Akasa Gem (Pro) je nová atraktíva skrinka pre Raspberry Pi 4

Originálne a pasívne pre Raspberry Pi 4

Jednodoskový počítač Raspberry Pi 4 oproti predošlým generáciam výrazne pridal na výkone a spolu s ním adekvátne stúpla spotreba i zahrievanie. Týmto témam sme sa v článkoch viackrát venovali. Nové možnosti chladenia a vôbec uskladnenia teraz prinášajú skrinky Akasy – Gem. Dostupné sú v dvoch variantoch, „obyčajná“ bez prívlastku a „Pro“. Charakterizuje ich pasívny dizajn a neortodoxný vzhľad.

Spomedzi výrobcov pasívnych skriniek je Akasa jednoznačne najaktívnejšia. Záber je tu špeciálne na SFF a platformy s nižším TDP, ktoré sa zaobídu i bez aktívneho ochladzovania. Jednu skrinku pre Raspberry Pi 4 už Akasa nejaký čas na konte má –  Pi-4, ku ktorej nedávno pribudla Pi-4 Pro, ale svieži vietor do malinových plachiet vnáša až Akasa Gem.

Vonkajšie rozmery skrinky sú 96 × 75,6 × 34,3 mm, s čím Gem výrazne prerastá zákaldnú dosku, ale objem zostáva stále je pod 6 dcl. Telo je štandardne z eloxovaného hliníku. Trochu netradičná, minimálne pre Akasu, je už strieborná farba, ale pozornosť púta najmä jedinečná členitosť povrchu. Namiesto obvyklých podlhovastých rebier sú výbežky (alebo skôr stopy, ktoré po stenách zväčšujú plochu) nepravidelné, čo dodáva skrinke šmrnc aj z vizuálneho pohľadu.

Paívna skrinka pre Raspberry Pi 4 – Akasa Gem

Rôzne tvarované rebrá by však mali byť optimalizované aj a ohľadom na funkčnosť a ich absorpčná plocha sa zväčšuje alebo zmenšuje podľa toho, ako blízko (alebo ďaleko) sú od zdrojov tepla. Tým je predovšetkým procesor Cortex-A72 a napájacie obvody – to obstaráva L medzičlánok. Samostatný teplovodivý most je potom vyvedený aj z radiča USB, ktorý sa pri intenzívnejšom používaní takisto značne zahrieva a má zmysel chladiť.

Montáž sa zdá byť veľmi šikovná. Jednotlivé bloky, ktoré vytvárajú kontakt medzi chladeným a chladiacim majú na vrchnej časti vyfrézovaný pôdorys, do ktorého sa zapúšťajú ako puzzle. Na túto stranu prichádza termopasta a kontakt na opačnej strane (s čipmi) je už cez teplovodivé vložky. Správny prítlak má zabezpečiť spodný panel s doskou, ktorý sa skrutkuje k zvyšku konštrukcie. Akasa má k tomu na Youtube aj pekné inštruktážne video.

Dôležité je poznamenať, že dostupné varianty – s označením Pro a bez neho, sa navzájom líšia možnosťami priechodu káblov k 40-pinovému headeru GPIO čo konektorom pre kameru a displej. Výrezy má iba profesionálna verzia (A-RA09-M2S), tá druhá s kódovým označením A-RA09-M1S má v týchto miestach panel uzatvorený. To je vhodné v prostrediach, kde sa s pripájaným externých zariadení tohto typu nepočíta. Napríklad v kioskoch alebo vo výrobe a podobne.

   

Obe skrinky sa už začínajú objavovať skladom aj v českých a slovenských e-shopoch a to za koncovú cenu 25 eur, respektíve 650 Kč.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Akasa Venom R20 – mají levné vodníky smysl?

Již dlouho se vede neutichající debata o tom, zda má smysl kupovat levné AIO chladiče. Naskytla se mi příležitost otestovat cenově zajímavý chladič Akasa Venom R20, což je kapalinový AIO chladič se 240 mm radiátorem. Cenovka je na první pohled atraktivní a nechybí samozřejmě ani podsvícení RGB. U chladiče však především záleží, jak si povede v zátěžových testech, a také jak je hlučný při provozu. Pojďme jej tedy otestovat. Celý článok „Akasa Venom R20 – mají levné vodníky smysl?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Modulární herní počítače na bázi Intel Compute Elementu jsou tu

Loni jsme psali o NUCu 9 od Intelu používajícím modulární konstrukci se základním prvkem „Compute Element“ ve formě vyměnitelné karty nesoucí procesor, sloty pro paměti/SSD a tak dále. Nyní Intel tento produkt uvedl na trh a vypadá to, že ona modularita by mohla fungovat. Minipočítače založené na této „základní kartě“ teď totiž uvedlo několik dalších firem, takže tu máme ekosystém, na němž může vzniknout nový SFF standard. Celý článok „Modulární herní počítače na bázi Intel Compute Elementu jsou tu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Akasa má chladicí PCIe adaptéry pro dvě M.2 SSD naráz. S ocáskem

Moduly M.2 přinesly velmi šikovný fyzický formát pro úložiště SSD, ale protože s nimi přišly také výkonné NVMe disky, objevila se i nutnost je chladit. Firma Akasa teď vydala adaptéry, které řeší chlazení tak, že moduly osazují do karty PCI Express s pasivem. Jejich specialitou ale (kromě vzhledu a obligátního RGB osvícení) je, že se do nich dají posadit rovnou dva moduly – a to NVMe nebo SATA. Celý článok „Akasa má chladicí PCIe adaptéry pro dvě M.2 SSD naráz. S ocáskem“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Cena ujde. Ale mám neodbytný pocit, že ony teplovodné sloupky se daly řešit přivětivěji a žebroví účelněji.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *