Extrémny notebook, tablet i desktop? Asus ROG Mothership

Parametre a detaily

Máme pre vás exkluzívnu chuťovku! Asus nás pozval na výnimčonú prezentáciu jedinečnej ROG Mothership, čo je netradičný tablet-desktop replacement so špičkovými parametrami a astronomickou cenou 6199 €. Čo dokáže takáto mašinka v cene ojazdeného auta? Na to sa pozrieme v našich tradičných testoch, ktoré sa nám podarilo namerať i vo veľmi obmedzenom čase.

Základné parametre


Detaily

Začnem tradične balením, ktoré je obrovské a skladá sa z niekoľkých krabíc. V balení okrem Mothership a klávesnice nájdete ešte masívny ruksak a myšku Gladius II Origin.

Nebudem ale chodiť okolo horúcej kaše a rovno to na vás vybalím. 6199 eur, Intel Core i9-9980HK chladený cez tekutý kov a s možnosťou pretaktovania, 200W GeForce RTX 2080, až 64 GB DDR4, trojica M.2 PCIe SSD v RAID 0 s celkovou kapacitou 1,5 TB (3× 512 GB), 17,3″ displej (FHD, IPS, 144 Hz s G-Sync alebo 60HzK  a na záver konektivita 2,5Gb eternet, WiFi 6 802.11ax a Thunderbolt 3. Tak, hlavné parametre máme za sebou, čo na ne poviete? Poďme sa na Mothership pozrieť detailnejšie a popísať si spomenuté komponenty.

Mothership je akýsi tablet s veľkou obrazovkou a stojančekom na štýl Microsoft Surface tabletov. Doslova ide o gigantický Surface na steroidoch. Form factor je to teda unikátny, nikto iný nič podobné nerobí a Asus týmto prezentuje čoho je schopný a posúva hranice možného aj nemožného zase o čosi ďalej.

Keď sme si povedali, že ide o tablet so stojančekom, treba spomenúť, že Mothership sa dá do istej úrovne polohovať. Referencia na Surface pokračuje aj ďalej a to v podobe klávesnice, ktorá  je odnímateľná a dokážete ju tak používať nielen po magnetickom propojení k telu počítača, ale aj v bezdrôtovom režime. V tomto vidím veľký význam, keď Mothership pripojíte k monitoru alebo televízoru a klávesnicu si položíte na stôl či na nohy. Klávesnica má vlastnú batériu, vďaka ktorej dokáže fungovať úplne samostatne.

   

Na prednej strane nájdeme 17,3″ IPS displej, v našom prípade išlo o 144Hz Full HD s G-Sync. Mothership viete zakúpiť aj so 60Hz displejom 4K, ktorý vie zobraziť až 90 % farebného spektra DCI-P3. Ak nepanujete robiť grafické úpravy videí a fotografií, išiel by som radšej do verzie FHD s G-Sync, ktorá sa vám pri hraní osvedčí viac ako 4K, na ktoré RTX 2080 úplne nestačí. Naopak, vo FHD si môžete zapnúť všetko na Ultra a stále budete mať rezervu aj do budúcna.

Nad displejom sa nachádza Full HD kamera, ktorá podporuje Windows Hello. Ide o užitočnú funkciu na prihlasovanie, nakoľko iný biometrícký prvok ako napr. čítačku odtlačkov tu nenájdete. Zvolené prihlasovanie je rýchle a pohodlné, za to dávam palec hore.

Zadná strana okrem stojančeka a loga ROG neobsahuje žiadne vidieteľné prvky, opak je však pravdou. Celá zadná časť slúži na chladenie. V tele sú miniatúrne otvory, cez ktoré sa nasáva studený vzduch a odvádza teplo. Využíva sa pri tom jednuduchá fyzika – teplo stúpa nahor. Keď sa rukou dotknete tela, môžete cítiť tok vzduchu. Vďaka vertikálnemu postoju má vraj Mothership až o 14 °C lepšie teploty ako herný notebook tejto značky.

Rebrovanie je v hornej časti jasne viditeľné vďaka medenej farbe, ktorú poznáme zo Zephyrusov. Chladenie bolo jednou z hlavných priorít Mothershipu, nakoľko uchladiť 8-jadrový procesor a RTX 2080 nie je jednoduchá úloha, obzvlášť v takto malom tele.

O chladení by sme tu mohli ešte dlhšie rozprávať, dôležité okrem netradičného konceptu chladenia je aj použitý teplovodivý materiál, ktorým je tekutý kov Thermal Grizzly Conductonaut, vďaka ktorému sa podarilo výrobcovi znížiť teploty až o 15  °C. Okrem nižších teplôt sa tekutý kov odrazil aj na vyšších taktoch či lepších FPS v hrách.

Aby bolo možné napájať extrémny výkon Mothershipu, musel výrobca siahnuť nie po jednom, ale dokonca po dvoch napájacích adaptéroch o výkone 280 W pre každý. To bohužiaľ negatívne vplýva na portabilitu, no iná možnosť žiaľ nie je. Mothership samozrejme disponuje aj batériou, ktorá má 6 článkov a kapacitu 90 Wh. Pri bežnom používaní by vám mala stačiť zhruba na 4 hodiny prehliadania internetu či videí, pri hraní očakávajte zhruba pol hodinu až hodinu. Opäť však treba poznamenať, že toto je primárne desktop replacement a nemá veľmi význam ho používať na batériu, nakoľko prídete o veľkú dávku výkonu.

Mothership prekvapí aj v oblasti konektivity, ktoré je veľmi bohatá. Na ľavej strane nájdeme port Thunderbolt 3, trojicu portov USB-A, 2,5Gb eternet (RJ-45) a dvojicu audio konektorov.

Na druhom boku je čítačka SD kariet, konektory USB-C s DisplayPort 1.4, ďalšie USB, HDMI a dvojica napájacích konetorov. Vo výbave konektivity nechýba ani nová WiFi 6 802.11 ax, takže sa môžete tešiť na bezdrôtové aj káblové prenosy o rýchlosti viac ako 2 Gb/s.

Poďme sa spoločne pozrieť, ako sa darilo Mothership v našich testoch. Na základe papierových parametrov sú očakávania viac než vysoké.

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Hrubší profil už aj na ventilátore ARGB Asus (TUF TR120)

Z návrhu nového ventilátora TUF Gaming TR120 je evidentné, že Asus dobre diagnostikoval slabé stránky jeho predchodcu (a zo súčasného pohľadu nižšieho modelu) a zapracoval na nich s ohľadom na dosahovanie lepších výsledkov. Na tieto kľúčové zmeny sa dá aj ľahko poukázať a je pravdepodobné, že naprieč všetkými možnými scenármi pôjde aerodynamicky o jeden z najefektívnejších osvetlených ventilátorov v 120 mm formáte. Celý článok „Hrubší profil už aj na ventilátore ARGB Asus (TUF TR120)“ »

 •  
 •  
 •  

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

 •  
 •  
 •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *