Bohyňa teplovodivých pást má svoje meno: Noctua NT-H2

Hodnotenie

Počiatočná skepsa voči NT-H2 opadla veľmi rýchlo. Túto termopastu sme vystavili rôznym záťažiam a naprieč celým spektrom testov podáva naozaj znamenité výsledky. Ako referenčný bod na porovnanie dobre poslúžila pôvodná NT-H1, ktorú bude Noctua naďalej ponúkať ako lacnejšiu možnosť. Nová NT-H2 je už high-end ako sa patrí. Presvedčte sa sami v podrobnej recenzii.

Hodnotenie

Jednotková cena NT-H2 je výrazne vyššia než pri NT-H1. Ťažko povedať, či opodstatnene, každopádne je prirodzené, že pri špičkových produktoch ide cena strmhlav hore a na nejaké pomery výhodnosti sa zase až tak nehladí. A že prvotriednou NT-H2 rozhodne je.

Noctua NH-T2 svoju predchodkyňu a už lacnejšiu sestričku pre menej náročnejších (ale pre tých s úspornejšími procesormi) v závislosti od výkonu predbieha o 1 – 3 °C. V podmienkach extrémneho pretaktovania by to bolo ešte viac, nás vždy skôr zaujíma bežná prax, a tam sa rozdiely pohybujú v rozsahu troch stupňov Celzia. Po nahliadnutí do staršieho testu termopást je zaujímavé sledovať, koľko NT-H1 pri stanovenej záťaži 225 W (na Ci7-5930K) strácala na Thermal Grizzly Kryonaut – teda na jedinú vážnejšiu konkurenciou NT-H2 (teda pokiaľ nepočítame dnes už takmer nedostupnú Phobya HeGrease Extreme). Pasta Thermal Grizzly má za takýchto podmienok v porovnaní s NT-H1 navrch 1 °C. A keď dnes na TR@225 W má NT-H2 (oproti NT-H1) navrch 1,2 °C.

Rozhodne však nechceme na základe takéhoto nepriameho porovnania odvodzovaním vyhlasovať víťazov ani porazených. Je tu však vysoký predpoklad, že Noctua NT-H2 je lepšia pasta než TG Kryonaut. Aj preto, že väčší rozdiel (než TGK) oproti NT-H1 ona NT-H2 dosahuje pri nižších konečných teplotách (byť to pri podobnej spotrebe). Samozrejme, porovnávať situáciu na modulárnom Threadripperi s Haswell-E nie je najšťastnejšie, no zatiaľ je to jediný záchytný bod dokým než obe pasty nepostavíme proti sebe za identických podmienok. To už však zachádzame ďalej, než je na teraz potrebné.

Každopádne efektivita novej NT-H2 je citeľne vyššia než u NT-H1, ktorá sa za najlepšími držala vždy v tesnom závese. Pre každý prípad sme medzi sebou porovnali aj pasty NT-H1, či je úprava nálepky tuby tým jediným, čo sa zmenilo. Zdá sa, že je, pretože výsledky a aj konzistencia sú rovnaké. Je teda preukázateľné, že lepšie si počínajúca NT-H2 naozaj patrí medzi elitu. A v prepočte na jednotku objemu stojí menej než Thermal Grizzly Kryonout. Pastu Noctua síce dostanete v menej luxusnej tubičke, prvoradý je tu obsah. Noctua má zase pre zmenu vhodnejšiu škatuľku na dlhodejšiu úschovu (TG používa ako obal uzatvárateľné vrecúška z plastu).




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua

Pre používateľov, ktorý nesympatizujú s tradičnou hnedo-béžovou farebnou schémou Noctuy, chladič NH-D12L vychádza vo variante chromax.black. Ten sa od väčšiny konkurenčných modelov odlišuje nižšou výškou (pritom rebier má stále dosť). A ako jeden z mála dvojvežových procesorových chladičov NH-D12L chromax.black pri vertikálnej orientácii nikdy nekoliduje s pamäťovými modulmi na základnej doske. Celý článok „Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua“ »

  •  
  •  
  •  

Vydanie 140 mm next-gen ventilátorov Noctua sa drží plánu

Do nadpisu sa už nezmestil dovetok „aj napriek komplikáciám s rámčekom“. Hoci v pokročilejšej fáze prototypov Noctua prišla na to, že lopatky ventilátorov môžu za nepriaznivých okolností vplyvom deformácie rámčeka kolidovať, zdá sa, že opravy tejto nepríjemnosti neboli na dlho. Znovu sme v bode, keď to vyzerá, že 140-milimetrové LCP ventilátory Noctua sú za dverami maloobchodného trhu. Celý článok „Vydanie 140 mm next-gen ventilátorov Noctua sa drží plánu“ »

  •  
  •  
  •  

Novinka, ktorú by ste nemali počuť – Asus RTX 4080 Super Noctua

Najnovšiu spoločnú grafickú kartu Asusu a Noctuy sa tentokrát podarilo uviesť skôr ako kedykoľvek predtým. Asus RTX 4080 Super Noctua Edition vychádza súbežne s ostatnými modelmi. Noctua svoj chladič evidentne už k spokojnosti optimalizovala na staršom variante RTX 4080 a situácia na RTX 4080 Super sa nezmenila natoľko, aby bol potrebný zásah do konštrukcie. Všetko je pripravené na produkciu. Celý článok „Novinka, ktorú by ste nemali počuť – Asus RTX 4080 Super Noctua“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (11) Pridať komentár

  1. jedna pasta vládne všetkým – Thermal Grizzly Conductonaut 😉
    ale asi by nebolo moc fér porovnávať tekutý kov s NT-H2, t.j. s klasickou pastou, ale pre tú srandu…. čo ty na lo Ľubo?

    1. Tak, to už ani ako „pastu“ nevímam a Conductonaut beriem ako „tekutý kov“. Ten je skvelý medzi čip a IHS, ale medzi chladič a IHS sa podľa mňa nehodí. Či už preto, že prípadné čistenie brúsnou spongiou znamená nenávratný zásah do povrchov kontaktných plôch ale i preto, že ten minimány rozdiel (pri aplikácii medzi IHS a chladič) oproti bežnej paste za to nestojí. Toto tvrdenie možno vyčítať i z grafu tohto testu: https://www.hwcooling.net/operacia-kaby-lake-chladenie-cipu-na-24-sposobov/2/

  2. Dík za rýchly test. Škoda, že nie je priame porovnanie s inými pastami, ale ak vezme do úvahy výsledky 225W záťaže zo staršieho testu https://www.hwcooling.net/test-27-teplovodivych-past-2-cast/2/ a porovnáme rozdiely medzi NT-H1 a H2 v rovnakej záťaži tu, tak H2 by sa tam dotiahla na čelo tabuľky. Bolo by zaujímavé porovnať či s vyššou záťažou by rovnako dobre škálovali aj iné top pasty.

    Ohúriť dnes novou pastou je dosť nevďačná úloha, lebo v najlepšom prípade je to pri bežnej civilnej záťaži rozdiel 1-2°C oproti priemerným výrobkom a väčšinou za o dosť vyššiu cenu. Škoda, že ten rozdiel nie je vidieť u H2 aspoň na balení, tube, ako bolo spomenuté. TG je v tomto inde.

    1. Nejaké to priame porovnanie s TG Kryonaut skôr či neskôr určite spácham. Tentokrát šlo hlavne o to mať predstavu, kam to celé NT-H2 posúva alebo neposúva a či nebude tá pomerne vysoká prirážka oproti NT-H1 neadekvátna. Nastavené je to ale IMHO dobre. Tak vzhľadom na NT-H1 ako aj Thermal Grizzly. Hm, a teraz sa mi vynára tá zabudnutá otázka na Jakoba (z Noctuy). A síce, či sa bude s NH-D15 i naďalej bundlovať NT-H1 (alebo povýšia an NH-2 s vyššiou/rovnakou koncovou cenou za celý chladič).

  3. Ta cena je příliš vysoká pokud nejste z tvrdého jádra overclockerů. Používám CM Master Gel Maker k naprosté bfu spokojenosti.

      1. Ľubomír Samák
        No, zrovna Master Gel Maker nie zase o toľko lacnejšia a hlavne má citeľne nižšiu efektivitu, keď vychádza horšie než NT-H1:
        https://www.hwcooling.net/test-27-teplovodivych-past-2-cast/2/

        Myslíš v tom tvém dodrbaném pseudotestu? V něm vychází o půl stupně hůře než Noctua 1. Lol, zajímalo by mne, jak by dopadlo opakované měření, šašku.
        Master Gel Maker má deklarovanou teplovodivost, kterou Noctua nikde neuvádí. Have fun, ty podplacený šašku od Noctua.

        P. S.
        https://www.eteknix.com/cooler-master-mastergel-maker-nano-review/3/
        Noctua tu dostala od Maker Nano na prdel.

  4. Noctua NT-H2 žádná bohyně teplovodivých past není. Hydronaut je lepší a Master Gel Maker je minimálně stejně dobrá. Lol, gratuluji, ty pseudonovináři. Kolik ti Noctua zaplatila.

    1. By ma zaujímalo, komu tak ležím v žalúdku a z čoho to pramení. Uisťujem vás, že zo závisti k výške autorského honoráru to byť nemusí. 🙂

      V čom je ten test z eTeknix ukážkový/hodnoverný, že ho dávate za príklad? Podľa mojich svedomitých meraní MasterGel Maker pri vyššom TDP (~225 W) nie je efektívnejšia pasta než NT-H1, ktorú na pretaktovaných veľkých procesoroch NT-H2 jasne prekonáva. Pri všetkých testoch robím opakované merania a asi bude prekvapený, ale nerozchádzajú sa.

      Btw, ako jeden z mála otvorene riešim, prečo nie je NH-D15 dokonalý chladič (za ktorý je často považovaný) a v čom má rezervy (https://www.hwcooling.net/hlbsie-pod-kozu-elitnemu-chladicu-aj-na-d15-je-co-zlepsovat/6/), ale dobrý pokus to s tým podplácaním 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *