AMD FSR má novou verzi 2.1: zlepší kvalitu a omezuje ghosting

FidelityFX Super Resolution 2.1

Na jaře oznámilo AMD technologii FSR 2.0 neboli FidelityFX Super Resolution 2.0, což je jeho obdoba DLSS 2.0 (respektive 2.x) – vylepšený upscaling her s temporální rekonstrukcí, která značně zlepšuje detaily. Tato technologie teď dostala první inkrementální vylepšení označené FSR 2.1. To má dále zlepšovat kvalitu, zejména by měly být omezené temporální artefakty („ghosting“). Tato nová verze se dá vnutit i starším hrám s FSR 2.0.

AMD oznámilo vydání nové verze FSR 2.1 minulý týden, opět je dostupná na webu GPUOpen – technologie je totiž open source a zdarma k dispozici pro přidání do her. Nová verze přináší vylepšení v algoritmech temporální rekonstrukce, které mají omezit výskyt duchů, rozmazání a dalších problémů, které u temporální rekonstrukce mohou vznikat (potýká se s nimi i DLSS 2.x, jehož postupné aktualizace se také snaží ho v tomto ohledu vylepšovat).

Tip: AMD odhalilo detaily FSR 2.0. Režimy, algoritmus, podpora i na kartách Polaris a Pascal

Změny, které mají k lepší kvalitě přispět, zahrnují například zohlednění divergence pohybových vektorů při rozhodování, které pixely temporálně rekonstruovat, lepší logika zpracování objektů, které se na scéně objevují po vystoupení z předchozího zákrytu (disocclusion), a vylepšení v generování různých masek, které algoritmus používá. Tato zlepšení by měla vést k redukci artefaktů způsobených tím, že temporální algoritmus dává dohromady obrazová data z různých snímků, která k sobě ve skutečnosti nepatří.

Změny udělané v AMD FSR 2.1 (zdroj: AMD)

Zlepšit se ale má i kvalita spatiálního upscalovacího algoritmu, který je použitý (toto je část, ve které se FSR 2.x liší od DLSS 2.x, jež upscaluje pomocí neuronové sítě). AMD uvádí, že některé operace běžící dosud v rychlejší poloviční přesnosti FP16 byly zpětně povýšeny na pomalejší operace FP32 s vyšší přesností, čímž by se měla zlepšit vizuální kvalita tohoto škálování. Je možné, že tyto a další úpravy trošku prodlouží čas, který GPU potřebuje na zpracování jednoho snímku, ale protože FSR 2.0 bylo celkem rychlé, nemusel by tu snad nastat citelný dopad na výsledné FPS.

Srovnání AMD FSR 2.0 a 2.1 ve Farming Simulator 22 (zdroj: AMD)

Méně artefaktů vyoraných za traktorem

První hra, ve které je FSR 2.1 přítomné, je aktuální verze Farming Simulatoru 22. V této hře AMD také demonstruje vliv nové verze, můžete ho vidět na snímku a na videu níže. Na webu GPUOpen má AMD také šoupátkové demo, ukazující, že FSR 2.0 dělalo za pohybujícím se traktorem Zetorem nežádoucí stopy, které jsou způsobeny právě ghostingem pohybujících se objektů. Je to tedy něco jako ghosting za zrcátky auta, na němž před časem Nvidia ukazovala přínos DLSS 2.3.

Současně už je dostupný plugin pro Unreal Engine 4.266 / 4.27 a Unreal Engine 5, které jsou oba na novou verzi aktualizované. Podle prvních uživatelských experimentů je snad také možné podobně jako u DLSS knihovny FSR 2.x přenášet mezi hrami, takže můžete ručně přidat FSR 2.1 i do her, které zatím oficiálně obsahují jen podporu pro verzi 2.0. Zdá se ale, že tímto způsobem nejsou využita všechna zlepšení verze 2.1, protože některá potřebují i aktualizaci v kódu samotné hry. Plnohodnotně by tedy zlepšená kvalita měla být vidět jenom ve hrách, které dostanou FSR 2.1 oficiálně.

AMD FSR 2.x už je dostupné nebo chystané ve 45 hrách (zdroj: AMD)

20 her teď, 25 dalších v procesu

Firma také jinak vyhlásila, že přibylo 11 dalších her, které budou FSR 2.x používat. Titulů, které již podporu mají, nebo se u nich připravuje její přidání, je už 45 – u dvacítky je podpora již nyní, 25 je těch chystaných.

Hry s podporou FSR 2.x (nahoře) a ty, které se teprv chystají (dole), stav k 8. 9. 2022 (zdroj: AMD)

Nové jsou například hry Destroy All Humans! 2 – Reprobed, Deep Rock Galactic, Red Dead Redemption 2 a Ghostwire: Tokyo. A oficiální podpora se také konečně chystá do populárního Cyberpunku 2077. Už se tedy dostalo na některé hry, do nichž temporální upscaling FSR 2.0 z počátku přidávali sami fanoušci neoficiálními modifikacemi.

Tip: FSR 2.0 se dá do her přidat i neoficiálním modem, fanoušek jím nahradil DLSS v Cyberpunku 2077

Zdroje: AMD, GPUOpen

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Zen 5: Nejinovativnější jádro AMD od původního Zenu [rozbor]

Jsou to zhruba dva týdny do vydání procesorů AMD s novou architekturou Zen 5. Tento týden jsme se k těmto CPU dozvěděli konečně pořádné podrobnosti o jejich samotné architektuře, které AMD zveřejnilo na akci Tech Day. Už tedy můžeme rozebrat změny, které firma udělala v jádru oproti Zenu 4 – a že jsou hodně rozsáhlé, asi více, než se v červnu zdálo. A firma také zopakovala příslib 16% zvýšení IPC u těchto procesorů. Celý článok „Zen 5: Nejinovativnější jádro AMD od původního Zenu [rozbor]“ »

 •  
 •  
 •  

Ryzeny 9000 mají vyšší maximální takt, než je oficiální boost

AMD už na Computexu 2024 začátkem června oznámilo parametry procesorů Ryzen 9000, což jsou desktopové procesory s novou architekturou Zen 5 pro socket AM5 včetně frekvencí. Maximální takty u nejvýkonnějšího modelu jsou nakonec přesně stejné jako u Zenu 4 (5,7 GHz u Ryzenu 7950X), ale to ještě nebyla úplně konečná odpověď. Jako v předchozích generacích je totiž maximální takt ve skutečnosti vyšší než oficiální číslo. Celý článok „Ryzeny 9000 mají vyšší maximální takt, než je oficiální boost“ »

 •  
 •  
 •  

„Všetky“ grafické karty v analýze hlučnosti cievok

Počet otestovaných grafických kariet za uplynulé obdobie sa dostal na číslo 30, po ktorom sa môžeme trochu zastaviť a špeciálne sa zamerať na hlučnosť cievok. Tá bola v rámci štandardných meraní zaznamenávaná vždy, ale vo veľkých testoch s kopou iných informácií, sa tieto unikátne údaje strácali. Aj preto to bude teraz, v rámci tohto článku iba k nim. Ktorá z moderných grafických kariet má teda tichšie cievky? Celý článok „„Všetky“ grafické karty v analýze hlučnosti cievok“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *