna možnosť. A hlavne je jeden z mála svojho druhu. Celý článok „V „P“ rade 80 mm ventilátorov Arctic je už aj model Max“ »

 •  
 •  
 •  

Psychoakustické optimalizácie chladičov… Vtípky? Fyzika

„Modifikácia“ chladiča výmenou ventilátora za relatívne efektívnejší model nemusí viesť vždy k požadovanému výsledku. Niekedy si polepšíte podstatne menej, ako by ste očakávali, inokedy môže dôjsť dokonca k zhoršeniu. To znamená, že pri rovnakej hlučnosti bude dosahovaný nižší chladiaci výkon a je úplne jedno, aký ventilátor použijete. Niekedy má skrátka hlavné slovo konštrukcia pasívu. Celý článok „Psychoakustické optimalizácie chladičov… Vtípky? Fyzika“ »

 •  
 •  
 •  

Arctic P12 PWM PST A-RGB: Obruč? Protiduniaca záchrana

Najväčším nedostatkom pôvodných ventilátorov Arctic z radu P je dunivý zvukový profil. Výrobca si tento nedostatok uvedomil a rozhodol sa s ním zatočiť. Doslova. Rozumne, implementáciou obruče eliminujúcej kritické vibrácie, ktoré sú zdrojom nepríjemného akustického profilu. Realizácia dopadla dobre a už P12 A-RGB ukazuje, o koľko je v porovnaní so starším modelom P12 tichší. A týmto zoznam vylepšení nekončí. Celý článok „Arctic P12 PWM PST A-RGB: Obruč? Protiduniaca záchrana“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *