Asus ROG Maximus Z690 Hero: Elitná doska s extrémnym VRM

Záver

Drahá, ale eventuálne aj veľmi efektívna základná doska. Vysoká obstarávajúca cena Maximus Z690 Hero sa tak po odladení môže postupne vracať na nižších prevádzkových nákladoch. V prvom rade sa však jedná o poriadnu oporu pre najvýkonnejšie procesory, ktoré je možné bezpečne pretaktovať i za hranicu možností najvýkonnejších chladičov. Tým, ktorým sloty M.2 v obvyklých počtoch nestačia, sa k doske dodáva rozširujúca karta na ďalšie SSD.

Záver

Pri vynášaní verdiktu nad doskou Maximus Z690 Hero začneme otázkou, ktorá bude medzi používateľmi asi dosť častá. A síce, prečo zaplatiť dvojnásobnú cenu oproti tomu, čo stojí napríklad MSI MAG Z690 Tomahawk WiFi. Tá najvýkonnejšiu Core i9 takisto s prehľadom zvládne. Odhliadnuc od toho, že má (oproti vyššie spomínanej doske MSI) navyše grafický displej, za ktorý si takisto platíte, tak sú tu aj nejaké funkčné dôvody, prečo Maximus Z690 Hero môže byť atraktívnejšia voľba.

Hlavný dôvod spočíva v lepšej pripravenosti na vyšší výkon. To znamená, že aj v horších podmienkach (povedzme s vyššou teplotou okolia) zvládne výkonnejší procesor. Typicky po nadštandardnom pretaktovaní (napríklad i cez MCE). Inými slovami tam, kde sa bude doska so slabším VRM trápiť, má Maximus Z690 Hero ešte rezervu. MSI pri Z690 Tomahawk s Core i9-12900K preventívne nastavuje pre AVX záťaž offset násobiča na -2 a v týchto situáciách je procesor v Z690 Hero o 200 MHz rýchlejší.

Vďaka robustnejšej napájacej kaskáde môže byť potenciálne vyššia aj efektivita celého systému, hoci to z meraní spotreby na prvý pohľad nevyzerá – taká B660 Aorus Master DDR4 má na procesorovej časti pri porovnateľnom výkone o 16 % (24 W) nižšiu spotrebu. Prečo? Dôvod je pomerne jednoduchý. Zatiaľ čo Gigabyte tlačí správu napájania s ohľadom na čo najnižšie zahrievanie VRM (a to aj na úkor stability), tak Asus má pre dosiahnutie čo najvyššej stability agresívnejšie napájanie. Kaskáda je ale efektívnejšia. Poukazuje na to napríklad už i len výrazný rozdiel zahrievania napäťových regulátorov.

Napriek vyššej spotrebe na Z690 Hero, o čom už bola reč, je priemerná povrchová teplota napäťových regulátorov o 15 °C nižšia. A to je len plastové puzdro, rozdiel najteplejších miest samotných tranzistorov (MOSFETov) bude ešte výraznejší. A hoci teda východiskové nastavenia Z690 Hero netlačia na to, aby bol chod čo najefektívnejší, v prípade potreby si to môžete týmto smerom i sami upraviť manuálnym ladením. Pre nižšiu záťaž, typicky hernú, to však potrebné nebude. V takomto prostredí je efektivita veľmi vysoká, najvyššia, aj z pohľadu celého systému, teda aj so započítaním odberu zariadení napájaných cez konektor ATX.

Obrovský nárast ceny oproti MSI MAG Z690 Tomahawk WiFi vzhľadom na rozdiel vo vlastnostiach je naozaj vysoký. Pri porovnávaní cien však treba pohladovať aj ostatnú výbavu na čele s rozširujúcou kartou ROG Hyper na ďalšie SSD M.2 alebo bohatšiu výbavu externých konektorov, medzi ktorými svietia najmä Thunderbolt 4. A potom je tu aj predsa len o trochu lepšia podpora pamätí, celkovo širšie možnosti ladenia, fyzické tlačidlá priamo na doske a veľa rôznych detailov, ktorými nebudeme zahlcovať záverečné hodnotenie (niektoré z nich už odzneli v prvých dvoch kapitolách článku). Za nemožnosť priradiť k PWM krivkám ventilátorov rôzne teplotné zdroje musíme ale Asus napomenúť – toto je základná funkcia aj lacných dosiek a na Z690 Hero nemôže chýbať. Ale chýba.

Výkonnostné testy sa oproti iným doskám nijako nevymykali. Existujú testy, kde sú so Z690 Hero dosahované najvyššie (z hier napríklad v F1 2020 či v Metro Exodus), ale náskok nad druhou „najrýchlejšou“ doskou je obvykle menší ako 1 %. Tieto merania realizujeme prakticky iba preto, aby sme odhalili možné anomálie s výraznými poklesmi výkonu, ktorých býva veľmi málo. V prípade Z690 Hero sme nenarazili vôbec na nič a keď pozorujete niekde vyšší výkon ako u iných dosiek, tak je daný obvykle vyššou priepustnosťou pamätí DDR5 (veľa dosiek je testovaných s pamäťami DDR4) alebo pre vyššie (netlmené) frekvencie v záťaži, ktorá používa inštrukcie AVX2. To je napríklad aj prípad transkódovania videa (x265) v HandBrake. Ale aj tak je ten profit z toho úplne zanedbateľný (+1 %). Zaujímavé ale je, že existuje zopár scenárov, kde sa oproti lacnejším doskám príliš nedarí konfigurácii s lacnejším procesorom. Core i5-12400 v Z690 Hero na Biostar B660GTA (alebo na inú dosku s najlepším výsledkom v danom teste) niekedy stráca až do 5 %. Prečo k tomu dochádza si neskôr rozoberieme v samostatnom článku.

Pre najvýkonnejšie procesory, pre ktoré je táto trieda dosiek, je Maximus Z690 Hero jedna z technicky najlepších možností. Isteže, cena mohla byť nižšia a oproti výrazne lacnejším (a nie o toľko „horším“) doskám sa ťažko obhajuje. Ak ale niečo pri udeľovaní ocenenia „Top-notch“ nezohľadňujeme, tak je to práve cena.


Testovacie hry máme z Jamy levovej

Špeciálna vďaka patrí aj firmám Blackmagic Design (za licenciu k DaVinci Resolve Studio) a Topaz Labs (za licencie k aplikáciám DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI)


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?

Asus má medzi grafickými kartami RTX 4060 Ti multifunkčné vyhotovenia so slotom M.2 pre SSD NVMe. Tie na rozdiel od iných modelov nemrhajú tak výrazne potenciálom rozhrania PCI Express ×16. Na posúdenie tohto návrhu sa teraz náramne hodia čiastkové výsledky z testov základných dosiek. Tie výsledky, ktoré odkazujú na rýchlosti slotov M.2 a efektivitu chladičov SSD. V oboch disciplínach totiž súťaží aj Asus Dual RTX 4060 Ti SSD. Celý článok „Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?“ »

 •  
 •  
 •  

Novinka, ktorú by ste nemali počuť – Asus RTX 4080 Super Noctua

Najnovšiu spoločnú grafickú kartu Asusu a Noctuy sa tentokrát podarilo uviesť skôr ako kedykoľvek predtým. Asus RTX 4080 Super Noctua Edition vychádza súbežne s ostatnými modelmi. Noctua svoj chladič evidentne už k spokojnosti optimalizovala na staršom variante RTX 4080 a situácia na RTX 4080 Super sa nezmenila natoľko, aby bol potrebný zásah do konštrukcie. Všetko je pripravené na produkciu. Celý článok „Novinka, ktorú by ste nemali počuť – Asus RTX 4080 Super Noctua“ »

 •  
 •  
 •  

GeForce RTX 4070 Ti Super od Asusu: 9 modelů, 3 různé chladiče

V rámci recenzí grafik vycházejících teď v rámci „Super“ refreshe karet GeForce RTX 4000 jsme tu už měli kartu přímo v návrhu Nvidie, kartu MSI a ještě bude i Gigabyte. Nedostala se do toho karta od třetího velkého výrobce Asusu, tak se místo toho podíváme na modely, které tato značka bude nabízet od modelu GeForce RTX 4070 Ti Super. Je jich totiž docela dost, včetně modelů, které místo 16pinu mají speciální napájení BTF přes desku. Celý článok „GeForce RTX 4070 Ti Super od Asusu: 9 modelů, 3 různé chladiče“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. Ľubo, stačil jsem si všimnout, že došlo k záměně termovizních obrázků s/bez limitu napájení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *