Asus ZenBook Pro Duo – keď jeden displej nestačí

Testy displeja

V Berlíne na IFA 2019 sme prvýkrát videli zaujímavý notebook s dvomi displejmi s názvom ZenBook Pro Duo. Teraz sa nám dostal do rúk aj na podrobnú recenziu, v ktorej sa pozrieme na to, či má druhý displej nad klávesnicou nejaký reálny význam alebo ide len o akýsi módny výstrelok. Možno sme však pri zrode novej éry, poďme sa naň spoločne pozrieť.

Gamut, jas a odchýlka

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Ide o ide o 15,6″ displej OLED so 4K rozĺšením (3840 × 2160 px) a 60 Hz. Má tenké 5 mm rámčeky, 89 % pomer displeja k telu a široké 178° pozorovacie uhly. Výrobca udáva, že displej dokáže zobraziť 100 % DCI-P3 farebného spektra. Displej nemá žiadnu formu vyhladzovania trhania obrazu, akou by bol G-Sync.

ZenBook Pro Duo je prvým notebookom s displejom OLED, ktorý sa dostal k nám do redakcie. Osobne displeje OLED používam už niekoľko rokov či už na smartfónoch alebo TV. Displej je nádherný, čierna je úžasná. V noci pri zobrazovaní čierneho pozadia nevidíte kde reálne displej je, taká perfektná čierna to je. Dojmy z používania sú skvelé, budú však aj výsledky testov také?

Výsledky displeja sú skvelé, potvrdili sa teda dojmy z používania. Konkrétne 100% pokrytie sRGB spektra a 98 % Adobe RGB. Treba si však všimnúť, že displej dokáže zobraziť ešte výrazne viac farieb, najmä v oblasti červenej a zelenej farby. Gama krivka úplne presne kopíruje hodnotu 2.0, bez akejkoľvek odchýlky. To som hádam ešte nikdy nevidel. Jas 384 nitov patrí skôr medzi tie nadpriemerné, vďaka čomu budete môcť zobrazovať HDR obsah a displej dokáže byť v noci až príliš jasný. Dobrá je tiež uniformita displeja, ktorá má len mierne odchýlky. Suma sumáru, ide o jeden z najlepších displejov, aký sme tu mali. Nebojím sa tvrdiť, že by to mohol byť dokonca ten úplne najlepší, najmä preto, že žiadne iný s IPS displejom neponúkne takú skvelú čiernu.

Nezabudnime ani na ScreenPad Plus. Ten má 14″ taktiež 4K rozlíšenie, ale iný pomer strán. Šírka je zhodná 3840 px, ale výška je len 1100 px. Rovnako ako hlavný displej, aj tento je dotykový. Rozdiely sú však dva a to, že ScreenPad Plus využíva technológiu IPS a matnú úpravu displeja. Hlavný displej je pri tom lesklý. Matný povrch zabraňuje odleskom z hlavného displeja a okolitého svetla, čo je veľmi vítané.

Kvalita zobrazenia je dobrá, nie však taká skvelá ako na hlavnom displeji. Displej má 98% pokrytie sRGB spektra a 81 % Adobe RGB. Gama krivka kopíruje hodnotu 2.2 len s miernou odchýlkou 0,01. Jas 313 nitov je tiež slušný, opäť však a niečo menší ako na hlavnom displej OLED. Treba tak počítať s tým, že obraz, ktorý uvidíte na hlavnom displeji bude vyzerať ináč ako na ScreenPad Plus. To môže predstavovať istý problém pre grafikov, no to zálež len od toho, ako plánujete využívať druhý displej.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *