AMD FSR má novou verzi 2.1: zlepší kvalitu a omezuje ghosting

FidelityFX Super Resolution 2.1

Na jaře oznámilo AMD technologii FSR 2.0 neboli FidelityFX Super Resolution 2.0, což je jeho obdoba DLSS 2.0 (respektive 2.x) – vylepšený upscaling her s temporální rekonstrukcí, která značně zlepšuje detaily. Tato technologie teď dostala první inkrementální vylepšení označené FSR 2.1. To má dále zlepšovat kvalitu, zejména by měly být omezené temporální artefakty („ghosting“). Tato nová verze se dá vnutit i starším hrám s FSR 2.0.

AMD oznámilo vydání nové verze FSR 2.1 minulý týden, opět je dostupná na webu GPUOpen – technologie je totiž open source a zdarma k dispozici pro přidání do her. Nová verze přináší vylepšení v algoritmech temporální rekonstrukce, které mají omezit výskyt duchů, rozmazání a dalších problémů, které u temporální rekonstrukce mohou vznikat (potýká se s nimi i DLSS 2.x, jehož postupné aktualizace se také snaží ho v tomto ohledu vylepšovat).

Tip: AMD odhalilo detaily FSR 2.0. Režimy, algoritmus, podpora i na kartách Polaris a Pascal

Změny, které mají k lepší kvalitě přispět, zahrnují například zohlednění divergence pohybových vektorů při rozhodování, které pixely temporálně rekonstruovat, lepší logika zpracování objektů, které se na scéně objevují po vystoupení z předchozího zákrytu (disocclusion), a vylepšení v generování různých masek, které algoritmus používá. Tato zlepšení by měla vést k redukci artefaktů způsobených tím, že temporální algoritmus dává dohromady obrazová data z různých snímků, která k sobě ve skutečnosti nepatří.

Změny udělané v AMD FSR 2.1 (zdroj: AMD)

Zlepšit se ale má i kvalita spatiálního upscalovacího algoritmu, který je použitý (toto je část, ve které se FSR 2.x liší od DLSS 2.x, jež upscaluje pomocí neuronové sítě). AMD uvádí, že některé operace běžící dosud v rychlejší poloviční přesnosti FP16 byly zpětně povýšeny na pomalejší operace FP32 s vyšší přesností, čímž by se měla zlepšit vizuální kvalita tohoto škálování. Je možné, že tyto a další úpravy trošku prodlouží čas, který GPU potřebuje na zpracování jednoho snímku, ale protože FSR 2.0 bylo celkem rychlé, nemusel by tu snad nastat citelný dopad na výsledné FPS.

Srovnání AMD FSR 2.0 a 2.1 ve Farming Simulator 22 (zdroj: AMD)

Méně artefaktů vyoraných za traktorem

První hra, ve které je FSR 2.1 přítomné, je aktuální verze Farming Simulatoru 22. V této hře AMD také demonstruje vliv nové verze, můžete ho vidět na snímku a na videu níže. Na webu GPUOpen má AMD také šoupátkové demo, ukazující, že FSR 2.0 dělalo za pohybujícím se traktorem Zetorem nežádoucí stopy, které jsou způsobeny právě ghostingem pohybujících se objektů. Je to tedy něco jako ghosting za zrcátky auta, na němž před časem Nvidia ukazovala přínos DLSS 2.3.

Současně už je dostupný plugin pro Unreal Engine 4.266 / 4.27 a Unreal Engine 5, které jsou oba na novou verzi aktualizované. Podle prvních uživatelských experimentů je snad také možné podobně jako u DLSS knihovny FSR 2.x přenášet mezi hrami, takže můžete ručně přidat FSR 2.1 i do her, které zatím oficiálně obsahují jen podporu pro verzi 2.0. Zdá se ale, že tímto způsobem nejsou využita všechna zlepšení verze 2.1, protože některá potřebují i aktualizaci v kódu samotné hry. Plnohodnotně by tedy zlepšená kvalita měla být vidět jenom ve hrách, které dostanou FSR 2.1 oficiálně.

AMD FSR 2.x už je dostupné nebo chystané ve 45 hrách (zdroj: AMD)

20 her teď, 25 dalších v procesu

Firma také jinak vyhlásila, že přibylo 11 dalších her, které budou FSR 2.x používat. Titulů, které již podporu mají, nebo se u nich připravuje její přidání, je už 45 – u dvacítky je podpora již nyní, 25 je těch chystaných.

Hry s podporou FSR 2.x (nahoře) a ty, které se teprv chystají (dole), stav k 8. 9. 2022 (zdroj: AMD)

Nové jsou například hry Destroy All Humans! 2 – Reprobed, Deep Rock Galactic, Red Dead Redemption 2 a Ghostwire: Tokyo. A oficiální podpora se také konečně chystá do populárního Cyberpunku 2077. Už se tedy dostalo na některé hry, do nichž temporální upscaling FSR 2.0 z počátku přidávali sami fanoušci neoficiálními modifikacemi.

Tip: FSR 2.0 se dá do her přidat i neoficiálním modem, fanoušek jím nahradil DLSS v Cyberpunku 2077

Zdroje: AMD, GPUOpen

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5

Jak daleko je přesně chvíle, kdy AMD vydá novou generaci procesorů s chystanou architekturou Zen 5, stále není jasné. Ale zřejmě se ten okamžik přiblížil, protože základní desky už pro ně začínají přidávat podporu v BIOSech, respektive UEFI firmwarech. To je důležité i proto, aby desky koupené v e-shopech nové procesory hned po vydání podporovaly (byť dnes už to s možnostmi flashování z USB není tak kritické). Celý článok „AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU

V předchozích cyklech nové generace GPU měly dvouletý cyklus, což by vycházelo na letošní podzim. Nvidia před časem v roadmapě kladla GeForce RTX 5000 na rok 2025 a u AMD není stále jasné, kdy by mohly Radeony RX 8000 přijít, určitá šance, že to bude letos, ale asi zůstává. Nyní se na internetu objevily specifikace těchto GPU s architekturou RDNA 4. Pokud jsou pravé, možná by to i mohlo ukazovat na vydání relativně brzo. Celý článok „Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU“ »

  •  
  •  
  •  

Zen 5 bude mít vyšší spotřebu i cenu, frekvence dosáhne 6 GHz

V pondělí jsme tu měli zprávu, dle níž by procesory AMD s architekturou Zen 5 měly dosahovat výkonů až o 40 % lepších na jedno jádro proti Zenu 4 (ne však nutně v jednovláknové aplikaci, jak jsem rozebírali). K Zenu 5 se toho teď na internetu seběhlo víc, takže se podíváme ještě na nějaké další zvěsti. Máme další únik o výkonu, ale bohužel i negativnější informace o možném napálení cen a o zvýšení spotřeby – to je asi skoro jisté. Celý článok „Zen 5 bude mít vyšší spotřebu i cenu, frekvence dosáhne 6 GHz“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *