Apple uvádí procesory M1 Pro a M1 Max: Špička výkonu CPU i GPU

M1 Max: GPU vyzývající na souboj vyšší samostatné grafiky

Zhruba rok je to, co Apple vydal svůj první ARM procesor pro počítače MacBook/Mac a tak dále nazvaný M1. Nyní firma s novými modely notebooků vypustila další procesor, který posune jejich výkon opět dál. Nejde zdá se o novou generaci, ale o výkonnější derivát M1 – přesněji o dva čipy: M1 Pro a M1 Max, které mají dvojnásobek výkonných jader a silnější výkon pamětí. Ale zejména integrované grafiky, která je na poměry iGPU ohromná.

Druhá varianta čipu se jmenuje M1 Max a zejména poskytuje výrazně vyšší grafický výkon. Tento čip je ještě mnohem větší, má dle odhadu až nějakých 432 mm²; údajně obsahuje 57 miliard tranzistorů. Apple také ukázal jeho snímek, podle kterého se zdá, že zvětšení je prakticky celé dáno navýšením výkonu GPU – dokonce se zdá, že oba čipy jsou z velké části prakticky identické, ale M1 Max má část s GPU a paměťovými řadiči zreplikovanou 1:1. Dlužno dodat, že „snímky“ asi nejsou vůbec přesné fotografie, ale spíš vizualizace, možná i záměrně retušované.

Procesor M1 Max tedy nebude patrně o nic výkonnější z hlediska výkonu CPU (možná až na nějaké výjimky) a v AI výkonu. Má stejnou 16jádrovou jednotku pro akceleraci neuronových sítí (a výkon 11 TOPS je stejný jako u M1 a M1 Pro) a také CPU část má stejný počet jader. I M1 Max tedy zůstává u osmi velkých jader a u dvou malých jader. Otázka je, zda třeba nebude mít o trošku vyšší frekvence. Ta je zatím neznámá, ale materiály Applu žádný rozdíl ve výkonu CPU části neindikují, takže je ve hře možnost, že takt CPU je u obou verzí stejný. Dokonce by mohl být stejný i takt GPU.

Kde bude M1 Max bodovat, je výkon grafiky. Ta je dvojnásobně silná, vypadá to, že vše bylo zdvojeno, takže čip má 32jádrové GPU s 4096 shadery. Výkon Apple uvádí jako 10,4 TFLOPS, což je také přesně dvojnásobek, implikující, že je stejná i frekvence GPU. Vedle této plné konfigurace bude Apple nabízet také levnější verzi s oříznutým GPU, která bude mít jen 24 jader, čili 3072 shaderů (výkon by tedy u ní asi měl být 7,8 TFLOPS). Soudě podle udávaných TFLOPS je asi frekvence GPU zase stejná jako u M1 Pro, tedy kolem 1,27 GHz. (Aktualizováno: takt GPU je 1296 MHz, drobně víc než u M1).

Na integrované GPU jsou to hodně velké výpočetní výkony, téměř stejný (10,6 TFLOPS) uvádí AMD pro mobilní Radeon RX 6700M (model 6800M má mít 11,78 TFLOPS). Mimochodem ono zdvojnásobení všeho v grafice se týká také například obrazových výstupů. M1 Max bude podporovat čtyři připojené externí monitory. Zda budou zdvojnásobené také akcelerátory videa, to už nevíme.

Apple M1 Max: vizualizace (Zdroj: Apple, via AnandTech)

Osmikanálové paměti v notebooku

Apple ovšem nezdvojnásobil jen samotné výpočetní jednotky. Současně je také dvakrát větší propustnost do paměti, protože paměťový řadič má dvojnásobný počet kanálů. Celkově to už tedy odpovídá 512 bitům, což by vlastně byl ekvivalent osmikanálového paměťového řadiče v desktopu (nebo už spíš desktopu). Opět je to ovšem s pamětí LPDDR5-6400. Také System Level cache je patrně zreplikovaná spolu s grafikou, takže čip by možná mohl mít 4×16 MB SLC. Tedy pokud to není jen důsledek toho, že prezentovaný snímek čipu je vyroben z obrázku M1 Pro ve Photoshopu. Apple přímo o kapacitě SLC nic neslibuje.

S dvojnásobnou šířkou sběrnice koresponduje také osazení, kdy M1 Max má na pouzdru BGA už čtyři pouzdra s pamětí LPDDR5. Také kapacita je díky tomu dvojnásobná, a to 64 GB (opět ale budou ke koupi i levnější konfigurace se zmenšenou kapacitou 32 GB). Propustnost této paměti vychází na 400 GB/s, což je skutečně již na úrovni celkem výkonných samostatných GPU – například GeForce RTX 3070 pro desktop nebo RTX 3080 pro notebooky mají k dispozici s pamětí GDDR6 na 256bitové sběrnici propustnost 448 GB/s. S pamětí typu GDDR je ale spojená výrazně větší cena ve spotřebě.

Oficiální benchmarky GPU výkonu procesoru Apple M1 Max (Zdroj: Apple, via AnandTech)

Podle marketingu Apple by se snad výkon GPU procesoru M1 Max mohl blížit mobilní GeForce GeForce RTX 3080 – opět ale nevíme, v jakém softwaru a zda je to úplně reprezentativní srovnání, nebo zda třeba Apple trošku nezveličuje. Spotřeba podle Apple má být okolo 60 W (opět platí, že to nemusí být skutečné maximum) a Apple se chlubí, že onen podobný výkon podává s o 100 W nižší spotřebou. U toho je, jak již bylo řečeno v předchozí kapitole, důležité pamatovat, že jde o 5nm čip, což samo dává logicky velkou výhodu v energetické efektivitě proti samostatnému GPU Nvidie vyráběnému výrazně horším 8nm procesem Samsungu.

Na další straně: První uniklé benchmarky: nejrychlejší procesor pro notebooky dneška.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nové ARM procesory pro notebooky: Snapdragon s 4× Cortex-X1

Tento týden vydal Qualcomm nový nejvýkonnější Snapdragon pro mobily. Firma teď ale přišla také s dalším novým procesorem, jenž je v jistém smyslu ještě zajímavější či důležitější: bizarně pojmenovaným čipem Snapdragon 8cx Gen 3. To je totiž po dlouhé době konečně nový ARM procesor pro notebooky, vybavený osmi silnými jádry. A dokonce je to i první 5nm procesor pro notebooky s Windows, což AMD a Intel ještě chvíli mít nebudou. Celý článok „Nové ARM procesory pro notebooky: Snapdragon s 4× Cortex-X1“ »

 •  
 •  
 •  

AMD Granite Ridge, Strix Point: Zen 5 a čipletové big.LITTLE

Intel vydal procesory Alder Lake pro desktop a na programu je teď čekání na „příští velkou věc“ zase u AMD. Nějaké nové informace se vskutku objevily: máme něco o 5nm APU, ale také o výkonných procesorech s architekturou Zen 4 pro notebooky, ale také o následující generaci už s architekturou Zen 5 na 3nm procesu. přijdou big.LITTLE APU, kde to vypadá na malá jádra Zen 4d či 4c, ale vypadá to, že AMD nabídne i čistě velké CPU. Celý článok „AMD Granite Ridge, Strix Point: Zen 5 a čipletové big.LITTLE“ »

 •  
 •  
 •  

AMD Zen 5 pro servery bude prý mít až 600W cTDP, až 256 jader

Střídaly se tu teď informace o tom, že výpočetní GPU Nvidia budou mít TDP přes 1000 W nebo čerstvě, že procesory Alder Lake přes opuštění neefektivního 14nm procesu také neřadí zpátečku ve výhřevnosti. Nakonec to dorazilo i do AMD. V budoucích generacích výpočetního hardwaru polezou i u něj spotřeby nahoru. Procesory s architekturou Zen 5 by v serverech mohly mít až 2× vyšší spotřeby než dnes. I na jádra to ovšem budou monstra. Celý článok „AMD Zen 5 pro servery bude prý mít až 600W cTDP, až 256 jader“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *