Bohyňa teplovodivých pást má svoje meno: Noctua NT-H2

Metodika testovania

Počiatočná skepsa voči NT-H2 opadla veľmi rýchlo. Túto termopastu sme vystavili rôznym záťažiam a naprieč celým spektrom testov podáva naozaj znamenité výsledky. Ako referenčný bod na porovnanie dobre poslúžila pôvodná NT-H1, ktorú bude Noctua naďalej ponúkať ako lacnejšiu možnosť. Nová NT-H2 je už high-end ako sa patrí. Presvedčte sa sami v podrobnej recenzii.

Metodika testovania

Zahrievacím telesom je Threadripper 1950X. Vybrali sme ho z viacerých dôvodov. Jednak teda umožňuje simuláciu širokého rozsahu teplotnej záťaže (ku konkrétnym režimom sa dostaneme neskôr), ďalej má efektívnejší prestup tepla z čipov na IHS a v neposlednom rade má veľkú plochu rozvádzača, ktorá takisto prispieva z výraznejším rozdielom medzi lepšou a horšou pastou.

Čo sa týka samotnej aplikácie, Noctua v prípade procesorov do pätice AMD TR4 alebo Intel LGA 3647 hovorí o aplikácii viacerých bodiek. Nad každý čip jednu väčšiu bodku (teda štyri s priemerom 3 – 4 mm) a potom ešte deväť menších (~ 2 mm) rozložiť nejako rovnomerne do zvyšného priestoru. Pri všetkej úcte k Noctue sme my v ostrých testoch použili konvenčnejšiu a hlavne úspornejšiu aplikáciu termopasty do kríža. Samozrejme sme presne podľa inštruktáže skúšali i odporúčanú metódu Noctuy. Týmto spôsobom naozaj pokryjete 100 % plochy IHS, to však nie je nevyhnutné. Pri krížovej metóde (a zhruba polovičnom množstve) je síce po stranách zostane spolu asi 5 % prázdneho miesta, to má na výsledok iba minimálny vplyv. To už je ale na inú tému… Cieľom tohto testu bolo zabezpečiť pre obidve pasty identické podmienky, aj preto máme na IHS naznačené vodiace čiary a cez odmerku presne regulované množstvo pasty. A skúška správnosti prebiehala opakovanou montážou, kedy sme kontrolovali zhodu nameraných výsledkov.

Výsledky a vzájomné rozdiely môže ľahko rozhodiť aj zakolísanie teploty vzduchu na vstupe (typicky kumulovaním tepla), pred ventilátorom. Z tohto dôvodov je vstupná teplota nepretržite kontrolovaná a pohybuje sa v tesnom rozmedzí 21 – 21,1 °C, aby ani náhodou nedochádzalo naprieč testami k žiadnemu nechcenému zaokrúhľovaniu nameraných hodnôt. Tie, mimochodom, odčítavame z interného snímača cez HWinfo. To na konci 900-sekundového „mučiaceho“ maratónu v Prime95 s konštantným FFT 128 K.

Chladenie prebieha na benchtable, teda bez systémového chladenia a použitý chladič procesora je Noctua NH-U14S TR4-SP3 s dvoma vysokorýchlostnými ventilátormi NF-F12 industrialPPC-2000@24 V (t.j. 2× 2000 ot./min).

Na účely testovania sme vytvorili päť profilov. S celkovým príkonom testovacej zostavy 240, 290, 340, 390 a 440 W. Z toho ostatné aktívne komponenty nesúvisiace s procesorom majú vklad zhruba 50 W a treba zohľadňovať účinnosť zdroja, preto orientačne v grafoch uvádzame výkon 175, 225, 275, 325 a 375 W. Ale ani toto nie je najpresnejšie, pretože sú stále zahrnuté i straty na VRM. Aj preto „CPU Power Package“ hlási obvykle ešte o zhruba 10 % nižšiu „čistú“ spotrebu. Na hrubú orientáciu to však stačí, dôležité je odstupňovanie a široký rozsah výkonnostných záťaží v rozmedzí 200 W.

Pozn.: po montáži, pred ostrým testovaním, pol hodinu zahorujeme v režime 375 W. To samozrejme na „zapečenie“ pást nestačí. Noctua však tvrdí, že teplovodivé vlastnosti sa s časom používania nijako nemenia plnohodnotné výsledky sú dosahované už od žačiatku používania. V našom prípade je teda reč len o akomsi základnom zahriatí a uvedení pást do pracovnej formy.
 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Noctua NH-U12A vs. NH-D15S – souboj rakouských titánů

Noctua nepatří mezi výrobce, který by vydával každou chvíli nějaké novinky. Ale pokud už uvede nějakou novinku, vždy to stojí za to. Když před pár měsíci uvedli na trh chladič Noctua NH-U12A, okamžitě mě to zaujalo. Tento chladič nabízí špičkový chladící výkon bez nutnosti gigantických rozměrů dvouvěžových obrů. Postavil jsem tedy proti sobě nový chladič NH-U12A a léty prověřený chladič NH-D15S ve všech možných konfiguracích. Celý článok „Noctua NH-U12A vs. NH-D15S – souboj rakouských titánů“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

180 W pasívne? To sú ambície 1,5-kilového tlsťocha Noctuy

O procesorové chladiče, ktoré nepotrebujú ventilátor a i napriek tomu zvládnu čipy s vyšším TDP, bola vždy núdza. Naposledy sme sa tešili z výborného FX70, ktorého predaj Zalman žiaľ už dávnejšie ukončil. Okrem neho sa v poslednej dekáde síce niekoľko pasívne schopných návrhov objavilo – SilverStone Heligon HE02, séria Scythe Ninja alebo dnešnému aktérovi trochu podobný Orochi, ale na naozaj špičkový bezhlučný chladič stále čakáme. Celý článok „180 W pasívne? To sú ambície 1,5-kilového tlsťocha Noctuy“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Staviame extrémny PC za 5000 eur. S dvoma RTX 2080 Ti

Nedávno nás oslovil náročný fanúšik s prosbou o navrhnutie a poskladanie počítača na prácu aj hranie. Zadanie bolo jasné, to najlepšie, čo sa momentálne dá kúpiť, no zbytočne to nepreháňať. V článku si povieme niečo o vybraných komponentoch, ale aj o problémoch, na ktoré sme počas oprimalizácií narazili. Pozrite sa s nami na finálny výsledok a dajte nám v komentároch vedieť, či sa vám zostava páči! Celý článok „Staviame extrémny PC za 5000 eur. S dvoma RTX 2080 Ti“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (10) Pridať komentár

 1. jedna pasta vládne všetkým – Thermal Grizzly Conductonaut 😉
  ale asi by nebolo moc fér porovnávať tekutý kov s NT-H2, t.j. s klasickou pastou, ale pre tú srandu…. čo ty na lo Ľubo?

  1. Tak, to už ani ako „pastu“ nevímam a Conductonaut beriem ako „tekutý kov“. Ten je skvelý medzi čip a IHS, ale medzi chladič a IHS sa podľa mňa nehodí. Či už preto, že prípadné čistenie brúsnou spongiou znamená nenávratný zásah do povrchov kontaktných plôch ale i preto, že ten minimány rozdiel (pri aplikácii medzi IHS a chladič) oproti bežnej paste za to nestojí. Toto tvrdenie možno vyčítať i z grafu tohto testu: https://www.hwcooling.net/operacia-kaby-lake-chladenie-cipu-na-24-sposobov/2/

 2. Dík za rýchly test. Škoda, že nie je priame porovnanie s inými pastami, ale ak vezme do úvahy výsledky 225W záťaže zo staršieho testu https://www.hwcooling.net/test-27-teplovodivych-past-2-cast/2/ a porovnáme rozdiely medzi NT-H1 a H2 v rovnakej záťaži tu, tak H2 by sa tam dotiahla na čelo tabuľky. Bolo by zaujímavé porovnať či s vyššou záťažou by rovnako dobre škálovali aj iné top pasty.

  Ohúriť dnes novou pastou je dosť nevďačná úloha, lebo v najlepšom prípade je to pri bežnej civilnej záťaži rozdiel 1-2°C oproti priemerným výrobkom a väčšinou za o dosť vyššiu cenu. Škoda, že ten rozdiel nie je vidieť u H2 aspoň na balení, tube, ako bolo spomenuté. TG je v tomto inde.

  1. Nejaké to priame porovnanie s TG Kryonaut skôr či neskôr určite spácham. Tentokrát šlo hlavne o to mať predstavu, kam to celé NT-H2 posúva alebo neposúva a či nebude tá pomerne vysoká prirážka oproti NT-H1 neadekvátna. Nastavené je to ale IMHO dobre. Tak vzhľadom na NT-H1 ako aj Thermal Grizzly. Hm, a teraz sa mi vynára tá zabudnutá otázka na Jakoba (z Noctuy). A síce, či sa bude s NH-D15 i naďalej bundlovať NT-H1 (alebo povýšia an NH-2 s vyššiou/rovnakou koncovou cenou za celý chladič).

 3. Ta cena je příliš vysoká pokud nejste z tvrdého jádra overclockerů. Používám CM Master Gel Maker k naprosté bfu spokojenosti.

   1. Ľubomír Samák
    No, zrovna Master Gel Maker nie zase o toľko lacnejšia a hlavne má citeľne nižšiu efektivitu, keď vychádza horšie než NT-H1:
    https://www.hwcooling.net/test-27-teplovodivych-past-2-cast/2/

    Myslíš v tom tvém dodrbaném pseudotestu? V něm vychází o půl stupně hůře než Noctua 1. Lol, zajímalo by mne, jak by dopadlo opakované měření, šašku.
    Master Gel Maker má deklarovanou teplovodivost, kterou Noctua nikde neuvádí. Have fun, ty podplacený šašku od Noctua.

    P. S.
    https://www.eteknix.com/cooler-master-mastergel-maker-nano-review/3/
    Noctua tu dostala od Maker Nano na prdel.

 4. Noctua NT-H2 žádná bohyně teplovodivých past není. Hydronaut je lepší a Master Gel Maker je minimálně stejně dobrá. Lol, gratuluji, ty pseudonovináři. Kolik ti Noctua zaplatila.

  1. By ma zaujímalo, komu tak ležím v žalúdku a z čoho to pramení. Uisťujem vás, že zo závisti k výške autorského honoráru to byť nemusí 🙂

   V čom je ten test z eTeknix ukážkový/hodnoverný, že ho dávate za príklad? Podľa mojich svedomitých meraní MasterGel Maker pri vyššom TDP (~225 W) nie je efektívnejšia než u NT-H1, ktorú na pretaktovaných veľkých procesoroch NT-H2 jasne prekonáva. Pri všetkých testoch robím opakované merania a asi bude prekvapený, ale nerozchádzajú sa.

   Btw, ako jeden z mála otvorene riešim, prečo nie je NH-D15 dokonalý chladič (za ktorý je často považovaný) a v čom má rezervy (https://www.hwcooling.net/hlbsie-pod-kozu-elitnemu-chladicu-aj-na-d15-je-co-zlepsovat/6/), ale dobrý pokus to s tým podplácaním 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *