MSI MAG Z690 Tomahawk WiFi: Podpora DDR5, OC a slušné VRM

Záver

Na prvý pohľad rovnaká doska ako minule testovaná Z690 Tomahawk WiFi DDR4 s jediným rozdielom v tom, že podporuje novší štandard pamätí DDR5. Tak sa profiluje Z690 Tomahawk WiFi, zdanie však klame. Z podrobného rozboru vychádza, že tých odlišností tu zopár je, a to aj z radu konštrukčných. To, či k lepšiemu alebo horšiemu sa tradične dozviete exkluzívne z našich meraní.

Záver

Z hĺbkovej previerky MSI MAG Z690 Tomahawk WiFi odchádza s dobrým skóre. Oproti Z690 Tomahawk s podporou pamätí DDR4 je v tvrdej viacvláknovej záťaži efektivita VRM trochu slabšia (pri plnom výkone Ci9-12900K sme na kábli EPS namerali o 20–30 W vyššiu spotrebu), ale to súčasne pri nižšom zahrievaní. Je to pekný príklad toho, že kvalitu napájacej kaskády je treba posudzovať komplenejšie. Nižšie zahrievanie automaticky neukazuje na vyššiu efektivitu.

Je pozoruhodné, že vo východiskových nastaveniach má Z690 Tomahawk WiFi má pre záťaž ATX offset násobiča -2 zatiaľ čo variant DDR4 iba -1. Môžeme sa domnievať, že je to z toho dôvodu, aby nebol výraznejší rozdiel v efektivite v neprospech variantu dosky s podporou pamätí DDR5. O trochu nižší výkon počas 3D renderingu je tak daný práve nižšími frekvenciami all-core boostu a rovnako sa to bude týkať aj iných aplikácií používajúcich inštrukcie AVX, pokiaľ negatívny offset pre násobič neznížite (aspoň o 1).

Typicky pre hry je možnosť ale aj zvýšenia násobiča (o 1 pre všetky jadrá) cez tlačidlo Game Boost. Po tomto kroku sa ale pripravíte o vzornú efektivitu v hernej záťaži. Tak, ako sme písali o nižšej efektivite vo vysokej záťaži, tak v nižšej (a medzi takú patria aj hry) Z690 Tomahawk WiFi exceluje. Ako je to možné? Zatiaľ čo odber nad 200 W efektivita napäťových regulátorov klesá, tak pri polovičnej záťaži sa pohybuje okolo optimálnej úrovne. Efektívnejšia než väčšina dosiek vrátane Z690 Tomahawk DDR4 a B660M Mortar WiFi je Z690 Tomahawk aj v jednovláknovej záťaži či v nečinnosti.

Do výkonného herného počítača s perspektívnymi pamäťami s možnosťou využizia aj s nadchádzajúcimi platformami je Z690 Tomahawk WiFi funkčne atraktívna voľba. Jedna z vecí, s ktorou pri hodnotení trochu bojujeme, je na strednú triedu vyššia cena. Niektoré iné dosky s veľmi podobnou výbavou sú aj o 30–40 eur lacnejšie. Na rozdiel od nich už ale Z690 Tomahawk WiFi prešla našimi podrobnými testami a môžete mať istotu, že vás nič neprekvapí. Rýchlosť ethernetu je vyrovnaná a obojsmerne vysoká, na hranici fyzikálnych 2,5 Gb možností. Na tejto doske sme namerali najvyššie prenosové rýchlosti SSD. To v štvrtom slote M.2, najbližšie k južnému mostíku čipsetu. Chladiče SSD ale mohli byť efektívnejšie, tie už nad konkurenčnými nevynikajú. V bežnej záťaži (hry či kratšie sekvenčné prenosy súborov) do ťažkostí nedostanú ani najvýkonnejšie SSD NVMe.

Za pochvalu stojí aj výbava rýchlych (USB) a moderných (HDMI 2.1 a DisplayPort 1.4) externých konektorov. Pekná je i porcia konektorov na ventilátory (8×) či príslušenstvo s RGB LED (4×) a trochu chýba do páru 19-pin na USB 3.2 gen. 1. Ten je na doske iba jeden a pritom z čipu Intel B660 je možné pohodlne vyviesť aj ďalšie. Dva konektory USB 3.2 gen. 1 by mali byť základ, aby sa nikdy nestalo, že časť konektorov na nejakej skrinke zostane nezapojená. A napríklad aj taká Sekira MSI má na prednom paneli štyri 5-gigabitové porty USB.

Suma sumárum je MSI MAG Z690 Tomahawk WiFi je veľmi slušne vybavená i fungujúca základná doska, ktorá nemá žiadne kritické nedostatky. Nejaké drobnosti sa nájdu vždy, ale tie ocenenie „Approved“ nevyfúknu.


Testovacie hry máme z Jamy levovej

Špeciálna vďaka patrí aj firmám Blackmagic Design (za licenciu k DaVinci Resolve Studio) a Topaz Labs (za licencie k aplikáciám DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI)


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

  •  
  •  
  •  

MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s

Prakticky všechna SSD s rozhraním PCIe 5.0 ×4 jsou teď založená na řadiči Phison E26 (i když vyhlížíme alternativy). Většina jich ještě úplně nevyčerpává potenciál tohoto rozhraní, ale letos přišla aktualizace označená Max14um. A právě s tou teď MSI uvádí SSD, které bude jedním z nejrychlejších (pokud ne nejrychlejším) NVMe modulem na trhu – MSI Spatium M580 Frozr, které má svištět rychlostí až 14,6 GB/s. I chladič bude mít jeden z největších. Celý článok „MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s“ »

  •  
  •  
  •  

Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS

Grafická karta GeForce RTX 4070 Ti Super Ventus 3X vyšla s BIOSom, s ktorým v MSI (a ani v Nvidii) neboli spokojní. Po jeho druhej revízii existuje aj tretia revízia BIOSu, posledná. Tá zvyšuje limit napájania, ktoré umožňujú dosahovanie vyšších frekvencií GPU. Ide to ale trochu na úkor energetickej efektivity. Aktualizovať, neaktualizovať? To si už musí rozhodnúť každý sám, pokiaľ bude možnosť. Celý článok „Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *