Apple uvádí procesory M1 Pro a M1 Max: Špička výkonu CPU i GPU

Na řadě jsou desktopové čipy pro Mac Pro: 20, nebo 40 jader?

Zhruba rok je to, co Apple vydal svůj první ARM procesor pro počítače MacBook/Mac a tak dále nazvaný M1. Nyní firma s novými modely notebooků vypustila další procesor, který posune jejich výkon opět dál. Nejde zdá se o novou generaci, ale o výkonnější derivát M1 – přesněji o dva čipy: M1 Pro a M1 Max, které mají dvojnásobek výkonných jader a silnější výkon pamětí. Ale zejména integrované grafiky, která je na poměry iGPU ohromná.

To, že nakonec procesory M1 Max/Pro nejsou čipletové, trošku zkomplikovalo teorii, že by Apple mohl uvést 40jádrový desktop Mac Pro, kde by byl procesor se čtyřmi čiplety. Současně je také zajímavé, že Apple neintegroval více procesorových jader do čipu M1 Max (přitom by se pro ně asi místo našlo, takže důvod mohl být prostě ten, že bylo třeba zkrátit vývoj). Kdyby třeba měl jader 18 nebo 20 (16 velkých), byl by to do pracovních stanic hned zajímavý kandidát.

Asi není moc pravděpodobné, že by firma vyvinula ještě třetí separátní 5nm čip (což je dost drahá záležitost) jen pro řadu Maců Pro. Co lze tedy očekávat, pokud ARM teď přivede procesory ARM i do svých nejvýkonnějších modelů?

Pokud Apple použije tyto čipy i v desktopu, nabízí se jedno řešení. Apple si mohl připravit v modelu M1 Max, nebo možná i v M1 Pro podporu pro SMP spojení více procesorů, jako jsme na to zvyklí v serverech. Pokud je k dispozici nějaká koherentní propojovací logika, mohl by Apple prodávat Macy Pro s dvěma čipy, tedy s 16 velkými jádry (a s dvěma integrovanými GPU). Dokonce by byla možná i 4S konfigurace s 32 jádry, ale ta bývá méně efektivní než dvouprocesorová, takže asi ze začátku není tak pravděpodobná.

Podle úniků Apple procesory M1 Max interně označoval „Jade C-Die“, M1 Pro bylo „Jade C-Chop“ (tj. M1 Max je výchozí varianta a M1 Pro má z návrhu useknutou půlku iGPU?). V MacPro měly být použité procesory „Jade 2C-Die“ a „Jade 4C-Die“. Možná, že ono spojení do 2S a 4S systému by tedy mohlo být přímo v rámci jednoho pouzdra BGA, trošku jako u procesorů Epyc první generace, a ven by šlo jen I/O a ne už propojovací linky mezi jednotlivými procesory. Pokud by tyto 2S a 4S systémy byly tvořené z čipů M1 Max, pak by celkově měly 128 a 256 GB paměti a dohromady 8192 a 16 384 shaderů ve svých integrovaných GPU.

Apple M1 Max. V pracovních stanicích Mac Pro by toto mohlo být dvakrát nebo dokonce čtyřikrát (Zdroj: Apple, via AnandTech)

Víceprocesorový systém má jisté neefektivity dané potřebou synchronizovat dvě nebo víc sekcí operační paměti (NUMA). Ale historicky pracovní stanice Mac Pro (i předtím PowerMac) dvouprocesorové byly, takže by se firma k tomuto řešení asi klidně mohla vrátit.

Varianty M1 Pro a M1 Max určené pro počítače MacPro by teoreticky možná mohly mít také větší kapacity paměti, je otázka, zda je ještě možné do pouzder s pamětí přidat další čipy LPDDR5, případně zda je možné přidat další pouzdra. Mělo by zřejmě být možné navýšit paměť na dvojnásobky.

Zůstala by však nevýhoda, že tato paměť je osazená napevno a už ji nelze nijak zvětšit. Pokud tedy paměťové řadiče nejsou schopné pracovat i v režimu DDR5, takže by pak MacPro s těmito procesory mohl mít normální sloty pro paměti. Podobně překvapit by mohl také v otázce IO konektivity. U notebookových verzí neměl Apple moc důvod prezentovat schopnosti řadiče PCI Express, ale čipy by pro desktopové použití mohly mít klidně připravené nějaké množství linek PCI Express 4.0 nebo dokonce 5.0, o nichž teď není řeč. Třeba dokonce bude možné osadit standardní přídavná SSD do slotu M.2 (což, ač je to neuvěřitelné, u MacBooků ani Macbooků Pro-ů nejde).

Multi iGPU…

Každopádně by i tyto slepencové procesory měly být hodně zajímavé. Výkon CPU by měl být hodně slušný, i když ne nutně vedoucí. Hodně pozoruhodné to ovšem bude u té grafiky. Mít čipletové či MCM (nebo dokonce NUMA) řešení s integrovanými GPU ve dvou či rovnou čtyřech procesorech, to jsme zatím neviděli.

Je ovšem pravda, že na počítačích Apple tato GPU nebudou obvykle sloužit ke hraní her, kde by to narazilo na problémy. Obvyklé použití bude k akceleraci různých výpočtů a aplikací pracujících s grafikou nebo videem, nebo třeba pro 3D rendering. Tam asi multi-iGPU řešení bude fungovat dobře, podobně jako multi-GPU s několika samostatnými kartami.

Zdroje: AnandTech, Geekbench

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Unikl procesor AMD „Sound Wave“, zřejmě 3nm APU s jádry Zen 6

Pomalu se blíží vydání procesorů AMD s jádry Zen 5. Měli bychom se začít dozvídat o plánech AMD po Zenu 5 a nyní se ven dostala zajímavá věc. Na LinkedIn se objevily informace o asi mobilním procesoru Ryzen s architekturou Zen 6. Protože zde sdílí informace jako součást svého CV přímo inženýři, je to dost zajímavý zdroj informací. Vypadá to z něj, že AMD nasadí čiplety i do notebooků a může to nastat už u APU „Strix Point“ se Zenem 5. Celý článok „Unikl procesor AMD „Sound Wave“, zřejmě 3nm APU s jádry Zen 6“ »

  •  
  •  
  •  

Radeon RX 7900 GRE vychází globálně. S nižší cenou a víc modely

Do nabídky grafik Radeon se zařadí další model stojící mezi Radeonem RX 7800 XT a Radeonem RX 7900 XT. Do této mezery AMD loni ještě před vydáním samotného Radeonu RX 7800 XT pustilo Radeon RX 7900 GRE, který zpočátku vypadaly jako speciální model pro Čínu. Poté se ale stejně jako Ryzen 5 7500F začaly objevovat na běžném trhu. Teď to AMD celé zoficializovalo – Radeon RX 7900 GRE vychází globálně a s větším výběrem modelů. Celý článok „Radeon RX 7900 GRE vychází globálně. S nižší cenou a víc modely“ »

  •  
  •  
  •  

Zlevnění Radeonů RX 7900 XT a RX 7900 GRE proti refreshi Nvidie

Tento týden Nvidia vydala GeForce RTX 4070 Super a v následujících dvou týdnech ji budou následovat další dva modely „Super“ refreshe generace Ada Lovelace. Zatím nevíme o tom, že by podobný refresh chystalo také AMD (které teď ovšem vydává Radeon RX 7600 XT 16GB), ale firma na modely Super od Nvidie zareagovala slevami existujících grafik Radeon RX 7000, takže i konkurenční grafické karty teď budou výhodnější. Celý článok „Zlevnění Radeonů RX 7900 XT a RX 7900 GRE proti refreshi Nvidie“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *