Alphacool uvádí fittingy pro vodní okruhy s integrovaným laserem

Alphacool Eiszapfen Laserfitting, pal!

Zase tu jednou máme něco exotického. Pro stavitele vodních chlazení vymyslela firma Alphacool něco, co by vás asi nenapadlo: fitting vybavený opravdovým laserem. Není to (doufejme) žádná zamaskovaná příprava na vzpouru strojů proti uživatelům. Tato legrácka má pomáhat při navrhování a stavbě okruhu, takže vlastně nejde o součástku, která by v něm zůstávala při provozu, má však z praktických důvodů právě provedení fittingu.

Tento výrobek se jmenuje Alphacool Eiszapfen Laserfitting a jde opravdu o fitting pro zašroubování do standardního G ¼“ závitu, které typicky používají vodní bloky/terminály, radiátory a další komponenty vodního chlazení. Místo připojení pro hadici ale slouží k tomu, aby vám ukázal, kam přesně je závit orientován. Právě proto je v něm nainstalovaný laser, nebo by se asi dalo říct spíš laserové ukazovátko, které by mělo svítit přesně v ose fittingu (a tím závitu) a ukazovat, kam je orientován.

Orientace otvoru vás nebude příliš trápit při použití pružných hadic, ale pokud jsou použité pevné hadice, je sestavení na přesnost o dost citlivější, takže pro tyto účely se ukazovátko bude hodit, zejména asi při instalování kolen, kde by mělo pomoc s tím, aby byly správně natočené.

Alphacool Eiszapfen Laserfitting

Funguje to tak, že laserové ukazovátko je v čepičce fittingu, který zašroubujete na dané místo. Pro rozsvícení paprsku je potřeba přivést napájení, které je na 12V napětí, dostupné z počítačového zdroje. Ukazovátko má konektor typu Molex s 50cm kabelem. Protože se ale přístroj používá při stavbě, kdy počítač není typicky zapnutý, dodává s ním Alphacool i adaptér na 24pinový konektor, který propojuje spouštěcí piny. Nasazením této koncovky spustíte ATX zdroj i pokud není připojen k desce/PC, čímž vám dodá napájení na onen 12V molex. Tím pádem se pro živení tohoto ukazovátka může použít i jen samotný zdroj, stačí ho zapojit do zásuvky. Podle fotek nemá ukazovátko vlastní vypínač (což se ale s trochou šikovnosti dá snadno napravit), takže ideálně zdroj s přepínačem.

Použitý laser (podle obrázků patrně červený) má být třídy 1M, což je o stupínek silnější než nejnižší a nejbezrizikovější Class 1. Tyto lasery by měly být bez nebezpečí pro zdraví (zrak), pokud jejich účinek nebude zkombinován se zvětšujícími optickými přístroji jako jsou dalekohledy, mikroskopy. Ale pořád samozřejmě platí, že byste s nimi nikomu neměli svítit do očí.

Alphacool tuto pomůcku pro stavbu vodních okruhů prodává za 9,95 eur, tedy cca 250 Kč. Je dostupná v oficiálním internetovém obchodě výrobce, případně by ji asi měli prodávat i další distributoři této značky. V našich eshopech ale zdá se ještě nikde není.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Chladíme Threadripper vzduchem i vodou

Současné procesory Threadripper jsou energeticky efektivní a jejich spotřeba na jádro je příjemně nízká. Ale jejich vysoký počet jader vede k nezanedbatelné celkové spotřebě v absolutních číslech. Uchladit tyto procesory tedy není snadné. Během zápůjčky procesoru AMD Ryzen Threadripper 3970X jsem měl možnost jej chladit vzduchovým i kapalinovým chlazením. Rád bych se s vámi podělil o své dojmy a měření v následujícím textu. Celý článok „Chladíme Threadripper vzduchem i vodou“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Je tu AIO vodní chladič pro Radeon VII. Může i do custom okruhu

Když vyšel Radeon VII, neměl bohužel moc dobrý chladič, recenzenti u něj shledali velkou hlučnost. Jako možnost, jak s tím něco udělat, se doteď nabízely vodní bloky, ale ty vyžadují custom vodní chlazení, náročné finančně i časově. Teď se objem objevila alternativa, kterou by mělo být mnohem snazší aplikovat: vodní chlazení pro Radeon VII typu all-in-one, tedy bezúdržbové s připraveným radiátorem a pumpou. Celý článok „Je tu AIO vodní chladič pro Radeon VII. Může i do custom okruhu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Alphacool má 80 a 40mm radiátory pro servery. Vodník v mini PC?

U radiátorů používaných ve vodním chlazení jsme si zvykli, že jejich profil kopíruje klasické ventilátory. A tudíž potřebuje docela dost prostoru na stěně skříně. Firma Alphacool teď na CES 2019 představila radiátory, které na to jdou o dost jinak – jsou hranolové a průřez, kterým prochází vzduch je hodně nízký. Jde o produkt určený pro nízké 1U servery, ale zajímavý by mohl být i v kompaktních počítačích. Celý článok „Alphacool má 80 a 40mm radiátory pro servery. Vodník v mini PC?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *