Asus ROG Maximus Z690 Hero: Elitná doska s extrémnym VRM

Ako to vyzerá v BIOSe

Drahá, ale eventuálne aj veľmi efektívna základná doska. Vysoká obstarávajúca cena Maximus Z690 Hero sa tak po odladení môže postupne vracať na nižších prevádzkových nákladoch. V prvom rade sa však jedná o poriadnu oporu pre najvýkonnejšie procesory, ktoré je možné bezpečne pretaktovať i za hranicu možností najvýkonnejších chladičov. Tým, ktorým sloty M.2 v obvyklých počtoch nestačia, sa k doske dodáva rozširujúca karta na ďalšie SSD.

Ako to vyzerá v BIOSe

Úvodná obrazovka (EZ Mode) BIOSu obsahuje všetky kľúčové informačné ukazovatele. Či už sa jedná o detegovaný hardvér (CPU, RAM, SSD/HDD alebo ventilátory), nastavenie profilov (XMP, ale aj tých ventilátorových v rámci Q-Fanu) alebo ladenie teplôt a CPU a kontrolného bodu na základnej doske. V rámci rýchlej navigácie je potom hneď z tohto prostredia možné spravovať osvetlenie, (de)aktivovať ReSizable BAR alebo v prehnať MemTestom pamäte.

Za podrobnosťami o zostave nad rámec týchto základných, je treba prejsť do „pokročilého režimu“. Ak však do BIOSu prichádzate iba z dôvodu jeho aktualizácie, tak aplikáciu EZ Flash 3 musíte hľadať na karte s nástrojmi. Možno by nebolo zlé tlačidlo na ňu vytiahnuť aj do prostredia zjednodušeného režimu, ako to niektorí výrobcovia majú, ale isteže – všetko tam pri súčasnom zachovaní prehľadnosti byť nemôže.

   

Ladenie hardvéru je tradične na karte „Extreme Tweaker“. Ovplyvniť môžete tak správanie sa procesorového násobiča v záťaži AVX ako i upraviť nastavenia Thermal Velocity Boostu. Frekvenčná správa AVX2 ako na jednej z mála dosiek neznižuje offset a all-core boost sa tak drží na maximálnych hodnotách aj pre Core i9-12900K (t.j. 4,9 GHz). Takto robustná doska, samozrejme, vyšší nápor (vyššiu záťaž) zvládne. Negatívny offset býva u dosiek nastavovaný najmä s ohľadom na slabšie VRM alebo na obmedzené možnosti chladičov CPU. V prípade, že by ste mali slabší/tichší chladič, tak môžete negatívny ofset znížiť manuálne. Asus však predpokladá, že majiteľ takejto dosky bude vlastniť aj adekvátny chladič s vysokým TDP.

   

V sekcii ladenia je tradične možné si prispôsobiť aj krátkodobý a dlhodobý limit napájania. My pre všetky dosky a rovnako aj pre túto na účely testovania limity napájania ručne odstraňujeme, ale potom ich rovnakým spôsobom pre vybrané testy aj presne nastavujeme podľa odporúčaní Intelu.

Do podrobnejších nastavení napájacej kaskády (karta DIGI+ VRM) však už nezasahujeme a zachovávame doskám akúsi „pôvodnú identitu“ s východiskovým profilom správania. Vy sa s tým ale pre dosiahnutie najlepších výsledkov pohrať môžete. Alebo pokiaľ ide v prvom rade o výkon, tak je tu aj jednoduchšia možnosť – zrušiť všetky limity cez MCE (MultiCore Enhancement) a vynútiť all-core boost podľa frekvencie ST boostu. Aby to dávalo zmysel, tak to samozrejme musíte byť schopní uchladiť.

   

Snímače na monitorovanie zahrievania sú obsiahnuté aj v rámci VRM, takže teplotne máte dosku pod kontrolou. Podrobné sú aj možnosti nastavenia ventilátorov, hoci k nim už nejaké výhrady máme.

   
   

Rozhranie Q-Fanu je na pokročilej úrovni, ktorá umožňuje prispôsobenie krivky PWM pre všetky 4-pinové konektory na ventilátory a pumpy kvapalinových chladičov. Okrem vytvorenia si manuálneho priebehu krivky podľa individuálnych potrieb sú tu aj pekné prednastavené profily od tichého (s nízkou intenzitou PWM), cez štandardný, turbo až po maximálnu rýchlosť, ktorá zodpovedá 100 % PWM/12 V DC regulácie.

Z nejakého dôvodu však Asus zjavne odstránil možnosť priradiť si profil k inému teplotnému snímaču (ako je napríklad ten pre VRM) ako je CPU. Kedysi prepínať medzi zdrojmi boli, teraz túto voľbu na doskách Asus nenachádzame.

   

Ohľadne toho, prečo to tak je, budeme výrobcu konfrontovať. Pri TUF Gaming B660 Plus WiFi D4 sa to dalo ešte and tým mávnuť rukou – „lacná“ doska, ale na Z690 Hero takéto obmedzenie pôsobí už dosť neprimerane zvyšku.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Ľubo, stačil jsem si všimnout, že došlo k záměně termovizních obrázků s/bez limitu napájení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *