BeQuiet! Pure Wings 3 (BL105): Tichý, efektívny, za OK cenu

Detaily BeQuiet! Pure Wings 3 (BL105)

Niektoré ventilátory sú „príliš drahé“, iné zase trpia na viacero technických nedokonalostí. Tie, prirodzene, vychádzajú z lacnejšej výroby, ale existuje aj snaha o akúsi… rovnováhu. To napríklad od BeQuiet! modelmi Pure Wings. Najnovšie varianty s poradovým číslom 3 (Pure Wings 3) sme s mohutnou konkurenciou detailne porovnali aj v 120-milimetrovom formáte. A možno ich označiť za historicky najdokonalejšie. Jednoznačne.

„Pure Wings“ je najnižší rad ventilátorov BeQuiet! Hoci nejde o vyložene lacné modely (také BeQuiet! nerobí…) a stále sú výrazné drahšie ako napríklad ako Arctic P12 PST PWM, tak oproti špičkovým ventilátorom (typu Noctua NF-A12x25 PWM či Phanteks T30) stoja približne polovicu. Áno, táto analýza bude patriť 120 mm modelom Pure Wings 3 s kódovým označením BL105. O číslo väčším variantom (140 mm Pure Wings 3) sme sa už v testoch venovali.

Geometria lopatiek má tendenciu agresívnejšieho zakrivenia nábežných hrán, ale do extrémov to BeQuiet! nehnal. Aj preto lopatky na pomery 120 mm formátu charakterizuje stredná dĺžka a pružnosť by sa dala takisto označiť za strednú. Použitý materiál je PBT a na špičkách, v najkritickejšom mieste, majú lopatky hrúbku približne 1,8 mm.

Pre nadštandardne malý rotorový rozbočovač a vlastne i menší odstup špičiek lopatiek od ventilátorového tunela (alebo rámčeka…) je aktívna plocha ventilátora pomerne veľká. To znamená, že potenciál dosahovania vysokého prietoku vzduchu na jednu obrátku pri 120 mm ventilátoroch Pure Wings 3 rozhodne je. To síce pri relatívne nižšom statickom tlaku (špecifikácie ako maximum uvádzajú 1,45 mm H2O), pretože rozstupy medzi celkom siedmymi lopatkami sú pomerne veľké. Alebo teda, presnejšie, medzi malé nepatria a poznámka k väčšej vzájomnej vzdialenosti lopatiek s väčším „jalovým“ prierezom je na mieste. Stále však môže byť dosahovaného vysokého prietoku cez prekážku, aj pri tejto konštrukcii. Prirodzene záleží na tom, cez akú prekážku, pri akej hlučnosti a podobne. To sú už ale otázky, na ktoré zodpovedia praktické testy v rôznych aplikačných scenároch.

Upozornenie: S nylonovými prachovými filtrami, ktoré nemajú nejakým spôsobom spevnenú sieťku, sa môže tento ventilátor dostať do kolízie. Výškový rozdiel medzi rámčekom a konštrukciou rotora je príliš malý a hrozí vzájomný kontakt, v ktorého dôsledku vzniká nadmerný, mimoriadne nepríjemný hluk.

   

Testovaný model (BL105) Pure Wings 3 je teda v 120-milimetrovom formáte, pričom jeho maximálna rýchlosť je špecifikovaná na 1600 ot./min. Spodnú hranicu BeQuiet! nezverejňuje, ale možnosť regulácie tu, samozrejme, je. Či už impulzným (PWM) alebo lineárnym (DC) napätím. Okrem čierneho variantu, ktorý máme na testy, je s reguláciou PWM dostupný aj biely (BL110), čierny je aj s trojpinovým konektorom, respektíve iba s DC reguláciou (model BL104). A potom v obidvoch farebných vyhotoveniach a s PWM, sú varianty „high-speed“ (BL106 a BL111) líšiace sa okrem rýchlosti aj geometriou rotora. K nim sa dostaneme možno niekedy nabudúce.

Jeden z dôvodov, prečo sú Pure Wings 3 relatívne lacné ventilátory tkvie v použití lacnejších (rifle) ložísk. Stredná doba medzi poruchami je uvádzaná „iba“ na 80 000 hodín.

Kábel je s 50 cm pomerne dlhý, ale inak jednoduchý – iba s jedným konektorom (tzn. bez možnosti reťazenia, na to budete musieť použiť samostatné adaptéry – rozdvojky či roztrojky). Jednotlivé žily sú vedľa seba, izoláciami prilepená jedna k druhej. Vyhotovenie kábla je teda ploché.

Upozornenie: V grafoch sú po novom sústredné iba výsledky 120-milimetrových ventilátorov. Z dôvodu, aby bola dosahovaná čo najväčšia prehľadnosť, keďže grafy neustále narastajú (a potreba rolovania je čím ďalej väčšia). V neskorších testoch 140 mm ventilátorov zase nájdete výsledky iba tohto formátu.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

BeQuiet! Dark Rock Pro 5 – Povedený nástupce legendy

Značku BeQuiet!, kterou zde asi nemusím blíže představovat, uvedla zkraje tohoto roku špičkový chladič Dark Rock Elite. Spolu s ním byl uveden také Dark Rock Pro 5, který však zůstal poněkud skrytý ve stínu svého elitního sourozence, což bych dnes rád napravil. Pevně věřím, že se i páté generaci chladiče Dark Rock Pro povede úspěšně navázat na předchozí verze, které byly vždy vyhlášené svojí nekompromisní chladicí účinností a tichým chodem. Celý článok „BeQuiet! Dark Rock Pro 5 – Povedený nástupce legendy“ »

  •  
  •  
  •  

Viac rýchlejších lopatiek, BeQuiet! Pure Wings 3 (BL113)

Zvoliť variant s deviatimi dlhšími lopatkami, alebo so siedmimi kratšími? To je otázka, ktorou sa budeme v tomto teste 140-milimetrového ventilátora Pure Wings 3 zaoberať. Okrem rôznej geometrie si vyberáte aj medzi rôznymi rozsahmi s rôzne položenými maximálnymi otáčkami. Vysokorýchlostný variant má podľa očakávaní navrch vtedy, pokiaľ ide o potrebu dosahovania čo najvyššieho prietoku. Vyniká ale aj v iných situáciách. Celý článok „Viac rýchlejších lopatiek, BeQuiet! Pure Wings 3 (BL113)“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! Silent Wings 4 (BL117): Biela voľba do skriniek

Silent Wings (Pro) 4 predstavujú vrchol ponuky počítačových ventilátorov. Varianty bez Pro v označení vynikajú najmä v systémových pozíciách a na radiátory sa príliš nehodia. To je zámer a v súlade s akousi „mikrosegmentáciou“ BeQuiet! V bielom vyhotovení, ako je i to testované, bude pomerne zložité násjť iné 140 mm ventilátory, ktoré by boli pri porovnateľnom prietoku tichšie. Celý článok „BeQuiet! Silent Wings 4 (BL117): Biela voľba do skriniek“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

  1. Pro zajímavost přihazuju výseč srovnání projevu vůči DC FK120 (filtr, mřížka, radiátor). Velká škoda, že při tom příplatku neřešili řetězení. Kdyby nás od uvedení dělily dva roky a více, tak by se nad to dalo povznést, ale takhle…

        1. Ešte nebolo. Víťaz bude zverejnený v testoch vibrácií, ktoré ešte neprebehli. Snáď sa k nim dostaneme tento mesiac, aj keď to trochu komplikujú základné dosky B850 a B860. Verím ale, že okrem ich testov v januári stihneme aj tie vibrácie NF-A14x25 PWM. 🙂

      1. Aby nedošlo k nějaké misintepretaci, tak jsem charakteristiky pro jistotu doplnil o sloupečky z relevantních grafů. FK120 se dá na hexové mřížce snadno shodit, ale jen do chvíle, kdy uvážíte jeho výkon.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *