Aorus Model S a X. Čerstvé desktopy Gigabyte s Core i9 a Ryzen 9

14-litrová vežička Aorus Model S...

Spoločnosť Gigabyte vydala dva nové počítače, Model S a Model X. Konfigurácie sú vybavené vždy výkonnou grafickou kartou GeForce RTX 3080 a voliteľne buď procesorom Intel Core i9-11900K alebo AMD Ryzen 9 5900X. Najväčší rozdiel je vo fyzickom formáte. Zatiaľ čo jeden je minimalistický (ale s poriadnym chladičom), blížiaci sa umeleckému dielu, tak druhý stavia na rokmi osvedčenom dizajne.

Hotové PC zostavy sú spôsob, ako sa dnes dostať ku grafickej karte. Tá môže byť zabalená napríklad i v štíhlom Aoruse Model S. Tento nový stolový počítač Gigabyte má z bežného midi-towera zhruba tretinový objem. Oproti bežným skrinkám je zmenšená najmä hĺbka, ktorá je iba 190 mm. Bez milimetra rovnaký rozmer (189 mm) má aj šírka. Štvorcová základňa je teda pomerne malá a na stole (alebo pod ním) tento počítač nezaberá veľa miesta. Priestorová orientácia je tu na výšku (400 mm).

Aj napriek minimalistickému vyhotoveniu sú použité výkonné komponenty. Existujú dve konfigurácie. Jedna s platformou Intel, druhá je na AMD. Obe zostavy sú pomerne vyrovnané a obsahujú podobné či rovnaké komponenty. Kapacita pamätí je 32 GB, osadené sú dvojkanálovo. Rozdiel je v rýchlosti.

Zatiaľ čo zostava s procesorom Core i9-11900K má v XMP 4000 MHz, tak pamäte pre Ryzen 9 5900X sú o trochu pomalšie (3600 MHz). SSD sú tu i tam dve. Jedno menšie (ale rýchlejšie) s podporou PCI Express 4.0, to má 1 TB. Väčšie SSD (PCIe 3.0) má 2 TB. Formáty sú v obidvoch prípadoch M.2 (2280). Základné dosky sú použité Mini-ITX – Z590i Aorus Ultra a B550i Aorus Pro AX, v obidvoch prípadoch s podporou 2,5 Gb eternetu a WiFi 6.

Grafická karta je GeForce RTX 3080. Záslepka s videovýstupmi má pomerne zvláštny tvar, avšak grafická karta, respektíve PCB je štandardné. Tento panel je externý, čo znamená, že do neho vedú káblové prepojenia zo samotnej karte. Je to z toho dôvodu, že tá je orientovaná na výšku. Konektory tým pádom prirodzene miera dospodu a bolo ich potrebné týmto spôsobom trochu presmerovať.

Výbava videovýstupov je inak referenčná, 3× DP 1.4a a 1× HDMI 2.1. Napájací zdroj má 750 W, je formátu SFX a vyrába ho Channel Well Technology.

   

Nudnejšiu časť s výpisom konfigurácie máte za sebou, teraz už prichádza to zaujímavé – detaily chladiaceho systému. Vzhľadom na koncepciu skrinky vás asi neprekvapí, že Model S využíva komínové princípy.

Použité sú dva ventilátory. Jeden vzduch zospodu do skrinky vháňa a druhý ho, o pár stupňov teplejší, na opačnom konci vyháňa. Stropný je pritom až 140 mm (spodný má 120 mm), čo je pekná konfigurácia pre efektívne nastavenie podtlaku, ktorý je pre systémové chladenie vždy prospešný.

To najzaujímavejšie je v strede, veľký pasív spoločný pre grafickú kartu i procesor. Z jednej strany absorbuje teplo z CPU a z druhej z GPU.

Základná doska i grafická karta sú nainštalované v atypicky. Poloha základnej dosky je síce vertikálna, tak ako vo väčšine skriniek, ale pootočená je o 180°, teda slotom PCI Express ×16 hore. Grafika je takisto vertikálne – dlhšou stranou. Cesta od slotov PCIe na grafickej karte a doske je pomerne kľukatá a síce spôsob pripojenia žiadny z dostupných materiálov nepoodhaľuje, dá sa predpokladať, že bude realizované cez lomený flex kábel pripevnený o konštrukciu skrinky.

Chladenie by malo byť veľmi účinné a tiché. V prezentácii Gigabytu je pri hernej záťaži (Shadow of the Tomb Raider) sú uvádzané hodnoty pod 37 dBA.

Isteže, pri neznámej metodike merania sa dá nameraná hlučnosť rôzne ohýbať ale zaujímavá je v porovnaní s väčším Modelom X, ktorá má byť za rovnakých podmienok o trochu hlučnejší. Za predpokladu, že Model X nebude nezmyslene hlučný, tak to v prípade Modelu X môže ísť v kategórii SFF dosahovaný pôsobivý pomer výkon/hlučnosť.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2

Letos Microsoft naplnil mlhavá varování provázející od vydání kompatibilitu Windows 11 se staršími počítači, jejichž procesory nejsou oficiálně podporované, a začal používat instrukci POPCNT, čímž systém přestává fungovat na řadě procesorů. To však nebylo všechno a požadavky se mohou dále zvyšovat. Teď totiž Windows 11 začínají vyžadovat další instrukční rozšíření, které odstaví další skupiny procesorů, mezi nimi i Phenomy a první APU. Celý článok „Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6

O Velikonocích se objevily údajné specifikace pro grafické karty Radeon RX 8000, tedy nové grafiky založené na architektuře RDNA 4 pro mainstream a levnější část trhu (zatímco highendový model údajně AMD zrušilo). Teď se k nim objevila další zvěst, dle níž AMD u těchto grafik nepřejde na novou technologii pamětí GDDR7, která se má objevit u Nvidie. Vypadá to však, že ani nevyužije možností rychlejších pamětí GDDR6, které jsou na trhu. Celý článok „Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6“ »

  •  
  •  
  •  

AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5

Jak daleko je přesně chvíle, kdy AMD vydá novou generaci procesorů s chystanou architekturou Zen 5, stále není jasné. Ale zřejmě se ten okamžik přiblížil, protože základní desky už pro ně začínají přidávat podporu v BIOSech, respektive UEFI firmwarech. To je důležité i proto, aby desky koupené v e-shopech nové procesory hned po vydání podporovaly (byť dnes už to s možnostmi flashování z USB není tak kritické). Celý článok „AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *