Obrázky desek MSI s čipsetem X570. PCIe 4.0 a větráky potvrzené

MSI MPG X570 Gaming Plus a MPG X570 Gaming Pro Carbon WiFi na fotkách

Minulý měsíc jsme tu měli zprávu o tom, že to s čipsetem X570 pro procesory Ryzen 3000 vypadá na vyšší TDP a situaci, kdy základní desky s ním typicky budou mít na čipsetu chladič s ventilátorem. Toto se zdá se naplnilo. Oficiální hodnota TDP pro čip X570 pořád není známá, ale vynořily se další desky a všechny jsou opatřené aktivním chlazením. Nejnověji jsou to rovnou dva modely, které ukazují, co s X570 chystá MSI.

Obrázky dvou desek od MSI publikoval web VideoCardz.com. Jde o modely MSI MPG X570 Gaming Plus a MSI MPG X570 Gaming Pro Carbon WiFi, které by asi měly být někde uprostřed cenového rozpětí desek pro Ryzeny 3000. Oba tyto modely mají aktivní chlazení s ventilátorem, byť ne úplně stejné u obou. Jde o větrák poměrně velkých rozměrů, dohadem možná ekvivalentní 70mm standardním. To by mohlo umožnit nižší otáčky a tichý chod, ale zatím jen těžko můžeme hádat, jak zdařilá tato chlazení budou.

MSI MPG X570 Gaming Plus (Zdroj: VideoCardz)

Ventilátory mají rovné lopatky podobné jako často mívají grafické karty a jsou axiálního typu. Ovšem postrádají jakékoli žebrování pasivu pod sebou, patrně z prostorových důvodů. Vzduch tak budou po hladkém dnu tlačit centrifugálním způsobem do stran. Z fotek není bohužel poznat, zda jsou chladiče okolo rotoru ze všech stran propustné (tedy zda tam je nějaké žebrováním, aby při průtoku bylo pořádně odváděno teplo), nebo je stěna v části obvodu plná, což by nebylo moc šťastné.

MSI MPG X570 Gaming Pro Carbon WiFi (Zdroj: VideoCardz)

Aktivní chladič mají všechny čtyři zatím uniklé desky

Zdá se, že toto řešení velmi nízkého pasivu, který kvůli tloušťce nemá žebrování pod ventilátorem, ale jen okolo, bude častá věc. Stejný chladič má deska Biostar Racing X570 GT8, kterou jsme tu měli již v oné první zprávě o X570.

Biostar Racing X570 GT8 (Zdroj: VideoCardz)

A před několika dny unikl i obrázek desky s čipsetem X570 od firmy Colorful (to je značka prodávaná v Číně), opět s podobným nízkým pasivem a axiálním ventilátorem použitým tak trochu v roli radiálního. Tato deska (CVN X570AK Gaming Pro) ovšem má ventilátor s menším průměrem a zahnutými lopatkami. Pokud se nepletu, ventilátor by měl foukat do stran skrz červený pasiv okolo.

Chlazení čipsetu X570 na desce Colorful CVN X570AK Gaming Pro (Zdroj: BenchLife.info)

Tyto chladiče jsou zdá se silně limitovány tím, že nesmí zasahovat vysoko nad rovinu PCB. Všechny desky mají čipset napravo od slotů PCI Express ×16 pro grafickou kartu. Ty jsou dnes často stejně dlouhé, pokud ne delší, než šířka PCB Full ATX základovky, takže chladič nesmí být vyšší, než co se vejde pod grafické karty. Kvůli tomu nelze patrně nasadit vyšší žebrovaný pasiv, jaký mívají VRM, a musí se přistoupit k těmto nízkoprofilovým aktivním chladičům. Alternativou by možná mohly být heatpipe a vyvedení pasivu někam nad prostor grafik, ovšem u dnešních počítačů bývají hodně rozměrné chladiče procesoru, takže si designéři už nemohou dovolit vysoké pasivy v prostoru mezi socketem pro CPU a prvním slotem PCIe, kde býval severní můstek čipové sady před deseti a více lety.

Vyšší spotřebu sebou asi přineslo PCIe 4.0

Důvodem, proč má čipset X570 vyšší spotřebu a zahřívání, je pravděpodobně to, že bude k připojení na CPU používat PCI Express 4.0 a stejnou technologii bude podporovat i u slotů z něho vyvedených a u SSD ve slotech M.2. Už je to potvrzeno, protože podporu pro „PCI Express Gen 4“ potvrdil ve specifikacích pro desku Racing X570 GT8 Biostar (dokument byl chvíli přímo na jeho webu). Zatím ještě není úplně jisté, kolik linek PCI Express 4.0 bude čipset poskytovat, ale nějaké ano a v kombinaci s další konektivitou je zřejmě TDP už příliš vysoké na spolehlivé pasivní chlazení. Ovšem tato spotřeba by snad neměla být vyvíjena pořád, při neaktivitě daných linek PCI Express a například některých portů USD a SATA by doufejme čipset mohl být schopný spotřebu snížit – otáčky ventilátoru tak snad budou regulovatelné.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

MSI přestává prodávat grafiky Radeon. Soustředí na GeForce

Vypadá to, že se opět zmenší výběr grafických karet AMD Radeon. Ty výrobci obvykle nabízejí v menším počtu variant proti grafikám Nvidia GeForce, ale je i o dost více výrobců, od nichž se dá koupit grafika Nvidie, proti těm, kteří vyrábějí Radeony. Mezi těmi teď ubude společnost MSI, která podobně jako Asus nebo Gigabyte dlouho vyráběla grafiky obou značek, ale nyní se přeorientovává čistě na Nvidii. A prakticky s okamžitou platností. Celý článok „MSI přestává prodávat grafiky Radeon. Soustředí na GeForce“ »

  •  
  •  
  •  

Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2

Letos Microsoft naplnil mlhavá varování provázející od vydání kompatibilitu Windows 11 se staršími počítači, jejichž procesory nejsou oficiálně podporované, a začal používat instrukci POPCNT, čímž systém přestává fungovat na řadě procesorů. To však nebylo všechno a požadavky se mohou dále zvyšovat. Teď totiž Windows 11 začínají vyžadovat další instrukční rozšíření, které odstaví další skupiny procesorů, mezi nimi i Phenomy a první APU. Celý článok „Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6

O Velikonocích se objevily údajné specifikace pro grafické karty Radeon RX 8000, tedy nové grafiky založené na architektuře RDNA 4 pro mainstream a levnější část trhu (zatímco highendový model údajně AMD zrušilo). Teď se k nim objevila další zvěst, dle níž AMD u těchto grafik nepřejde na novou technologii pamětí GDDR7, která se má objevit u Nvidie. Vypadá to však, že ani nevyužije možností rychlejších pamětí GDDR6, které jsou na trhu. Celý článok „Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. O ceně stále nic? Domnívám se správně, že je čipset 14(12+)nm Global Foundries? Trochu se bojím, že z toho budou chtít vytřískat víc a ceny budou méně lidové. U mě očekávání na maximu.

    1. Co se týká ceny desek, na to je ještě moc brzo. Ale obecně bych čekal, že nebudou nějak moc vzdálené od toho, jaké je rozpětí desek X470, respektive kolik stály, když byly nové (ona tam může být o něco vyšší cena za začátku a pak to může postupně zlevňovat, nebo třeba hned v den 1 může být na výběr jenom z těch vyšších modelů, kdežto ty nejlevnější vyrianty by se začaly prodávat o něco později – ale taky to tak být nemusí).

      Když se koukám na velkej eshop, tak desky X470 začínají na 3100 Kč, většina je jich do 5000 a pak je pár úchylek za 6-7,5 tisíce. X570 by mělo IMHO být podobné, ale ze začátku by to rozmezí mohlo být třeba 4000-5500 (a úchylky). Ale to opravdu tipuju. Kromě toho pak na cenu bude mít hodně vliv to, jaké máte požadavky, tj. nezajímá nás nutně nejlevnější deska, ale nejlevnější deska s rozumným VRM, nebo s lepším integrovaným audiem, s ne-Realtek síťovkou, USB-C, a tak dál, nebo případně od preferované značky. A jak to zrovna bude vycházet po zohlednění tohohle, to opravdu těžko hádat.

      Obecně IMHO zas tak o moc dražší ty desky nebudou.
      I když je pravda, že je tu ještě ten problém, že PCIe 4.0 bude potřebovat nové verze různých retimerů/switchů, které na deskách bývají, a ta taky můžou trochu zvednou cenu – třeba přepínače mezi sloty PCIe a M.2, když budou mít sdílenou konektivitu. Teoreticky se taky někdo opravdu může rozhodnout, že když ty desky mají tak moderní funkcionalitu, tak by se měly prodávat za stejnou cenu jako třeba platforma X299… pak by asi v levnějším pásmu nezbývalo než počkat a koupit až desky s B550 (kde bude PCIe 4.0 jenom z procesoru, ale pořád by to dávalo jeden slot PCIe 4.0 ×16 a jedno M.2 s PCIe ×4),

      Dávalo by smysl, aby čipset byl na 14nm, protože jejich implementace PCIe 4.0 v Ryzenu/Epycu bude v 14nm čipu, takže tím by sdíleli stejnou technologii (to samé platí pro USB, SATA…). Ale čipsety se často dělají na starším procesu kvůli ceně, takže asi mají i motivaci použít starší proces – uvidíme, zatím těžko říct. Například ty můstky A320/B350/…/X470 jsou na 55nm procesu TSMC.

      1. Viděl jsem výpisy modelů a adoptují je SuperMicro, cena bude spíše vyšší. Chci X, kvůli dvojnásobku pro čipset, diskům.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *