Apple uvádí procesory M1 Pro a M1 Max: Špička výkonu CPU i GPU

Výsledek v Geekbench: stejné frekvence a stejný jednojádrový výkon jako M1?

Zhruba rok je to, co Apple vydal svůj první ARM procesor pro počítače MacBook/Mac a tak dále nazvaný M1. Nyní firma s novými modely notebooků vypustila další procesor, který posune jejich výkon opět dál. Nejde zdá se o novou generaci, ale o výkonnější derivát M1 – přesněji o dva čipy: M1 Pro a M1 Max, které mají dvojnásobek výkonných jader a silnější výkon pamětí. Ale zejména integrované grafiky, která je na poměry iGPU ohromná.

Vedle těchto marketingových srovnání tu ale máme už možná i první reálný test. V databázi Geekbench se totiž objevily výsledky pro notebook MacBook Pro údajně s procesorem M1 Max. Jak už ale bylo zmíněno, skoro stejné nebo úplně stejné výsledky by v testu CPU měl asi dávat i M1 Pro. Zatím je třeba tento únik brát s rezervou, protože nevíme, zda třeba není zfalšovaný (teoreticky je dokonce možné i to, že ho naopak nahrál přímo Apple, takže by skoro mohla naopak platit ona poučka o opatrnosti vůči oficiálním benchmarkům).

Výsledky procesoru Apple M1 Max v databázi Geekbench (Zdroj: Geekbench)

Lepší ze dvou výsledků má v Geekbench 5 jednojádrové (ST) skóre 1479 bodů a mnohojádrové (MT) 11 542 bodů. Druhý má o trošku horší ST výkon (1745), ale lepší výkon všech jader (12 422 bodů). Jsou to celkem zajímavé výsledky. Jak můžete vidět, když si to srovnáme s grafy webu AnadTech, které jsme použili v loňském článku o M1, výkon v jednom vlákně je téměř identický s tímto loňským CPU.

Apple M1 v benchmarku Geekbench 5, jednovláknový výkon (Zdroj: AnandTech)

Pokud jsou toto tedy výsledky naměřené na finálním hardwaru a test nebyl něčím uměle zpomalen, pak možná procesor M1 Max (a M1 Pro také) může mít úplně stejnou maximální frekvenci 3,2 GHz a jednojádrový/jednovláknový výkon tedy nezaznamená žádné zlepšení oproti počítačům s M1.

All-core výkon: +60 % proti M1

Mnohovláknový výkon je poměrně dobrý, ale pokud jste čekali dvojnásobek proti M1, budete zklamáni. Je to ale logické – u M1 asi čtvrtinu mnohovláknového skóre dodávají malá jádra (AnandTech uvádí, že použití všech osmi jader zlepší výkon o 33 % proti použití jen čtyř velkých jader, bez asistence malých). Z toho vychází, že M1 Pro/Max by měly mít mnohovláknový výkon na úrovni teoreticky asi sedmi osmin M1 (kvůli odebrání dvou malých jader) plus šesti osmin díky čtyřem velkým jádrům navíc. To znamená, že M1 Max a M1 Pro mají potenciál na výkon asi 13/8 výkonu M1, neboli asi o 62,5 % lepší, než má M1. A skutečně, ono druhé lepší skóre 12 422 bodů představuje výkon o 61 % lepší, než má M1.

Apple M1 Max v databázi Geekbench, detail (Zdroj: Geekbench)

Toto by samozřejmě bylo v případě, kdyby frekvence při zátěži všech jader byly stejné. Tak tomu nemusí být, Apple možná snižuje trošku jejich takty při all-core zátěži (toto se už ale zřejmě děje i na M1). Ale na duhou stranu u M1 může pomáhat 4× vyšší paměťová propustnost a možná i 4× větší SLC.

Apple M1 v benchmarku Geekbench 5, výkon všech jader (Zdroj: AnandTech)

Pokud tyto výsledky platí, tak by mnohovláknový výkon v Geekbench 5 byl vyšší, než má například desktopové desetijádro Core i9-10900K z roku 2020, a i trošku vyšší než má Ryzen 9 3950X (12 114 bodů dle AnandTechu). Byl by o dost pozadu za desktopovým procesorem Ryzen 9 5900X (14 172 bodů), ale zase o podobný kus před Ryzenem 7 5800X (10 515 bodů).

V porovnání se spotřebou srovnatelnými mobilními CPU ale M1 Max vychází o dost lépe. 35W AMD Ryzen 9 5980HS (osm jader Zen 3) dosahuje skóre 8391 bodů, ale je možné, že s boostem vyšším, než je 35 W (Geekbench je poměrně krátký test).

Toto vítězství v mnohojádrovém výkonu ovšem opět asi je do velké míry i zásluha výhody ve výrobním procesu. Mnohovláknový výkon je vždy omezený spotřebou, takže výrobní proces dělá velký rozdíl a 5nm technologie TSMC v čipu M1 Max by měla mít pořád o slušný kus lepší energetickou efektivitu než 7nm proces první generace použitý u Ryzenů 5000.

Nejvýkonnější procesor pro notebooky (než přijde Alder Lake)

Nicméně to, že má Apple k dobru o celou generaci lepší výrobní proces (díky svým štědrým rozpočtům a velikosti/finanční síle), nic nemění nic na tom, že by dnes mělo jít o nejvýkonnější procesor pro notebooky z hlediska mnohojádrového výkonu (v tom jednojádrovém je to spíš plichta s nejlepšími kousky konkurence).

Dlouho to nemusí vydržet. Intel Alder Lake, které snad v mobilní formě vyjde v prvních měsících roku 2022, by mohlo i v mnohovláknovém výkonu Apple M1 Pro/Max porazit. I když to asi může být s horší spotřebou, protože to bude stále 7nm procesor, a bude zde tedy pořád ona nevýhody v energetické efektivitě použité technologie. Ovšem kde by zejména mohl Alder Lake jablečné eso porazit, je v jednovláknovém výkonu. Tam by díky výrazně zvýšenému IPC a zároveň vysokým taktům mohlo Alder Lake od čipů Applu hodně odskočit. Je možné, že bude v jednovláknovém výkonu až o 10–15 % lepší (byť za cenu vyšší spotřeby onoho jednoho jádra).

Musíme ale dodat, že není úplně správné srovnávat výsledky Geekbench u procesorů Apple pod MacOS s procesory Intel nebo AMD běžícími na Windows. Test Geekbench 5 dává při úplně stejném hardwaru na MacOS a také na Linuxu konzistentně vyšší výsledky než na Windows, takže ve skutečnosti bychom měli k předchozím skóre pro procesory Intel a AMD třeba dejme tomu 10% přidat, aby to bylo více porovnatelné.

Na další straně: Výhled na procesory pro desktopové počítače Mac Pro. Až 40 jader?

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Unikl procesor AMD „Sound Wave“, zřejmě 3nm APU s jádry Zen 6

Pomalu se blíží vydání procesorů AMD s jádry Zen 5. Měli bychom se začít dozvídat o plánech AMD po Zenu 5 a nyní se ven dostala zajímavá věc. Na LinkedIn se objevily informace o asi mobilním procesoru Ryzen s architekturou Zen 6. Protože zde sdílí informace jako součást svého CV přímo inženýři, je to dost zajímavý zdroj informací. Vypadá to z něj, že AMD nasadí čiplety i do notebooků a může to nastat už u APU „Strix Point“ se Zenem 5. Celý článok „Unikl procesor AMD „Sound Wave“, zřejmě 3nm APU s jádry Zen 6“ »

  •  
  •  
  •  

Radeon RX 7900 GRE vychází globálně. S nižší cenou a víc modely

Do nabídky grafik Radeon se zařadí další model stojící mezi Radeonem RX 7800 XT a Radeonem RX 7900 XT. Do této mezery AMD loni ještě před vydáním samotného Radeonu RX 7800 XT pustilo Radeon RX 7900 GRE, který zpočátku vypadaly jako speciální model pro Čínu. Poté se ale stejně jako Ryzen 5 7500F začaly objevovat na běžném trhu. Teď to AMD celé zoficializovalo – Radeon RX 7900 GRE vychází globálně a s větším výběrem modelů. Celý článok „Radeon RX 7900 GRE vychází globálně. S nižší cenou a víc modely“ »

  •  
  •  
  •  

Zlevnění Radeonů RX 7900 XT a RX 7900 GRE proti refreshi Nvidie

Tento týden Nvidia vydala GeForce RTX 4070 Super a v následujících dvou týdnech ji budou následovat další dva modely „Super“ refreshe generace Ada Lovelace. Zatím nevíme o tom, že by podobný refresh chystalo také AMD (které teď ovšem vydává Radeon RX 7600 XT 16GB), ale firma na modely Super od Nvidie zareagovala slevami existujících grafik Radeon RX 7000, takže i konkurenční grafické karty teď budou výhodnější. Celý článok „Zlevnění Radeonů RX 7900 XT a RX 7900 GRE proti refreshi Nvidie“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *