Asus ZenBook Pro Duo – keď jeden displej nestačí

Sekundárny displej

V Berlíne na IFA 2019 sme prvýkrát videli zaujímavý notebook s dvomi displejmi s názvom ZenBook Pro Duo. Teraz sa nám dostal do rúk aj na podrobnú recenziu, v ktorej sa pozrieme na to, či má druhý displej nad klávesnicou nejaký reálny význam alebo ide len o akýsi módny výstrelok. Možno sme však pri zrode novej éry, poďme sa naň spoločne pozrieť.

ScreenPad Plus

ZenBook Pro Duo prináša unikátne riešenie v podobe sekundárneho displeja nad klávesnicou s názvom ScreenPad Plus. Nejde síce o prvý notebook, ktorý by priniesol druhý displej na notebooku, no momentálne ide o najlepšie riešenie na trhu. Druhý displej totiž zaberá celú šírku zariadenia a nie len nejakú časť.

Ide o plnohodnotný displej, ktorý môžete použiť rovnako ako hlavný, alebo aj na ďalšie funkcie ako písanie stylusom, kalkulačku, rýchle skratky a pod. Na ľavom boku preto nájdete menu, v ktorom môžete rýchlo pristupovať k týmto funkciám ako aj vami vybraným aplikáciám.

O zvýšení produktivity pri použití druhého displeja niet pochýb, preto Asus druhý displej integroval priamo do tela notebooku. Môžete ho tak využiť na klasický multitasking, ako keby ste pripájali externý monitor. Samozrejme, rozmery ScreenPad Plus nie sú rovnako veľké ako u hlavného displeja, preto sa bude hodiť na zobrazovanie pomocných aplikácií, nástrojov či chatovacích a streamovacích služieb.

Tam to však nekončí. Výrobca do notebooku integroval rýchle a užitočné ovládanie, ktorým môžete prepínať medzi rôznymi režimami oboch displejov. Viete tak rýchlo prenášať aktuálnu obrazovku z hlavného displeja na sekundárny a naspäť či dokonca obsah rozšíriť na oba displeje naraz.

Tieto funkcie viete aktivovať cez on screen menu, klávesu nad touchpadom či cez menu umiestnené vpravo na ScreenPad Plus. Nájdete tu tiež možnosť vytvoriť Task Group, ktorá dokáže spustiť a usporiadať viacero aplikácií naraz. Vytvoríte si tak svoje tradičné prostredie a uložíte ho do pamäte, aby ste ho mohli vyvolať jedným klikom.

ScreenPad Plus je po dlhej dobe zásadná inovácia na poli notebookov. Áno, mali sme tu TouchBar v MacBookoch, či niekoľko iných riešení ako menšie displeje nad klávesnicou či dokonca v touchpade, ale takýto veľký displej ešte nie. Presne pre toto mám rád Asus. Neboja sa inovovať a ísť do rizika, vďaka čomu vznikajú takéto unikáte produkty. Dobrým príkladom je aj ROG Mothership, na ktorý sme sa pozreli nedávno. Uvidíme, či sa k tomuto trendu pridajú aj ďalší výrobcovia, ale tak či onak, ide o vítané oživenie na poli notebookov.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *