Bohyňa teplovodivých pást má svoje meno: Noctua NT-H2

Hodnotenie

Počiatočná skepsa voči NT-H2 opadla veľmi rýchlo. Túto termopastu sme vystavili rôznym záťažiam a naprieč celým spektrom testov podáva naozaj znamenité výsledky. Ako referenčný bod na porovnanie dobre poslúžila pôvodná NT-H1, ktorú bude Noctua naďalej ponúkať ako lacnejšiu možnosť. Nová NT-H2 je už high-end ako sa patrí. Presvedčte sa sami v podrobnej recenzii.

Hodnotenie

Jednotková cena NT-H2 je výrazne vyššia než pri NT-H1. Ťažko povedať, či opodstatnene, každopádne je prirodzené, že pri špičkových produktoch ide cena strmhlav hore a na nejaké pomery výhodnosti sa zase až tak nehladí. A že prvotriednou NT-H2 rozhodne je.

Noctua NH-T2 svoju predchodkyňu a už lacnejšiu sestričku pre menej náročnejších (ale pre tých s úspornejšími procesormi) v závislosti od výkonu predbieha o 1 – 3 °C. V podmienkach extrémneho pretaktovania by to bolo ešte viac, nás vždy skôr zaujíma bežná prax, a tam sa rozdiely pohybujú v rozsahu troch stupňov Celzia. Po nahliadnutí do staršieho testu termopást je zaujímavé sledovať, koľko NT-H1 pri stanovenej záťaži 225 W (na Ci7-5930K) strácala na Thermal Grizzly Kryonaut – teda na jedinú vážnejšiu konkurenciou NT-H2 (teda pokiaľ nepočítame dnes už takmer nedostupnú Phobya HeGrease Extreme). Pasta Thermal Grizzly má za takýchto podmienok v porovnaní s NT-H1 navrch 1 °C. A keď dnes na TR@225 W má NT-H2 (oproti NT-H1) navrch 1,2 °C.

Rozhodne však nechceme na základne takéhoto nepriameho porovnania odvodzovaním vyhlasovať víťazov ani porazených. Je tu však vysoký predpoklad, že Noctua NT-H2 je lepšia pasta než TG Kryonaut. Aj preto, že väčší rozdiel (než TGK) oproti NT-H1 ona NT-H2 dosahuje pri nižších konečných teplotách (byť to pri podobnej spotrebe). Samozrejme, porovnávať situáciu na modulárnom Threadripperi s Haswell-E nie je najšťastnejšie, no zatiaľ je to jediný záchytný bod dokým než obe pasty nepostavíme proti sebe za identických podmienok. To už však zachádzame ďalej, než je na teraz potrebné.

Každopádne efektivita novej NT-H2 je citeľne vyššia než u NT-H1, ktorá sa za najlepšími držala vždy v tesnom závese. Pre každý prípad sme medzi sebou porovnali aj pasty NT-H1, či je úprava nálepky tuby tým jediným, čo sa zmenilo. Zdá sa, že je, pretože výsledky a aj konzistencia sú rovnaké. Je teda preukázateľné, že lepšie si počínajúca NT-H2 naozaj patrí medzi elitu. A v prepočte na jednotku objemu stojí menej než Thermal Grizzly Kryonout. Pastu Noctua síce dostanete v menej luxusnej tubičke, prvoradý je tu obsah. Noctua má zase pre zmenu vhodnejšiu škatuľku na dlhodejšiu úschovu (TG používa ako obal uzatvárateľné vrecúška z plastu).
 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Staviame extrémny PC za 5000 eur. S dvoma RTX 2080 Ti

Nedávno nás oslovil náročný fanúšik s prosbou o navrhnutie a poskladanie počítača na prácu aj hranie. Zadanie bolo jasné, to najlepšie, čo sa momentálne dá kúpiť, no zbytočne to nepreháňať. V článku si povieme niečo o vybraných komponentoch, ale aj o problémoch, na ktoré sme počas oprimalizácií narazili. Pozrite sa s nami na finálny výsledok a dajte nám v komentároch vedieť, či sa vám zostava páči! Celý článok „Staviame extrémny PC za 5000 eur. S dvoma RTX 2080 Ti“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nový chladič Noctua slibuje 140mm výkon v jenom 120mm těle

Chladiče Noctua jsou možná nejznámější nebo nejproslulejší značkou z těch pro PC. Teď rakouská firma vydává jeden nový: model NH-U12A, který představuje pátou generaci této řady jednověžových chladičů se 120mm ventilátory. A aktualizace by to měla být docela zajímavá. Chladič totiž dostal nové ventilátory ze sterroxu, ale zároveň i nový pasiv, takže se dá čekat vyšší chladící výkon i zlepšení jeho hlučnosti (či tichosti). Celý článok „Nový chladič Noctua slibuje 140mm výkon v jenom 120mm těle“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Test: 3× chladič Noctua v akci – David, Goliáš a Titán

Co mají společného U9S, C14S a D15S? Vše jsou to chladiče od renomovaného rakouského výrobce. Všechny tři modely mi nedávno prošly rukama během staveb PC sestav a tak jsem využil příležitost k malému testování. Vzhledem k tomu, že nemám k dispozici zvukotěsnou místnost ani specializované vybavení pro měření akustického tlaku, berte prosím následující text spíše jako uživatelskou recenzi. Celý článok „Test: 3× chladič Noctua v akci – David, Goliáš a Titán“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (7) Pridať komentár

 1. jedna pasta vládne všetkým – Thermal Grizzly Conductonaut 😉
  ale asi by nebolo moc fér porovnávať tekutý kov s NT-H2, t.j. s klasickou pastou, ale pre tú srandu…. čo ty na lo Ľubo?

  1. Tak, to už ani ako „pastu“ nevímam a Conductonaut beriem ako „tekutý kov“. Ten je skvelý medzi čip a IHS, ale medzi chladič a IHS sa podľa mňa nehodí. Či už preto, že prípadné čistenie brúsnou spongiou znamená nenávratný zásah do povrchov kontaktných plôch ale i preto, že ten minimány rozdiel (pri aplikácii medzi IHS a chladič) oproti bežnej paste za to nestojí. Toto tvrdenie možno vyčítať i z grafu tohto testu: https://www.hwcooling.net/operacia-kaby-lake-chladenie-cipu-na-24-sposobov/2/

 2. Dík za rýchly test. Škoda, že nie je priame porovnanie s inými pastami, ale ak vezme do úvahy výsledky 225W záťaže zo staršieho testu https://www.hwcooling.net/test-27-teplovodivych-past-2-cast/2/ a porovnáme rozdiely medzi NT-H1 a H2 v rovnakej záťaži tu, tak H2 by sa tam dotiahla na čelo tabuľky. Bolo by zaujímavé porovnať či s vyššou záťažou by rovnako dobre škálovali aj iné top pasty.

  Ohúriť dnes novou pastou je dosť nevďačná úloha, lebo v najlepšom prípade je to pri bežnej civilnej záťaži rozdiel 1-2°C oproti priemerným výrobkom a väčšinou za o dosť vyššiu cenu. Škoda, že ten rozdiel nie je vidieť u H2 aspoň na balení, tube, ako bolo spomenuté. TG je v tomto inde.

  1. Nejaké to priame porovnanie s TG Kryonaut skôr či neskôr určite spácham. Tentokrát šlo hlavne o to mať predstavu, kam to celé NT-H2 posúva alebo neposúva a či nebude tá pomerne vysoká prirážka oproti NT-H1 neadekvátna. Nastavené je to ale IMHO dobre. Tak vzhľadom na NT-H1 ako aj Thermal Grizzly. Hm, a teraz sa mi vynára tá zabudnutá otázka na Jakoba (z Noctuy). A síce, či sa bude s NH-D15 i naďalej bundlovať NT-H1 (alebo povýšia an NH-2 s vyššiou/rovnakou koncovou cenou za celý chladič).

 3. Ta cena je příliš vysoká pokud nejste z tvrdého jádra overclockerů. Používám CM Master Gel Maker k naprosté bfu spokojenosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *