MSI MAG Z690 Tomahawk WiFi: Podpora DDR5, OC a slušné VRM

MSI MAG Z690 Tomahawk WiFi v detailoch

Na prvý pohľad rovnaká doska ako minule testovaná Z690 Tomahawk WiFi DDR4 s jediným rozdielom v tom, že podporuje novší štandard pamätí DDR5. Tak sa profiluje Z690 Tomahawk WiFi, zdanie však klame. Z podrobného rozboru vychádza, že tých odlišností tu zopár je, a to aj z radu konštrukčných. To, či k lepšiemu alebo horšiemu sa tradične dozviete exkluzívne z našich meraní.

Dôležitá vsuvka na úvod

Tento test neslúži ako plnohodnotné porovnanie pamätí DDR4 s DDR5, hoci sa tak môže javiť. Zatiaľ čo Z690 Tomahawk WiFi DDR4 funguje s testovacími modulmi ešte v režime Gear 1, tak Z690 Tomahawk WiFi (teda variant s podporou pamätí DDR5) používa natívne pre vyššie frekvencie deličku (Gear 2), takisto ako drvivá väčšina dosiek v kombinácii s vysokorýchlostnými pamäťami. To vrátane Tomahawk WiFi DDR4, pokiaľ máte napríklad 4400 MHz moduly.

S deličkou 1:2 (Gear 2) má pamäťový radič polovičnú frekvenciu, ale to ešte neznamená, že s Gear 1 (1:1) sú garantované lepšie výsledky. Preto Gear 2 doskám ani „nevyhovárame“ a v tomto smere továrenské nastavenia neupravujeme. Aké sú výkonnostné rozdiely medzi pamäťami DDR4 a DDR5 pri rovnakej frekvencii radiča, sa dozviete v pripravovanom teste, ktorý zameriavame konkrétne na túto problematiku. Ale teraz už k Z690 Tomahawk WiFi.

MSI túto základnú dosku predáva za o zhruba 20 eur/490 Kč vyššiu cenu ako variant s Z690 Tomahawk s DDR4, ale pre výrazne drahšie pamäte DDR5 je už ten rozdiel v cene z pohľadu kompletnej PC zostavy pomerne veľký. Niekto to tak dramaticky vidieť ale nemusí a príplatok môže mať opodstatnenie napríklad už i len z pohľadu dlhšej morálnej životnosti pamätí DDR5 a i dosky samotnej. Platforma LGA 1700 (a veríme, že i podpora nadchádzajúcich procesorov súčasnými čipsetmi) tu s nami nejaký čas pobudne.


MSI MAG Z690 Tomahawk WiFi

Ako už viete, MSI má dve dosky Tomahawk s čipsetom Intel Z690. V označení variantu s podporou pamätí typu DDR5 chýba akákoľvek príslušnosť k novšiemu štandardu. Takto, prívlastkom (DDR4) je odlíšení iba variant pre pamäte DDR4. Celé označenie dosky s podporou DDR5 je skrátka „MSI MAG Z690 Tomahawk WiFi“. Absencia označenia „DDR5“ je aj jediný rozdiel, podľa ktorého viete rýchlo odlíšiť kartónové škatule. To v rámci kompletnosti nesie síce aj podrobnejšie špecifikácie, ale to až malým písmom na zadnej strane grafiky balenia.

Rozmery dosky zodpovedajú štandardu ATX (304 × 244 mm) a PCB sa od tradičných odlišuje iba malým výrezom z pravej časti. V článku z Z690 Tomahawk DDR4 sme písali, že ide o neužitočnú dekoráciu, ale toto tvrdenie beriem späť. Prakticky význam je, samozrejme, v eventuálne pohodlnejšom privádzaní káblov ku konektorom SATA. Tie síce takto z čelného pohľadu nevidno, ale sú schované pod chladičom čipsetu. Výrez v skrinkách otvorí viac priestoru pre prácu s pripojením dátového kábla. V niektorých prípadoch to bude ale za tú cenu, že nebudete môcť použiť lomený typ konektora pre kolíziu s vytŕčajúcim plechom podnosu základnej dosky.

   

Konektorov SATA je k dispozícii až šesť a žiadny nemá zdieľanú linku PCIe s konektormi M.2. Takže je možné celkovo pripojiť až desať interných úložísk. Šesť palcových a štyri M.2 (z toho jedno SSD môžu mať na dĺžku nadštandardných 110 mm). Tri sloty M.2 majú podporu PCIe 4.0 ×4, jedno má už polovičnú rýchlosť (PCIe 3.0), ale stále je k južnému mostíku pripojené štyrmi linkami PCIe. O nepohodlnej montáži SSD M.2 do niektorých pozícií (pretože sa samotné SSD istia až skrutkou v chladiči SSD) už viete z predošlého testu Z690 Tomahawk DDR4. V týchto veciach sú oba dosky Tomahawk s LGA 1700 rovnaké.

Rozdiel variantu DDR5 je však v použitých napäťových regulátoroch. Ich výrobcom je síce stále Monolithic Power, ale namiesto MP2128 sú už osadené MP2118, ku ktorým sa nám nepodarilo nájsť ani technickú dokumentáciu. To, ktorá z napájacích kaskád je kvalitatívne efektívnejšia, sa v našich testoch ukazuje úplne jednoznačne. Ale zatiaľ vás teda ešte necháme v napätí. Každopádne ovládač VRM (MP2120) aj počet fáz (18, z toho 16 VCore) je rovnaký ako u variantu s podporou pamäťových modulov DDR4.

Chladiče VRM sú dva hliníkové bloky s celkovou hmotnosťou 425 gramov. Vyzdvihnúť treba aj snahy o dosiahnutie čo najčlenitejšieho povrchu, aj keď určite by to išlo aj lepšie (vo výsledku s väčšou plochou), ale aj tak majú chladiče s ohľadom na potreby napájacej kaskády dostatočnú kapacitu aj s rezervou do menej priaznivých podmienok, či už vplyvom vyššej teploty okolia (typicky v lete) alebo slabším systémovým chladením.

   

Základná doska fyzicky neobsahuje žiadne prvky RGB LED, ale konektorov na pripojenie svietiaceho príslušenstva (typicky ventilátorov) už má dosť. Tri zo štyroch sú digitálne (3-pinové s napätím 5 V), jeden je pre spätnú kompatibilitu analógový 12-voltový 4-pin.

Slušná je i výbava externých konektorov. Porty USB sú nadštandardne rýchle. Tri podporujú štandard 3.2 gen. 2 (10 Gb/s) a USB typu C dokonca 3.2 gen. 2×2. Toto 20-gigabitové rozhranie býva na doskách Z690 nepísaným pravidlom a výrobcovia ho z južného mostíka na zadný panel radi vyťahujú.

MSI nešetrí ani na videovýstupoch a tak HDMI (2.1) ako aj DisplayPort (1.4) sú v najnovších štandardoch. Na niektorých doskách, kde výrobca nepredpokladá využívanie iGPU, sa v tomto smere zvykne šetriť, ale dosky MSI MAG Z690 Tomahawk WiFi sa to netýka. Oproti B660 Tomahawk WiFi či menším doskám Mortar má táto aj tlačidlo na aktualizáciu BIOSu s vyznačeného portu USB, a to aj bez procesora, čo sa môže neskôr (po vydaní generácie Raptor Lake) hodiť.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

  •  
  •  
  •  

MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s

Prakticky všechna SSD s rozhraním PCIe 5.0 ×4 jsou teď založená na řadiči Phison E26 (i když vyhlížíme alternativy). Většina jich ještě úplně nevyčerpává potenciál tohoto rozhraní, ale letos přišla aktualizace označená Max14um. A právě s tou teď MSI uvádí SSD, které bude jedním z nejrychlejších (pokud ne nejrychlejším) NVMe modulem na trhu – MSI Spatium M580 Frozr, které má svištět rychlostí až 14,6 GB/s. I chladič bude mít jeden z největších. Celý článok „MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s“ »

  •  
  •  
  •  

Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS

Grafická karta GeForce RTX 4070 Ti Super Ventus 3X vyšla s BIOSom, s ktorým v MSI (a ani v Nvidii) neboli spokojní. Po jeho druhej revízii existuje aj tretia revízia BIOSu, posledná. Tá zvyšuje limit napájania, ktoré umožňujú dosahovanie vyšších frekvencií GPU. Ide to ale trochu na úkor energetickej efektivity. Aktualizovať, neaktualizovať? To si už musí rozhodnúť každý sám, pokiaľ bude možnosť. Celý článok „Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *