B350 a X370 desky Gigabyte dostaly oficiální podporu pro Zen 3

Gigabyte začíná uvádět podporu pro Ryzeny 5000 Vermeer na své desky s čipsetem B350 a X370

Trvalo to přes rok, ale letos se konečně uskutečňuje kompatibilita AM4 desek první generace s čipsety B350 a X370 s nejnovějšími procesory AMD založenými na architektuře Zen 3. AMD začátkem roku naznačilo (ovšem nezávazně), že by do té doby zakázaná možnost tyto desky upgradovat na Ryzen 5000 mohla být povolena. A teď se podpora opravdu dostává na desky další značky – Gigabyte.

Gigabyte už před nedávnem ukázalo ochotu aktualizovat starší desky na bázi B350 a X370, když pro ně vyšly po dlouhé době nové firmwary, přidávající do té doby chybějící podporu Ryzenů 4000G (APU Renoir s jádry Zen 2). Tyto BIOSy měly i dostatečně novou AGESA, takže teoreticky mohly Zen 3 a Ryzen 5000 podporovat také. Jenže AMD má nebo aspoň mělo v AGESA blok, který Zen 3 na těchto čipsetech nepovoloval (deska nenabootovala), a tak Ryzeny 5000 s těmito BIOSy nefungovaly.

Teď je ale možná na cestě náprava. Před několika dny se objevily zvěsti, že Gigabyte už má interně BIOSy, které podporují i Ryzen 5000 a dokonce se prý někdy můžete s linkou zákaznické podpory domluvit, aby vám je poslala (máte-li štěstí). A skutečně, minulý týden se tyto BIOSy objevily veřejně – zatím ale jen u některých desek. Je zajímavé, že jsou datované ještě na konec prosince, takže když si otevřete stránky podpory, nejde o poslední verzi BIOSu, která je výpisu dostupná. Snadno je tedy přehlédnete, ale přes uváděné datum byly veřejně vystavené až před několika dny.

Tyto verze podporující Ryzeny 5000 ale mají charakteristické značení. Zatímco předchozí BIOSy desek měly vždy označení verze začínající na „F“ (například F51d), tyto nové verze BIOSů přinášející podporu Zenu 3 začínají zdá se vždy na „T“. Pokud tedy toto víte, najdete je docela snadno.

Zatím víme o dvou deskách, kde se téčkový BIOS objevil: pro desku Gigabyte AB350-Gaming 3 (verze BIOSu T52d) a pro desku Gigabyte AX370-Gaming 5 (u té se dívejte po verzi T51d). Jsou založené na kódu AGESA 1.2.0.3B. Tyto desky mají skutečně Ryzeny 5000 v seznamu podporovaných procesorů (s patřičnou verzí BIOSu). Jde ale jen o čistě CPU modely „Vermeer“ (tj. 5600X, 5800X, 5900X a 5950X), APU Ryzen 5000G „Cezanne“ tyto BIOSy pořád nepodporují.

BIOS s podporou Zenu 3 pro desku Gigabyte AB350-Gaming 3 (Zdroj: Gigabyte)

Že podpora funguje, potvrdil na první z desek jeden uživatel na Redditu, provozující na AB350-Gaming 3 procesor Ryzen 5 5600X. Zaznamenal nicméně zvýšenou spotřebu v nečinnosti, která je patrně způsobená tím, že BIOS nevstupuje do úsporného stavu C6, ale jen mělčích C-stavů.

Výsledkem jsou o něco vyšší teploty a otáčky chladiče. Uvidíme, zda toto Gigabyte třeba ještě opraví, nicméně spotřeba v zátěži (a asi ani ve hrách) už by se lišit neměla. A ovlivněn by tímto neměl být ani výkon. Pro řadu uživatelů toto asi může být akceptovatelná cena za možnost osadit do své desky Ryzen 5000.

Seznam (necelý) podporovaných procesorů pro desku Gigabyte AB350-Gaming 3 už ukazuje Ryzeny 5000 (Zdroj: Gigabyte)

Pokud budete upgradovat, zkontrolujte si postup, který Gigabyte na svém webu uvádí. Někdy u desek řady 300 firma stanovuje, že je nejprve třeba nahrát určitou předchozí verzi BIOSu, než lze pokračovat na nejnovější aktuální. Také někdy je doporučeno aktualizovat firmware tzv. Embedded Controlleru. Toto jste nicméně možná už absolvovali a znovu nemusíte, pokud jste nahrávali firmware s podporou Ryzenů 3000/Zenu 2. Tento krok totiž vyžadovaly už tehdejší BIOSy. Pokud jste se už dostali na verze cca od F32x výš, už tyto kroky asi nejsou třeba.

AMD Ryzen 9 5950X (Zdroj: HWCooling.net)

Gigabyte není s podporou Zenu 3 na této generaci desek první. Nejdále je ASRock, který polooficiálně až neoficiálně vytvořil alfa BIOSy s podporou Zenu 3 už koncem roku 2020, než mu to AMD zatrhlo. Tato firma ale letos s těmito BIOSy přišla opět, nyní již přímo oficiálně na svém webu. V současnosti má ASRock nejvíce modelů, ke kterým BIOS podporující Ryzeny 5000 je k dispozici.

Podporu opatrně přineslo MSI, kde je založená na poměrně starém kódu AGESA z doby předtím, než AMD implementovalo ten umělý blok. U MSI je však zdá se zatím tato podpora ve formě beta BIOSu jen pro jednu desku, model MSI B350 Tomahawk. Gigabyte je tak zatím druhým nejlepším „podporovatelem“, neboť u Asusu se zatím pokud víme nestalo nic.

Odlišná situace je u desek s čipsetem A320. Ty dostaly oficiální podporu Ryzenů 5000 už dříve od všech značek, jelikož AMD zřejmě už dříve uvolnilo šrouby jen čistě pro tento čipset. Patrně proto, že byl prodávaný jako lowendové řešení ještě v době čipsetů B450 a X470, které Zen 3 podporují, jakkoli to je zvláštní logika.

Každopádně doufáme, že se počet desek s podporou Ryzen 5000 dál rozšíří.

Zdroje: Reddit (1, 2)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Podpora FSR 2.0 přidána do Cyberpunku 2077 neoficiálním modem

Před nedávnem vydalo AMD druhou generaci upscalingu pro hry FidelityFX Super Resolution – FSR 2.0, které už používá temporální rekonstrukci a podle testů se zdá, že díky tomu poskytuje srovnatelnou kvalitu jako na AI založené DLSS 2.x od Nvidie. Tato druhá generace zatím není dostupná ve velkém množství her, ale vypadá to, že by se to mohlo docela rychle měnit, protože přidat podporu je, zdá se, možné dokonce i neoficiálním modem. Celý článok „Podpora FSR 2.0 přidána do Cyberpunku 2077 neoficiálním modem“ »

 •  
 •  
 •  

Výkon grafiky Intel Arc A380 je nakonec horší než RX 6400

Po několik odkladech, kdy postupně padly předchozí termíny v roce 2021 a Q1 2022, se tento měsíc v Číně poprvé začaly prodávat samostatné desktopové grafiky Intel Arc s herní GPU architekturou Xe HPG. Místo nějakého bombastického příchodu je ale Intel vypouští spíš zadním vchodem, nejdřív jen v Číně a jen na OEM trhu. Možná je to ale proto, že zatím moc neoslní – první model Arc A380 v testech, zdá se, dost zaostává za očekáváním. Celý článok „Výkon grafiky Intel Arc A380 je nakonec horší než RX 6400“ »

 •  
 •  
 •  

Radeony RX 7000 podle AMD zvednou TDP, ale míň než RTX 4000

Už docela dlouho přicházejí zprávy o tom, že Nvidia v příští generaci grafik, GeForce RTX 4000, navýší spotřeby – ostatně tuto strategii sledovala už v té aktuální RTX 3000. Očekává se, že zhoršení v tomto smyslu bude i u grafik Radeon, ale jasné to nebylo. Teď však přímo zástupci firmy AMD potvrdili, že nová GPU s architekturou RDNA 3 skutečně budou mít horší TDP než minulé grafiky. AMD k tomu víceméně donutí trend u Nvidie. Celý článok „Radeony RX 7000 podle AMD zvednou TDP, ale míň než RTX 4000“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *