Alphacool uvádí fittingy pro vodní okruhy s integrovaným laserem

Alphacool Eiszapfen Laserfitting, pal!

Zase tu jednou máme něco exotického. Pro stavitele vodních chlazení vymyslela firma Alphacool něco, co by vás asi nenapadlo: fitting vybavený opravdovým laserem. Není to (doufejme) žádná zamaskovaná příprava na vzpouru strojů proti uživatelům. Tato legrácka má pomáhat při navrhování a stavbě okruhu, takže vlastně nejde o součástku, která by v něm zůstávala při provozu, má však z praktických důvodů právě provedení fittingu.

Tento výrobek se jmenuje Alphacool Eiszapfen Laserfitting a jde opravdu o fitting pro zašroubování do standardního G ¼“ závitu, které typicky používají vodní bloky/terminály, radiátory a další komponenty vodního chlazení. Místo připojení pro hadici ale slouží k tomu, aby vám ukázal, kam přesně je závit orientován. Právě proto je v něm nainstalovaný laser, nebo by se asi dalo říct spíš laserové ukazovátko, které by mělo svítit přesně v ose fittingu (a tím závitu) a ukazovat, kam je orientován.

Orientace otvoru vás nebude příliš trápit při použití pružných hadic, ale pokud jsou použité pevné hadice, je sestavení na přesnost o dost citlivější, takže pro tyto účely se ukazovátko bude hodit, zejména asi při instalování kolen, kde by mělo pomoc s tím, aby byly správně natočené.

Alphacool Eiszapfen Laserfitting

Funguje to tak, že laserové ukazovátko je v čepičce fittingu, který zašroubujete na dané místo. Pro rozsvícení paprsku je potřeba přivést napájení, které je na 12V napětí, dostupné z počítačového zdroje. Ukazovátko má konektor typu Molex s 50cm kabelem. Protože se ale přístroj používá při stavbě, kdy počítač není typicky zapnutý, dodává s ním Alphacool i adaptér na 24pinový konektor, který propojuje spouštěcí piny. Nasazením této koncovky spustíte ATX zdroj i pokud není připojen k desce/PC, čímž vám dodá napájení na onen 12V molex. Tím pádem se pro živení tohoto ukazovátka může použít i jen samotný zdroj, stačí ho zapojit do zásuvky. Podle fotek nemá ukazovátko vlastní vypínač (což se ale s trochou šikovnosti dá snadno napravit), takže ideálně zdroj s přepínačem.

Použitý laser (podle obrázků patrně červený) má být třídy 1M, což je o stupínek silnější než nejnižší a nejbezrizikovější Class 1. Tyto lasery by měly být bez nebezpečí pro zdraví (zrak), pokud jejich účinek nebude zkombinován se zvětšujícími optickými přístroji jako jsou dalekohledy, mikroskopy. Ale pořád samozřejmě platí, že byste s nimi nikomu neměli svítit do očí.

Alphacool tuto pomůcku pro stavbu vodních okruhů prodává za 9,95 eur, tedy cca 250 Kč. Je dostupná v oficiálním internetovém obchodě výrobce, případně by ji asi měli prodávat i další distributoři této značky. V našich eshopech ale zdá se ještě nikde není.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Obrnené ventilátory Apex Stealth sľubujú „nemožné“

Alphacool pustil do sveta nové ventilátory Apex Stealth, ktoré vzbudzujú pozornosť najmä dvoma vecami. Jednak tým, že obsahujú robustné kovové prvky a potom ešte špecifikáciami. Tie sa zdajú byť doslova neuveriteľné a hoci nepochybujeme o tom, že efektivita týchto ventilátorov bude špičková, tak ťažko a hľadajú prvky, pre ktoré by mali byť „najlepšie“, ako to naznačujú špecifikácie. Celý článok „Obrnené ventilátory Apex Stealth sľubujú „nemožné““ »

  •  
  •  
  •  

Alphacool uviedol sériu vysokorýchlostných ventilátorov „Core“

Šesť nových modelov, z ktorých najpomalší končí na 2000 ot./min a najrýchlejší až na 4000 ot./min. Jedná sa o mix 120 a 140-milimetrových ventilátorov, kde pri väčšom formáte Alphacool siahol po rôzne vymodelovaných rotoroch. To aj s ohľadom na to, aby takto rýchly a relatívne veľký ventilátor bolo vôbec možné prevádzkovať pri rozumne nízkych vibráciách. Medzi novinkami Alphacoolu je preto aj ventilátor s robustnejšími lopatkami. Celý článok „Alphacool uviedol sériu vysokorýchlostných ventilátorov „Core““ »

  •  
  •  
  •  

Plastový vs. kovový backplate Alphacool (pod LGA 1700)

Z dosť nepochopiteľných dôvodov chladiaci výkon drvivej väčšiny kvapalinových chladičov typu AIO degraduje použitie nevhodného backplate. Ten je obvykle poddimenzovaný, z plastu, a nedokáže na procesor vyvinúť optimálny prítlak. Aby ste mali predstavu, ako stojí „tradičný“ plastový backplate oproti poriadnemu, z ocele, sme pre vás pripravili ich vzájomné porovnanie. Celý článok „Plastový vs. kovový backplate Alphacool (pod LGA 1700)“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *