AMD sdělilo ceny Threadripperů Pro 5000: dostupný HEDT skončil

Ceny procesorů Ryzen Thredripper Pro 5000WX ve volném prodeji dělají z HEDT/WS platformy AMD hodně luxusní nákup

Procesory Ryzen Pro Threadripper 5000 by se tento měsíc měly dostat do širšího prodeje a později na volný retailový trh. Po mnoha odkladech a zpožděních se tedy do highendové platformy konečně dostane architektura Zen 3. Bohužel ale bude dostupná jen za hodně drsné peníze. AMD teď oficiálně sdělilo ceny, které bude za Threadrippery Pro 5000WX chtít, a částky jsou to hodně vysoké. Ještě vyšší než u také drahé předchozí generace.

Původně sice AMD oznámilo, že se Threadrippery Pro 5000WX teď pomalu chystají na volný trh, ale to má nastat až s určitým zpožděním a ze začátku se tento volný prodej týká hotových sestav a pracovních stanic. Firma proto nejdřív nesdělila ceny procesorů, které na volný trh má pustit. Teď je ale prozradila – rozpis cen získal web Tom’s Hardware.

Pro volný trh jsou určené tři modely, mezi nimiž nejsou spodní dva (12jádro a 16jádro), takže nejlevnějším modelem bude 24jádrový/48vláknový model Ryzen Threadripper Pro 5965WX. Ten stojí 2399 $, což je u nás s DPH téměř 69 000 Kč / 2800 eur. Dostanete za to 24 jader na základním taktu 3,8 GHz a maximální boost 4,5 GHz (relevantní zejména pro jednovláknové aplikace).

Výkonnější model Ryzen Threadripper Pro 5975WX s 32 jádry a 64 vlákny (jeho frekvence je 3,6 GHz v základu a 4,5 GHz v maximálním boostu) stojí 3299 $, u nás by to tedy bylo něco přes 94 tisíc Kč / 3800 €.

Ten nejvýkonnější model Ryzen Threadripper Pro 5995WX s 64 jádry / 128 vlákny (na taktu 2,7–4,5 GHz) pak dáte opravdu rekordní částku 6499 $ – u nás je to přes 185 tisíc Kč / 7500 €. Není to tak dávno, kdy jsme tomu mohli říkat cena nového osobního auta. Tato cena je mimochodem o tisíc dolarů vyšší, než kolik stálo 64jádro v předchozí generaci (model 3995WX), již u ní byly ceny přitom hodnocené jako vysoké.

V generaci 5000WX jsou dražší všechny modely – 32jádro stouplo o 550 $ a pomyslně je dražší i 24jádro, které ale nemáme s čím srovnat, protože v předchozí generaci byl nejnižší model 16járový (3955WX) a stál jen 1149 $, méně než polovinu ceny startovního modelu generace 5000WX (byť je třeba pamatovat na o 50 % vyšší počet jader).

AMD Ryzen Threadripper Pro 5000WX a jeho retailové balení (zdroj: AMD)

Ceny těchto procesorů jsou tedy už hodně v „enterprise“ pásmu, AMD je, zdá se, ocenilo jako serverové procesory (které mají navíc schopnost přetaktování), což vysvětluje závratnou cenu 64jádra. Je ale pravda, že nic výkonnějšího na trhu doteď není.

Všechny tyto modely mají 280W TDP a podporují až 128 linek PCI Express 4.0 a osmikanálové paměti DDR4-3200 s ECC. Instalují se do desek platformy WRX80 – s tím, že pokud má deska starší BIOS, může být třeba aktualizace firmwaru.

První generace Threadripperů stála mezi 500 a 1000 $, po slevách i o dost méně (zdroj: EKWB)

HEDT/WS platforma AMD se odebrala do cenových výšin

AMD bohužel už i oficiálně potvrdilo, že levnější modely Ryzen Threadripper (tedy ne „Pro“) 5000 pro dostupnější platformu TRX40 nehodlá vydat. Uvádí, že chce rozštěpenou linii Threadripperů sjednotit do jedné platformy, jíž se stala výkonnější osmikanálová platforma WRX80 pro Threadrippery Pro. Sjednocení je sice pozitivní věc, ale v tomto případě odsunulo highendové procesory AMD do hodně vysokého cenového pásma a velmi daleko od relativně dostupných a pro širší skupiny uživatelů atraktivních Threadripperů první a druhé generace na platformě X399.

Více: AMD oznámilo konec procesorů Threadripper. Zůstane jen verze Pro a platforma WRX80

Potřeby méně zazobaných uživatelů tak budou muset pokrývat procesory platformy AM5, které v případě 16jader budou schopné nabídnout poměrně dost hrubého výkonu a platforma X670E má o něco silnější konektivitu, než byla na socketu AM4. Ale tato kategorie procesorů nikdy nebude schopná poskytnout výhody více než dvoukanálového řadiče pamětí (vedle propustnosti také větší podporovaná kapacita) a uspokojit uživatele, kteří potřebují silnější konektivitu PCI Express.

Zdroj: Tom’s Hardware

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

S koupí grafiky počkejte. Koncem měsíce budou další slevy GeForce

Nvidia minulý týden vydala předběžné finanční výsledky, v nichž zela díra o velikosti 1,4 miliardy $, způsobená propadem prodeje herních grafik GeForce. Asi to definitivně potvrzuje předchozí zvěsti, že na skladech po kryptoměnové horečce zůstalo příliš mnoho GPU generace Ampere. Nvidia již sáhla ke slevám, ale zatím to asi nestačilo. Pokud teď váháte nad koupí, tak pozor: za pár týdnů prý ceny klesnou ještě víc. A o něco mají zlevnit také Radeony. Celý článok „S koupí grafiky počkejte. Koncem měsíce budou další slevy GeForce“ »

 •  
 •  
 •  

Vydání Ryzenů 7000 je odložené na později. Kryje se s Raptor Lake

Už to vypadalo, že je vydání nové generace desktopových procesorů AMD (a také desek, budou totiž na nové platformě AM5 s pamětí DDR5) je jen měsíc vzdáleno, jejich prodej totiž podle předchozích zpráv měl začít 15. září. Je tu ale změna a vypuštění bylo podle aktuálních průsaků odsunuto. Procesory budou dostupné později, trošku provokativně se zřejmě začnou prodávat v den, kdy má Intel představovat jejich konkurenta Raptor Lake. Celý článok „Vydání Ryzenů 7000 je odložené na později. Kryje se s Raptor Lake“ »

 •  
 •  
 •  

Pro Ryzen 7000 bude optimum DDR5-6000, zvládá takt IF 3000 MHz

V drbosféře se minulý týden objevila zajímavá zpráva o tom, jaký paměťový výkon by mohly přinést už jen měsíc vzdálené procesory AMD Ryzen 7000 s architekturou Zen 4. Bude to první generace používající paměti DDR5 na nové platformě AM5, takže je toho zatím dost neznámého. Vypadá to ale, že latence a výkon pamětí by mohly být světlá stránka a s nimi snad i herní výkon Zenu 4. Celý článok „Pro Ryzen 7000 bude optimum DDR5-6000, zvládá takt IF 3000 MHz“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. HEDT je segment trhu na kterem se da dobre vydelvat proste proto ze stroje jsou porizovane na projekt a primo prinasi zisk, tudiz „jakekoli“ naklady se proste rozpusti do ceny vyrobku.

  Psal jsem tohle pred par dny, sem do diskuze.
  Bohuzel pro nadsence kteerii si doted kupovali HEDT jako herni-zabavni stroj. Nova Cena platformy je pro vetsinu nadsencu uz prilis.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *