Bohyňa teplovodivých pást má svoje meno: Noctua NT-H2

Hodnotenie

Počiatočná skepsa voči NT-H2 opadla veľmi rýchlo. Túto termopastu sme vystavili rôznym záťažiam a naprieč celým spektrom testov podáva naozaj znamenité výsledky. Ako referenčný bod na porovnanie dobre poslúžila pôvodná NT-H1, ktorú bude Noctua naďalej ponúkať ako lacnejšiu možnosť. Nová NT-H2 je už high-end ako sa patrí. Presvedčte sa sami v podrobnej recenzii.

Hodnotenie

Jednotková cena NT-H2 je výrazne vyššia než pri NT-H1. Ťažko povedať, či opodstatnene, každopádne je prirodzené, že pri špičkových produktoch ide cena strmhlav hore a na nejaké pomery výhodnosti sa zase až tak nehladí. A že prvotriednou NT-H2 rozhodne je.

Noctua NH-T2 svoju predchodkyňu a už lacnejšiu sestričku pre menej náročnejších (ale pre tých s úspornejšími procesormi) v závislosti od výkonu predbieha o 1 – 3 °C. V podmienkach extrémneho pretaktovania by to bolo ešte viac, nás vždy skôr zaujíma bežná prax, a tam sa rozdiely pohybujú v rozsahu troch stupňov Celzia. Po nahliadnutí do staršieho testu termopást je zaujímavé sledovať, koľko NT-H1 pri stanovenej záťaži 225 W (na Ci7-5930K) strácala na Thermal Grizzly Kryonaut – teda na jedinú vážnejšiu konkurenciou NT-H2 (teda pokiaľ nepočítame dnes už takmer nedostupnú Phobya HeGrease Extreme). Pasta Thermal Grizzly má za takýchto podmienok v porovnaní s NT-H1 navrch 1 °C. A keď dnes na TR@225 W má NT-H2 (oproti NT-H1) navrch 1,2 °C.

Rozhodne však nechceme na základne takéhoto nepriameho porovnania odvodzovaním vyhlasovať víťazov ani porazených. Je tu však vysoký predpoklad, že Noctua NT-H2 je lepšia pasta než TG Kryonaut. Aj preto, že väčší rozdiel (než TGK) oproti NT-H1 ona NT-H2 dosahuje pri nižších konečných teplotách (byť to pri podobnej spotrebe). Samozrejme, porovnávať situáciu na modulárnom Threadripperi s Haswell-E nie je najšťastnejšie, no zatiaľ je to jediný záchytný bod dokým než obe pasty nepostavíme proti sebe za identických podmienok. To už však zachádzame ďalej, než je na teraz potrebné.

Každopádne efektivita novej NT-H2 je citeľne vyššia než u NT-H1, ktorá sa za najlepšími držala vždy v tesnom závese. Pre každý prípad sme medzi sebou porovnali aj pasty NT-H1, či je úprava nálepky tuby tým jediným, čo sa zmenilo. Zdá sa, že je, pretože výsledky a aj konzistencia sú rovnaké. Je teda preukázateľné, že lepšie si počínajúca NT-H2 naozaj patrí medzi elitu. A v prepočte na jednotku objemu stojí menej než Thermal Grizzly Kryonout. Pastu Noctua síce dostanete v menej luxusnej tubičke, prvoradý je tu obsah. Noctua má zase pre zmenu vhodnejšiu škatuľku na dlhodejšiu úschovu (TG používa ako obal uzatvárateľné vrecúška z plastu).
 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Dokončujeme testy Noctua NT-H2. Máte sa na čo tešiť!

K novučičkej teplovodivej paste NT-H2 sme sa dostali medzi prvými, preto pilne pracujeme na tom, aby jej recenzia vyšla už dnes. Vy nám môžete zatiaľ na info@hwcooling.net napísať, na ktorej strane na fotografii s roztlačenými vzorkami sa nachádza NT-H2 (druhá je NT-H1). Jedného šťastlivca potom vyžrebujeme, vyhlásime v recenzii a pošleme mu 3,5g balenie NT-H2. Tak čo, ktorá z pást Noctua je svetlejšia? 🙂 Celý článok „Dokončujeme testy Noctua NT-H2. Máte sa na čo tešiť!“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nová termopasta Noctuy a konečne tuby s väčším objemom

NT-H1 bola doteraz jediná teplovodivá pasta, ktorú Noctua mala v ponuke. Avšak aj z našich testov viete, že existujú i efektívnejšie alternatívy. Aj to bol zrejme impulz, prečo po dvanástich rokoch prichádza firma s NT-H2. Tá by podľa interných testov Noctuy mala stať na úplnej špičke. A dobrou správou je i to, že sa bude dodávať v 10g balení, vhodnom pre nadšencov i servisných technikov. Celý článok „Nová termopasta Noctuy a konečne tuby s väčším objemom“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Testy efektivity: Threadripper 2990WX proti Core i9-7980XE

Že je 32-jadrový zlepenec AMD najvýkonnejší desktopový procesor súčasnosti už dobre viete. Oproti konkurenčnému CPU Intelu má však i vyššie výdaje tepla. A už i ten nenechal v testoch nič chladné. Aký má teda výkon na watt tento monštruózny Ryzen? Ako sa s ním popasujú bežne dostupné dosky s tradičným chladením a kde sú hranice? Všetko sme otestovali na ASRock X399 Taichi. Celý článok „Testy efektivity: Threadripper 2990WX proti Core i9-7980XE“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (5) Pridať komentár

 1. jedna pasta vládne všetkým – Thermal Grizzly Conductonaut 😉
  ale asi by nebolo moc fér porovnávať tekutý kov s NT-H2, t.j. s klasickou pastou, ale pre tú srandu…. čo ty na lo Ľubo?

  1. Tak, to už ani ako „pastu“ nevímam a Conductonaut beriem ako „tekutý kov“. Ten je skvelý medzi čip a IHS, ale medzi chladič a IHS sa podľa mňa nehodí. Či už preto, že prípadné čistenie brúsnou spongiou znamená nenávratný zásah do povrchov kontaktných plôch ale i preto, že ten minimány rozdiel (pri aplikácii medzi IHS a chladič) oproti bežnej paste za to nestojí. Toto tvrdenie možno vyčítať i z grafu tohto testu: https://www.hwcooling.net/operacia-kaby-lake-chladenie-cipu-na-24-sposobov/2/

 2. Dík za rýchly test. Škoda, že nie je priame porovnanie s inými pastami, ale ak vezme do úvahy výsledky 225W záťaže zo staršieho testu https://www.hwcooling.net/test-27-teplovodivych-past-2-cast/2/ a porovnáme rozdiely medzi NT-H1 a H2 v rovnakej záťaži tu, tak H2 by sa tam dotiahla na čelo tabuľky. Bolo by zaujímavé porovnať či s vyššou záťažou by rovnako dobre škálovali aj iné top pasty.

  Ohúriť dnes novou pastou je dosť nevďačná úloha, lebo v najlepšom prípade je to pri bežnej civilnej záťaži rozdiel 1-2°C oproti priemerným výrobkom a väčšinou za o dosť vyššiu cenu. Škoda, že ten rozdiel nie je vidieť u H2 aspoň na balení, tube, ako bolo spomenuté. TG je v tomto inde.

  1. Nejaké to priame porovnanie s TG Kryonaut skôr či neskôr určite spácham. Tentokrát šlo hlavne o to mať predstavu, kam to celé NT-H2 posúva alebo neposúva a či nebude tá pomerne vysoká prirážka oproti NT-H1 neadekvátna. Nastavené je to ale IMHO dobre. Tak vzhľadom na NT-H1 ako aj Thermal Grizzly. Hm, a teraz sa mi vynára tá zabudnutá otázka na Jakoba (z Noctuy). A síce, či sa bude s NH-D15 i naďalej bundlovať NT-H1 (alebo povýšia an NH-2 s vyššiou/rovnakou koncovou cenou za celý chladič).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *