Extrémny notebook, tablet i desktop? Asus ROG Mothership

Hodnotenie

Máme pre vás exkluzívnu chuťovku! Asus nás pozval na výnimčonú prezentáciu jedinečnej ROG Mothership, čo je netradičný tablet-desktop replacement so špičkovými parametrami a astronomickou cenou 6199 €. Čo dokáže takáto mašinka v cene ojazdeného auta? Na to sa pozrieme v našich tradičných testoch, ktoré sa nám podarilo namerať i vo veľmi obmedzenom čase.

Hodnotenie

Asus ROG Mothership. Beštia s astronomickou cenovkou. Unikátny koncept tabletového desktop-replacement je rozhodne veľmi zaujímavý. A keď do toho inžinieri Asus natlačia to najlepšie, čo dokážu vyrobiť, dostaneme mobilné zariadenie, ktoré demoluje všetky notebooky, čo sme doteraz testovali a trúfa asi aj na desktopy. Mothership sa doslova prekúsal našimi testami a v Turbo režime obsadil prvé a druhé pozície, pričom jediné, čo ho dokázalo zdolať bol desktop s RTX 2080 Ti a binovaným CPU. Takže Mothership je oficiálne najvýkonnejším mobilným zariadením, aké sme mali možnosť otestovať.

Telo vyrobené pomocou stroja CNC z jedného kusu hliníka za 16 hodín, tie najlepšie komponenty, binované CPU aj GPU, ultrarýchle úložisko v RAID 0, prémiová konektivita, rýchly dislej s G-Sync či odnímateľná a bezdrôtová klávesnica. Mothership odčiarkava jedno políčko za druhým a nájsť akúkoľvek nedokonalosť či negatívum je veľmi ťažké. Ide o ozajstný unikát, doslova zariadenie z inej galaxie. Asus sa tentokrát naozaj prekonal, klobúk dole.

Ostáva mi tak len polemizovať na cenou, ktorá je rovnako astronomická ako samotné komponenty. 6199 eur naozaj nie je suma, ktorú by bežný ale ani profesionálny hráč bol ochotný za hernú mašinu zaplatiť. Prvá reakcia kritikov určite bude – postavím výkonnejší desktop sa polovicu, čo, možno aj menej. To je síce pravda, no Mothership dokážete poľahky schovať do ruksaku (ktorý je v balení) behom pár minút a sadnúť do auta/vlaku/lietadla a premiestniť sa na iné miesto. Odporúčam to skúsiť s veľkou tower zostavou, určite to bude zážitok. Takisto si viem prestaviť Mothership ako náhradu za notebook, desktop a pracovný počítač zároveň. Je pomerne komplikované používať viac zariadení naraz a každé má nejaké kompromisy.

Mothership by tak mohlo byť ultimátne zariadenie pre každú príležitosť, či už ide o hranie alebo prácu. A práve pracovné zameranie mi príde reálnejšie ako to herné, nevie si totiž prestaviť hráča, ktorý by za túto hračku dal toľko peňazí. Na druhej strane v biznisovej sfére sa cenovka 6199 pomerne rýchlo stratí, o čom svedčia aj ceny, s akými sa stretávame pri Lenovo ThinkPad produktoch, naposledy napríklad P72, ktorý bol dokonca ešte drahší ako Mothership. Ten však s nim doslova vytrel podlahu vo všetkých testoch. Úprimne, napadla mi aj myšlienka, že by som si Mothership zaobstaral pre seba, nakoľko momentálne používam asi tri počítače naraz a idem si z toho vytrhať vlasy. Jedno zariadenie na cesty no bez kompromisov vo výkone je presne to čo hľadám a Mothership je ne tento use-case ako stvorený. Ešte raz, bravo Asus!

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *