AMD FSR má novou verzi 2.1: zlepší kvalitu a omezuje ghosting

FidelityFX Super Resolution 2.1

Na jaře oznámilo AMD technologii FSR 2.0 neboli FidelityFX Super Resolution 2.0, což je jeho obdoba DLSS 2.0 (respektive 2.x) – vylepšený upscaling her s temporální rekonstrukcí, která značně zlepšuje detaily. Tato technologie teď dostala první inkrementální vylepšení označené FSR 2.1. To má dále zlepšovat kvalitu, zejména by měly být omezené temporální artefakty („ghosting“). Tato nová verze se dá vnutit i starším hrám s FSR 2.0.

AMD oznámilo vydání nové verze FSR 2.1 minulý týden, opět je dostupná na webu GPUOpen – technologie je totiž open source a zdarma k dispozici pro přidání do her. Nová verze přináší vylepšení v algoritmech temporální rekonstrukce, které mají omezit výskyt duchů, rozmazání a dalších problémů, které u temporální rekonstrukce mohou vznikat (potýká se s nimi i DLSS 2.x, jehož postupné aktualizace se také snaží ho v tomto ohledu vylepšovat).

Tip: AMD odhalilo detaily FSR 2.0. Režimy, algoritmus, podpora i na kartách Polaris a Pascal

Změny, které mají k lepší kvalitě přispět, zahrnují například zohlednění divergence pohybových vektorů při rozhodování, které pixely temporálně rekonstruovat, lepší logika zpracování objektů, které se na scéně objevují po vystoupení z předchozího zákrytu (disocclusion), a vylepšení v generování různých masek, které algoritmus používá. Tato zlepšení by měla vést k redukci artefaktů způsobených tím, že temporální algoritmus dává dohromady obrazová data z různých snímků, která k sobě ve skutečnosti nepatří.

Změny udělané v AMD FSR 2.1 (zdroj: AMD)

Zlepšit se ale má i kvalita spatiálního upscalovacího algoritmu, který je použitý (toto je část, ve které se FSR 2.x liší od DLSS 2.x, jež upscaluje pomocí neuronové sítě). AMD uvádí, že některé operace běžící dosud v rychlejší poloviční přesnosti FP16 byly zpětně povýšeny na pomalejší operace FP32 s vyšší přesností, čímž by se měla zlepšit vizuální kvalita tohoto škálování. Je možné, že tyto a další úpravy trošku prodlouží čas, který GPU potřebuje na zpracování jednoho snímku, ale protože FSR 2.0 bylo celkem rychlé, nemusel by tu snad nastat citelný dopad na výsledné FPS.

Srovnání AMD FSR 2.0 a 2.1 ve Farming Simulator 22 (zdroj: AMD)

Méně artefaktů vyoraných za traktorem

První hra, ve které je FSR 2.1 přítomné, je aktuální verze Farming Simulatoru 22. V této hře AMD také demonstruje vliv nové verze, můžete ho vidět na snímku a na videu níže. Na webu GPUOpen má AMD také šoupátkové demo, ukazující, že FSR 2.0 dělalo za pohybujícím se traktorem Zetorem nežádoucí stopy, které jsou způsobeny právě ghostingem pohybujících se objektů. Je to tedy něco jako ghosting za zrcátky auta, na němž před časem Nvidia ukazovala přínos DLSS 2.3.

Současně už je dostupný plugin pro Unreal Engine 4.266 / 4.27 a Unreal Engine 5, které jsou oba na novou verzi aktualizované. Podle prvních uživatelských experimentů je snad také možné podobně jako u DLSS knihovny FSR 2.x přenášet mezi hrami, takže můžete ručně přidat FSR 2.1 i do her, které zatím oficiálně obsahují jen podporu pro verzi 2.0. Zdá se ale, že tímto způsobem nejsou využita všechna zlepšení verze 2.1, protože některá potřebují i aktualizaci v kódu samotné hry. Plnohodnotně by tedy zlepšená kvalita měla být vidět jenom ve hrách, které dostanou FSR 2.1 oficiálně.

AMD FSR 2.x už je dostupné nebo chystané ve 45 hrách (zdroj: AMD)

20 her teď, 25 dalších v procesu

Firma také jinak vyhlásila, že přibylo 11 dalších her, které budou FSR 2.x používat. Titulů, které již podporu mají, nebo se u nich připravuje její přidání, je už 45 – u dvacítky je podpora již nyní, 25 je těch chystaných.

Hry s podporou FSR 2.x (nahoře) a ty, které se teprv chystají (dole), stav k 8. 9. 2022 (zdroj: AMD)

Nové jsou například hry Destroy All Humans! 2 – Reprobed, Deep Rock Galactic, Red Dead Redemption 2 a Ghostwire: Tokyo. A oficiální podpora se také konečně chystá do populárního Cyberpunku 2077. Už se tedy dostalo na některé hry, do nichž temporální upscaling FSR 2.0 z počátku přidávali sami fanoušci neoficiálními modifikacemi.

Tip: FSR 2.0 se dá do her přidat i neoficiálním modem, fanoušek jím nahradil DLSS v Cyberpunku 2077

Zdroje: AMD, GPUOpen

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Desktopové APU Ryzeny 7000 ještě letos, Zen 5 APU příští rok

Ačkoliv už bude nová desktopová platforma AMD se socketem AM5 na trhu brzo už tři čtvrtě roku, pořád není ani vidu ani slechu po tzv. APU, tedy procesorech s výkonnějším integrovaným GPU. AMD už vydalo APU generace Ryzen 7000 s architekturou Zen 4, čipy „Phoenix“, pro notebooky, ale nikde zatím neřeklo, kdy se dají čekat také v desktopové verzi pro socket AM5. Teď se zřejmě ale informace objevily v brífinku Meet The Experts. Celý článok „Desktopové APU Ryzeny 7000 ještě letos, Zen 5 APU příští rok“ »

 •  
 •  
 •  

Je RDNA 3 to samé co RDNA 2? Omyl, ukazují výpočetní testy

Teprve dokončujeme recenzi Radeonu RX 7600 (v provedení Pulse od Sapphire), ale vyrobili jsme malé preview, které vám ukážeme už teď. Týká se jedné dílčí oblasti, která by se v celé recenzi asi dala i snadno přehlédnout, totiž testů této grafiky ve výpočetních aplikacích. Vypadá to, že v nich nová karta vykazuje lepší než typické nárůsty výkonu. Objevily se názory, že GPU Navi 33 nepřineslo nic nového prosti čipu Navi 23, ale tady to vypadá na opak. Celý článok „Je RDNA 3 to samé co RDNA 2? Omyl, ukazují výpočetní testy“ »

 •  
 •  
 •  

Radeon RX 7600 vydán. Jak je to s referenční kartou a DP 2.1

Jak bylo předvídáno úniky, přichází dnes vydání Radeonu RX 7600, nové mainstreamové grafiky AMD založené na čipu Navi 33. Ten má novou architekturu RDNA 3, která zvyšuje výkon jednotek CU (a měla by mít i nějaká zlepšení v akceleraci ray tracingu a AI). Na rozdíl od highendových karet je stále vyráběný 6nm procesem, takže pokroky v energetické efektivitě jsou poměrně omezené, ovšem stále existují. Celý článok „Radeon RX 7600 vydán. Jak je to s referenční kartou a DP 2.1“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *