MSI MAG Z690 Tomahawk WiFi: Podpora DDR5, OC a slušné VRM

MSI MAG Z690 Tomahawk WiFi v detailoch

Na prvý pohľad rovnaká doska ako minule testovaná Z690 Tomahawk WiFi DDR4 s jediným rozdielom v tom, že podporuje novší štandard pamätí DDR5. Tak sa profiluje Z690 Tomahawk WiFi, zdanie však klame. Z podrobného rozboru vychádza, že tých odlišností tu zopár je, a to aj z radu konštrukčných. To, či k lepšiemu alebo horšiemu sa tradične dozviete exkluzívne z našich meraní.

Dôležitá vsuvka na úvod

Tento test neslúži ako plnohodnotné porovnanie pamätí DDR4 s DDR5, hoci sa tak môže javiť. Zatiaľ čo Z690 Tomahawk WiFi DDR4 funguje s testovacími modulmi ešte v režime Gear 1, tak Z690 Tomahawk WiFi (teda variant s podporou pamätí DDR5) používa natívne pre vyššie frekvencie deličku (Gear 2), takisto ako drvivá väčšina dosiek v kombinácii s vysokorýchlostnými pamäťami. To vrátane Tomahawk WiFi DDR4, pokiaľ máte napríklad 4400 MHz moduly.

S deličkou 1:2 (Gear 2) má pamäťový radič polovičnú frekvenciu, ale to ešte neznamená, že s Gear 1 (1:1) sú garantované lepšie výsledky. Preto Gear 2 doskám ani „nevyhovárame“ a v tomto smere továrenské nastavenia neupravujeme. Aké sú výkonnostné rozdiely medzi pamäťami DDR4 a DDR5 pri rovnakej frekvencii radiča, sa dozviete v pripravovanom teste, ktorý zameriavame konkrétne na túto problematiku. Ale teraz už k Z690 Tomahawk WiFi.

MSI túto základnú dosku predáva za o zhruba 20 eur/490 Kč vyššiu cenu ako variant s Z690 Tomahawk s DDR4, ale pre výrazne drahšie pamäte DDR5 je už ten rozdiel v cene z pohľadu kompletnej PC zostavy pomerne veľký. Niekto to tak dramaticky vidieť ale nemusí a príplatok môže mať opodstatnenie napríklad už i len z pohľadu dlhšej morálnej životnosti pamätí DDR5 a i dosky samotnej. Platforma LGA 1700 (a veríme, že i podpora nadchádzajúcich procesorov súčasnými čipsetmi) tu s nami nejaký čas pobudne.


MSI MAG Z690 Tomahawk WiFi

Ako už viete, MSI má dve dosky Tomahawk s čipsetom Intel Z690. V označení variantu s podporou pamätí typu DDR5 chýba akákoľvek príslušnosť k novšiemu štandardu. Takto, prívlastkom (DDR4) je odlíšení iba variant pre pamäte DDR4. Celé označenie dosky s podporou DDR5 je skrátka „MSI MAG Z690 Tomahawk WiFi“. Absencia označenia „DDR5“ je aj jediný rozdiel, podľa ktorého viete rýchlo odlíšiť kartónové škatule. To v rámci kompletnosti nesie síce aj podrobnejšie špecifikácie, ale to až malým písmom na zadnej strane grafiky balenia.

Rozmery dosky zodpovedajú štandardu ATX (304 × 244 mm) a PCB sa od tradičných odlišuje iba malým výrezom z pravej časti. V článku z Z690 Tomahawk DDR4 sme písali, že ide o neužitočnú dekoráciu, ale toto tvrdenie beriem späť. Prakticky význam je, samozrejme, v eventuálne pohodlnejšom privádzaní káblov ku konektorom SATA. Tie síce takto z čelného pohľadu nevidno, ale sú schované pod chladičom čipsetu. Výrez v skrinkách otvorí viac priestoru pre prácu s pripojením dátového kábla. V niektorých prípadoch to bude ale za tú cenu, že nebudete môcť použiť lomený typ konektora pre kolíziu s vytŕčajúcim plechom podnosu základnej dosky.

   

Konektorov SATA je k dispozícii až šesť a žiadny nemá zdieľanú linku PCIe s konektormi M.2. Takže je možné celkovo pripojiť až desať interných úložísk. Šesť palcových a štyri M.2 (z toho jedno SSD môžu mať na dĺžku nadštandardných 110 mm). Tri sloty M.2 majú podporu PCIe 4.0 ×4, jedno má už polovičnú rýchlosť (PCIe 3.0), ale stále je k južnému mostíku pripojené štyrmi linkami PCIe. O nepohodlnej montáži SSD M.2 do niektorých pozícií (pretože sa samotné SSD istia až skrutkou v chladiči SSD) už viete z predošlého testu Z690 Tomahawk DDR4. V týchto veciach sú oba dosky Tomahawk s LGA 1700 rovnaké.

Rozdiel variantu DDR5 je však v použitých napäťových regulátoroch. Ich výrobcom je síce stále Monolithic Power, ale namiesto MP2128 sú už osadené MP2118, ku ktorým sa nám nepodarilo nájsť ani technickú dokumentáciu. To, ktorá z napájacích kaskád je kvalitatívne efektívnejšia, sa v našich testoch ukazuje úplne jednoznačne. Ale zatiaľ vás teda ešte necháme v napätí. Každopádne ovládač VRM (MP2120) aj počet fáz (18, z toho 16 VCore) je rovnaký ako u variantu s podporou pamäťových modulov DDR4.

Chladiče VRM sú dva hliníkové bloky s celkovou hmotnosťou 425 gramov. Vyzdvihnúť treba aj snahy o dosiahnutie čo najčlenitejšieho povrchu, aj keď určite by to išlo aj lepšie (vo výsledku s väčšou plochou), ale aj tak majú chladiče s ohľadom na potreby napájacej kaskády dostatočnú kapacitu aj s rezervou do menej priaznivých podmienok, či už vplyvom vyššej teploty okolia (typicky v lete) alebo slabším systémovým chladením.

   

Základná doska fyzicky neobsahuje žiadne prvky RGB LED, ale konektorov na pripojenie svietiaceho príslušenstva (typicky ventilátorov) už má dosť. Tri zo štyroch sú digitálne (3-pinové s napätím 5 V), jeden je pre spätnú kompatibilitu analógový 12-voltový 4-pin.

Slušná je i výbava externých konektorov. Porty USB sú nadštandardne rýchle. Tri podporujú štandard 3.2 gen. 2 (10 Gb/s) a USB typu C dokonca 3.2 gen. 2×2. Toto 20-gigabitové rozhranie býva na doskách Z690 nepísaným pravidlom a výrobcovia ho z južného mostíka na zadný panel radi vyťahujú.

MSI nešetrí ani na videovýstupoch a tak HDMI (2.1) ako aj DisplayPort (1.4) sú v najnovších štandardoch. Na niektorých doskách, kde výrobca nepredpokladá využívanie iGPU, sa v tomto smere zvykne šetriť, ale dosky MSI MAG Z690 Tomahawk WiFi sa to netýka. Oproti B660 Tomahawk WiFi či menším doskám Mortar má táto aj tlačidlo na aktualizáciu BIOSu s vyznačeného portu USB, a to aj bez procesora, čo sa môže neskôr (po vydaní generácie Raptor Lake) hodiť.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Levný BCLK OC Alder Lake: konečně i na B660 desce pro paměť DDR4

Intel u procesorů tradičně omezuje přetaktování jen na dražší odemčené modely označené K, ale občas se z toho objeví výjimka. U zamčených 65W procesorů Alder Lake se výrobcům desek povedlo zprovoznit přetaktování pomocí BCLK, které dokáže slušně zrychlit modely jako Core i5-12400F. Problém ale byl, že to šlo jen na drahých deskách. Vypadá to ale, že na trh konečně míří nějaké, kde by se to mohlo vyplatit – MSI má model pro paměti DDR4. Celý článok „Levný BCLK OC Alder Lake: konečně i na B660 desce pro paměť DDR4“ »

 •  
 •  
 •  

Ryzen 7000, čipset AMD X670/X670E a první AM5 desky vyfocené

Tento týden firma AMD představila na Computexu novou generaci desktopových procesorů Ryzen 7000 a jejich platformu AM5. Spolu s tím se objevily také první desky pro tuto platformu, která s sebou přinese paměti DDR5, PCIe Express 5.0 a dost nezvyklé nové čipsety. Máme fotografie desek, které výrobci představili, ale objevily se i fotky reálných vzorků procesorů a čipsetu X670E potvrzující, že je složen ze dvou čipů zapojených za sebe. Celý článok „Ryzen 7000, čipset AMD X670/X670E a první AM5 desky vyfocené“ »

 •  
 •  
 •  

Lepšia než na papieri. „Lacná“ OC doska MSI Pro Z690-A DDR4

Druhá najlacnejšia doska MSI s čipsetom Intel Z690 stojí v porovnaní s Tomahawk DDR4 z vyššieho radu výrazne menej. Rozdiel vo výbave je pritom malý. A možno až príliš malý, keďže špecifikácie umelo degradujú niektoré súčiastky. Napájacia kaskáda má síce nižšiu efektivitu a aj chladiče sú skromnejšie, no ušetrených zhruba 80 eur predstavuje takmer doplatok z Core i5-12600K na Core i7-12700K(F). Celý článok „Lepšia než na papieri. „Lacná“ OC doska MSI Pro Z690-A DDR4“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *