Asus vydává Mini-ITX X570 desky, s unikátním návrhem a chlazením

Asus začíná prodávat Mini-ITX/DTX desky ROG Crosshair VIII Impact a ROG Strix X570-I Gaming

Když vyšly procesory Ryzen první generace, chyběly jim Mini-ITX desky. S generací Ryzen 3000 se to změnilo a dokonce přišly i Mini-ITX desky platformy X570, i když se tento čipset spotřebou a také přebytečnou výbavou pro tento formát nehodí. Asus má hned dvě Mini-ITX desky, které se s toto výkonnou platformou docela zajímavě potýkají. Odhalené byly sice již na Computexu, ale až teď přicházejí do obchodů.

Desky Asusu se jmenují ROG Crosshair VIII Impact a ROG Strix X570-I Gaming, měly by se začít prodávat v průběhu několika dní. A obě mají ne úplně obvykle vyřešené chlazení a s ním související rozvržení komponent, které ve formátu Mini-ITX bývá dost komplikované kvůli malému prostoru.

ROG Crosshair VIII Impact: čipset pohromadě s VRM

První, ROG Crosshair VIII Impact, není vlastně tak docela formátu Mini-ITX – zabírá o jeden slot PCI Express na výšku více a je tedy označená jako Mini-DTX formát. PCB má rozměr 20,3 cm × 17 cm. Asus k tomuto patrně přistoupil proto, že herní Mini-ITX počítače používají dvouslotové i tlustší grafiky a proto dnešní skříně stejně poskytují dva až tři sloty PCI Express místo jednoho, díky čemuž se do nich tato deska tedy normálně vejde. Místo navíc je využito pro vývody různých rozhraní a pod slotem PCI Express 4.0 ×16 pro grafiku se na PCB nachází i integrované audio SupremeFX s čipem Realtek ALC1220 a D/A převodníkem ESS ES9023P. To je osazeno ve slotu pod kovovým krytem (nejde o slot M.2 pro SSD, jak by se mohlo zdát podle fotek).

ROG Crosshair VIII Impact. Pod spodní částí chladiče VRM lez vidět zelený okraj pouzdra čipsetu X570

Deska má integrované Wi-Fi 6 (802.11ax) a gigabitový Ethernet od Intelu nebo třeba výstup USB-C 3.2 Gen2 (10 Gb/s) na přední panel. Zajímavé je ale pro nás to řešení chlazení. Asus totiž spojil dohromady chlazení napájecí kaskády a čipsetu X570, jenž vyžaduje na většině desek aktivní chlazení. Napájecí kaskáda jen na desce mezi socketem AM4 a zadními porty, má deset 70A fází Infineon TDA21472. Čipset X570 je pak ve stejné linii pod nejnižší fází, kousek nad pozicí grafické karty. Toto uspořádání uvolnilo místo mezi slotem GPU a socketem procesoru. Tam je proto umístěn slot „SO-DIMM.2“, což je nestandardní rozšíření Asusu, do kterého se zasouvá adaptér se dvěma sloty M.2 s konektivitou PCI Express 4.0 ×4 pro SSD. Ta pak mají výhodu, že jsou exponována ve vzduchu a budou se lépe chladit, než kdyby byla přikrytá (či dokonce ofukovaná) grafikou nebo na zadní straně PCB.

Chladič desky ROG Crosshair VIII Impact (foto z prezentace Asusu, zdroj: Techporn.ph)

Posazení čipsetu hned k VRM sice koncentruje teplo, ale zároveň dovoluje tyto komponenty najednou chladit. Asus chladič spojil dohromady s krytem zadních portů, pod nímž je jednak schovaný pasiv, který by měl být tvořený ze skládaných tenkých žeber, ale také dva axiální ventilátory. Ty jsou schované pod horním perforovaným krytem a foukají kolmo skrz pasiv směrem do PCB, vzduch tak uniká spodem. Zakrytování by nebylo dobré pro odvod tepla bez běžících ventilátorů, ale s aktivním průvanem by tento chladič měl fungovat dobře.

Osazení čipsetu na PCB desky ROG Crosshair VIII

 

ROG Strix X570-I Gaming: schovaný chladič

Druhá deska ROG Strix X570-I Gaming už je zcela standardního formátu Mini-ITX, ale její konstrukce je podobně komplikovaná, ne-li víc. Zde Asus umístil čipset X570 konvenčně mezi socket AM4 a pozici pro grafiku. Ovšem celé je to hodně zkomplikováno tím, že na stejné místo je uložen i slot M.2. Jak můžete vidět na rozloženém schématu, na čipsetu se nejprve nachází hliníkový pasiv s docela hezkým vysokým žebrováním (to by se na ostatních deskách s X570 pěkně vyjímalo, ale bohužel mu asi brání povinnost podporovat dlouhé grafické karty, jež nechávají pro chladič jen nízký prostor). Po straně tohoto pasivu se pak nachází ventilátor, který do něj vhání vzduch. Asus bohužel u těchto desek neuvádí, že by uměly polopasivní režim, ale větráky by alespoň měly být regulovatelné.

Asus ROG Strix X570-I Gaming

Nad tento chladič čipsetu ovšem Asus vynesl dceřinné PCB se slotem M.2. SSD se tak osazuje do něj a čipset i s chladičem je schován pod ním, proto není na fotkách vidět. To je z pohledu airflow dost zvláštní, nicméně ventilátor by měl dovnitř sát vzduch a zajišťovat proudění. Překrytí by také snad mohlo trošku utlumit jeho hluk ložiska (snad nezpůsobí naopak hluk aerodynamický). Na této nadzemní pozici pro SSD je pak také kovový kryt/pasiv pro SSD.

Schéma ukazující konstrukci chladičů a slotu M.2 na desce Asus ROG Strix X570-I Gaming

Napájecí kaskáda obsahuje u této desky osm fází pro CPU (také TDA21472), které mají stejnou polohu jako u Impacut, ale tentokrát jsou chlazené samostatně. Jejich hliníkový pasiv vybíhá nad zadní porty a v jeho prostředku je zde osazený opět jeden axiální ventilátor a nakonec je vše ještě překrytováno ozdobnou mřížkou. Toto krytí pak přechází v chladič slotu M.2, takže tato zástavba pak vytváří na desce tvar do „L“.

Zde je vidět, jak jsou části naskládány na sobě

Přítomnost ventilátorů bude samozřejmě kontroverzní, ale tato řešení jsou zajímavá tím, jak se staví k notoricky známému problému s rozložením komponentů na dražších avíce vybavených Mini-ITX deskách. U Strixu by také možná mohla být možnost pasivního moddingu. Pokud byste totiž oželeli pozici pro M.2 SSD, mělo by být možné tuto část odmontovat a odhalit tak pasiv čipsetu. Odšroubováním krytu chladiče VRM by se zase mohlo jeho hliníkový pasiv odhalit průvanu a možná by také bylo možné ventilátor odmontovat. Pro chlazení všeho by pak možná mohl stačit velký top-flow chladič procesoru, generující airflow na odhalené pasivy.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Máme informace k AMD Zen 3: růst IPC o 15 %, 4,9 GHz, 8 jader v CCX

Na konci tohoto roku by měly vyjít procesory Ryzen 4000 „Vermeer“ už s jádry Zen 3. Z AMD zatím vyteklo málo informací o těchto procesorech, ale teď unikly nepřímo nějaké údaje o výkonu architektury Zen 3, z kterých si můžeme něco dát dohromady. Jejich původ je u výrobců serverů, takže se primárně týkají procesorů Epyc, ale říkají nám něco i obecně o jádrech Zen 3 a následujícím Zenu 4 v normálních CPU Ryzen. Celý článok „Máme informace k AMD Zen 3: růst IPC o 15 %, 4,9 GHz, 8 jader v CCX“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

AMD uvádí levný čipset A520. Podporuje Zen 3, ale ne OC a PCIe 4.0

Nová generace čipsetů řady 500 pro Ryzeny existovala dlouho jenom v highendu (X570). Desky B550 pomohly, ale jsou o dost dražší než levné modely B450. Toto teď přichází řešit nová levná platforma A520, která staví na stejném základě jako B550. Přichází ale o některé podstatné věci – PCI Express 4.0 a možnost přetaktování CPU. Pokud vám ale jde o kompatibilitu s budoucími procesory Ryzen, je proti B450 lepší volba. Celý článok „AMD uvádí levný čipset A520. Podporuje Zen 3, ale ne OC a PCIe 4.0“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Unikly mATX a ITX desky ASRock platformy AMD A520, vydání brzo

Na začátku léta vyšla konečně po dlouhých průtazích platforma AMD B550 pro Ryzeny 3000 (a 4000…). Bohužel jsou ale tyto desky o dost dražší než starší B450. To by ale zdá se mohl vyřešit čipset A520. Tyto desky zdá se brzo vyjdou a přinesou levnou alternativu B450 přichystanou na nová CPU. Teď už máme fotky prvních dvou mATX a Mini-ITX desek ASRocku a vypadá to, že by platforma A520 mohla být hodně slušná. Celý článok „Unikly mATX a ITX desky ASRock platformy AMD A520, vydání brzo“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *