Ako to vyzerá v BIOSe
Na prvý pohľad rovnaká doska ako minule testovaná Z690 Tomahawk WiFi DDR4 s jediným rozdielom v tom, že podporuje novší štandard pamätí DDR5. Tak sa profiluje Z690 Tomahawk WiFi, zdanie však klame. Z podrobného rozboru vychádza, že tých odlišností tu zopár je, a to aj z radu konštrukčných. To, či k lepšiemu alebo horšiemu sa tradične dozviete exkluzívne z našich meraní.
Ako to vyzerá v BIOSe
Schéma usporiadania prvkov zjednodušeného režimu je (EZ Mode) je prehľadná. A nie je to na úkor možností. Tých je tu naozaj dosť a nič z toho, čo by mohol bežný používateľ hľadať, nechýba.
Grafické rozhranie je pekne rozdelené na sekcie podľa obsahu. Informačne bohatšie položky (CPU, Memory, Storage, Fan Info a Help) majú karty sústredené po ľavej strane. Z monitoringu ventilátorov (Fan Info) potom môžete jednoducho prejsť aj do nastavení pokročilejšieho režimu (Hardware Monitor), ktorému sa budeme podrobnejšie venovať v závere tejto kapitoly. Funkcie, ktoré sú buď zapnuté alebo vypnuté, majú svoje tlačidlá (prepínače) sústredené v spodnej časti. Profil pamätí či Game Boost, naopak nastavujete zvrchu.
Do pokročilého režimu sa presuniete cez kláves F7. Jeho obrazovka je rozdelená do dvoch radov dlaždíc. Zľava sú to dlaždice, Settings, OC a M-Flash a sprava OC profile, Hardware Monitor a Beta Runner.
Pokiaľ chcete niektoré z nainštalovaných SSD naformátovať, nástroj na to (Secure Erase+) je v karte nastavení. Okrem iného tu môžete spravovať aj bezpečnostné nastavenia, TPM či Secure Boot.
Správa výkonnostných vecí okolo procesora je už prirodzene pod kartou „OC“. Pre rýchle nastavenia napájacích limitov má MSI tri prednastavené profily. Ich obsah sa s ohľadom na použitý procesor líši.
S procesormi s otvoreným násobičom má ale profil „Water Cooler“ naplno odomknuté tak PL1 ako i PL2 (symbolicky stanovené číslom 4096 W). O výkon neprídete ale ani po voľbe profilu PL1 na 288 W, ktoré neobmedzujú ani Core i9-12900K. Najväčšie rozdiely v závislosti od nainštalovaného procesora sú v rámci profilu „Boxed Cooler“, ktorý je pre Core i5 s uzamknutým násobičom rešpektuje Intelom odporúčanú hodnotu PL1 pre dlhodobú záťaž – 65 W (TDP).
V sekcii s ovládaním správania sa procesora v záťaži s inštrukciami AVX si môžete ručne upraviť negatívnu úroveň offsetu. Frekvencie all-core boostu budú síce o trochu nižšie, než dosahuje procesor napríklad v hrách, ale odmenou za to má byť nižšia spotreba a lepšia efektivita. Dosah na výkon je typicky pomerne malý, pretože s inštrukcia mi AVX je obvykle spojená viacvláknová záťaž, v ktorej zase až tak nezáleží na tom, či sú frekvencie jadier o 100 MHz vyššie alebo nižšie. Na strojovom čase sa to príliš neprejaví.
Naopak navýšiť násobič nad štandarndý all-core boost všetký P a E jadráje možné voľbou „Game Boostu“. Výkon v hrách sa tak môže zvýšiť, ale tento zisk bude vždy neúmerný nárastu spotreby. Aj vo Full HD s najvýkonnejšími grafickými kartami, keď bude nárast najvyšší, tak snímková frekvencia bude aj v najlepších prípadoch vyššia rádovo iba kozmeticky. Spotreba ale vzrastie pomerne výrazne. Odber testovacieho procesora Ci9-12900K v hernej záťaži stúpol o zhruba 24–26 % (cca 30 W).
Aby bol procesor stabilný aj pri vyšších frekvenciách doska skrátka nastavuje agresívnejšie napájanie. V režimu Game Boost, mimochodom, nie je možné žiadne doladzovanie drobností, ktorými by bolo možné zlepšiť efektivitu – všetko je v automatickej réžii základnej dosky.
Jedna vec sú nastavenia procesora a druhá vec nastavenia pamätí. S povolením XMP to pre náročnejších používateľov nekončí a minimálne budú zvažovať nastavenie frekvencie pamäťového radiča. Reč je o voľbách, ktoré sa marketingovo označujú ako Gear 1 a Gear 2. S Gear 2 je frekvencia IMC polovičná, ale neznamená to, že musí byť výkon vždy horší. Tejto problematike sa budeme podrobne venovať v rámci samostatného článku a na teraz len poznamenáme, že doska Z690 Tomahawk preferuje Gear 2 a my jej to nemeníme.
Rozhranie pre správu ventilátorov je nadštandardné. Vlastnú krivku otáčok si je možné v plnom rozsahu nastaviť pre každý z ôsmich konektorov, a to tak pre reguláciu PWM ako i DC. A prečo nadštandardné? Z dôvodu, že sa intenzita regulácia môže odvíjať od piatich rôznych teplotných snímačov, čo u všetkých dosiek nebýva a rozlišujú iba jeden zdroj tepla (snímač v procesore).
- Contents
- MSI MAG Z690 Tomahawk WiFi v detailoch
- Ako to vyzerá v BIOSe
- Metodika: výkonnostné testy
- Metodika: ako meriame spotrebu
- Metodika: merania zahrievania a frekvencií
- Testovacia zostava
- 3DMark
- Borderlands 3
- F1 2020
- Metro Exodus
- Shadow of the Tomb Raider
- Total War Saga: Troy
- PCMark a Geekbench
- Výkon na webe
- 3D rendering: Cinebench, Blender, ...
- Video 1/2: Adobe Premiere Pro
- Video 1/2: DaVinci Resolve Studio
- Grafické efekty: Adobe After Effects
- Kódovanie videa
- Kódovanie audia
- Fotky: Adobe Photoshop, Affinity Photo, ...
- (De)kompresia
- (De)šifrovanie
- Numerické výpočty
- Simulácie
- Testy pamätí a cache
- Rýchlosti slotov M.2 (SSD)
- Rýchlosti portov USB
- Rýchlosť ethernetu
- Vývoj spotreby (EPS + ATX konektor) bez limitov spotreby napájania
- Vývoj spotreby (EPS + ATX konektor) s limitmi napájania podľa Intelu
- Celková spotreba (EPS + ATX konektor)
- Dosahované frekvencie CPU
- Zahrievanie CPU
- Zahrievanie VRM – termovízia Vcore a SOC
- Zahrievanie SSD
- Zahrievanie čipsetu (južný mostík)
- Záver
CAMM2 (pozn.: súťaž o dosku MSI B760)
Vďaka za odpoveď, výherná ale už prišla minulý týždeň. MAG Z690 Tomahawk WiFi by bola správne iba pri obmedzení na platformu Intel. Zo všetkých otestovaných základných dosiek MSI sa inak VRM najmenej zahrieva na MEG X670 Ace.