B350 a X370 desky Gigabyte dostaly oficiální podporu pro Zen 3

Gigabyte začíná uvádět podporu pro Ryzeny 5000 Vermeer na své desky s čipsetem B350 a X370

Trvalo to přes rok, ale letos se konečně uskutečňuje kompatibilita AM4 desek první generace s čipsety B350 a X370 s nejnovějšími procesory AMD založenými na architektuře Zen 3. AMD začátkem roku naznačilo (ovšem nezávazně), že by do té doby zakázaná možnost tyto desky upgradovat na Ryzen 5000 mohla být povolena. A teď se podpora opravdu dostává na desky další značky – Gigabyte.

Gigabyte už před nedávnem ukázalo ochotu aktualizovat starší desky na bázi B350 a X370, když pro ně vyšly po dlouhé době nové firmwary, přidávající do té doby chybějící podporu Ryzenů 4000G (APU Renoir s jádry Zen 2). Tyto BIOSy měly i dostatečně novou AGESA, takže teoreticky mohly Zen 3 a Ryzen 5000 podporovat také. Jenže AMD má nebo aspoň mělo v AGESA blok, který Zen 3 na těchto čipsetech nepovoloval (deska nenabootovala), a tak Ryzeny 5000 s těmito BIOSy nefungovaly.

Teď je ale možná na cestě náprava. Před několika dny se objevily zvěsti, že Gigabyte už má interně BIOSy, které podporují i Ryzen 5000 a dokonce se prý někdy můžete s linkou zákaznické podpory domluvit, aby vám je poslala (máte-li štěstí). A skutečně, minulý týden se tyto BIOSy objevily veřejně – zatím ale jen u některých desek. Je zajímavé, že jsou datované ještě na konec prosince, takže když si otevřete stránky podpory, nejde o poslední verzi BIOSu, která je výpisu dostupná. Snadno je tedy přehlédnete, ale přes uváděné datum byly veřejně vystavené až před několika dny.

Tyto verze podporující Ryzeny 5000 ale mají charakteristické značení. Zatímco předchozí BIOSy desek měly vždy označení verze začínající na „F“ (například F51d), tyto nové verze BIOSů přinášející podporu Zenu 3 začínají zdá se vždy na „T“. Pokud tedy toto víte, najdete je docela snadno.

Zatím víme o dvou deskách, kde se téčkový BIOS objevil: pro desku Gigabyte AB350-Gaming 3 (verze BIOSu T52d) a pro desku Gigabyte AX370-Gaming 5 (u té se dívejte po verzi T51d). Jsou založené na kódu AGESA 1.2.0.3B. Tyto desky mají skutečně Ryzeny 5000 v seznamu podporovaných procesorů (s patřičnou verzí BIOSu). Jde ale jen o čistě CPU modely „Vermeer“ (tj. 5600X, 5800X, 5900X a 5950X), APU Ryzen 5000G „Cezanne“ tyto BIOSy pořád nepodporují.

BIOS s podporou Zenu 3 pro desku Gigabyte AB350-Gaming 3 (Zdroj: Gigabyte)

Že podpora funguje, potvrdil na první z desek jeden uživatel na Redditu, provozující na AB350-Gaming 3 procesor Ryzen 5 5600X. Zaznamenal nicméně zvýšenou spotřebu v nečinnosti, která je patrně způsobená tím, že BIOS nevstupuje do úsporného stavu C6, ale jen mělčích C-stavů.

Výsledkem jsou o něco vyšší teploty a otáčky chladiče. Uvidíme, zda toto Gigabyte třeba ještě opraví, nicméně spotřeba v zátěži (a asi ani ve hrách) už by se lišit neměla. A ovlivněn by tímto neměl být ani výkon. Pro řadu uživatelů toto asi může být akceptovatelná cena za možnost osadit do své desky Ryzen 5000.

Seznam (necelý) podporovaných procesorů pro desku Gigabyte AB350-Gaming 3 už ukazuje Ryzeny 5000 (Zdroj: Gigabyte)

Pokud budete upgradovat, zkontrolujte si postup, který Gigabyte na svém webu uvádí. Někdy u desek řady 300 firma stanovuje, že je nejprve třeba nahrát určitou předchozí verzi BIOSu, než lze pokračovat na nejnovější aktuální. Také někdy je doporučeno aktualizovat firmware tzv. Embedded Controlleru. Toto jste nicméně možná už absolvovali a znovu nemusíte, pokud jste nahrávali firmware s podporou Ryzenů 3000/Zenu 2. Tento krok totiž vyžadovaly už tehdejší BIOSy. Pokud jste se už dostali na verze cca od F32x výš, už tyto kroky asi nejsou třeba.

AMD Ryzen 9 5950X (Zdroj: HWCooling.net)

Gigabyte není s podporou Zenu 3 na této generaci desek první. Nejdále je ASRock, který polooficiálně až neoficiálně vytvořil alfa BIOSy s podporou Zenu 3 už koncem roku 2020, než mu to AMD zatrhlo. Tato firma ale letos s těmito BIOSy přišla opět, nyní již přímo oficiálně na svém webu. V současnosti má ASRock nejvíce modelů, ke kterým BIOS podporující Ryzeny 5000 je k dispozici.

Podporu opatrně přineslo MSI, kde je založená na poměrně starém kódu AGESA z doby předtím, než AMD implementovalo ten umělý blok. U MSI je však zdá se zatím tato podpora ve formě beta BIOSu jen pro jednu desku, model MSI B350 Tomahawk. Gigabyte je tak zatím druhým nejlepším „podporovatelem“, neboť u Asusu se zatím pokud víme nestalo nic.

Odlišná situace je u desek s čipsetem A320. Ty dostaly oficiální podporu Ryzenů 5000 už dříve od všech značek, jelikož AMD zřejmě už dříve uvolnilo šrouby jen čistě pro tento čipset. Patrně proto, že byl prodávaný jako lowendové řešení ještě v době čipsetů B450 a X470, které Zen 3 podporují, jakkoli to je zvláštní logika.

Každopádně doufáme, že se počet desek s podporou Ryzen 5000 dál rozšíří.

Zdroje: Reddit (1, 2)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Radeon RX 7600 vydán. Jak je to s referenční kartou a DP 2.1

Jak bylo předvídáno úniky, přichází dnes vydání Radeonu RX 7600, nové mainstreamové grafiky AMD založené na čipu Navi 33. Ten má novou architekturu RDNA 3, která zvyšuje výkon jednotek CU (a měla by mít i nějaká zlepšení v akceleraci ray tracingu a AI). Na rozdíl od highendových karet je stále vyráběný 6nm procesem, takže pokroky v energetické efektivitě jsou poměrně omezené, ovšem stále existují. Celý článok „Radeon RX 7600 vydán. Jak je to s referenční kartou a DP 2.1“ »

 •  
 •  
 •  

Specifikace i cena Radeonu RX 7600 venku. Stojí míň než RTX 4060

Než vyjde nová grafická karta, prakticky vždycky její parametry utečou neoficiálně ven ve větším, nebo menším předstihu. To, jaké budou specifikace mainstreamového Radeonu RX 7600, se ale AMD kupodivu podařilo dost dlouho utajit. Sice jsme měli rámcové specifikace díky tomuto únikuparametry samotného čipu byly známé, ale až teď se konečně zjistilo, jaké budou frekvence, TDP této grafické karty a už i definitivní cena. Celý článok „Specifikace i cena Radeonu RX 7600 venku. Stojí míň než RTX 4060“ »

 •  
 •  
 •  

Unikly benchmarky Radeonu RX 7600 proti GeForce RTX 4060 Ti

Minulý týden byla odhalená GeForce RTX 4060 Ti a tento týden se začne prodávat. O den později by měl být vydán také konkurenční Radeon RX 7600, ke kterému bylo ale zatím úniků méně. Teď ale máme fotky referenčního provedení v podobném designu, jako mají karty RX 7900 XT/XTX, a také se objevily údaje o tom, jakého skóre dosahují nové karty Nvidie i AMD v testech 3DMark, což dává trošku představu o tom, kam přesně Radeon RX 7600 zapadne. Celý článok „Unikly benchmarky Radeonu RX 7600 proti GeForce RTX 4060 Ti“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *